Şimdi Ara

Otv indiriminde plaka zorunlulugu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Babam gorme engelli otv indirimiyle arac satin almak istiyorum ancak eskiden istege bagli engelli amblemi konuluyordu, simdi zorunlu oldu diye suydun bu dogru mu zorunluluk varmi yoksa hala istege bagli mi? Ruhsatta kullanabilir ben goruncem herhangi bi engelim yok.

• bildiğim kadarıyla artık konulmuyor. 3 ay önce bir yakınım aldı ve plakası normal. ama araç otomatik, 1.6 ve daha altı olmak zorunda sanırım.
  • Aynen zaten renault clio 0.9 tce alcam ama o plaka kafami daraltiyodu sonucta arabayi bn kullancam ne gerek :D
  • Araçlardaki engelli indiriminide anlamıyorum. Herkesin problemleri mevcut fakat herkese indirim olmuyor. Engelli kişi trafikte zaten nasıl araç kullanabilir?
  • Araci alacak olan kisi benim babam ve kullanacak kiside benim yani oglu kafanda nasil birsey cizdigini anlamadim ancak ben hakkimi kullaniyorum. Baskasinin hakkini kullanarak 2 lira ucuza almak icin bi taraflarini yirtan insan cok. Hem gercekten oyle devlet birakinda yapsin engellilere bu kiyagi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: karga22

Araci alacak olan kisi benim babam ve kullanacak kiside benim yani oglu kafanda nasil birsey cizdigini anlamadim ancak ben hakkimi kullaniyorum. Baskasinin hakkini kullanarak 2 lira ucuza almak icin bi taraflarini yirtan insan cok. Hem gercekten oyle devlet birakinda yapsin engellilere bu kiyagi.

peki plakadaki engelli damgasından neden utanıyorsun engelli babanı taşıyacaksın o insanın hakkıdır alır sen ne diye bu durumdan menfaatlenmeye çalışırsın ve dahi ben yerli olduğu sürece engelli vatandaşların ulaşım sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz verilmesi tarafatırıyım
  • quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

quote:

Orijinalden alıntı: karga22

Araci alacak olan kisi benim babam ve kullanacak kiside benim yani oglu kafanda nasil birsey cizdigini anlamadim ancak ben hakkimi kullaniyorum. Baskasinin hakkini kullanarak 2 lira ucuza almak icin bi taraflarini yirtan insan cok. Hem gercekten oyle devlet birakinda yapsin engellilere bu kiyagi.

peki plakadaki engelli damgasından neden utanıyorsun engelli babanı taşıyacaksın o insanın hakkıdır alır sen ne diye bu durumdan menfaatlenmeye çalışırsın ve dahi ben yerli olduğu sürece engelli vatandaşların ulaşım sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz verilmesi tarafatırıyım

Alıntıları Göster
    bu engelli indirimine çeki düzen vermek gerekiyor. ama hassas bir konu dikkatli olmak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Ben engelli plakalı bir araç gördüğümde sürüş karakterimi ona göre ayarlıyorum. Işıklarda geç kalkarsa, çok geç kalkarsa bile kesinlikle uyarmıyorum, trafiği yavaşlatacak şekilde yavaş gitse bile hiçbir zaman uyarmıyorum, dönüşlerde her zaman gördüğüm anda yol veriyorum, çaprazımdaki araç şeridime girmek için sinyal verdiğinde hemen yavaşlıyorum ki rahatça şeridini değiştirsin, arkasında isem kesinlikle daha uzaktan takip ediyorum ki tedirgin olmasın. Ve sanıyorum ki trafikteki insanların çoğu benim gibi davranıyordur.

Gördüğüm kadarıyla bu plakadaki logodan engellilerden çok çevresindekiler, yakınları şikayetçi. Ben de bunu anlayamıyorum. Bu logodan neden rahatsız olunur.
    Bence plakadaki bu logo ayrıcalık tanıyan bir haktır. Trafikte fark edilmelerini sağlayan ve onlar için trafiği kolaylaştıran bir özelliktlr.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 22 Temmuz 2013; 15:03:32 >

• Bu ülke engellileri anlayabilecek kadar insan olmadığı için yukarıdaki arkadaşa kızamıyorum. Arkadaşın babası görme engelliymiş yüzde kaç bilemem ama düşünebiliyor musunuz bu hayatta yaşadığı zorlupu ailesinin yaşadığı zorluğu?

Devlet bu tarz insanların yaşamlarını kolaylaştıracak neler yapıyor bu ülkede? Kaçı özgürce tekerlekli sandalyesiyle kaldırımlara çıkıp inebiliyor? Kaçının üstğnlüğü var söyleyin bana? Kaçı yardım alabiliyor?

Burada görülmesi gereken şeyler var. Devlet bunları tam yapamadığı için bu tarz teşvikler veriyor o ailelere. Yoksa devlet kimseye koklatmaz vergisini merak etmeyin. O ailede o bireyin bakımlarını vs sağlıyor.

Yoksa çok var ailesindrn koparılıp atılan engelli bireyler...

Bende plakamda yazsın istemezdim neden insanlar bana farklı baksınlar ki... Ülkede engelli plakalı aa dikkatli gidelim dşyen kaç kişi var?

Geçiniz..

Al kardeşim arabanı. Ben bu ülkenin 23 yıllık vatandaşıyım bana hakkın geçiyorsa ki geçmez helal olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: ofabiya

quote:

Orijinalden alıntı: emryrgc

Araçlardaki engelli indiriminide anlamıyorum. Herkesin problemleri mevcut fakat herkese indirim olmuyor. Engelli kişi trafikte zaten nasıl araç kullanabilir?

Bence engelli bir insana bırakında o kadar yardımı dokunsun devletin. Hayatın birçok aşamasında zorluk yaşayan bu insanlar bir arabaya ötv ödememişler çok mu. Hem o kullanamasa bile şoförü veya yakını kullanabilir. Biraz empati kurun. Birkaç insan bu durumu suistimal ediyor diye hemen uygulamayı eleştirmeyin. 5-10 bin tl'ye herhangi bir organınızdan tamamen veya kısmen vazgeçebilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: SeniorAwesome

Bu ülke engellileri anlayabilecek kadar insan olmadığı için yukarıdaki arkadaşa kızamıyorum. Arkadaşın babası görme engelliymiş yüzde kaç bilemem ama düşünebiliyor musunuz bu hayatta yaşadığı zorlupu ailesinin yaşadığı zorluğu?

Devlet bu tarz insanların yaşamlarını kolaylaştıracak neler yapıyor bu ülkede? Kaçı özgürce tekerlekli sandalyesiyle kaldırımlara çıkıp inebiliyor? Kaçının üstğnlüğü var söyleyin bana? Kaçı yardım alabiliyor?

Burada görülmesi gereken şeyler var. Devlet bunları tam yapamadığı için bu tarz teşvikler veriyor o ailelere. Yoksa devlet kimseye koklatmaz vergisini merak etmeyin. O ailede o bireyin bakımlarını vs sağlıyor.

Yoksa çok var ailesindrn koparılıp atılan engelli bireyler...

Bende plakamda yazsın istemezdim neden insanlar bana farklı baksınlar ki... Ülkede engelli plakalı aa dikkatli gidelim dşyen kaç kişi var?

Geçiniz..

Al kardeşim arabanı. Ben bu ülkenin 23 yıllık vatandaşıyım bana hakkın geçiyorsa ki geçmez helal olsun
    Plakada engelli işareti bulundurma zorunluluğu geçen yıl kaldırıldı. Trafik şubeden üzerinde engelli işareti bulunan bir kart alıyorsun. Engellilere ayrılmış park alanlarına aracını bırakırsan bu kartı ön cama koyuyorsun. Onun dışında aracında her hangi bir işaret taşıma zorunluluğun yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: T1973

Plakada engelli işareti bulundurma zorunluluğu geçen yıl kaldırıldı. Trafik şubeden üzerinde engelli işareti bulunan bir kart alıyorsun. Engellilere ayrılmış park alanlarına aracını bırakırsan bu kartı ön cama koyuyorsun. Onun dışında aracında her hangi bir işaret taşıma zorunluluğun yok.

Alıntıları Göster
    Benim anlamadığım, görme engelli bir kişiye nasıl araç aldırılıyor? Sonuçta sürücü trafiği tam anlamıyla izleyemiyorsa, kazaya davetiye çıkarmış olunmuyor mu?

Sorumu yalnış anlamayın lütfen. Merakımdan soruyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: SonpoL

Benim anlamadığım, görme engelli bir kişiye nasıl araç aldırılıyor? Sonuçta sürücü trafiği tam anlamıyla izleyemiyorsa, kazaya davetiye çıkarmış olunmuyor mu?

Hocam görme engelli biri nasıl araç kullansın? Araç engellinin adına tescil ediliyor aracı yakınları kullanabiliyor. Yani eşi çocukları kardeşi vs 3. dereceye kadar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: T1973

quote:

Hocam görme engelli biri nasıl araç kullansın? Araç engellinin adına tescil ediliyor aracı yakınları kullanabiliyor. Yani eşi çocukları kardeşi vs 3. dereceye kadar..

Alıntıları Göster
    Engelliye yasama hakki taniyan bir ulkede yasayinca insan Turkiyede engellilerin ne kadar zor kosullarda yasadigini daha iyi gozlemleyebiliyor. Sonucta engelli birinin birinin binebilecegi otobus minibus taksi vs. sayisi kisitli ya da binebilse bile bir zorluk sonucta. Bu yuzden arabaya ihtiyaclari var Turkiyede ise araba luks konumunda. bu durumda OTV indirimi gayet mantikli. Ama araba almakla is bitmiyor tabi. Ozurlu park yerine koyan mi ararsin, ozurlu park yerine parketmesin diye kuka koyan mi. Rampa olmadan onlarca basamak var. kaldirimlar araba cikmasin diye nerdeyse engelsiz insanin zor cikacagi yukseklikte.

• quote:

Orijinalden alıntı: emryrgc

Araçlardaki engelli indiriminide anlamıyorum. Herkesin problemleri mevcut fakat herkese indirim olmuyor. Engelli kişi trafikte zaten nasıl araç kullanabilir?

Engelli bir insan kullanabilir de görme engelli kullanamaz.

Onun da şartı geçiyor zaten yasada.

"1. dereceden yakın akrabalar engelli sürücünün aracını kullanabilir."
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tayfun73

quote:

3 değil 1 diye biliyorum ben?

3 derece olursa

Kardeşinin çocuğuna kadar gidiyor.
  • quote:

quote:

Teşekkürler. Bende bunu merak ediyordum. Öğrenmiş olduk :). Halledebildiniz mi işlerinizi? Kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: IslakFasulye

3 değil 1 diye biliyorum ben?

3 derece olursa

Kardeşinin çocuğuna kadar gidiyor.

Emin olmamakla birlikte aklımda 3. derece olarak kalmış ama sizin dediğiniz de doğru olabilir bakmak lazım..
  • quote:

Teşekkürler. Bende bunu merak ediyordum. Öğrenmiş olduk :). Halledebildiniz mi işlerinizi? Kolay gelsin...

Konunun benle alakası yok sadece bildiğimi paylaştım.
  • quote:

quote:

Konunun benle alakası yok sadece bildiğimi paylaştım.

Karışıklık olmuş, kusura bakmayın :).
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.