Şimdi Ara

Oyun için 3000 lira AMD

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
1.465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, AMD mi intel mi diye sormayayım :) bu sistem hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

toplayacağım bilgisayardan beklentim herkesin olduğu gibi hız,sessizlik,iyi oyun ve görüntü performansı.2500-3000 arası da bütçe.Bu kriterlere göre araştırdım ve bu parçaları düşündüm.
    ...............................................................................................................................................

Asus Crosshair IV Formula AM3 AMD 890FX/SB850

AMD Phenom II x6 1075 T 3,0 Ghz 9 MB cache

Kingston 6 gb ddr3 1600 mHZ CL 9

Sapphire HD 6970 GDDR5 2 GB 256 bit AMD radeon DX 11

Thermaltake VK97021N2Z 700 W mid ATX kasa

Samsung 1 TB 32 mb cache sata 2 7200 rpm

Samsung 24’’ bx2450 monitör

• Sistem toplama konusunda yapılacak en garip şey nedir? 3000 TL sahibi olup AMD sistem toplamaya çalışmaktır. AMD'nin önerilmesinin nedeni asla ve asla çok iyi bir işlemcinin dayanılmaz çekiciliği değildir, fiyat/performans ürünü olmasıdır, yani az paraya muadili işlemcilerden daha yüksek bir performans sağlamasıdır, eğer 3000 TL param olsa şu an için ilk yapacağım i7 2600K ile başlamaktır, başım ağrımasın diye peşine güzel bir ASUS anakart ekler, gerisini fantazime bağlardım.
  • oyun için İntel derim İntel sistem toplayın ancak illaki AMD diyorsanız bulldozer cpu'ları bekleyin

Sistemizde RAM'leri OCZ veya G-Skill yapmanızı tavsiye ederim GPU HD 6950 alın BIOS modla HD 6970 oluyor zaten fazla paraya gerek yok anakarta da çok para vermişsiniz.

http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/msi-p67a-gd65-b3-revizyon-intel-lga-1155-ddr3-usb-3-0-sata-3-atx-anakart.html 347 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/islemci-cpu/intel-core-i5-2500k-lga-1155-6mb-3-3ghz-dort-cekirdekli-islemci.html 435 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/ram-bellek/ocz-reaper-1600-6gb-cl8.html 155 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/ekran-karti-vga/msi-nvidia-fermi-gtx580-twin-frozr-ii-oc-1536mb-ddr5-384-bit-pci-ekspres-ekran-karti.html 1087 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/hard-disk-hdd/samsung-1-tb-7200-rpm-32-mb-on-bellek-3-5-sata-3-0gbps-hd103sj.html 113 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/cooler-master-rc-692-advance-seasonic-750w-guc-kaynakli-bilgisayar-kasasi-cm-690-ii.html 400 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/monitor/philips-234cl2sb-23-2ms-full-hd-wide-screen-led-monitor.html 456 TL

2993 TL (Havale ile)

veya

http://www.teknobiyotik.com/donanim/ekran-karti-vga/sapphire-ati-hd6950-1gb-ddr5-256-bit-pci-ekspres-ekran-karti.html (2 tane) 992 tL

2898 TL

İki tane HD 6950 alıp BIOS modla HD 6970 yapıp CF düzeninde kullanırsanız GTX 580'den daha iyi bir performans elde edersiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okanarslan20 -- 14 Mayıs 2011; 13:57:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: okanarslan20

oyun için İntel derim İntel sistem toplayın ancak illaki AMD diyorsanız bulldozer cpu'ları bekleyin

Sistemizde RAM'leri OCZ veya G-Skill yapmanızı tavsiye ederim GPU HD 6950 alın BIOS modla HD 6970 oluyor zaten fazla paraya gerek yok anakarta da çok para vermişsiniz.

http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/msi-p67a-gd65-b3-revizyon-intel-lga-1155-ddr3-usb-3-0-sata-3-atx-anakart.html 347 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/islemci-cpu/intel-core-i5-2500k-lga-1155-6mb-3-3ghz-dort-cekirdekli-islemci.html 435 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/ram-bellek/ocz-reaper-1600-6gb-cl8.html 155 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/ekran-karti-vga/msi-nvidia-fermi-gtx580-twin-frozr-ii-oc-1536mb-ddr5-384-bit-pci-ekspres-ekran-karti.html 1087 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/hard-disk-hdd/samsung-1-tb-7200-rpm-32-mb-on-bellek-3-5-sata-3-0gbps-hd103sj.html 113 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/cooler-master-rc-692-advance-seasonic-750w-guc-kaynakli-bilgisayar-kasasi-cm-690-ii.html 400 TL
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/monitor/philips-234cl2sb-23-2ms-full-hd-wide-screen-led-monitor.html 456 TL

2993 TL (Havale ile)

veya

http://www.teknobiyotik.com/donanim/ekran-karti-vga/sapphire-ati-hd6950-1gb-ddr5-256-bit-pci-ekspres-ekran-karti.html (2 tane) 992 tL

2898 TL

İki tane HD 6950 alıp BIOS modla HD 6970 yapıp CF düzeninde kullanırsanız GTX 580'den daha iyi bir performans elde edersiniz
    AMD almaya karar verdiyseniz anakartı 890GX çipsetli bir modele düşürün, işlemciyi 1055T yapın, Ram ya 4 gb ya 8 gb olsun, Kasayı cm HAF serisinden alın, Seasonic PSU alın ve ekran kartınıda HD6950 X2 yapın.

İNTEL de olur derseniz tavsiyeler gelir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ummax

Sistem toplama konusunda yapılacak en garip şey nedir? 3000 TL sahibi olup AMD sistem toplamaya çalışmaktır. AMD'nin önerilmesinin nedeni asla ve asla çok iyi bir işlemcinin dayanılmaz çekiciliği değildir, fiyat/performans ürünü olmasıdır, yani az paraya muadili işlemcilerden daha yüksek bir performans sağlamasıdır, eğer 3000 TL param olsa şu an için ilk yapacağım i7 2600K ile başlamaktır, başım ağrımasın diye peşine güzel bir ASUS anakart ekler, gerisini fantazime bağlardım.
    Güzel bir asus ana kart derken? Birde sizin kadar anlamam tabiki ama AMD nin bu işlemcisinin testlerine baktım bu ana kart ile kapasitesinin çok üstüne çıkıyor.3000 lira verip aynı zamanda fiyat/performans düşünülebilir bence.Bu işlemcinin yapacaklarını yapabilen i7 ye neden daha fazla para verilsin diye düşünülemezmi mesela?

• quote:

Orijinalden alıntı: BendeBuKadaR

Güzel bir asus ana kart derken? Birde sizin kadar anlamam tabiki ama AMD nin bu işlemcisinin testlerine baktım bu ana kart ile kapasitesinin çok üstüne çıkıyor.3000 lira verip aynı zamanda fiyat/performans düşünülebilir bence.Bu işlemcinin yapacaklarını yapabilen i7 ye neden daha fazla para verilsin diye düşünülemezmi mesela?

Ne kadar üstüne çıkıyor acaba ? 5ghz falan mı ?
  • quote:

Alıntıları Göster
    Bahsettiğimiz i7 2600K hadi olmadı i5 2500K, overclock ile 5 Ghz'de stabil çalışan işlemcilier, AMD'nin şu ara hangi serisi o hızda çalışır onu bilemem, işte insanlar o yüzden bu kadar yüksek para veriyorlar bu işlemcilere ve sizin gibi 3000TL limiti olanın AMD demesi bana garip geliyor, ASUS kişisel olarak stabilitesine çok güvendiğim bir kart ve ASUS alınca hiç düşünmem eğer işlemci intel düşünülecekse asus'un p67 modelleri var diğer anakartlardan pahalı ancak dediğim gibi boşuna pahalı değil, zaten oyun için AMD alacaksanız hiç 6 çekirdekli bakmayın, 4 çekirdekli 955 BE yeterlidir. Kapasitesinin üstüne çıkması normal, mesele şu; kapasitesinin üstüne ne kadar çıkıyor hadi çıktı diyelim verim nasıl? Bu kadar para varsa ilk yapılacak iş temelden başlamak, yani kaliteli bir PSU almak gelecek 5 seneyi düşünüp en az 750W bir PSU alınır mesela, arkadaş yukarıda örnek vermiş çeliği kaliteli kasa alınır mesela, gerisi teknolojidir efendim, 2 yıl sonra şu ara milletin basbas bağırdığı i7 2600K da orta sınıf olabilir. AMD sistem kuracağım diyorsanız ya bulldozer bekleyin ya da AMD'nin yaptığı global fiyat indiriminin memlekete yansımasını bekleyin. Bu i7 ya da i5 2500K'ların en önemli artısı overclock kapasiteleridir, delidir bu işlemciler dediğim gibi ve anakartta overclock yapılıp yapılmayacağına göre seçilir, mesela ben oc'un altına bomba koyacağım derseniz gidin msi p67gd65 alın yok ben oc olmadan kullanacağım derseniz msip67g45 alın gibi, uzar gider bu tercihler, ben sadece biraz bilinçlenin diye yazdım uzun uzun..

• quote:

Orijinalden alıntı: SultaniBezelye

quote:

Ne kadar üstüne çıkıyor acaba ? 5ghz falan mı ?

Alıntıları Göster
    ''4.4 Ghz, that’s how high! Good show 1075T, you exceed my expectations here too.''

:) böyle demiş adam. 5 e çıkmıyo demekki.

• Forum nereye gidiyor!..
    parası olan intel alsın.
    olmayan amd alsın gibi izlenim verilmiş.
    arkadaşlar böyle tavsiye olmaz!......
  • quote:

Bahsettiğimiz i7 2600K hadi olmadı i5 2500K, overclock ile 5 Ghz'de stabil çalışan işlemcilier, AMD'nin şu ara hangi serisi o hızda çalışır onu bilemem, işte insanlar o yüzden bu kadar yüksek para veriyorlar bu işlemcilere ve sizin gibi 3000TL limiti olanın AMD demesi bana garip geliyor, ASUS kişisel olarak stabilitesine çok güvendiğim bir kart ve ASUS alınca hiç düşünmem eğer işlemci intel düşünülecekse asus'un p67 modelleri var diğer anakartlardan pahalı ancak dediğim gibi boşuna pahalı değil, zaten oyun için AMD alacaksanız hiç 6 çekirdekli bakmayın, 4 çekirdekli 955 BE yeterlidir. Kapasitesinin üstüne çıkması normal, mesele şu; kapasitesinin üstüne ne kadar çıkıyor hadi çıktı diyelim verim nasıl? Bu kadar para varsa ilk yapılacak iş temelden başlamak, yani kaliteli bir PSU almak gelecek 5 seneyi düşünüp en az 750W bir PSU alınır mesela, arkadaş yukarıda örnek vermiş çeliği kaliteli kasa alınır mesela, gerisi teknolojidir efendim, 2 yıl sonra şu ara milletin basbas bağırdığı i7 2600K da orta sınıf olabilir. AMD sistem kuracağım diyorsanız ya bulldozer bekleyin ya da AMD'nin yaptığı global fiyat indiriminin memlekete yansımasını bekleyin. Bu i7 ya da i5 2500K'ların en önemli artısı overclock kapasiteleridir, delidir bu işlemciler dediğim gibi ve anakartta overclock yapılıp yapılmayacağına göre seçilir, mesela ben oc'un altına bomba koyacağım derseniz gidin msi p67gd65 alın yok ben oc olmadan kullanacağım derseniz msip67g45 alın gibi, uzar gider bu tercihler, ben sadece biraz bilinçlenin diye yazdım uzun uzun..

Alıntıları Göster
    Teşekkürler.Zaten bilinçlenmek için yazıp konuşuyoruz burda.Yoksa bilinçlenmeye öğrenmeye niyetimiz olmasa gidip alırız sormadan değil mi?

• quote:

955 BE de 8 mb Cache bellek var, 1075 T de 9 mb bunun önemi varmıdır hız ve performans açısından? oyun için 955 BE yeterlidir demişsiniz? Oyun için tamam 955 cepte diyelim hadi, cache i artırmanın bana artısı olmazmı?

• quote:

Teşekkürler.Zaten bilinçlenmek için yazıp konuşuyoruz burda.Yoksa bilinçlenmeye öğrenmeye niyetimiz olmasa gidip alırız sormadan değil mi?

Alıntıları Göster
    Eğer aceleniz yoksa kesinlikle ve kesinlikle Bulldozeri bekleyin. Piyasada dengeler değişebilir.
  • Tabiki araştıracaksın.
    en iyisini yapıyorsun.
    3000 liraya amd sistem çok güzel kurulur.
    yalnız bu aralar kurulmaz çünkü 2 ay sonra bulldozer çıkınca 3000 liraya kurduğun sistem 1000 liranın altına inecek.
    şu anda amd için uygun zaman değil.
    acelen yoksa bulldozer çıkana kadar beklemelisin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkadım52 -- 14 Mayıs 2011; 14:42:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkadım52

Tabiki araştıracaksın.
    en iyisini yapıyorsun.
    yalnız bu aralar kurulmaz çünkü 2 ay sonra bulldozer çıkınca 3000 liraya kurduğun sistem 1000 liranın altına inecek.
    Bulldozerin fiyatı nekdr olucak bilginiz varmı??
  • quote:

Orijinalden alıntı: atakum52

Tabiki araştıracaksın.
    en iyisini yapıyorsun.

abartma hocam o kadarda değil amd phenom işlemciler 200-300 arasında anakartta o kadar desek diğer bileşenler hem o kadar çok ucuzlamaz hemde ne alakası var hardiskle buldozerin
  • quote:

Orijinalden alıntı: undergroundfasulye

quote:

Tabiki araştıracaksın.
    en iyisini yapıyorsun.

abartma hocam o kadarda değil amd phenom işlemciler 200-300 arasında anakartta o kadar desek diğer bileşenler hem o kadar çok ucuzlamaz hemde ne alakası var hardiskle buldozerin

abi 3000 liralık sistemden bahsediliyor.
    harddiski kim düşünür.
    haa şöyle olabilir.
    bulldozer işlemci destekli anakartı şimdiden alayım ubgrate yaparım dersen durum değişir o da henüz türkiyede satılmaya başlandımı bilemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkadım52

quote:

Orijinalden alıntı: undergroundfasulye

quote:

Tabiki araştıracaksın.
    en iyisini yapıyorsun.

abi 3000 liralık sistemden bahsediliyor.
    harddiski kim düşünür.
    haa şöyle olabilir.
    bulldozer işlemci destekli anakartı şimdiden alayım ubgrate yaparım dersen durum değişir o da henüz türkiyede satılmaya başlandımı bilemiyorum.

Alıntıları Göster
    Yalnız burada 650 lira monitör tutuyor. 3000 lirayı sadece donanıma yatırmıyorum. Bulldozer çıkınca amd işlemcinin fiyatı ne kadar ucuzlar mesela? Zaten 1075 T işlemci 400 lira. Yarı yarıya düşerse beklemeye değer belki 3 ay.Yukarıda bir arkadaş bu kadar para verilirken i 7 2600 K işlemci alınması gerektiğini söylemiş ki bunun fiyatı 700 lira.Birde iyi bir asus anakart demiş bunları yaparsam benim bilgisayar 4000 liraya doğru gidiyor o zaman.

Kafamda netleşeceğine daha da bulanıyo herşey :)

• quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

AMD almaya karar verdiyseniz anakartı 890GX çipsetli bir modele düşürün, işlemciyi 1055T yapın, Ram ya 4 gb ya 8 gb olsun, Kasayı cm HAF serisinden alın, Seasonic PSU alın ve ekran kartınıda HD6950 X2 yapın.

Bu değişimleri yaptığımda beklentilerimi daha mı iyi karşılamış olurum? Hız,görüntü kalitesi,performans vs. ? Rami anlıyorum 4 ya da 8 olması gerektiğini ama diğerleri için neden bu seçimleri yaptığınızı kısada olsa açıklarsanız memnun olurum.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Bu değişimleri yaptığımda beklentilerimi daha mı iyi karşılamış olurum? Hız,görüntü kalitesi,performans vs. ? Rami anlıyorum 4 ya da 8 olması gerektiğini ama diğerleri için neden bu seçimleri yaptığınızı kısada olsa açıklarsanız memnun olurum.

Alıntıları Göster
    O değişimleri yaptığında aynı performans için fazladan para vermemiş olursun..

• quote:

Orijinalden alıntı: ThE LoSt

O değişimleri yaptığında aynı performans için fazladan para vermemiş olursun..

Alıntıları Göster
    GX anakart serisi bulldozer'i destekleyecekmiş, iyi tamamda yine bu boş tartışmaya girmek istemiyorum, eğer bulldozer için şimdiden anakart alacaksanız, bu anakartın işlemci için en az 125 Watt sağlayabileceğinden ve en az 8+2 faz olduğundan emin olduktan sonra alın bari, hadi onuda geçtim, bilgisayar piyasasında bildiğim kadarıyla, anakartlar genelde CPU'lardan önce çıkar piyasaya bu da demektirki şu an anakart almakta mantıklı değil, bekleyin FX serisini, bu forum adamı bilgisayar alma konusunda azdırır, yukarıdaki 2-3 arkadaş buna örnektir mesela uzunca süredir beni intel 2500K almam hususunda azdırıyorlar :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.