Şimdi Ara

Multimetre Ekranı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Multimetre ekranında sadece sayı ayıran nokta işareti ve simgeler gözüküyor. Sayılar gözükmüyor, ölçüm yapıldığında ekran sadece nokta işareti var ve diyot ölçümünde ses veriyor. Sorun ne olabilir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: a_yavuzy_

Multimetre ekranında sadece sayı ayıran nokta işareti ve simgeler gözüküyor. Sayılar gözükmüyor, ölçüm yapıldığında ekran sadece nokta işareti var ve diyot ölçümünde ses veriyor. Sorun ne olabilir ?

Bu sorun durup dururken mi oluştu ?
  • Hayır, yeni aldım daha. Ama öyle iyi bir cihaz değil, 10 liraya aldım.
  • quote:

Hayır, yeni aldım daha. Ama öyle iyi bir cihaz değil, 10 liraya aldım.

Cihazın fiyatının ucuz olması lcd de karakterlerin çıkmayacagı anlamına gelmez,pili bitmemişse cihaz sorunlu olabilir..Madem yeni alınmış değiştirmeyi dene
  • quote:

Orijinalden alıntı: berke2011

quote:

Hayır, yeni aldım daha. Ama öyle iyi bir cihaz değil, 10 liraya aldım.

Cihazın fiyatının ucuz olması lcd de karakterlerin çıkmayacagı anlamına gelmez,pili bitmemişse cihaz sorunlu olabilir..Madem yeni alınmış değiştirmeyi dene

Cihaz sorunluya benziyor. Değişim olayı çok zor, Karaköyden alınma.
  • Ya da ölçüm aralığının dışına çıktınız.
    Diyot ve kısadevre testi aynı anda yapılıyor olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pea.

Ya da ölçüm aralığının dışına çıktınız.
    Diyot ve kısadevre testi aynı anda yapılıyor olabilir.

Hiç ölçüm yapamadım ki. Diyot testinden kastım kısa devre testi aslında, kısa devre oldun mu ötüyor. Ekranda bir sorun var.
  • quote:

Hiç ölçüm yapamadım ki. Diyot testinden kastım kısa devre testi aslında, kısa devre oldun mu ötüyor. Ekranda bir sorun var.

Kısa devre kontrolünde öten buzerdir. Ama ekran yine çalışır. Hatanın nedeni ya LCD, ya aradaki iletken eleman, yada LCD sürücü dvresi bozuk demektir.
    -"Hiç ölçüm yapamadım ki." O halde cihaz hatalı bir ölçüm nedeniyle bu hale gelmedi. Zaten hatalıydı...! Değiştirme yolunu denmeni öneririm.
    Eğer fiş yada faturası varsa Tüketici haklarına göre sana satılan mal ayıplı mal tanımına girer ve değiştirilmesi gerekir. (Ancak elektronik ürünlerde bu oldukça karmaşık iştir.) Alırken kontrol ettiğinde sağlamsa ve sonra bu hata meydana geldiyse bu durumda geri verme yada değiştirme olasılığı neredeyse yok demektir.
    Bu durumda onarım yapmayı deneyebilirisn. Bakman gereken yer LCD ekranının bağlantılarıdır. Çoğunlukla özel iletken (lastiğe benzer) kullanırlar. Bu iletkenin iletim kanallarına tam ve doğru oturması gerekir. Bazende şeffaf ve iletken kablolardan oluşan bir parça kullanılırlar (yapıştırılır) bunuda yerine tutturmak zordur ama denemende yarar vardır. Yada daha basit bir nedende olabilir...tam yerine oturmamıştır...!!

• quote:

Orijinalden alıntı: ahapan

quote:

Kısa devre kontrolünde öten buzerdir. Ama ekran yine çalışır. Hatanın nedeni ya LCD, ya aradaki iletken eleman, yada LCD sürücü dvresi bozuk demektir.
    -"Hiç ölçüm yapamadım ki." O halde cihaz hatalı bir ölçüm nedeniyle bu hale gelmedi. Zaten hatalıydı...! Değiştirme yolunu denmeni öneririm.
    Eğer fiş yada faturası varsa Tüketici haklarına göre sana satılan mal ayıplı mal tanımına girer ve değiştirilmesi gerekir. (Ancak elektronik ürünlerde bu oldukça karmaşık iştir.) Alırken kontrol ettiğinde sağlamsa ve sonra bu hata meydana geldiyse bu durumda geri verme yada değiştirme olasılığı neredeyse yok demektir.
    Bu durumda onarım yapmayı deneyebilirisn. Bakman gereken yer LCD ekranının bağlantılarıdır. Çoğunlukla özel iletken (lastiğe benzer) kullanırlar. Bu iletkenin iletim kanallarına tam ve doğru oturması gerekir. Bazende şeffaf ve iletken kablolardan oluşan bir parça kullanılırlar (yapıştırılır) bunuda yerine tutturmak zordur ama denemende yarar vardır. Yada daha basit bir nedende olabilir...tam yerine oturmamıştır...!!

Evet o lastik iletkende bir sıkıntı var galiba, başka bir multimetre var ondan baktığımda ekrana yapışık durumdaydı. Bunda ise lastik iletken bir yere yapışık değil ama tam oturuyor gibi gözüküyor. Heralde o yüzden sadece simgeler çıkıyor ekrana.

• quote:

Evet o lastik iletkende bir sıkıntı var galiba, başka bir multimetre var ondan baktığımda ekrana yapışık durumdaydı. Bunda ise lastik iletken bir yere yapışık değil ama tam oturuyor gibi gözüküyor. Heralde o yüzden sadece simgeler çıkıyor ekrana.

Cihaz arızalı değilse, temas etmeyen bir nokta vardır,bunu multimetre çalışırken lcdye hafif baskı uygulayıp anlayabilirsin.
  • quote:

quote:

Cihaz arızalı değilse, temas etmeyen bir nokta vardır,bunu multimetre çalışırken lcdye hafif baskı uygulayıp anlayabilirsin.

LCD arkasındaki pembe lastik iletkende sorun var. O temas etmiyor. Başka bir tane denedim sayıların sadece bir bölümü çıkmaya başladı. Ama boyutlerı farklı olduğu için tam oturmuyor. Bu iletkenlerden nereden bulabilirim acaba?

• quote:

Bu iletkenlerden nereden bulabilirim acaba?

Bu cihazı alırken kontrol ettiginde çalışıyormuydu ?? Kullanılmamış & kusurlu çıkan bir cihaz ise boşuna ugraşıyorsun değiştirme yoluna bak.O iletkenlerin satıldıgını sanmıyorum,zira multimetre fiyatı neredeyse parça ücreti kadar ucuz
  • Diyot(kısa devre de ölçer) testinde ekran zaten öyle tek nokta ile olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

Diyot(kısa devre de ölçer) testinde ekran zaten öyle tek nokta ile olur

Diyot (süreklilik) testinde buzzer sesi ile ekranda görsel rakamlar belirir.Ölçümde simgeler (karakterler ) gözükmüyor denmiş..
  • "Ölçümde"

Ben daha probları bile takmadan diyot kademesine alırım , ölçümde olur,

Birde herkesin anladığı gibi ölçümde olur
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

Diyot(kısa devre de ölçer) testinde ekran zaten öyle tek nokta ile olur

Diyot (süreklilik) testinde buzzer sesi ile ekranda görsel rakamlar belirir.Ölçümde simgeler (karakterler ) gözükmüyor denmiş..

• quote:

Bu cihazı alırken kontrol ettiginde çalışıyormuydu ?? Kullanılmamış & kusurlu çıkan bir cihaz ise boşuna ugraşıyorsun değiştirme yoluna bak.O iletkenlerin satıldıgını sanmıyorum,zira multimetre fiyatı neredeyse parça ücreti kadar ucuz

Zaten alırken kontrol etmememin sıkıntısını çekiyorum... Karaköy'de malum elektronik malzemeleri iade kabul etmiyorlar garantisi yoksa. En iyisi yeni bir multimetre almak, alırken de kontrol etmek :(
  • quote:

Zaten alırken kontrol etmememin sıkıntısını çekiyorum... Karaköy'de malum elektronik malzemeleri iade kabul etmiyorlar garantisi yoksa. En iyisi yeni bir multimetre almak, alırken de kontrol etmek :(

-"En iyisi yeni bir multimetre almak, alırken de kontrol etmek" evet bencede doğru karar. İlaveten bir önerim olacak...aynısından alırsan, ileride olabilecek hata ve kazalarda kullanabileceğin yedek parçaların olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.