Şimdi Ara

pardusun üzerine xp kuramıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mrb, arkadaşa pardus kurulu şeklide bir sıfır Acer laptop satmışlar. şimdi ona windows kurmak istiyoruz ve xp cd sini takıp önyükleme için tuşa basıp bekliyoruz, ilk kurulum ekranı öıkıyor, kurmak için ENTER a basıyorum, "harddisk bulunamadı" diyor ve kurmuyor. anlamadım gitti, şimdi buna xp kurmak imkansız mı? linux ise sorunsuz çalışıyor. ama root şifresini bilmiyoruz..

• root şifresini kurulumda belirlediklerinden arkadaşınıza vermişlerdir büyük olasılık.(belki de root parolası boş bırakılmıştır,bilemiyorum pardus'un böyle bir özelliği var mı.)
    xp kurulumunun hdd yok demesinin sebebi ext3 veya reiserfs olan dosya sistemi yüzünden hddyi görmüyordur kurulum.gparted livecd'si ile bilgisayarı açıp hddyi fat32 veya ntfs olarak formatlarsanız xp kurulumu hddyi algılar.eğer pardus'u tamamen kaldırmayı düşünmüyorsanız gparted ile windows için bölüm oluşturup o bölüme xp kurulumunu yapabilirsiniz.gerçi xp kurulumundan sonra pardus'u açabilmeniz için de grub'ı tekrar yapılandırmanız gerekecek ama...
  • Sabit diskiniz sata ise Xp nin diski bulamaması anormal değil.Bilgisyarın sürücülerinin entegre edildiği bir XP cd si hazırlamanız lazım. (http://www.nliteos.com/ ile hazırlayabilirsiniz.) Diskin bulunamaması ile diskin herhangi bir yerinde yazılı olan hiçbir verinin bir alakasıda yoktur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sse
    Diskin bulunamaması ile diskin herhangi bir yerinde yazılı olan hiçbir verinin bir alakasıda yoktur.

önce bir dosya sistemlerini öğrenelim,ondan sonra konuşalım.
  • arkadaşlar, bunu yapıcam diye emanet aldım ve sabah 7ye kadar ugrastım. herşeyi denedim. 3 dersimden oldum. ve mutlaka yapmam gerekiyor. msnden yardım edebilecek varsa serefsizadam@hotmail.com

durum şu: elimde, xp98, xp pro (2 adet) ve pardus var. xp lerle hiçbişey yapamıyorum. 98 ile siyah ekranda format: c yaptım 2 kez, xp yine hdd görmedi. ama pardusu 3 kez sorunsuz kurdu. fdiski anlayyaamdım, pardus komut satırından fdisk yapmıyor. unable to fdisk /mbr yazılı bir siyah ekran cıkıyor. 98 ile biçimlendiriyor, fdisk yazıp ardından birincil bölüm oluşturuyorum, ardından xp yi takıyorum yine görmüyor. böyle saçmalık görmedim. dediğiniz siteden indireceğim şeyi tam olarak ne yapıcam? bi de türkçe xp kurmam gerek..
  • sonunda başarrdım, çok teşekkürler. çözüm n-lite mış.. sata sürücüleriyle xpyi entegre ederek yeni bir xp cd si yaratmak gerekiyormuş. ama şunu hala anlamadım: bu kurulum yapamadıgım satasız xp lerle daha önce defalarca sıfır hdd ye xp kurmuştum. sıfır hdd de de sata sürücü olmaz ki, şimdi değişen ne anlamadım. ama neyse oldu ya..
  • Windowsun desteklediği çipsetli anakartlı sistemlerdir yada diskleri IDE dir ondan kurabilmişsinizdir.Yoksa XP SP1(belkide SP2 idi) olmadan USB2.0 yi bile tanımıyor :).Pardusun sata destekli çipsetlerde bildiğim kadarıyla bir alıp veremediğide yok ondan başınız ağrımadı.

Sanrım donurh arkadaşımızın problemi çözme şekli ferdcasx arkadaşımıza ne kadar şey bildiğim yada bilmediğim konusunda ipucu vermiştir.
    Aceleci olmayalım.
  • EVET, bunun devamı olan soruyu da sorayım, laptopun orjinal cd sinde sadece vista sürücülerini koymuşlar. xp sürücüsü yok, emin olmadıgım xp sürücülerini kendi pcmden indirdim ama usb yi görmediği için laptopa atamıyorum. Bu tek kelimeyle microsoftun, bu laptopu alanlara vista kullanmayı diretmesi ve xp kullanmalarının önün kesmek istemesidir. Neyse, sistem özelliklerinden baktıgımda, benimki gibi servise pack yazmıyor, 1 de yazmıyor. bu, service pacl olmadıgını mı gösterir? şimdi bunu sp2ye yükseltmek mümkün mü?
  • Sonradan çıkan Oem lerin cd zarflarında bir SP1A içerir gibi bir ifade vardı.MS sonradan sattığı windowslara SP2 entegre ettimi bilmiyorum.Ama isterseniz nlite i kullanarak sizde entegre edebilirsiniz.Ayrıca netten 200 mb civarı tutan bütün XP ailesi için geçerli SP2 paketini indirip kendinizde daha sonradan windowsa kurabilirsiniz.USB görmüyorsa CD-RW ye yazıp atın :)
    Tabi bir hatırlatma yapayım.XP lerde netden aktivasyon sayısı 25 ondan sonra ya telefon açmanız lazım yada illegal yollara başvurmanız.Tabi pc sizin olmadığına göre problem yok :)
  • root parolasi PARDUS

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adameus -- 20 Ekim 2007; 21:47:12 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.