Şimdi Ara

Oyunlarda takilma sorunu yardimm!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadarlar kac zamandir konu acicam diyorum ama bir türlü nasip olmadi bugüne nasipmis herneyse konumuza donelim!!

İlk pc topladigimda sistemim su sekildeydi!!!
    Anakart : msi h81m p33
    İslemci:. İ3 4160
    Soogutucu : stock sogutucu
    Ekran karti : msi r7 240
    Diskler 2 tane ssd var arkadaslar
    1. Ssd : corsair forsle serisi 120 gb ssd
    2. Ssd : wd blue 250 gb ssd
    Güç kaynağı : corsair vs550
    Herneyse oyunlarda herhanggi bir sorun yoktu gayet guzeldi herhangi bir takilma yoktu sonra gtx 1050 almaya karar verdim ve aldimda i3 artik yetmemeye basladi oyunlarda sonra i5 4570 buldum ikinci el aldim birbirileriyle cok iyi anlasiyorlardi gpu kullanimi hep %99 du hiç düşmüyordu herhangi bir sorun yoktu gayet guzeldi takilma felan filan yoktu ondan aradan 1 sene gecmedi ben dururmuyum sahibinden de gezerken baktim xeon e3 1230 v3 isimli sunucu islemcisi buldum 4 cekirdek 8 therd herneyse aldim onu taktim guzel bir sekilde iste sorun burdan sonra basladi baktim oyunlarda anlik fps düşüşleri olmaya basladi ama herhangi bir sorun yoktu islemci gta 5 te felan %50 %60 ini kullaniyordu felan bu sefer gpu kullanimi baktim sabit degil yani i5 te gpu kullanimi gta 5 te hep %99 daydi xeona gectim hic %99 olmuyordu hep dalgaliydi arada bir takilma oluyordu düşündüm i5 te güclu bir islemci xeon sonra düşündüm bunun icinde hd gafik yok belkide bundandir dedim 1 ay katlandim boyle sonra sattim bir arkadasa kendime i7 4770 baktim ve buldum aldim taktim ve sorun yine devam etti ne yaptiysam olmadi aradan 2 3 ay gecmedi Sapphire rx 580 nitro+ aldim ve sorun yine devam ediyor ne yaptiysam olmadi butun driverlar guncel oyunu yeniden indirdim yine olmadi islemci kullanimi %50 %60 herhangi isi problemi yok islemci 55 dereceyi gecmiyor ekran karti zaten yeni alindi oda 55 57 derece arasi
    Simdiki sistem
    Anakart : msi h81m p33
    İslemci i7 4770
    Sogutucu : coolermaster masteiquid lite 120 sivi sogutucu
    Ram : Kingston 8gb 1600 mhz cl11
    Ekran kartı : Sapphire rx 580 nitro+ 4gb
    Ssdlerim
    1.corsair forsle serisi 120gb
    2.wd blue 250 gb
    Güc kaynagi : seasonic m12ii 750wat güc kaynagi daha 1hafta oldu alali
    Birde arkadaslar cevirici kullaniyorum ekranim eski oldugu icin hdmi to vga kullaniyorum
    Sizce sorun nedir yardim ets2 dede ayni

• Yardım edin lutfeenn
  • Bios güncelleme yaptınız mı?
  • warchief46 W kullanıcısına yanıt
    Hocam yaptım ama aynı ama hocam
    Birde ben hdmı to vga kullanıyorum o sorun olabilirmi gecikmeden dolayı ama tam takılma oldugu zaman fps düsüyor
  • Bilen yokmu??
  • Yardim
  • windows a temiz guncel format attigin yazmiyor, windows ayni miydi bunca zaman? belki yazilimsaldi?
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Yok hocam her sürümü denedim aynı ama win 7 denemedim ondada aynıdır
  • Bayaltog kullanıcısına yanıt
    Anakarttan baska bir secenek kalmiyor, yada ben göremiyorum. Oyun esnasinda islemcide thermal throttling var mi acaba ama i5 i7 ve xeon senin kullandiklarin asagi yukari ayni watt degerini kullaniyor. Tek farklari i7 3,9ghz, xeon 3,7 ve i5 3,6ghz. burasi biraz dikkat cekici bundandir demiyorum sadece kagit üzerindeki farklari söylüyorum. Aklima anakart, islemci sogutucusu gibi sebebler geliyor. Mademki yazilimsal degil, bir cok windows versiyonu denenmis. Bunlari yapmamis olsaydin sanirim konuyu acmazdin, anladim. ekrankartlari geliyor geciyor, islemciler geliyor geciyor problem ayni kaliyorsa; anakart, psu ve ssd yada hdd süpheli geliyor suan. hdd ve ya ssd nin böyle bir sorun olusturup olusturmayacagini net bir sekile söyleyemem. psu olsa kendini resetler (düsük gpu kullanimina bir arkadasta sebep olmustu gerci onda vega kart vardi,) sende gtx 1050 gibi sudan ucuz yakan bir kart ile bu sorunu yasaman psu kaynakli olmadigini gösterir.(%100 emin degilim ama böyle düsünüyorum) Anakart sicakliklari vs vs kontrol etmeni öneririm. herhangi bir cpu benchmark yaparak akranlariyla arasindaki farki karsilastirabilirsin. XTU benchmark senin islemci ile calisirmi bilmiyorum fakat onda benchmar var ve termal problem varsa söyler. (hiz düsürme vs)

Oyunlarda takilma sorunu yardimm!!
    bende mesela @4.0ghz de 58C max diyor ve termal problem görünmüyor. (sivi sogutma var 14lük ufak birsey, cpu 3930k)
    diger benchmarklar yapilarakta performans durumu tespit edilebilir.

(cinebench, heaven benchmark, passmark, cpu z, userbechmark yeterli gibi..)

En kötü ihtimalle bir bilgisayarciya gidip 3-5 verip farkli bir anakart ile test ettirmek lazim. Bu kadar satin almadan sonra direk yeni bir anakart alin ve deneyin demeye korkuyor insan. En basinda ben olsam i3 ten i5e ve ya xeona gecmez direk i7 yi düsünürdüm fakat anakart görüntü ilede veri ilede cok zayif bir anakart bu anakarta yapilacak yatirimi iki kez düsünürdüm.

Hocam sonuclar bu sekilde Oyunlarda takilma sorunu yardimm!!
    evet sicaklik, termal problemi yok. diger benchmarklara bakabilir miyiz? performansi nasil acaba?
    Hocam skor normalmi sizde 1200 lerde bende 600 lerde atarim birazdan
    Cinebenh testi Oyunlarda takilma sorunu yardimm!! Oyunlarda takilma sorunu yardimm!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayaltog -- 27 Kasım 2018; 12:15:43 >

islemci performans problemi yok, olmasi gerektigi gibi... diger ekrankartini rami vs kullanan benchmarklarida yap onlara da bakalim. Bu sadece islemci icinde. XTU da da gördügümüz gibi islemcinin sicakligi da güzel bir degerde.
    Yukarda cinebench testi var hocam ekran kartını ve islemciyi yest ettim fotograflar yukarıda var Hocam bana önerebilecegin bir test varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayaltog -- 27 Kasım 2018; 12:21:58 >
    www.passmark.com
    PassMark PerformanceTest - PC benchmark software
    https://www.passmark.com/products/pt.htm

www.userbenchmark.com
    UserBenchmark: PC Speed Test Tool - Compare Your PC
    https://www.userbenchmark.com/Software

benchmark.unigine.com
    UNIGINE Benchmarks
    https://benchmark.unigine.com/heaven

msi afterburner yüklüdür sende bu testlerde ekrankarti kullanimina da bakarsin.

• Anakart ile alakalı olabilir.

monitörünüz 1080p olsun çok eski bişeye benziyor. 17inç mi 19 mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ` quaD. -- 27 Kasım 2018; 12:26:11 >
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Aynn hocam 17 inch hdmi to vga ile kullanıyorum
    Anakart ile ne ilgisi var konuyu acarmısın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bayaltog

Aynn hocam 17 inch hdmi to vga ile kullanıyorum
    Anakart ile ne ilgisi var konuyu acarmısın?
    Monitörün bi kere o ekran kartına olmaz. Hatta belki bundan bile yapıyor olabilir. senin iyi bir deneme yanılma yapma zamanın gelmiş.

hddlerden olabilir , monitör yüzünden olabilir , anakart yüzünden olabilir. Bunlar bir ihtimal. Belki de windows update yüzünden bile olabilir.
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Hocam bende 2 tane ssd var harddisk yok yani
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.