Şimdi Ara

NSA 210 Problemi ACİL!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.827
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Zyxel NSA 210 ağ veri depolama cihazı kullanıyorum. Cihaz Superonline Tilgin modeme bağlı.

Bugün annem ev temizliğine girişti. Bilgisayar masasının arkasındaki tozu ve kablo karmaşasını tahmin edersiniz. Ben de rahat yapsın diye bilgisayarı kapadım ve bütün bileşenlerin kablolarını çıkardım (klavye, fare, güç kabloları, ethernet kabloları vs.).

Neyse temizlik bitti. Her şeyi yerine taktım. Bilgisayarı açtım. Ancak NSA 210'da bir sorun vardı. Bağlanmıyordu. Şöyle ki ben bu cihaza genelde Bilgisayarım'daki ağ sürücüsü kısmından bağlanıyordum. Ancak bilgisayarı açtıktan sonra buradan bağlanamadım ve hata verdi.

NAS Starter Utility kurdum. Cihaz için " Uninitialized" uyarısı verdi. Initialize olayına girmedim çünkü cihazın içindeki hard diskteki tüm verileri silecek bu işlem. İçeride bir sürü dosyam var. Ancak bunlara da ulaşamıyorum.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Cevaplarınızı bekliyorum.

• Selamlar.
    Çok bilgili değilim ama bende de 310 modeli var.
    Cihazın aldığı IP numarasını biliyorsanız tarayıcıya bağlanıp giriş yapabiliyorsunuz. 210'da da böyle mi bilmiyorum.
    Onun dışında ethernet kablosunda sorun olabilir.
    Güvenlik duvarı programı kullanıyorsanız o yüzden erişemiyor olabilirsiniz.
    Ya da Windows ağ seçeneklerinden dosya paylaşımı açık değilse erişemiyor olabilirsiniz.
    Bunları kontrol etmek iyi olur sanırım. Bir de cihazın kablolarını v.s kontrol edip router v.s cihazları yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada ben birkaç kez reset tuşu ile fabrika ayarına dönüş yapmıştım. Bu durumda içindeki bilgiler gitmiyor ama paylaşım ayarları sıfırlanıyordu.
    Ama yine de önemli verileriniz varsa dikkat etmek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: böke

Selamlar.
    Çok bilgili değilim ama bende de 310 modeli var.
    Cihazın aldığı IP numarasını biliyorsanız tarayıcıya bağlanıp giriş yapabiliyorsunuz. 210'da da böyle mi bilmiyorum.
    Onun dışında ethernet kablosunda sorun olabilir.
    Güvenlik duvarı programı kullanıyorsanız o yüzden erişemiyor olabilirsiniz.
    Ya da Windows ağ seçeneklerinden dosya paylaşımı açık değilse erişemiyor olabilirsiniz.
    Bunları kontrol etmek iyi olur sanırım. Bir de cihazın kablolarını v.s kontrol edip router v.s cihazları yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada ben birkaç kez reset tuşu ile fabrika ayarına dönüş yapmıştım. Bu durumda içindeki bilgiler gitmiyor ama paylaşım ayarları sıfırlanıyordu.
    Ama yine de önemli verileriniz varsa dikkat etmek lazım.

Öncelikle cevap için teşekkürler.

Bu temizlik hadisesinden önce tarayıcıdan cihazın arayüzüne erişebiliyordum. Kendim IP atamıştım (192.168.1.88 idi). Bunu girerek web arayüzüne erişiyordum. Kabloları takıp bilgisayarımı tekrar açtığımda bu şekilde giremedim. Ayrıca Bilgisayarım'daki " Ağ Konumu" kısmından da erişemedim. Sonra kontrol ettiğimde cihazın IP adresinin " 192.168.1.48" olarak değiştiğini gördüm. Bu IP ile de girmeye çalıştım ancak olmadı.

Daha sonra Zyxel Nas Starter Utility indirdim. İlk pencere şu şekilde çıkıyor.

NSA 210 Problemi ACİL!

Burada "Run the Wizard" deyince çıkan pencere de şu şekilde.

NSA 210 Problemi ACİL!

Buna da next dedikten sonra şöyle bir pencere çıkıyor.

NSA 210 Problemi ACİL!

Şimdi bu firmware yükleme kısmında next dersem eğer cihazın içindeki hard disk formatlanacak. Kutudaki tiki de kaldıramıyorum. Hard diskin içinde neredeyse 1 TB veri var. Bunlara bir şekilde ulaşmam lazım.

Kabloları bir kaç defa kontrol ettim. Reset tuşu ile de cihazı da resetledim. Modeme de defalarca reset attım. Yine de bir çözüm bulamadım.

Güç kablosunu, ethernet kablosunu çıkardık diye mi böyle oldu bu alet anlamadım gitti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ingenjor -- 31 Mayıs 2013; 23:06:41 >

• Sanırım harddisk olmadan da arayüze erişilebiliyordu değil mi? (bende başka bir cihaz var onunla karıştırıyor olabilirim, ama bunda da HDD olmadan giriliyordu diye hatırlıyorum)
    Eğer öyle ise HDD' yi söküp reset ya da firmware güncelleme yapmayı deneseniz.

Bu arada fabrika ayarları için reset kullanımı sizde şöyle galiba:
    http://zyxel.nas-central.org/wiki/Reset_button

Ya da Nas'ın IPsini bilgisayara elle girip ulaşmaya çalışsanız
  • Tahminen ethernet kablosunda bir sıkıntı var, konnektörlerden biri bozulmuş olabilir.

Cihazın altını üstüne getirmeden önce sağlamlığından emin olduğun bir ethernet kablosuyla cihazı bağla, bir de öyle bak derim...
  • Günaydın

Hard diski içinden çıkarıp tekrar denedim. "Hard disk silinecek" kısmına gelince de "next" dedim. %10'a kadar geliyor ve takılıyor. Baştan başlat dediğimde de "Connection Time Out" hatası veriyor.

Hard diski geri takıp farklı bir ethernet kablosuyla denedim. Sonuç aynı maalesef.

Düzenleme : Bu arada bir şey dikkatimi çekti. Cihazın arkasındaki LAN girişinde yeşil ışık yanarken, sarı ışık hiç yanmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ingenjor -- 1 Haziran 2013; 11:07:55 >
  • Konnektör temizleme spreylerini de deneyebilirsin. Belki ethernet portu oksitlenme yapmıştır.
  • Durumdaki gelişme nedir? Çözebildin mi?
  • addictive A kullanıcısına yanıt
    Merhaba

Çok geç gördüm mesajı. Kusura bakma. Sorun çözüldü. Sorunun nedeni Superonline modemin adaptörünü NSA'in adaptörüyle karıştırmış olmam. Annem temizlik yapacağı için bilgisayara bağlı cihazların tüm kablolarını sökmüştüm. Daha sonra toparlarken modemin adaptörünü NSA'e, NSA'in adaptörünü de modeme takmışım. Durumdan şüphelenmeyişimin sebebi ise modemin diğer adaptörle de düzgün çalışmasıydı :) Ancak tabi aynı şey NSA için söz konusu değildi. Daha sonra olay anlaşıldı. Yalnız adaptörleri tekrar doğru taktığımda da NSA çalışmadı. Adaptör hasar gördüğü için değiştirildi. Sorun kalmadı böylece.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.