Şimdi Ara

Restart Loop

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Sinir bozucu ve açıkçası korkutan bir soeun yaşıyorum, direk problemi belirtmeden önce problemin ortaya çıktığı süreci anlatmam daha yararlı olacak sanırım.

Samsung np300e5c modeli bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayar üzerinde windows 7 yüklüydü ve microsoft store a erişebilmek için windows 10 yüklemek istedim.windows 10 yüklerken, iso dosyasını yanlış yazdırmamdan dolayı yükleme başarısız oldu ve eski windows 7 yi formatladığımdan dolayı da işletim sistemi olmadan ortada kaldım.Elimin altında başka bir bilgisayar yada hazırda windows sürümü olmadığından ubuntu kurup bunun ile düzgün bir bootable windows 10 hazırlayıp format atmak istedim.Ubuntu sorunsuz bir şekilde kuruldu ve windows flash stick hazırladım.Tekrar windows 10 kurmayı denemeden önce biosa girip bir kaç değişiklik yapmak istedim ancak erişim sağlayamdım(ubuntudan önce sorunsuz girebiliyordum yani 2. Defa windows 10 yüklemeye calışmamdan yaklaşık 1 saat öncesi) neyse umursamadim ve f9 a basarak windows 10 kurulumuna başladım.kurulum süreci sorunsuz bir şekilde tamamlandı ve "yükleme işlemi bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra devam edecek" mesajı verdi ve bilgisayar kendini yeniden başlattı. Ancak bilgisayar açılır açılmaz ortada samsung yazısı altta f2 bios , f4 recovery yazan ekran gelir gelmez reset atmaya başladı. Bilgisayarın açma tuşuna bastıktan sonraki her 2 saniyede bilgisayar reset atıyor. Bunun sonucunda windows xp,7,8,10 farkli sürümlerini kurmaya çalıştığımda hepsinde durum aynı. Windows yükleniyor ve ilk yeniden başlatmada her 2 saniyede 1 restart döngüsüne giriyor.bilgisayara tekrar ubuntu kurdum ve onda böyle bir sorun yok. Şuan sistemde ubuntu kurulu ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.kasma , donma ve aşırı fan çalışması gibi bir durum yok.Ancak ne biosa erişebiliyorum ne de windows kurabiliyorum.
    Daha sonra pes ettim ve bilgisayarcıya göstermeye karar verdim. Ne demişler ; akıl akıldan üstündür. 6-7 yere gösterdim ve hepsi birbirinden farklı sebepler ortaya sürdü ve bunlardan bazıları açık açık saçma sebepler, bu bilgisayarcıların hepsinin yaptığı tek işlem ise bilgisayarın açma tuşuna basmak.Sorun teşhisi için başka bir işlem yapan olmadı(bir tanesi f2 ile biosa girmeye çalıştı ve giremeyince bilgisayarı kapadı, o kadar)
    Teşhisler ise;
    "Ekran kartın gitmiş"
    "Anakart değişecek"
    "İşlemci değişecek"
    "Ram değişecek"
    "Virüs girmiş"
    "İşlemcin yanmış"
    "Anakart üzerindeki çipler değişecek"
    Hepsinin bir diğer ortak özelliği ise 250 liranın üzerinde rakam vermeleri"
    Bilgisayar konusunda uzman değilim lakin kendi kendine yeten bir kullanıcıyım.Bu yaşıma kadar yüzlerce kez format attım ancak böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.Notebook u söküp bios pilini çıkarabilecek bilgi ve az da olsa deneyime sahibim ancak eldeki tek bilgisayar olması ve ev ahalisinin ortak ihtiyacı olduğundan bu konuda isteksizim. Eldeki son çare olduğunda ancak bu işlemi yapmaya razıyım.
    Bildiğim kadarıyla ubuntunun biosu silmesi ya da bu tarz sorunlara sebebiyet vermesi için doğrudan bir sorun durun yok.
    Donanımsal (ram işlemci ekran kartı( i3 apu)) konusunda bir sıkıntı olsa ubuntu ile de sorun olması gerekir diye düşünüyorum.Ancak bunlar sadece benim görüşüm, kesin bir bilgim yok.

O yüzden bilgi ve tecrübeleriniz doğrultusunda verebileceğiniz her türlü bilgi ve yönlendirmelerinize muhtacım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.