Şimdi Ara

OTOGAZ ZAMLARINDAN SONRA ARACINIZA LPG YAPTIRMANIN BİR ESPİRİSİ KALMADI (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
2.791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: dbdanisman

Arkadaşlar,

Daha önce başka bir başlıkta vermiş olduğum tüketim tablosu çalışmamı sadece şehir içinde kullanılan bir araba ve güncel yakıt fiyatlarına göre düzenledim. LPG tüketim fiyatlarına aracın ilk çalıştırma ve LPG'ye geçme anına kadar tükettiği benzin de eklenmiştir.

Bu hesaba göre ayarları tam olan bir araç benzine oranla %21.4 tasarruf sağlıyor. Bu araç ayda 1000 km kullanılırsa dönüşüm maliyetini amorti etmesi 33 ayı buluyor. Aynı şekilde amorti süresi, ayda 1500 km şehir içi kullanılırsa 21, ayda 2000 km şehir içi kullanılırsa 16 ay olarak gerçekleşiyor.

Umarı dönüşüm yaptırmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

çok doğru hesap, tebrik ederim.

• quote:

Orjinalden alıntı: faruksevgili

MÜJDE...!

LPG fiyatları 2 kritere endeksli.
    1- USD fiyatı (+/-%3' ü geçince güncelleniyor)
    2- Spot piyasa LPG fiyatları.
    Geçenlerde USD kurundaki artış nedeniyle otogaz fiyatları 1,90-2,00 YTL/Lt fiyatlarına yükselmişti.
    Şu anda mevcut kriz nedeniyle dünyada LPG fiyatlarında tonda 300 Dolar civarında düşme var.
    Gerek USD kurundaki gevşeme, gerekse LPG fiyatlarındaki düşüş, bizde otogaz fiyatlarında en az 15-20 YKR düşme getirecek.
    1.Kasım' dan itibaren 1,75 YTL fiyat bekliyoruz.

2A MÜHENDİSLİK A.Ş.

eeee ne oldu. lpg 2 ytl yi buldu.
  • Herkes başka çalıyo başka oynuyoo
    -----------------------------------

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, Gelişmiş ülkelerde de olduğu gibi ülkemizde gerek çevreci, gerekse diğer yakıt türlerine göre daha ekonomik olan LPG'nin araçlarda kullanımı teşvik edilmeli dedi.

LPG'li araçların kullanımı, bakımı ve nelere dikkat edilmesi ile teşvik konusunda bilgi veren Kadir Gürkan, motorlu araçlarda, endüstriyel tesislerde ve konutlarda alternatif yakıt kullanımı pek çok ülkede yaygın bir şekilde uygulandığını, çevre dostu araç üretimleri ve endüstriyel tesislerde kullanılmasıyla yaygınlaştığını kaydetti.

Petrol fiyatlarındaki 1 dolar/varillik artışın Türkiye'deki petrol faturasına 200 milyon dolar civarında ek yük getirdiğini ifade eden Gürkan, karayolu ulaşım sektöründe LPG-CNG kullanımının yaygınlaşmasının dikkat alınması gerektiğini ifade etti.

LPG diğer yakıtlara göre ucuz aynı zamanda çevreci bir yakıt diyen Gürkan, LPG pistonların, segmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelebilecek kurşun, vernik ya da karbon atığı çıkarmaz. Motor karterini ya da motorun yanma odalarını kirletmez. Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz dolayısıyla motor ömrünü uzatır. Özellikle LPG yakıtı kullanan araçların motor yakıtının düşük kirlilik özellikleri kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda LPG kullanılan motorlarda karbon monoksit tesiri benzine göre yüzde 50-90 oranında, hidrokarbon tesiri ise yüzde 38-62 oranında daha düşüktür diye konuştu.
    LPG'li araç sahipleri periyodik kontrollerini düzenli yaptırmaları gerektiği ifade eden Gürkan, LPG dönüşüm sistemlerine ilişkin anlatılan kurallara araç kullanıcısı her zaman dikkat etmeli ve buralardan kaynaklanan sorunları hemen gidermelidir. LPG'li araçların periyodik bakımları her 10 bin kilometrede bir yaptırılmalıdır. Bu bakımlarda elektrik tesisatı kontrol özellikle kaçak akım edilerek, bağlantılarda oksitlenme olup olmadığına bakılmalıdır. Buharlaştırıcıda (Regülatörde) biriken kostik ve yabancı maddeler ve LPG elektro valfindeki filtre temizlenmelidir. Elektro valflerin ve buharlaştırıcı regülatörün tamir takımları değiştirilmeli, ana hortum ve bağlantı bileşenlerinin durumu kontrol edilmelidir. Basınç düşürücüsünün birinci ve ikinci kademe basıncı ile diyafram üzerindeki basıncı karşılayan delikte kirin birikip birikmediği kontrol edilmelidir. Gelişmiş ülkelerde de olduğu gibi ülkemizde gerek çevreci, gerekse diğer yakıt türlerine göre daha ekonomik olan LPG'nin araçlarda kullanımı teşvik edilmelidir şeklinde konuştu.

Gürkan, LPG yakıtına uygulanan ÖTV ve Motorlu Taşıt Vergilerinde, LPG'li araçlara uygulanabilecek olan indirimin, LPG'li araç sayısının artmasına, hava kirliliğinin azalmasına, ulaşım maliyetlerinin düşmesine ve cari açığın azalmasına yol açacağına da dikkat çekti.

• okuduklarımıza göre Avrupa ülkelerinde lpg li araçlar teşvik edilirken bizim ülkemizde tecziye ( cezalandırma ) ediliyor.

Hıh kim düşünür ki çevreyi. Ankarada 10 numara motor yağı yakan dolmuş, özel halk otobüsü, servis otobüslerini, birçok şirket arabasını çevirip bi 100 lira ceza yazsa ya zabıta, polis, çevre vakfı.....
  • birde makina mühendisliği odası lpg kursu düzenliyor. bu zamlardan sonra çok lpg yaptıran olacak ta şu dünyanın işine bak herkes para kazandıracak bir yol bulmuş helal olsun
  • Valla aracıma LPG taktırmaya karar vermiştim ama burayı okuyunca vazgeçtim. Malesef 140 dolar olan petrol 60 dolara indi ama ülkemizde doğalgaza, lpg ye ve benzine zam geldi

Şimdi petrol tekrar 140 dolar olsa benzin 5 ytl olur. Biz sesimizi çıkarmadıkça, eşek oldukça, semer vuran çok olur...
  • LPG benzine göre %20 fazla yanarsa 2.02x1.2=2,42 YTL yapar yani 1litre benzine eşdeğer LPG 2.42 YTL benzin ise 3.12 YTL aradaki fark 70ykrş bu saatten sonra LPG ile uğraşılmaz çok yol yapanlar için dizel daha mantıklı
  • Bu gün Opet'ten gaz aldım, litresi 2.01 TL. Yukarıda vermiş olduğum tabloyu güncelleyecektim vazgeçtim. Nasıl olsa yarın bir zam daha gelir. Yukarıdaki tabloda yeni fiyatları yerine koyduğum zaman ortalama tasarruf %19'a düşmüş bulunuyor, sistemin amorti süresi ise ayda 1000 km yol yapılırsa 35 aya çıkmış durumda.
  • quote:

Orjinalden alıntı: leryom

birde makina mühendisliği odası lpg kursu düzenliyor. bu zamlardan sonra çok lpg yaptıran olacak ta şu dünyanın işine bak herkes para kazandıracak bir yol bulmuş helal olsun

Makina müh. odası LPG'li her araç için muayene-sızdırmazlık testi diye parayı götürüyor da ondan olmasın sakın?

Milleti nasıl soyarım diye düşünen sadece petrol şirketleri değil ki.
  • quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

quote:

birde makina mühendisliği odası lpg kursu düzenliyor. bu zamlardan sonra çok lpg yaptıran olacak ta şu dünyanın işine bak herkes para kazandıracak bir yol bulmuş helal olsun

Makina müh. odası LPG'li her araç için muayene-sızdırmazlık testi diye parayı götürüyor da ondan olmasın sakın?

sızdırmazlık ayrı benim dediğim lpg montajını yapacak olanların lpg kursuna katılma zorunluluğu
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

quote:

sızdırmazlık ayrı benim dediğim lpg montajını yapacak olanların lpg kursuna katılma zorunluluğu

Arı kovanına çomak soktun arkadaşım..............
    Kurs alan mak.müh. leri kaputun nereden açıldığını biliyormu acaba
    Bu maliyetleri biz ödüyoruz ama bunları ödiyen aslında sizlersiniz............ Malumunuzdur sanırım :(
    Ama bu mühendislere kendileride güvenmiyor Herhaldeki !!! , TEKRARDAN SIZDIRMAZLIK KONTROLÜ YAPIP SİZDEN Bİ KERE DAHA PARA ALIYORLAR......
    AMAÇ ASLINDA SİZİN GÜVENLİĞİNİZ FALAN DEĞİL BU SAFSATADIR ARKADAŞLAR. PARA KAYNAĞINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

EĞER DİSİPLİN AMAÇLI OLSA KORSANLARA VE PARA KARŞILIĞI EVRAK SATANLARA YAPTIRIMLARI OLUR. ŞİKAYETLERE RAĞMEN DÜRÜST MONTAJCILARI KORUYAMIYACAK KADAR ACİZ BİR BİR KURUMDUR MMOB......

SİZİ SİZDEN BAŞKA KİMSE DÜŞÜNMEZ... GERİSİ YALAN

HAKKINI ARAMAK İÇİN BURADA YAZARSANDA ADIN YALANCIYA ÇIKAR ÜSTELİK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruksevgili -- 2 Kasım 2008; 20:08:28 >

• Dacia Logan 1.6 mpi aracımı sıfır aldım bu hafta 1. yılı olacak ve 8600 km de.lpg taktıracaktım vazgeçtim.şehir içi 8lt/100km reel tüketimi söz konusu.
    3.12ytl*8lt= 25 ykr
    daha allahtan belamımı isteyeyim değilmi?
    taktırmıyorum arkadaşlar ne diyorsunuz?
  • lpg'yi yeni düşünenler için avantajı artık çok az ve amorti süresi çok uzadı..

bir araç benzinde 10lt. yakıyorsa, lpg nin özelliği gereği lpg de 11-11,5lt. yakar..

dolayısıyla şu an tasarruf [%]25 lere kadar gerilemiş durumda.. o yüzden hiç gerek yok.. uğraştığına ve masrafına kesinlikle değmez.. benzinde fiyatlar yükselir veya gazda düşerse o zaman tekrar değerlendirilebilir. ama şu an için gerek yok
  • Beyler şimdiden sonra taktırılması mantıksız bencede ara gıtıkce kapanıyor ındırım vs beklemeyın.140 dolardan 65dolara ınmiş petrol olsa çoktan olurdu.

Tam 1yıl oldu ben taktıralı çok şukur bende sorun yok amorti etttimmi bilmiyorum hesaplamadım.
    Ankara Totalgaz 1.77lpg 70ytl fulledım zaten 1yıl boyunca full doldurup 10gun gıdıyor.
    Palio 1.2 16v 80hp kmde 15 kuruş yakıyor.BRC
  • 20 ytl gaz ile ( 1.790 dan ) 89 km yol gittim bugün fullettim aracımı... km de 0,224 kuruş yakmış, şimdi bir benzinli jazz, colt, 1.0 ya da 1.2 benzinli corsa sahibi çıksın desinki benim aracım şehir içi şu kadar yakıyor... 190-200 kuruş altında yakması mümkün değil... şimdi ben soruyorum hesap kitap %29 kar vs diyorsunuz da nasıl oluyor benim aracım şehir içi benzinli bu araçlar kadar yakıyor ?? Buna tasarruf denmez de ne denir ?

Bakın burda corsa sahibi kaç kuruş demiş....

http://www.sahibinden.com/masrafsiz_tertemiz_WQQaXQQ10266184WQQpXQQdisplayitem&keyword=1.0%20corsa%20kuru%C5%9F%20benzinli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgao2000 -- 4 Kasım 2008; 10:23:14 >

• hey kasım ayındayız!
    15-20 kr düsürmeden önce, 20-30 kr arttıracaklar sanırım: )

quote:

Orjinalden alıntı: faruksevgili

MÜJDE...!

LPG fiyatları 2 kritere endeksli.
    1- USD fiyatı (+/-%3' ü geçince güncelleniyor)
    2- Spot piyasa LPG fiyatları.
    Geçenlerde USD kurundaki artış nedeniyle otogaz fiyatları 1,90-2,00 YTL/Lt fiyatlarına yükselmişti.
    Şu anda mevcut kriz nedeniyle dünyada LPG fiyatlarında tonda 300 Dolar civarında düşme var.
    Gerek USD kurundaki gevşeme, gerekse LPG fiyatlarındaki düşüş, bizde otogaz fiyatlarında en az 15-20 YKR düşme getirecek.
    1.Kasım' dan itibaren 1,75 YTL fiyat bekliyoruz.

2A MÜHENDİSLİK A.Ş.
  • 1,65 oldu izmitte
  • 1.69 oldu bir kere
    neden FİYAT BİR ANDA DÜŞTÜ
    ÇÜNKÜ (BENCE) BAKANIMIZ AKARYAKIT FİRMALARININ HAKSIZ KAZANÇ YAPTIĞINI SORUŞTURMA AÇILACAĞINI AÇIKLADIKTAN BİR GÜN SONRA FİYAT 2 DEN 1.69 A İNDİ DEMEK GERÇEK FİYATI (kar dahil) bu aslında müjde değil OLMASI GEREKEN BİR FİYATI İNSANLARI DOLANDIRAN AKARYAKIT FİRMALARI NIN HALKI SÖMÜRMESİ HİÇ HOŞ DEĞİL DEVLET SERBEST PİYASA BELİRLESİN FİYATI DEDİ AMA KONTROLÜNÜ YAPMADI HER İKİ TARAF TA SUÇLU
  • ANKARA 1.43
  • Aşağıdaki mesajımda vermiş olduğum tabloyu güncellemekten yoruldum.

Yeni hesaba göre kazanç %31 civarı ve ayda 1000 km şehir içi kullanılan bir otomobilin gaz dönüşüm maliyetini amorti süresi yaklaşık 23 ay civarı.

quote:

Orjinalden alıntı: dbdanisman

Arkadaşlar,

Daha önce başka bir başlıkta vermiş olduğum tüketim tablosu çalışmamı sadece şehir içinde kullanılan bir araba ve güncel yakıt fiyatlarına göre düzenledim. LPG tüketim fiyatlarına aracın ilk çalıştırma ve LPG'ye geçme anına kadar tükettiği benzin de eklenmiştir.

Bu hesaba göre ayarları tam olan bir araç benzine oranla %21.4 tasarruf sağlıyor. Bu araç ayda 1000 km kullanılırsa dönüşüm maliyetini amorti etmesi 33 ayı buluyor. Aynı şekilde amorti süresi, ayda 1500 km şehir içi kullanılırsa 21, ayda 2000 km şehir içi kullanılırsa 16 ay olarak gerçekleşiyor.

Umarı dönüşüm yaptırmayı düşünen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.