Şimdi Ara

Notebook Kullanma Kılavuzu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
2.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dizüstü Bilgisayarı (NB.) Kullanım Kılavuzu

Bu yazı NB. kullanıcıları için hazırlanmıştır. Kullandıkları cihazlarda yer alması muhtemel ama yer almayan konulara değinilmiştir. Her ne kadar gelişen teknoloji ile birlikte bazı maddeleri bertaraf eden cihazlar üretilmişse de piyasadaki bir çok ürünü ilgilendiren hususlar yer almaktadır.

1-LCD paneli (ekran) açma: Genelde orta taraflarda tırnaklı kilitleme mekanizması ile tutturulur. Açarken ortadan dairesel hareketle güç uygularsınız. Bunu kullanım sırasında ekranın açısını ayarlamak içinde uygulamalısınız. Çünkü genelde menteşelerde sorunlara yol açar. Özellikle de sol elle ekranın sol tarafı tutularak yapılan hareketler zıttı tarafındaki sağ menteşeyi aşındırır. Fark edilmediğinde ekran kapakları (LCD bezel&back panel) köşelerinde açıklıklara ve kırılmalara yol açar. Bu alışkanlığı tırnaklı kilitleme mekanizması olmayan ürünlerde de uygulamalısınız. Belki dönerek ekran yönü değişen cihazlarda hariç!

2-HDD sağlını koruma: Bilgilerin kalıcı olarak depolandığı ve belkide sizin için önemli olabilece nacizane sabit disk hassastır. Her ne kadar bazı ürünlerde diske gelen darbeye emme teknoloji geliştirseler de 1 mm.'den ince metal parçası ve çevresinde plastik yapıdan başka bir şey değildir. O yüzden mümkün olduğunca hareket halinde cihazı kullanmayın. Merkez kaç kuvveti diye bir şey yokmudur! Bu diskler artık dakikada 5400 defa döndüğü için hareket eden parçalarına zarar verme olasılığı vardır. Aman deyim, en çok bozulan parçalar da HDD'dir. Mavi ekrandan tutun da bilgisayardan garip sesler gelmesine kadar türlü sorunlara neden olur.

3-Elektronik bileşenleri koruma: Cihazın en büyük düşmanları sıvı, toz ve ısıdır. Toz ile ısı arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Sıvı ise cihazın kısa sürede bozulmasına neden olabilir. Ne kadar önlemini alırsanız alın cihaz yanında bir şey içmeyin. Ayrıca ekranı, kenarlarından içine kaçabilecek derecede ucuculuğu geç olan sıvılar ile temizlemeyin. Temizlik için güderi benzeri ürünler kullanın. Orijinaline paranız yetmezse sentetik olarak üretildiği için büyük marketlerde büyük markalar adı yazan poşetlerin içinde cam temizleme bezi olarak bulabilirsiniz. Ekranın büyük bir kısmını kaplayacak kadar büyük olan bezler 1-2 lira arasında satın alınabilir. Başkala bezle siliyorum çizilmiyor demeyin. LCD ekranlarda ince cam kullanılsa da ilk katman cam değildir. Kimyasallarla bile aşındırılabilecek kadar hassastır. Eğer ekranım çizilmiyor diyorsanız bir de cihaz kapalıyken güneş ışığına tutup inceleyin. Bir sürü çizik bulacaksınız! Temizlik için su ve güderi genelde yetiyor. Ama temizlemeden önce toz ve tüy parçalarını basınçlı hava ile uzaklaştırıp öyle silin. Beze bulaşan yabancı maddeler bir araya geldikçe LCD yüzeyini çizer. Bez kirlendikçe de atın, inanın 1 liraya karşılık 100'lerce dolara kıymaya deymez.

4-Klavyenin uzun ömürlü olması: Bu tür cihazlarda klavyeler en ince malzemeden üretilirler. Normal klavyeye göre daha az mesafede parmaklarınızı hareket ettirirsiniz. Öncelikle tırnaklarınız mutlaka kesik olmalı. Uzun tırnakalar sizin sağlığınız için iyi olmadığı kadar cihazı için iyi sayılmaz. Sıvı olayını önceki madde de değindik. Bir damla sıvı bile mebran aralarına kaçarsa klavyenin bozulmasına neden olur. Ayrıca düzenli olarak klavye aralarına basınçlı hava sıkmak çok faydalıdır. Zamanla saç ve toz yapışara aşırı kirlenmesine neden olur. Yapışan pisliği temizlemek için ise tuşları çıkarmak gerekir ki uzman değilseniz geri takamazsınız. O yüzden ekran temizliğinde olduğu gibi klavye temizliğinde de düzenli aralıklarla yapılması önemlidir. Ayrıca çok sert ve hızlı yazım tuşların zarar görmesine veya yerinden çıkmasına neden olur. Farz edin piyano değil de ney çalıyorsunuz. Allah muhafaza piyano tuşlarına basar gibi basarsanız 1 seneye kalmaz sorun yaşarsınız.

5-Bataryanın uzun ömürlü olması: Şimdi size, cihazı adaptörle kullanıp bataryayı yarım şarj ederek oda sıcaklığında bir yerde turşusunu kurun demeyeceğim! Sonuçta taşınabilir bir cihaz aldınız; Bataryayı kullanın, niye kullanmıyorsunuz? Aman efendim kullandıkça yıpranıyor, adaptör bataryayı bozuyor (aslında bozmuyor) ve ağır oluyor diyorsunuz belki. Kuşkunuz olmasın nadasa bıraktığınız batarya bir gün hidrojen ile çalışanı satıldığında tarih olduğunu göreceksiniz. Eğer şimdiden kullanmazsanız zaten ömrü bitmiştir demek. Zaten ayda en az bir kere deşarj/şarj olmadığında da batarya zamanla görevini yitiriyor. O yüzden cihazı ve bataryayı korumak için düzenli olarak kullanın. Korkmayın bunlar akıllı pildir. Nasıl şarj/deşarj olacağını gayet iyi bilir. Elbette kullandıça daha az şarj tutacak. Ama cihazın mekanik ve elektronik aksamını düşünmüyorsanız değerli bilgilerinizi düşünün. Bataryayı kaybetmeyim diye başka önemli bilgilerinizi yitirebilirsiniz. Sonuçta her şey kullandıça yıpranız öyle değil mi?

6-Şarj cihazının uzun ömürlü olması: Elbette bu alet de kullandıça bozulur. Ama kablolarının dolanmamasına, fişleri 90 derece açıyla takmaya ve ısını dağıtamasına yardımcı olmaya özen gösterirseniz daha uzun ömürlü olurlar. Meslek hayatımda öyle adaptörler gördüm ki kablo kıvrılmışta kıvrılmış veya ısıdan bir yerleri erimiş. ÖZellikle jackları yanlış takma bilgisayara anakartına zarar verdiği gibi adaptörün değiştirilmesini de gerekli kılabiliyor. Keza USB ve diğer portlarda da 90 derecede ve doğru şekilde takmaya özen gösterilmeli. Ayrıca bellek kartılarını da dikkatli takmanız gerekir. Desteklemeyen kartları takmak sorunlara neden olacaktır.

7-Veri ve yazılım güvenliği: Sonuçta bu cihazlar taşınabilir; Kimisi cebe girebilir. Dolayısıyla her an bozulabilir. Ne bileyim, düşer kırılır veya Allah muhafaza çalınır. O yüzden düzenli yedek almak gerekir. Ayrıca anti-virüs yazılımları kullanmaya ve güncel tutmaya da özen gösterin. Artık ürünler ile birlikte lisanslı anti-virüs yazılımları veriliyor. Genelde bir çok üründe var ama yoksa satıcınızdan isteyin. Unutmayın, düzenli yedek ve ani-virüs kullanımı içeriden ve dışarıdan gelen bilgi kayıplarını az indirecektir.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Eğer unuttuğum veya sizin de ekleyeceklemek istedikleriniz varsa katkıda bulunmanız beni mutlu eder. Yukarıdakileri vakit değerlendirmek istediğim bir boş vaktimde yazdım. Şimdi ne yazık ki vaktim doldu. Yazım hataları varsa şimdiden kusura bakmayın, zamanla düzeltmeye çalışırım.

Sevgiler, saygılar...

• çok tşk ederim güzel bilgiler paylaşmışsın bizlerle
    hele ben gibi bir lap top kullanıcı adayım için ilaç gibi geldi
  • Değerli arkadaşım yazdıklarınız çok güzel ve çok önemli şeyler.Laptop kullanan özellikle laptop kullanmaya yeni başlayan her kesin kesinlikle okuması ve uyması gereken öneriler.Bu arada,aynen benim dikkat ettiğim şeyleri yazmışsınız.Bazı şeyleri insan kullandıkça anlıyor.Ama önemli olan elimizdeki bu son derece pahalı hassas cihazları kullanırken neyin doğru neyin yanlış olduğunu iş işten geçmeden.Bazı tecrübeler çok masraflı olabiliyor zira.Ben şahsen kendi açımdan yukarda söylenen önerilere dikkat ederek kullandım ve bu gün hala ilk günkü gibi.Batarya konusunda ise hiç can sıkmaya değmez.En güzelini ve uygun olanını yukarıda yazmışsınız zaten.

Para kolay kazanılmıyor.Bu pahalı cihazlar öyle kolayca satın alınamıyor.O nedenle elimizdeki cihazların kıymetini bilelim.Herkese laptopuyla keyifli çalışmalar dilerim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.