Şimdi Ara

POMEGA Yerli Prizmatik Pil İncelemesi (3.2V 100 Ah)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
2
Favori
226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar; öncelikle bu gönderi hiçbir şekilde #reklam değildir.

Video linki bu yazının sonunda mevcuttur, her türlü eleştirinizi okumak isterim.

Bildiğiniz gibi POMEGA firması Ankara'da yerli pil üretimine başladı. Şu anda 3.2V 100 Ah ve 150 Ah LFP hücre üretebilecek kabiliyetteler.

Senenin büyük bölümünde 100 Ah, küçük bir bölümünde ise 150 Ah üretiliyor. Sonraki aşamada ise şu anda kurulumu devam eden bir hat üzerinde 302 Ah prizmatik hücre üretimi yapılacak.

Bu hücrelerin kullanım alanı enerji depolama sistemleri. Elektrikli arabalar için uygun değiller. (Başta şarj ve deşarj akımları olmak üzere hücrenin bazı özellikleri elektrikli araç için uygun değil)

Geçen aylarda fabrika gezisi yaptık ancak maalesef oradan görsel koyamayacağım, şu anda dışarıdan alınan hammaddelerle Ankara Polatlı'da pil hücresi ve modül ürettiklerini belirtebilirim. Test laboratuvarlarını oldukça beğendim.

Hem pil üretimi için hem de çalışanlar için son derece iyi bir tesis kurulmuş, zaten başka türlü oraya personel götürmek mümkün değil diye düşünüyorum. Orada gördüğüm seminer salonu ülkedeki birçok şehrin sinema salonundan daha güzeldir.

Şimdi pilin incelemesine geçecek olursak;

Ürünün ismi; Pomega PLFP-100 - 3.2V 100 Ah LiFePo4 Prizmatik Pil

Ürünün datasheet'i; https://tr.pomega.com/Backoffice/UploadImage/SubProducts/pomega-teknik-katalog.pdf (15. sayfa)

Ürünün görseli(çizimi);

Her ne kadar POMEGA'nın paylaştığı görsel yukarıdaki olsa da, elime geçen hücre şu;

Datasheet'in ilgili sayfasını baz alalım;

PLFP-100 isimli hücreye bazı testler yaptım.

Uyguladığım test programı şu şekilde;

Programı özetleyecek olursam;

1) Test öncesinde 10 saniye bekle

2) 100 amper ile 2.5 volta kadar deşarj et. (Fabrikadan ne kadar dolu geldiğini ölçmek için.)

3) 20 dakika bekle.

4) 100 amper ile CC-CV(sabit akım-sabit voltaj) yöntemiyle 3.65 volta kadar şarj et, voltaj 3.65 olunca şarj akımının 2000 miliampere kadar düşmesini bekle.

5) 20 dakika bekle.

6) 100 amper ile 2.5 volta kadar deşarj et.(Kapasiteyi bu aşamada ölçüyoruz.)

7) 20 dakika bekle.

8) depolama voltajına kadar şarj et.

Datasheet'te belirtilen kapasite 100 Ah iken 107 Ah kapasite sağlıyor.

Ürün 1C(100 amper) şarj deşarj akımında en fazla 46 °C'ye kadar ısınıyor.

Datasheet'te iç direnç ≤0.600mΩ olarak verilmiş, benim ölçümümde 0.496mΩ çıktı.

Hücre ağırlığı datasheet'te 2.0 ± 0.1 kg verilmiş, ölçümde 2017 gram çıkıyor.

İç direnç, ağırlık vb. veriler datasheet ile uyumlu.

%80 deşarj derinliğinde 5000 çevrim ömür vadediyor.

Yani pili %10-%90 arasında kullanırsanız 5000 kez kullanabilirsiniz. Tabii ki bunu şu aşamada test edemem; yıllar sürebilir.

Ben test yaptıktan sonra datasheet'te ufak tefek bazı güncellemeler olmuş, güncel datasheet'i koydum ama benim testim eski datasheet'e göre.

Bu hücreden ve Aspilsan 18650'den dolayı gelen %30 ilave gümrük vergisini şiddetle eleştiriyorum ve bir yararı olmadığını düşünüyorum.

Genel yorum; ürün tek başına incelendiğinde başarılı görünüyor ama diğer numunelerle birlikte incelemek lazım, ne kadar standart üretim var görmek lazım.

Müşterilerin ürünü zorladığı senaryoda neler yaşanıyor görmek lazım.

Bütün bunları daha detaylı anlattığım video linki;

POMEGA Yerli Prizmatik Pil İncelemesi (3.2V 100 Ah)Pil Adamyoutube
    #reklam değildir. #pomega #pil #batarya Merhabalar; İsterseniz Instagram hesabımı takip edebilirsiniz, pillerle ilgili sorularınızı sorabilirsiniz; https://www.instagram.com/piladam1 İsterseniz kanala katılarak destek olabilirsiniz; https://www.youtube.com/channel/UCbSqUX8guGbZ3MMaDSPycMg/join ________________________________ Bu videoda Pomega firmasının Türkiye'de ürettiği 3.2V 100 Ah PLFP-100 prizmatik pilini detaylı bir şekilde inceledik. Satın almak isterseniz link; https://www.pilburada.com/pomega-plfp-100-32v-100-ah-lifepo4-prizmatik-pil-61730 Test edilen ürünün datasheet'i; https://tr.pomega.com/Backoffice/UploadImage/SubProducts/pomega-teknik-katalog.pdf https://tr.pomega.com/wp-content/uploads/2022/06/Pomega-BataryaHucresi.pdf Ürün 1C(100 amper) şarj deşarj akımında en fazla 46 °C'ye kadar ısınıyor. Datasheet'te belirtilen kapasite 100 Ah iken 107 Ah kapasite sağlıyor. İç direnç, ağırlık vb. veriler datasheet ile uyumlu. %80 deşarj derinliğinde 5000 çevrim ömür vadediyor. Yani pili %10-%90 arasında kullanırsanız 5000 kez kullanabilirsiniz. _______________ Sonraki videolarda pile daha farklı testler yaparak sınırlarını zorlayacağız. Siz hangi testleri yapmamızı isterseniz?
    https://www.youtube.com/watch?v=QlqylbQ-BOQ&feature=youtu.be

• Hocam bu inceleme değil ki bu kitap olmuş, makale olmuş, efsane olmuş.

Yazıyı keyifle okudum, videoyu keyifle izledim. Kanalı zaten takipteyiz, buradan da destek olayım.

Bu ekipmanlara sahip olmayı çok isterdim.

Pilin uzun dönem test sonuçlarını da görmek isteriz.

Pilburada'da şu anda stok yokmuş, fiyatı göremedim.

• Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: septembe28

Hocam bu inceleme değil ki bu kitap olmuş, makale olmuş, efsane olmuş.

Yazıyı keyifle okudum, videoyu keyifle izledim. Kanalı zaten takipteyiz, buradan da destek olayım.

Bu ekipmanlara sahip olmayı çok isterdim.

Pilin uzun dönem test sonuçlarını da görmek isteriz.

Pilburada'da şu anda stok yokmuş, fiyatı göremedim.

Çok teşekkür ederim.

Yorumlarla zaman zaman foruma katılsam da yaklaşık 2 senedir başlık açmadığımı gördüm ve eski bir videonun başlığını açayım dedim.

• Bende pomegadan hücre almak istemiştim lakin dönüş yapmamışlardı.

Yerel bir satıcıdan Pomega satılan hücrelerden adlım, Gotion marka geldi. Fiyat çok uygun olduğu için iade etmedim.

Acaba Pomega da etiket basma gibi bir durum mu var şimdilik? Her yerde kırmızı bir görünümdeyken mavi olması ilginç. (Kırmızı çok güzel bu arada)

Fabrikadaki üretimler mavi mi? Siz nerden temin ettiniz?

• stresstest kullanıcısına yanıt

Fabrikadaki üretimler de maviydi. Videoda da biraz bahsettim, kırmızı kılıf ile mavi kılıf arasında bile fiyat farkı var.

Ben Birikim Pilleri'nden aldım. Pil Burada'dan da alınabilir.

Gotion gelmesi ilginç, siz nereden aldınız?

• piladam kullanıcısına yanıt

https://www.prismacell.com.tr/

Buradan aldım, 8-9 ay oldu sanırım. Şuan stokta görünmüyor.

Aslında böyle bir şeyin olacağını tahmin ediyordum. Fiyatı uygun diye aldım.

Gotion hücreler nasıl sizce?

Üzerinde karekod falan var. 2kg civarı ağırlıkları vardı hücrelerin. Orjinal bir ürün gibi duruyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stresstest -- 19 Ağustos 2024; 10:46:17 >

• stresstest kullanıcısına yanıt

Gotion 27 Ah hücreyi test ettim, sonuçları yayınlarım ancak henüz düzenleyip video yapma fırsatı bulamadım.

Kapasite ve yüksek deşarj akımı açısından bence çok iyi. Uzun dönem inceleme yapmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 20 Ağustos 2024; 14:26:47 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.