Şimdi Ara

.Net Öğrenmek İstiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

benim vbasic asp ve php konularında biraz deneyimim var.
    Şu dotnet olayı acaip ilgimi çekti ama bi türlü nerden başlıyacağıma karar veremiyorum

öncelikle düşündüğüm acaba vb.net mi öğrensem yoksa C# mi buna karar veremedim
    ayrıca karar vermiş olsam bile hangi kitaptan başlamalıyım bilemiyorum inglizcem pek iyi değil o yüzden bana yol gösterebilcek arkadaşlar çok minnettar kalıcam

herkese iyi çalışmalar

• www.maxiasp.net
  • apostylee hocam teşekkür ediyorum gerçekten güzel bir site fakat benim sormak istediğim
    yani ben bu olaya nerden başlamalıyım hangi .net olayından girmeliyim yada ne biliyim öncesinde öğrenmen gerekenler şunlar var bunar var git önce onları öğren mi dersiniz yada git şunu öğren ve bu kitap senin için çok faydalı olur diyebilceğiniz türkçe kitaplar var mı(türkçe kitaplarla biraz temel atabilirsem daha sonra ingilizce kitaplarada geçebilirim)
    ayrıca ben bu olayda ilerlemek istiyorum takip etmem gereken basamaklar neler olmalı neyle başlayıp neyi takip etmeliyim

ben bu konuda bilen herkesin bişeyler yazmasını rica ediyorum hem daha sonra bu olaya başlayacak arkadaşlar içinde kaynak bir yer olsun

yardımlarınız için teşekür ediyorum
    herkese başarılar
  • aynı dert bende de var
  • Eğer .NET geliştirme kararını verdiysen kuşkusuz öğrenmen gereken programlama dili C#' tır. C# hem iş olanağı geniş olan, nesne tabanlı öğrenmesi kolay bir dil. Bu dille başlaman sana oldukça fayda sağlayacaktır. Eğer dersen ki ben web programlamada öğreneceğim; o zaman yine Miicrosoft' un .NET'ine bağlı olarak ASP.NET öğrenmen gerekecek.

C#'ta neler yapabilirsin

Masaüstü programlar yapabilirsin.
    Mobil platforma oyunlar da yazabilirsin. ( Ancak her dilin kendine özgü performans alanı vardır. Şöyle ki; C#'ta yazdığın android uygulama ile java'da yazdığın uygulama aynı olmayacaktır. Dillerin kendine özgü yapı ve özellikleri vardır. Örneğin C++ bu dilde sistem programlayabilir, masaüstü oyunlar yazabilir, hatta mobil oyunlar bile hazırlayabilirsin. Bugün bilindiği üzere dev şirketler C# ile Crysis veya üst düzey oyunları masaüstüne yazmıyorlar. Dediğim gibi her dilin kullanma alanı diğerine göre biraz da olsa üstündür. )

Ben senin yerinde olsam .NET öğrenmek yerine eğer yeni başlıyorsam C/C++ ile yola başlardım. C# ile başlamak zevk verir ancak kaliteli bir programcı olacağın anlamına gelmez (Benim şahsi fikrim). Bu dillerde hakimiyetini koruduktan sonra da javaya adım atman çok daha sağlıklı olacaktır.

Neden C/C++ veya Java ?

- Microsoftun kölesi olmazsın.
    - Dünya piyasası açısından şuan da en üst seviyelerde olan diller.
    - Programlamanın ne demek olduğunu yeni öğrenmeye başlayan beynini zorlaya zorlaya programlamanın mantığı çözmeye başlarsın.
    - Linux veya unix tabanlı işletim sistemlerine geçtiğinde dediğim gibi microsofta bağlı kalmayarak yeni platformlarda kendini keşfeder daha da çok geliştirirsin.

Web programlamaya gelince artık ne diyeceğimi tahmin etmişsin diye umuyorum. Tabiki de PHP.
    Senin kendine asıl sorman gereken mesele Türkiye'de piyasa adamı olmak mı dünya çapında yetenekli bir programcı olmak mı ?
    Not olarak bilgisayar mühendisliği veya elektrik elektronik mühendisliğin size ilk olarak .NET değil C ve C++ öğretilir.

Kitap olarak Volkan Aktaş'ın C# 6.0 kitabını KODLAB'dan alabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EssenceTurk -- 2 Mayıs 2016; 8:09:21 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.