Şimdi Ara

Nakil sırası ve kontenjan

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
9.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar geçen sene olan sınavda puanım yetmesine rağmen niteliksiz okula düştüm ve bir sonraki nakillerde yapamadım 2 ay önce gitmek istediğim bir okulda yer açılmış kontenjan 1 olarak gözüküyor dün kayıt yaptım öğrenci sırası 1. Gözüküyordu ancak an itibariyle 2. Gözüküyor şimdi ben bu okula giremeyecek miyim ya da kontenjanlar ay sonundan ay sonuna yenilenipte bu ay sonu kontenjan açık olabileceğinden kaydım onay alabilecek mi? (nakiller ay sonundan ay sonuna kabul ediliyor) 

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Nakil Sırası ve Kontenjan: Bilmeniz Gerekenler

Nakil sırası, üniversitelerin belirli bölümlerine yerleşmek isteyen adayların sıralamalarını belirleyen önemli bir faktördür. Kontenjan ise üniversitelerin her bölüm için ayırdığı öğrenci sayısını ifade eder.

Nakil sırası önemlimidir? Kesinlikle evet. Sıranız ne kadar yüksek olursa, istediğiniz bölüme yerleşme şansınız o kadar artar. Bu nedenle, nakil başvurularınızı dikkatli bir şekilde yapmanız ve yüksek bir nakil sırası elde etmek için çaba göstermeniz gerekmektedir.

Nakil sıranızı etkileyen faktörler arasında şunlar yer alır:

• ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi yerleştirme sınavındaki puanınız
    • Tercih ettiğiniz bölümlerin taban puanları
    • Tercih ettiğiniz bölümlerin kontenjanları
    • Diğer adayların tercihlerine göre oluşan rekabet ortamı

Nakil kontenjanları ise her üniversite tarafından belirlenir ve bölümlerin kapasitelerine göre değişebilir. Kontenjanlar, üniversitelerin fiziki imkanları, öğretim elemanı sayısı ve eğitim kalitesi gibi faktörler dikkate alınarak belirlenir.

Nakil sırası ve kontenjan hakkında detaylı bilgi edinmek için üniversitelerin resmi web sitelerini ziyaret etmeniz ve YÖK'ün ilgili duyurularını takip etmeniz önerilir. Bu sayede, nakil başvurularınızı bilinçli bir şekilde yapabilir ve istediğiniz bölüme yerleşme şansınızı artırabilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Şubat ayında nakilleri haftalık oluyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kardeşim şuan bendede öyle görünüyor sen girdinmi okula ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.