Şimdi Ara

ÖZYEĞİN Mİ ODTÜ MÜ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
0
Favori
6.995
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki

ÖZYEĞİN Mİ ODTÜ MÜ

(En Son Oy Tarihi: 29.8.2021)
Giriş

Orijinalden alıntı: ZeeR

İtü nün tanıtım gününe ben de katıldım.
    Erasmus için hali hazırda 4 üniversite ile anlaşmaları var daha anlaşmalar yapacağız yalnız acelemiz yok en iyi üniversitelerle anlaşmaya çalışıyoruz dendi.
    Diğer iktisatlardan farklı olarak ekonomi bölümü sözel derslerini attıklarını(iktisat tarihi,hukuk dersleri vs.) yerine sayılsal dersleri getirdiklerini söylediler.
    Bölüm hocalarının sayısının az olduğunu fakat şu an ki öğrencilerin ihtiyacına yetecek kadar olduğnu, dört sene sonunda 25 akademik personel olacağından bahsettiler.Ayrıca hocalar Job Market denen sistemden seçiliyormuş ve lisanüstü programlarını yurtdışında tamamlamış olması gerekiyormuş.

Gelecekten konuşuldu bölümde şöyle şöyle yapacağız, böyle olacak diye. Odtü iktisat yanında riskli tercih ama denemeye değer.

tanıtıma bende katldım ve gördüklerim arasındaki en kötü tanıtımlardan biriydi.zaten ingilizce eğitimi olarak zayıf olduklarını biliyordum ama.hocanın hazırlığı direk atlayın lafı tuz biber ekti.her erasmus anlaşması zayıf olan üniden duyduğum laf : bunlar kolay işler. e kolay işse sende yap anlaşmayı.
    sonuç olarak benim gibi tamamen ingilizce ve yurt dışı odaklı düşünen biri için çok kötü bir tercih olur diye düşünüp.direk listeden çıkardım ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: plastik cerrah

quote:

Orijinalden alıntı: the_gunner

Şu anda piyasadaki yöneticilerin yarısı ODTÜ İİBF, diğer yarısı Boğaziçi İİBF. başka okuldan kimse yok büyük şirketlerin yönetim kadrolarında.

Mail geliyor, bilmem hangi şirket yönetici değiştirdi diye. bakıyorsunuz CV'lerine giden de, onun yerine gelen de ya ODTÜ ya da Boğaziçi mezunu. Bunların %90'ının ortak özelliği ise ABD'de master, doktora veya başka bir eğitim almış, hiç biri yoksa ABD'de bir şirkette bir iki yıl çalışmış olması.
    k
    bu oranı nerden aldıysanız tamamiyle yalan.%20 lik bir bölüm boun mezunudur en fazla.

http://www.capital.com.tr/-ceo-dostuuniversiteler-haberler/21862.aspx

http://www.aktuel.com.tr/is-dunyasi/2013/09/12/en-fazla-ceo-cikaran-universiteler

arkadaş zirveyi iki üniversitenin paylaştığından bahsetmiş elbetteki yüzde elli yüzde elli gibi bir oran yoktur.

• mimar*ugur kullanıcısına yanıt
    Diğerlerini eleyip özyeğin ile odtü arasında kaldıysan kesinlikle odtüyü seç.Yurt dışı odaklı düşünüyorum demişsin de 4 senelik eğitim içinde hem türkiyede hem de başka üniversitede eğitim görmek yerine 4 sene sonra yurtdışında lisanüstü programlara gidersin.Zaten ekonomide ki çoğu akademisyen odtü mezunu olup yurtdışına çıkmış kişiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mimar*ugur

quote:

Orijinalden alıntı: ZeeR

İtü nün tanıtım gününe ben de katıldım.
    Erasmus için hali hazırda 4 üniversite ile anlaşmaları var daha anlaşmalar yapacağız yalnız acelemiz yok en iyi üniversitelerle anlaşmaya çalışıyoruz dendi.
    Diğer iktisatlardan farklı olarak ekonomi bölümü sözel derslerini attıklarını(iktisat tarihi,hukuk dersleri vs.) yerine sayılsal dersleri getirdiklerini söylediler.
    Bölüm hocalarının sayısının az olduğunu fakat şu an ki öğrencilerin ihtiyacına yetecek kadar olduğnu, dört sene sonunda 25 akademik personel olacağından bahsettiler.Ayrıca hocalar Job Market denen sistemden seçiliyormuş ve lisanüstü programlarını yurtdışında tamamlamış olması gerekiyormuş.

Gelecekten konuşuldu bölümde şöyle şöyle yapacağız, böyle olacak diye. Odtü iktisat yanında riskli tercih ama denemeye değer.

tanıtıma bende katldım ve gördüklerim arasındaki en kötü tanıtımlardan biriydi.zaten ingilizce eğitimi olarak zayıf olduklarını biliyordum ama.hocanın hazırlığı direk atlayın lafı tuz biber ekti.her erasmus anlaşması zayıf olan üniden duyduğum laf : bunlar kolay işler. e kolay işse sende yap anlaşmayı.
    sonuç olarak benim gibi tamamen ingilizce ve yurt dışı odaklı düşünen biri için çok kötü bir tercih olur diye düşünüp.direk listeden çıkardım ben.

Hocam bende katıldım tanıtım seminerine ama senin aksine gittiğim en iyi tanıtımlardan biri olduğunu düşündüm. Kafamdaki çoğu soruya cevap alabildim bölümün yeni olmasıyla ilgili tereddütlerim vardı onları gidermemde etkili oldu. Erasmus için hocalarla seminer sonrasıda görüştük aralarında LSEninde bulunduğu 25e yakın üniversiteyle görüştüklerini söylediler ilk yılı olduğu için 4 normal gözüktü bana ki İtü Erasmus anlaşmaları en güçlü olan üniversitelerden baktığım zaman.
    Yine çıkışta hocayla görüştüğümüzde hazırlığı atlamamızı hazırlık rahatlığına alışıp lisanstaki derslerin hızına adapte olmakta zorlanmamamız için tavsiye ettiğini belirtti. Benim için en ilgi çekici tarafıysa bölüm başkanı, yardımcısı, dekan ve bir hocayla daha görüşme fırsatı bulmamız oldu gittiğim hiçbir üniversitede bırak bölüm başkanıyla görüşmeyi öğrenci dışında kimse bulamadım ilgilenecek.
    Öğrencilerden biri tanıtımda kampüsüde gezdirdi bana diğerleriylede konuşma fırsatı buldum ortam keyifliydi aynı şekilde eğitim sürecide öyle olur gibi geldi. İlk sıraya yazacağım gibi gözüküyor.

• İtü yurt içine adam yetiştiriyor gibi geldi bana. Ayrıca Ingilizce eğitimi konusunda şüpheler var. Neyse up.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muhur beste kullanıcısına yanıt
    Ne biliyorsun ve yazdığımdan ne anladın ki cevap yazıyorsun çocuk? İktisat ile işletmeyi mi karşılaştırmışım? Finans ve Endüstri yazmışım. Çünkü belirttiklerim daha önce yazılanların bazılarına cevap niteliğinde.
    İTÜ'de işletme fakültesi var ve; Endüstri Müh, İşletme Müh, Ekonomi bölümü burada. Açılan dersleri sadece kendi bölümündeki 4 hoca vermez sana.
    Birde sanki okumuş bitirmişte ingilizce eğitimi zayıf yazmışssın, sanki geldin İTÜ'yü okudun bitirdin.
    İTÜ İşletme fakültesinin bölümlerini bitiren 7-8 tanıdığım var; çalıştıkları yerler Borsa İstanbul, Bankalarda müfettiş, Google İş geliştirme gibi büyük kuruluşlar.
    Gelmiş birde Özyeğin öneriyor çocuklara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nykzanae

Ne biliyorsun ve yazdığımdan ne anladın ki cevap yazıyorsun çocuk? İktisat ile işletmeyi mi karşılaştırmışım? Finans ve Endüstri yazmışım. Çünkü belirttiklerim daha önce yazılanların bazılarına cevap niteliğinde.
    İTÜ'de işletme fakültesi var ve; Endüstri Müh, İşletme Müh, Ekonomi bölümü burada. Açılan dersleri sadece kendi bölümündeki 4 hoca vermez sana.
    Birde sanki okumuş bitirmişte ingilizce eğitimi zayıf yazmışssın, sanki geldin İTÜ'yü okudun bitirdin.
    İTÜ İşletme fakültesinin bölümlerini bitiren 7-8 tanıdığım var; çalıştıkları yerler Borsa İstanbul, Bankalarda müfettiş, Google İş geliştirme gibi büyük kuruluşlar.

Işi reklama döktün gibi geldi bana. Itü den tanıdığım hocamdan itü de İng nin nasıl olduğunu biliyorum. Iyi ye iyi kötü ye kötü diyin ya.

• itü,odtü,boğaiçi nin bizim yorumumuza ihtiyacı yok. okuyacağın okulu hele bir bitir sonra neler iyi neler kötü fikrin olur.

Daha önce bahsettiğim gibi finans,işletme, ekonomi türevi bölümleri istanbulda okumayı tavsiye ediyorum.
    Zaten bunu finans sektöründe çalışmış TR, Almanya tecrübeli biri olarak söylüyorum.
  • Öncelikle hepinizin tercihi hayırlı olsun. O tanıtım günleri biz düzenlemeye çalıştık. Aklımızda hiç öyle bir fikir yokken insanların kafasında soru işareti kalmasın diye düzenelemeye çalıştık.

Özelliklle tercih günlerinde insanların vebaline girmemek için diğer üniversiteler ile karşılaştırmaya girmemeye çalıştım. Çünkü aynı şeyi geçen sene biz yaşadık. PwC, Ernst & Young, kpmg ve bunlardan çok daha iyi olan mckinsey bunların hepsiyle görüşme fırsatım oldu, kulüp bazında görüşmeler yaptık. Aynı zamanda bizim hocalarımızda buralar ile konuştular. fazla söz söylemek istemiyorum.

Özyeğin üniversitesi'nde karşımda murat ülker, ali sabancı, hüsnü özyeğine sunumlar yaptım ve iktisat anlamında emin olun hepininizden daha çok araştırdım üniversiteleri. Babam sakarya üni'de prof., dayım itü end. prof ve bu bölüme girmeden önce normal bir öğrencinin ulaşamayacağı kişiler ile konuştum. Burada yorum yapmak çok kolay, şu iyi, şu kötü diye.

Ne itü'yü ne de başka bir üniversiteden bahsedeceğim. Şu şaşalı reklamlara aldanmazsanız işletme, iktisat gibi bölümlerin devlet üniversitelerinde ki özellikle itü, odtü, boğaziçi gibi okullarda okumanın avantajlarını görürsünüz. Size burada itü'yü övmüyorum, devlet üniversitelerinin lobilerinden, mezunlarının kalitelerinden bahsediyorum. Bana bizzat bir bir holdingin yönetim kurulu üyesi söyledi, işe alımlarda vaka çalışmaları, mülakatlar, not ortalaması bunların hepsi önemli fakat bir tarafta itü, odtü, boğaziçi gibi okullar varken diğer tarafta özelden mezun insanları tercih etmiyoruz diye. Araştırın, benim yaptığım gibi gidin bir piyasa devinin plazasına, kapısına dayanaın konuşun. 2 reklama aldanacaksanız gidin okuyun abi, 4 sene sonunda umarım kendinizi geliştirirsiniz.

Hayır özelde özel olsa şimdi, koç sabancı bilkent, bu 3'lü hariç kimse de bana aman çok iyi bir lobisi var, çok avantajlı demesin.

Tanıtım günleri için de sizin eleştirilerinizi dikkate aldım, evet haklı yanı vardır illa sonuçta devlet üniversitelerinde tanıtım denilen şey yok, hiç bir bütçe verilmiyor. Buna rağmen hocalarımız kendi ceplerinden verdi, biz aramızda para topladık da afişleri bastırdık. Biz orada tanıtım yapıyoruz diye kimse cebimize 5 kuruş para koymadı. Amacımız itü'nün farkını öğrencilerin bilmesiydi. Erasmus konusuna gelecek olursam, yine pederden örnek vereceğim ama sakarya üni'nin erasmus anlaşmalarını, görüşmlerini kendi bölüm bazında babam yapıyor ve inanın o kadar kolay ki. Ya öğrenci bir okul belirleyip, şununla anlaşabilirmisiniz dediğinizde bile bu anlaşmalar yapılıyor. Daha geçen sene açılmış bir bölüm ve erasmusa 4. dönemden sonra öğrenci gönderecekler, şimdiden neden 5 okulla anlaşılsın. İtü'nün sitesine bakın anlaşmalı okullara, tr'de erasmus ile en çok öğrenci gönderen üniversitelere bakın. Araştırın biraz abi, kararınınızı kendiniz verin, kimseden etkilenmeyin, tanıtım günlerine gidin biliginizi alın sonra kararı kendiniz verin. İngilizce açısından yetersiz demişsiniz. İtü bazında diyecekseniz tamam çünkü makina gibi ağır bir mühendislikte kaldırmayı düşünüyorlar fakat itü bu konuda akademisyenlere bırakmaya çalışıyor, ve bizim bölümdeki hocaların hiç bir tavizi olmuyor. %100 ingilizcenin hakkını veriyorlar. Neden mi hazırlığı geçin diyorlar, çünkü çok büyük kurumlarla anlaşma yapacakalr sizi işe sokmak için, ve bir an önce kalifiye eleman olarak mezun olmanızı istiyorlar. Madem dersler ingilizce mi diye kafanızda soru işareti var gidin sorun şu an için bölümde okuyan arkadaşlara, hangi hoca türkçe anlatmış. Fikirlerinizi görüşlerinizi beyan edebilirsiniz ama bu bok atarak değil de şunun avantajı şudur diyerekten yaparsanız daha iyi olur.

Neyse ileride görürsünüz piyasayı, umarım kararlarınızı bilinçli bir şekilde verirsiniz, pişman olmazsınız.

Hepiniz için hakkında en hayırlısı olanı versin rabbbim. Hadi kolay gelsin size.

• quote:

iktisat sadece işletme+ekonomiden oluşmaz, ilk iki yıl sosyolojiden siyasete dersler alırsın. matematiğe falan girmiyorum bile. itü'de adam gibi bir sosyoloji, siyaset bilimi, hatta matematik bölümü bile yok. odtü'nün ise tüm bu alanlardaki bölümleri kendi alanlarında ülkenin top 5 bölümleri. neyse ya, zaten bu temelsiz itü fanatikliği komik gelmeye başladı.

ben geçen çarşamba odtü'deydim, kağan parmaksız tanıttı bölümü. kağan parmaksız odtü'den mazun olduktan sonra master'ını lse'yde, doktorasını upenn'de (ki ekonomide ilk 10'da bir okul) yapmış biri, bölümde böyle çok hoca var. açıkçası ben hem bölümü hem kampüsü çok beğendim, ancak bilkent'in verdiği 720 tl'lik burs odtü'yü geri plana atmama sebep oluyor. odtü iktisat bu sene ders programını da yenilemiş, bilkent gibi daha ayrıntılı ve yurt dışına gönderebilme üzerine kuruyor programını. ayrıca bir not: spk-bddk-merkez bankası-iş bankası gibi ankara merkezli kurumlarda odtü iktisat'ın ciddi bir egemenliği mevcut. ayrıca bu sene 2 öğrenci master için lse'den burslu kabul almışlar.

Sevgili Uğur İTÜ Ekonomi Bölümü Tanıtım Günlerinde görev almış bölüm öğrencilerinden biri olarak özellikle ilk mesajındaki bilgilendirmelerinle ilgili birkaç düzeltme yapmak istiyorum ki bölümü tercih etmeyi düşünen öğrencilere yanlış yönlendirme yapılmış olmasın. İlk olarak isminden de anlaşılacağı üzere hazırlanan tanıtım etkinliği kurumsal bir etkinlik değil zaten Ekonomi Bölümü ile ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla oluşturuldu. Bu etkinlik çerçevesinde de Maçka fakültesinde -çoğu aday öğrencinin bu fırsatı yakalayamayacağını belirtmekte ayrıca fayda var- İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Çalışır, Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fuat Erdal, Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sencer Ecer ve hocalarımızdan Y. Doç. Dr. Resul Aydemir sizlere bölüm tanıtım semineri yaptı ve sorularınızı cevapladı. Sonrasındaysa isteyen aday öğrenciler için Ekonomi Bölümü öğrencileri Maçka kampüsünü gezdirdi. Bölüm ve Maçka kampüsü hakkında öğrencilere her açıdan bilgi verilmeye çalışıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin akademik ve sosyal imkanları hakkında bilgilendirme ise 9-12 Temmuz tarihlerinde Ayazağa kampüsünde katılan öğrenciler için yapıldı ve bölümün diğer hocaları da orada yer aldılar. İTÜ hakkında daha detaylı araştırma yapan aday arkadaşlarımız da Ayazağa kampüsünü gidip gördüler. Yani tüm bunlar hazırlanan tanıtım programının kurumsal olmadığını veya amatör olduğunu değil senin programın kapsamını yanlış anladığını gösterir. Tabi ki tüm bunları göz önünde bulundurduğunda hala eksik olduğunu düşündüğün noktaları gelecek tanıtım etkinliklerimiz için de faydalı olması açısından belirtmen bizleri sevindirir.

Bir diğer düzeltmek istediğim husus ise İTÜ'de İngilizce eğitiminin yetersiz olduğunun iddia edilmesi. Hazırlık eğitiminden bahsedecek olursam İTÜ de diğer tüm devlet üniversiteleri gibi her yıl belli kriterler doğrultusunda hazırlanan İngilizce Yeterlilik Sınavı hazırlar ve yılın başında sınavı geçemeyen öğrenciler bu sınavı geçmeye yönelik eğitim görürler. Hiç İngilizce bilmeyen biri bu sınavı 1 yıllık çalışmayla geçebildiği gibi çok daha köklü İngilizce eğitimi almış birinin bu sınavı 2-3 yıl geçemediği görülür. Dolayısıyla yeterli İngilizceye sahip olmak tamamen öğrencinin çaba ve isteğine bağlıdır. Lisans dersleri alırkense İTÜ akademisyenleri için dersleri Türkçe anlattıkları söylenir fakat tamamen hurafeden ibarettir ben bu dönem 7 adet lisans dersi aldım Türk Dili dersi dışında hiçbir ders de Türkçe anlatılmadı. Seminerde hocamızın da belirttiği gibi özellikle bölüm derslerinde İngilizce'den kesinlikle taviz verilmiyor. İngilizce'nin geliştirilmesi için gerekli ortam sağlanıyorken hala İTÜ'nün İngilizcesi bik bik diyen adam da sorunu kendinde arasın, aynı şekilde İTÜ'nün İngilizcesi'ni yetersiz bulan İTÜ hocası da sorunu kendinde arasın. Bu derste hocanın insiyatifine kalmış bir şey ve belli ki konuştuğun hocanın derste izlediği yol kolay geldiği için Türkçe anlatmak bu bütün İTÜ hocalarının kendisi gibi olduğunu göstermez.

Son olarak eklediğim linkten Times Higher Education tarafından yayınlanan World University Rankings 2014 listesinde İTÜ'nün sıralamasına ulaşabilirsiniz. Listeye giren 5 Türk üniversitesi arasında 2.sırada yer almaktadır. İngilizce ve yurtdışı düşünen biri için söylediğinin aksine uluslararası outlooku göz önünde bulundurulduğunda İTÜ tercih edilmemesi gereken değil ilk sıralarda tercih edilmesi gereken üniversitedir.

World University Rankings

Umarım açıklayıcı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iplikcis -- 14 Temmuz 2014; 21:27:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: iplikcis

Sevgili Uğur İTÜ Ekonomi Bölümü Tanıtım Günlerinde görev almış bölüm öğrencilerinden biri olarak özellikle ilk mesajındaki bilgilendirmelerinle ilgili birkaç düzeltme yapmak istiyorum ki bölümü tercih etmeyi düşünen öğrencilere yanlış yönlendirme yapılmış olmasın. İlk olarak isminden de anlaşılacağı üzere hazırlanan tanıtım etkinliği kurumsal bir etkinlik değil zaten Ekonomi Bölümü ile ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla oluşturuldu. Bu etkinlik çerçevesinde de Maçka fakültesinde -çoğu aday öğrencinin bu fırsatı yakalayamayacağını belirtmekte ayrıca fayda var- İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Çalışır, Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fuat Erdal, Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sencer Ecer ve hocalarımızdan Y. Doç. Dr. Resul Aydemir sizlere bölüm tanıtım semineri yaptı ve sorularınızı cevapladı. Sonrasındaysa isteyen aday öğrenciler için Ekonomi Bölümü öğrencileri Maçka kampüsünü gezdirdi. Bölüm ve Maçka kampüsü hakkında öğrencilere her açıdan bilgi verilmeye çalışıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin akademik ve sosyal imkanları hakkında bilgilendirme ise 9-12 Temmuz tarihlerinde Ayazağa kampüsünde katılan öğrenciler için yapıldı ve bölümün diğer hocaları da orada yer aldılar. İTÜ hakkında daha detaylı araştırma yapan aday arkadaşlarımız da Ayazağa kampüsünü gidip gördüler. Yani tüm bunlar hazırlanan tanıtım programının kurumsal olmadığını veya amatör olduğunu değil senin programın kapsamını yanlış anladığını gösterir. Tabi ki tüm bunları göz önünde bulundurduğunda hala eksik olduğunu düşündüğün noktaları gelecek tanıtım etkinliklerimiz için de faydalı olması açısından belirtmen bizleri sevindirir.

Bir diğer düzeltmek istediğim husus ise İTÜ'de İngilizce eğitiminin yetersiz olduğunun iddia edilmesi. Hazırlık eğitiminden bahsedecek olursam İTÜ de diğer tüm devlet üniversiteleri gibi her yıl belli kriterler doğrultusunda hazırlanan İngilizce Yeterlilik Sınavı hazırlar ve yılın başında sınavı geçemeyen öğrenciler bu sınavı geçmeye yönelik eğitim görürler. Hiç İngilizce bilmeyen biri bu sınavı 1 yıllık çalışmayla geçebildiği gibi çok daha köklü İngilizce eğitimi almış birinin bu sınavı 2-3 yıl geçemediği görülür. Dolayısıyla yeterli İngilizceye sahip olmak tamamen öğrencinin çaba ve isteğine bağlıdır. Lisans dersleri alırkense İTÜ akademisyenleri için dersleri Türkçe anlattıkları söylenir fakat tamamen hurafeden ibarettir ben bu dönem 7 adet lisans dersi aldım Türk Dili dersi dışında hiçbir ders de Türkçe anlatılmadı. Seminerde hocamızın da belirttiği gibi özellikle bölüm derslerinde İngilizce'den kesinlikle taviz verilmiyor. İngilizce'nin geliştirilmesi için gerekli ortam sağlanıyorken hala İTÜ'nün İngilizcesi bik bik diyen adam da sorunu kendinde arasın, aynı şekilde İTÜ'nün İngilizcesi'ni yetersiz bulan İTÜ hocası da sorunu kendinde arasın. Bu derste hocanın insiyatifine kalmış bir şey ve belli ki konuştuğun hocanın derste izlediği yol kolay geldiği için Türkçe anlatmak bu bütün İTÜ hocalarının kendisi gibi olduğunu göstermez.

Son olarak eklediğim linkten Times Higher Education tarafından yayınlanan World University Rankings 2014 listesinde İTÜ'nün sıralamasına ulaşabilirsiniz. Listeye giren 5 Türk üniversitesi arasında 2.sırada yer almaktadır. İngilizce ve yurtdışı düşünen biri için söylediğinin aksine uluslararası outlooku göz önünde bulundurulduğunda İTÜ tercih edilmemesi gereken değil ilk sıralarda tercih edilmesi gereken üniversitedir.

World University Rankings

Umarım açıklayıcı olmuştur.

yanlış anladığım bir durum yok.maçka kampüsünde yaptığınız tanıtıma gelmeden bir gün önce maslak kampüsteki tanıtımdaydım.konunun ilk mesajına yazdığıklarım benim öznel yargılarımdır.siz öyle düşünmüyorsunuz diye yanlış olacak değil.ki öznel yargıların yanlışlığı diye bir şey söz konusu olamaz zaten.itü de mba yapmış.itü uçak müh.de okuyan arkadaşlarımdan ve itü de ders vermiş eski boğaziçili hocamdan duyduklarım ilk mesajda yazdıklarımı destekleyen bilgiler.böyle bir durumda itü de okuyan kendi arkadaşlarımın sözlerine inanmam kadar doğal bir durum olamaz.kendi bölümünüzü ve okulunuzu tanıtma isteğinizi anlıyorum ama insanlara bölümü şuan olmadığı kadar iyi göstermek yanlış.belki ilerde kaliteli bir bölüm olabilir orasını zaman göstericek.

Mesajının "...aslında yeterlilikten ziyade itü ekonomiyi açıklıyor ellerinden geldiğince kurumsallık yok..." kısmı atıfta bulunduğum kısım zaten bu programı düzenlememizin sebebi de İTÜ'yü değil Ekonomi Bölümünü açıklamaktı diyorum :) Ayrıca yurt,spor,kütüphane,sosyal imkanlar bakımından İTÜ çoğu üniversiteden daha avantajlıdır Maslak kampüsünü de gördüysen bunu bilmen gerekir ama tabi ki kişisel fikirlerin o noktada ayrıca belirtmek istediğim bir şey yok. Kendi bölümümüzü ve okulumuzu tanıtırken olmadığından iyi gösterdiğimiz iddianı ise kesinlikle reddediyorum. Üniversitenin az önceki linkte gösterdiğim gibi uluslararası prestiji zaten belli, bölümün akademik kadrosunu detaylı araştırırsan ve ders programına bakacak olursan asıl kalitesini anlamanda daha yardımcı olacaktır. Bir bölümün kalitesini belirleyen bünyesindeki Profesör sayısı değil sektörle ilişkisidir ve sana Borsa İstanbul, Merkez Bankası, Boeing'te staj imkanı verecek bir bölümü olduğundan daha iyi göstermekle uğraşmak gereksiz bir çaba olacaktır çünkü kalitesi yeterince ortada zaten. Benim burada amaçladığım polemik yaratmak değil söylediğim gibi mesajlarından çıkarılabilecek yanlış sonuçları düzeltmek ve adayların yanlış yönlenmesini önlemek. Söylediklerimde de taraflılık veya daha iyi gösterme söz konusu değil, deneyimlerimi ve bölümün imkanlarını anlatmaya çalıştım. Sana ve diğer herkese de tercih döneminde kolaylıklar diliyorum :)

• İTÜ ODTÜnün yanına ÖZYEĞİN koyan üniversite okumasın bir zahmet
  • quote:

Orijinalden alıntı: igno500

İTÜ ODTÜnün yanına ÖZYEĞİN koyan üniversite okumasın bir zahmet

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: meyra1234

Ben kesinlikle ODTU derdim yerinde olsaydim. ITU ekonomi yeni acilmis bi bolum, ama odtu iibf koklu ve kampus yasami daha guzel. Kesinlikle ODTU!

Odtü istanbulda Olsa her şey daha kolay olacaktı...

Artık şehir derdi diye birşey yok. Cuma öğleden sonra atlarsın YHT'ye, 3,5 saatte İstanbul'dasın. 2 günlüğüne araba kirala, cumartesi,pazar gez dolaş. P.tesi sabah bin tekrar, sabah kampüste dersine yetiş.

http://www.mebpersonelleri.com/seminer/ankara-istanbul-hizli-tren-acilisi-toreni-ne-zaman-h3885.html

• quote:

Orijinalden alıntı: ControlYourDream

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: meyra1234

Ben kesinlikle ODTU derdim yerinde olsaydim. ITU ekonomi yeni acilmis bi bolum, ama odtu iibf koklu ve kampus yasami daha guzel. Kesinlikle ODTU!

Odtü istanbulda Olsa her şey daha kolay olacaktı...

Artık şehir derdi diye birşey yok. Cuma öğleden sonra atlarsın YHT'ye, 3,5 saatte İstanbul'dasın. 2 günlüğüne araba kirala, cumartesi,pazar gez dolaş. P.tesi sabah bin tekrar, sabah kampüste dersine yetiş.

http://www.mebpersonelleri.com/seminer/ankara-istanbul-hizli-tren-acilisi-toreni-ne-zaman-h3885.html

Fiyatta iyi olursa müthiş olur. Acaba öğrenci indirimi olur mu

• muhur beste kullanıcısına yanıt
    Amaç iktisat okumaksa isteyen okur gider. İktisatı bana anlatma, firmamız danışmanlık yapıyor.
    Hersene gençler böyle üniversite araştırmaktan tanıdıkları da varsa üniversitelerin uzmanı olduğunu düşünürler. (Ama ben seviiniyorum böyle gençleri görünce.)Konu dallandıkça başka yanlış bilgilerde açığa çıkıyor. O yüzden takıl kafana göre.

Şu an şu sayfa da ismi geçen tüm üniversite bölümlerinden mezun tanıdığım var, çünkü iş ortamında tanışıyorsun mecburen. Hepsi de iyi okul. Bu kişilerle de iş yaptım, okulların hangi donanımla mezun ettiğini iyi biliyorum. Kendi kurduğum iş, tecrübe, yurtdışı eğitimimden bahsetmeye gerek yok. Varmak istediğimiz sonuç İstanbul ve yanlış bilinen mevzulardı.

Bunu sonuca erdirirsek kendi öneri özetim:
    -İstanbul finans-ekonomi okuyacaklar için önemli bir hazine.
    -İngilizce'ye kafayı takmayın. Bağımsız bir şekilde öğrenin. Sonra ikinci dile geçin.(Ben lisanstan sonra Almanca öğrendim mesela)
    -Üniversite'yi başka şehirde okursanız dahi stajlarınızı İSTANBUL'da yapın.
    -Lisans'ta vakıf üniversitesine gitmeyi tavsiye etmem.
    -Üniversite kimseye birşeyi vermez size mücadele edip almayı öğretir.

Herkese başarılar

• quote:

Amaç iktisat okumaksa isteyen okur gider. İktisatı bana anlatma, firmamız danışmanlık yapıyor.
    Hersene gençler böyle üniversite araştırmaktan tanıdıkları da varsa üniversitelerin uzmanı olduğunu düşünürler. (Ama ben seviiniyorum böyle gençleri görünce.)Konu dallandıkça başka yanlış bilgilerde açığa çıkıyor. O yüzden takıl kafana göre.

Şu an şu sayfa da ismi geçen tüm üniversite bölümlerinden mezun tanıdığım var, çünkü iş ortamında tanışıyorsun mecburen. Hepsi de iyi okul. Bu kişilerle de iş yaptım, okulların hangi donanımla mezun ettiğini iyi biliyorum. Kendi kurduğum iş, tecrübe, yurtdışı eğitimimden bahsetmeye gerek yok. Varmak istediğimiz sonuç İstanbul ve yanlış bilinen mevzulardı.

Bunu sonuca erdirirsek kendi öneri özetim:
    -İstanbul finans-ekonomi okuyacaklar için önemli bir hazine.
    -İngilizce'ye kafayı takmayın. Bağımsız bir şekilde öğrenin. Sonra ikinci dile geçin.(Ben lisanstan sonra Almanca öğrendim mesela)
    -Üniversite'yi başka şehirde okursanız dahi stajlarınızı İSTANBUL'da yapın.
    -Lisans'ta vakıf üniversitesine gitmeyi tavsiye etmem.
    -Üniversite kimseye birşeyi vermez size mücadele edip almayı öğretir.

Herkese başarılar

bilgiler için teşekkürler.bizlere böyle bilgiler lazım

• özyeğine gidersem elim 315+200+300+(ablam üniversitede okuduğu için karşılıksız burs) 300=1115 tl geçicek
    ama yeni kurulmuş bir okul.ortam şüpheli

odtü gidersemm büyük ihtimal çok iyi yetişmiş bir finasçı olucam.(malum finasn ağırlıklı bir işletme eğitimi var.her ne kadar bunu değiştirmeye çalışsalarda).
    büyük ihtimal para almıcam.belki yemek bursu çıkar.onun dışında aileye mahkum olucam.

son kez fikirleri alayım akşama göndericem tercihleri
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.