Şimdi Ara

P150HM İkinci HDD Montaj (Resimli anlatım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
3
Favori
3.865
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Amacın sadece paylaşmak olduğu bu çorbada benimde tuzum olsun istedim ve sizlere aşağıdaki anlatımı hazırladım. Sürç-i lisan olursa Monster yetkililerinden ve sizlerden affola :)

Bildiğiniz gibi P170 serisi ürünlerde anakartta ikinci bir HDD yuvası varken P150'lerde bu bulunmamakta ve bizde CD/DVD okuyucumuzdan feragat etmek zorundayız. Öncelikle 2.HDD'imizi çalıştırmada kullanacağımız AKASA NSTOR veya başka bir marka SATA destekli bir aparat temin etmemiz gerekiyor.Aynı marka ve modelin IDE ' li modelleride mevcut dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Şunuda hatırlatmadan geçmeyelim ki bilgisayar kullanıcılarının çoğunun bildiği kaidede olduğu gibi " PC'nizin hızını en yavaş bileşen belirler " o yüzden 2.HDD'niz ne kadar hızlı olursa 1.HDD'nize o kadar hızlı ayak uydurur beraber rahatça çalışabilirler. Ben 500 GB Momentus XT kullandım :)

ÖNEMLİ NOT : Altta anlatılanlar tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.İlk kez böyle bir işleme kalkışıyorsanız lütfen daha dikkatli olun ! Ürün üzerinde oluşacak hasarda yetkililer sorumluluk almayabilir.

1-Bilgisayarımızın altındaki Harddisk yuvasını 2 vidayı sökerek açıyoruz

2-Resimde ok ile belirtilen ve CD/DVD okuyucuyu tutan vidayı söküyoruz

3-Ok ile belirtilen kısımdan hafifçe içe doğru itiyoruz. Zaten okuyucu kolayca çıkacaktır.

4-Almış olduğumuz aparata 2. olarak kullanacağımız diskimizi oturtuyoruz

5-Aparatı çıkardığımız CD/DVD yuvasına hafifçe bastırarak oturtuyoruz.SATA yuvasının oturması için biraz sertçe itmeniz gerekebilir.Ön çerçeveleri yine hafifçe çıkararak değiştiriyoruz.

6-CD/DVD'mizin vidasını takıp 1. Harddiskimizi yerine oturtup kapağındaki 2 vidayı sıkıyoruz. Şimdi F2 ye basarak BIOS ekranımızı açalım. Eğer montaj başarılı ise alttaki gibi görünecektir.

İyi günlerde kullanın :)

• değerli blackgiant,
    öncelikle anlatımın için teşekkürler, birçok arkadaşa kaynak olacağına inanıyorum...

senden ricam eğer dvd-rw'ını harici USB olarak kullanıyorsan windows7 dvd'si ile kurulum deneyebilir misin?
    tam kurulum olmayacak elbette, sadece disklerin görülüp format ekranına kadar olan kısma gelebilecek misin merak ediyorum...

diğer konuda nedenini detaylarıyla açıkladım, tekrardan buraya alıntı yapmak istemiyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: crower74

değerli blackgiant,
    öncelikle anlatımın için teşekkürler, birçok arkadaşa kaynak olacağına inanıyorum...

senden ricam eğer dvd-rw'ını harici USB olarak kullanıyorsan windows7 dvd'si ile kurulum deneyebilir misin?
    tam kurulum olmayacak elbette, sadece disklerin görülüp format ekranına kadar olan kısma gelebilecek misin merak ediyorum...

diğer konuda nedenini detaylarıyla açıkladım, tekrardan buraya alıntı yapmak istemiyorum...
    Değerli crower74,

İstediğin resimler alttadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackgiant -- 27 Ocak 2012; 1:02:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: blackgiant

Değerli crower74,

İstediğin resimler alttadır.

Alıntıları Göster
    çok teşekkür ederim zahmet oldu, sende bir sorun yok anlaşılan...
    tekrar deneyip neticesini yazarım...

• quote:

çok teşekkür ederim zahmet oldu, sende bir sorun yok anlaşılan...
    tekrar deneyip neticesini yazarım...

Alıntıları Göster
    Burası yeri değil biliyorum ama laptopun kasası kaliteli mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: myemperor26

Değerli myemperor26 ,

Kalite değişken bir kavram bana göre kalitesi yeterli ama sen ürün almaya niyetliysen mutlaka görüp öyle almanı tavsiye ederim. Fotoğraflar yanıltabilir temas edip bakmanda fayda var.
  • quote:

quote:

Değerli myemperor26 ,

Kalite değişken bir kavram bana göre kalitesi yeterli ama sen ürün almaya niyetliysen mutlaka görüp öyle almanı tavsiye ederim. Fotoğraflar yanıltabilir temas edip bakmanda fayda var.

Teşekkürler :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Proph

quote:

quote:

Değerli myemperor26 ,

Teşekkürler :)

Alıntıları Göster
    Ellerine Sağlık...

• quote:

Orijinalden alıntı: azengin

Ellerine Sağlık...

Alıntıları Göster
    Ssd için iyi bir çözüm gibi gözüküyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Augias

Ssd için iyi bir çözüm gibi gözüküyor.

Alıntıları Göster
    bu işlemlerde çıkan dvd rw yi ne şekilde değerlendirebiliriz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: celalcaner2

bu işlemlerde çıkan dvd rw yi ne şekilde değerlendirebiliriz?

Alıntıları Göster
    ben akasa'nın harici dvd kutulu modelini almıştım, harici USB olarak kullanıyorum....
    gerektiğinde çantanıza koyup istediğiniz yere götürebilirsiniz...
  • Değerli celalcaner2,
    Bende crower74 gibi harici dvd-rw kutulu olarak aldım öyle kullanıyorum üstte crower74e gönderdiğim resimlerde resmi var. Böyle daha pratik ve rahat kullanım oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackgiant -- 9 Şubat 2012; 10:52:28 >
  • quote:

Değerli celalcaner2,
    Bende crower74 gibi harici dvd-rw kutulu olarak aldım öyle kullanıyorum üstte crower74e gönderdiğim resimlerde resmi var. Böyle daha pratik ve rahat kullanım oluyor.
    bir tek kötü yanı ssd aldığımda hiç mekanik ses yokken ikincil diski taktığımda bu sesin olması...
    plakaların dönme hızı ile alakalı ses duyuluyor maalesef...
  • quote:

Değerli celalcaner2,

quote:

ben akasa'nın harici dvd kutulu modelini almıştım, harici USB olarak kullanıyorum....

dvd-rw kutusunun bir linkini atabilir misiniz?

windows cdsini takıp usb dvdrwden sıfır windows yükleyebilir miyiz?
  • quote:

quote:

Değerli celalcaner2,

quote:

Alıntıları Göster
    http://www.hizlial.com/bilgisayar/bilgisayar-bilesenleri/akasa-n-stor-notebook-slim-sata-optik-surucu-odd-yuvasiyla-uyumlu-2-5-sata-hdd-ve-odd-kutusu-bundle-kit_30.010.5301.0002.htm#tabs

şu linkten inceleyebilirsiniz...parlak siyah ince şık bir kutu...parmak izi kalıyor üzerinde ister istemez...
    windows kurulumunu yapabiliyorsunuz ama ilk taktığınızda benim gibi tanımama problemi yaşarsanız ben çözümü size yazarım...
    blackgiant ise herhangi bir problem yaşamamıştı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crower74 -- 9 Şubat 2012; 12:58:27 >

• quote:

http://www.hizlial.com/bilgisayar/bilgisayar-bilesenleri/akasa-n-stor-notebook-slim-sata-optik-surucu-odd-yuvasiyla-uyumlu-2-5-sata-hdd-ve-odd-kutusu-bundle-kit_30.010.5301.0002.htm#tabs

şu linkten inceleyebilirsiniz...parlak siyah ince şık bir kutu...parmak izi kalıyor üzerinde ister istemez...
    windows kurulumunu yapabiliyorsunuz ama ilk taktığınızda benim gibi tanımama problemi yaşarsanız ben çözümü size yazarım...
    blackgiant ise herhangi bir problem yaşamamıştı...

Alıntıları Göster
    Hocam bu işlemi yaptıktan sonra kasanın yan tarafında yüzey farkı oluyor mu? DVD Sürücü kapağının şekliyle kasanınki aynı olduğundan bir bütün gibi gözüküyor; acaba Akasa'yı taktığımızdaki görüntü nasıl? Kasanın yandan fotoğrafını çekebilmeniz mümkün mü? Çok teşekkürler :)

• quote:

quote:

Değerli myemperor26 ,

Kasa tasarımı çok hoş gözükmüş imkan olsada alabilsek :)
  • quote:

quote:

Değerli celalcaner2,

quote:

Değerli celalcaner2,

Crower74ünde belirttiği gibi benimde tek olumsuz gördüğüm yan 7200rpm'lik yüksek dönüş hızı kasada 5400rpm ile kıyasladığınızda bir parça titreşime sebep oluyor o da aşırı rahatsız edici derecede değil.Ben yeğenimin netbookunu bu harici okuyucuyla formatladım monster'ıma taktığımdada herhangi bir sorun yaşamadım tavsiye ederim.

Değerli texture,

Kasa farkı oluşması mümkün değildir çünkü çıkardığınız cd okuyucunun ön plakasını kolayca nstor'a monte edebiliyorsunuz.Herhangi bir fark görünmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackgiant -- 10 Şubat 2012; 22:14:24 >

• quote:

quote:

quote:

Değerli celalcaner2,

quote:

Değerli celalcaner2,

Crower74ünde belirttiği gibi benimde tek olumsuz gördüğüm yan 7200rpm'lik yüksek dönüş hızı kasada 5400rpm ile kıyasladığınızda bir parça titreşime sebep oluyor o da aşırı rahatsız edici derecede değil.Ben yeğenimin netbookunu bu harici okuyucuyla formatladım monster'ıma taktığımdada herhangi bir sorun yaşamadım tavsiye ederim.

Değerli texture,

Kasa farkı oluşması mümkün değildir çünkü çıkardığınız cd okuyucunun ön plakasını kolayca nstor'a monte edebiliyorsunuz.Herhangi bir fark görünmüyor.

Alıntıları Göster
    ssdyi optik sürücü yerine koysak performans kaybı olurmu acaba?
    Birde raid 0 riskli diyorlar ne önerirsiniz yapmayı düşünüyorumda ilerde

• quote:

Orijinalden alıntı: halil_f16

ssdyi optik sürücü yerine koysak performans kaybı olurmu acaba?
    Birde raid 0 riskli diyorlar ne önerirsiniz yapmayı düşünüyorumda ilerde

Değerli halil_f16,

SSD yi optik sürücünün yerine takarsanız performans kaybı yaşamazsınız ben denedim ATTO disk testlerinde her iki yuvadada aynı skor elde ediliyor.Size tavsiyem SSD'yi anakarttan gelen yuvaya takın.

Raid olaylarını hiç denemedim gerekte duymadım pc yeteri kadar zaten hızlı :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.