Şimdi Ara

Otomobillere Retarder Tarzı Bir Fren Sistemi Uygulanabilir Mi ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
9.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Otobüslerin ve kamyonların frenleri hakikaten kuvvetlidir.
  • Burada çoğu kimse retarderin aracı durdurma mesafesinde rol aldığını ve bu yüzden ağır tonajlı araçlarda kullanıldığını belirtmiş, ancak;

Retarder seyir halindeki aracı durdurmak için değil, momentumuyla ivmelenen aracı yavaşlatmak için ve artan momentumunu kesmek için (rampa aşağı) ana fren sistemine destek olarak kullanılması veyahut hiç ana fren sistemini kullanmadan aracı yavaşlatma gayesiyle tasarlanmışlardır. Böylece ana fren sistemlerinde de mümkün mertebe bakım gereklilikleri en aza indirgenecek ve de ana sistemden yük alındığı için güvenli sürüş sağlanacaktır.

Bir de; retarderin faydası seyir-yol güvenliğine olan etkisidir. Nasıl mı? Kaygan zeminlerde (buzlu zeminde mesela) ilerleyen bir aracı yavaşlatmak istediğimizde tekerleklere yavaşlatma gücü uygulandığında aracın sürüş dengesini bozarak araç savrulabilecektir. Ama tekerlek freni yerine düşük kademede yumuşak retarder kullanılarak araç yavaşlatılır ise aracın savrulma ihtimali çok çok daha düşük ihtimalli olacak ve aracın güvenli bir şekilde yavaşlaması sağlanmış olacaktır. Tecrübeli şoförler zaten bu hususları bilirler.

Tabii, retarderin o hoş sesi ve konforunu tatmak da ayrı bir yaşamdır.

Bu arada konuyu açan muhterem kişiye de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Ben de, otomobillerde retarder kullanılır mı acaba diye merak ediyordum her zaman kendi kendime. 🙂

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Retarder sistemi yerine aslında araçlara hybrid teknoloji yapıldı. Yağ ile fren yapmak yerine elektronik olarak fren yapılıyor. Ve bu sayede kazanılan elektrik sayesinde aracın pilleri şarj ediliyor ve ihtiyaç halinde tekrar kullanılabiliyor. Yani farklı prensiple çalışan retarder! sistemi şuan gündelik araçlarda kullanılıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.