Şimdi Ara

Rüzgar Jenaratörü Nasıl Yapılır? [Video] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
41.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güzel bir proje, fakat benim anlayamadığım, fren sistemi. Tam olarak nasıl çalıştığı konusunda elinde şema benzeri bir kaynağı olan varmı acaba.
  • hazır türbinlerin manuel dosyalarını incelerseniz küçük tüürbinlerde fren sistemi yok. sadece stop swich denilen hadise var. yani bir tane anahtar yardımıyla çıkışlar kısa devre yaptırılıyor ve türbinin dönmesi engelleniyor. onun haricinde aşırı rüzgarlarda devir artınca otomatik devreye giren bir sistem yok küçük türbinlerde. isteyen olursa manuelleri yollayabilirim.
  • Şu "doğanın nefesini" biz de kullanabilsek bir şeyler sarj etsek ne güzel olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: crainmeerd

hazır türbinlerin manuel dosyalarını incelerseniz küçük tüürbinlerde fren sistemi yok. sadece stop swich denilen hadise var. yani bir tane anahtar yardımıyla çıkışlar kısa devre yaptırılıyor ve türbinin dönmesi engelleniyor. onun haricinde aşırı rüzgarlarda devir artınca otomatik devreye giren bir sistem yok küçük türbinlerde. isteyen olursa manuelleri yollayabilirim.

Kısan devre, bir bakıma fren sistemi görüyor o halde. Ya peki anahtar neye göre devreye giriyor. Yani aşırı rüzgarlarda pervanenin parçalanma riski oluyorda. Benim bir arkadaşım denedi ama, maalesef küçük bir fırtınada pervana parçalandı. Bizi fren sistemi konusunda, yani dahası sistemi fırtınalarda parçalanmaktan kurtaracak bir teknin konusunda aydınlatırsanız, bahtiyar olurum.

• o sistemde sanırsam arabanın şarj dinamosu kullanılmış ve gerilimi sabitlemek içinde rüzgarın hızının kesildiği zamanlar için meksefe sistemi bağlanıp aküye verilmiş ben aynı sistemi yaptım o şekilde pervane kullanmadım şu bacalara takılan pervaneye bir mil bağlayıp şarj dinamosuna kaynattım mili ve şarj dinamosunun çıkışına meksefeyi bağlayıp aküyü doldurmada kullanıyorum şu ana kadar bir problem çıkmadı inşallah çıkmaz
  • çok şaşırtıcı
  • quote:

Orjinalden alıntı: yeraltici

quote:

hazır türbinlerin manuel dosyalarını incelerseniz küçük tüürbinlerde fren sistemi yok. sadece stop swich denilen hadise var. yani bir tane anahtar yardımıyla çıkışlar kısa devre yaptırılıyor ve türbinin dönmesi engelleniyor. onun haricinde aşırı rüzgarlarda devir artınca otomatik devreye giren bir sistem yok küçük türbinlerde. isteyen olursa manuelleri yollayabilirim.

Kısan devre, bir bakıma fren sistemi görüyor o halde. Ya peki anahtar neye göre devreye giriyor. Yani aşırı rüzgarlarda pervanenin parçalanma riski oluyorda. Benim bir arkadaşım denedi ama, maalesef küçük bir fırtınada pervana parçalandı. Bizi fren sistemi konusunda, yani dahası sistemi fırtınalarda parçalanmaktan kurtaracak bir teknin konusunda aydınlatırsanız, bahtiyar olurum.

Sizin sorunuzu ben aklımdan yanıtlarsam sanırım iki yolla frenleme yapardım.Birinci elektronik fren ikincisi mekanik fren.Elektronik frenlerde rotora bağlı iki ayrı sargıyı voltaj seviye göstergesiyle beraber mosfet transistörlerle kısadevre ederek,ikincisi ise merkez kaç kuvvetiyle momenti düşükken kapalı kanatları olan momenti yükselince kanatları açılan bir dişli sistem,tabi sisteminizin hızını kesinlikle etkilemeyecek tasarımda olması gerekiyor.Şunu belirtmekte isterimki heriki fren sisteminde'de dişli kullanmak zorundasınız,aksi takdirde ana sargıları yani voltaj üreten sargıları kısadevre ederek voltajı sınırlamanız çok güçtür,ayrıca çok güçlü bir fırtınada sizin ürettiğiniz enerjiyi fazlasıyla kısadevre ederek manyetik gücünüzün(mıknatısların) ömrünü kısaltırsınız.

• Nec5 verdiğin bilgiler doğru. uygulanan sistemler yani. fakat mekanik sistem için yüksek devirler gerekiyor. bendeki dinamo ile 255 devirde ben istediğim elektriği üretiyorum 27V. ama bu devirde mekanik fren yapabilecek bir sistem yapalamayacağını söylediler bana. senin bahsettiğin sistem kesim motorlarının kavrama balatalarının aynısı ama dediğim gibi yüksek devir gerekli. aksi takdirde 350-400 devirlerde bu iş olmuyor.
  • quote:

Nec5 verdiğin bilgiler doğru. uygulanan sistemler yani. fakat mekanik sistem için yüksek devirler gerekiyor. bendeki dinamo ile 255 devirde ben istediğim elektriği üretiyorum 27V. ama bu devirde mekanik fren yapabilecek bir sistem yapalamayacağını söylediler bana. senin bahsettiğin sistem kesim motorlarının kavrama balatalarının aynısı ama dediğim gibi yüksek devir gerekli. aksi takdirde 350-400 devirlerde bu iş olmuyor.

Slm. dostum söylediğin devir 255 ise onada fren tertibatı yapılır ama bunu hazırda bulamazsın,netten biraz araştırma yapmak gerekiyor.Başka kullanım alanları olan sistemlerden alıntı yapman gerekecek.Henüz araştırmadım ama sana şimdi düşündüğüm bir mekanik şemayı çibeilirim.Merkezkaç prensibine göre çalışıyor öneririm çıkma dişlilerden rahatlıkla yapabilirsinDişli sayısı nekadar artarsa okadar kuvvetli fren olacaktır devrinide etkileyecektiri ama devrini dahaçok kanatçıkları büyütüp küçülterek ayarlayabilirsin.Yayların çok hassas olması düşük devirler için çok önemli'dir!!

• [simage]http://img240.imag[url=http://img240.imageshack.us/my.php?image=wndfrensstemqp6.png]
    eshack.us/img240/121/wndfrensstemqp6.th.png[/simage][/url]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nec5 -- 6 Şubat 2008; 22:25:30 >
  • harbi cok güzel ama baya zahmetli
  • Burada zor olan kısımı bence Pervane işçiliği , Pervaneyi uçak kanadı gibi bombeli , eğimli ve dengeli yapmak zor...
    Elektrik donanım kısmı basit bence
  • Vay be çok temiz iş yapıyor adamlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: mesutelb

Burada zor olan kısımı bence Pervane işçiliği , Pervaneyi uçak kanadı gibi bombeli , eğimli ve dengeli yapmak zor...
    Elektrik donanım kısmı basit bence

''Elektrik donanım kısmı basit bence''yani şarj kontrol devresini halledebilirim diyorsunuz öylemi? Değerli arkadaşım şarj kontrolu hakkında şema yada bilgi bulabilirsen nette gezerken kaydedip aradabi bizimle paylaşırsan sevinirim.Eğer gerçekten bir pervane yapacaksan öncelikle kanat sayısını,büyüklüğünü,kanat genişliğini ve hafifliğini araştır derim.Bu saydıklarımın tümü dinamonuz neolursa olsun voltajını direk etkiliyor.kanat sayısı 2 olursa düşük güç yüksek devir,kanat sayısı 3 olursa devir ve güç dengeli sayılır (genelde 3 kanat buyüzden çok kullanılır) kanat sayısı 5 ve üstü içinde yüksek güç düşük devir tanımlaması yapabiliriz.Genelde kanat üretimi ahşap üzeri polyesterdir(santraller hariç),hem dayanıklı hemde boyunu uzun tutabilir aynızamanda kanat geniş tutulabilir.Kanat şekline önce ahşap halindeyken karar verilir sonrada üzeri polyester kaplanır zımparası yapılıp ağırlıkları eşitlenir ensonra dayanıklı boya ile boyanır.Tabi bunların hepsi seri üretim yapmayacaksanız baya masraflı olacaktır.Ne çapta bir kanat düşündüğünüzü yazarsanız malzemeyi daha rahat belirleriz,kanat yapımının dahaçok çeşiteri var.Birde kanat eğimleride devri ve gücü etkilen faktörlerdendir.Öncelikle üretmek istediğiniz gücü tasarlamak ve buna yetebilecek bir dinamo bulunur.Dinamonuzun 100 devirde ve sırasıyla 200,300 ve 500 devirlerde sabit döndererek istenilen voltaj hangi devirde alınıyor,onabakıldıktan sonra kanat çapları veya rediktör yada yataymı,dikeymi yapılmasına karar verin derim.Saygılar

• quote:

Nec5 verdiğin bilgiler doğru. uygulanan sistemler yani. fakat mekanik sistem için yüksek devirler gerekiyor. bendeki dinamo ile 255 devirde ben istediğim elektriği üretiyorum 27V. ama bu devirde mekanik fren yapabilecek bir sistem yapalamayacağını söylediler bana. senin bahsettiğin sistem kesim motorlarının kavrama balatalarının aynısı ama dediğim gibi yüksek devir gerekli. aksi takdirde 350-400 devirlerde bu iş olmuyor.

Dostum eğer çizdiğim o fren sistem şemasını ben yapamam dersen,farklı bişeylerde çizebilirim,yarı mekanik yarı elektronik de olabilir ozaman küçük kanatçıklar ve yaylı kısım olan merkezkaç diskini işin içinden çıkartabiliriz.yada senin düşüncende ki nedir çizersen extra bilğilenmiş olurum.

• nec5 çizdiğim şema demişsin ama ben onu bulamadım. nereye çizdin. bir daha eklesene buraya.
  • quote:

nec5 çizdiğim şema demişsin ama ben onu bulamadım. nereye çizdin. bir daha eklesene buraya.

Sanırım paint'te yapılan çizimleri kabul etmiyor yada ben beceremedim.Bende monitörden foto çektim oda bayt olarak büyük geldi,yol gösterirsen sevinirim.
  • Birde böyle yapim bakalım görebilecekmisin.
    http://img240.imageshack.us/my.php?image=wndfrensstemqp6.png
  • http://img206.imageshack.us/img206/7678/24vlukreglatrgs6.jpg

http://img206.imageshack.us/my.php?image=24vlukreglatrgs6.jpg

şuna bir bakın arkadaşlar bu çin malı bir rüzgar türbününün şarj regülatörü.
    500W lık bir türbün. arkadaş resmini çekip göndermiş. neyin ne olduğunu anlayan varmı içinizde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crainmeerd -- 13 Şubat 2008; 9:26:25 >

• resimde yer alan AZ358 entegresinin datashetine bakınca orda bir tane akü şarj cihazının devre şeması var gerçi rüzgar gülü için degil ama bir fikir verir sanırım..
    http://www.bcdsemi.com/ASP/productpic/2004931012276006.pdf

ve bunalmış hocamızın tasrlamış oldugu bir şarj devresi vardı linkte buda yapılabiir diye düşünüyorum
    http://forum.donanimhaber.com/m_1041891/mpage_2/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dhan000 -- 13 Şubat 2008; 12:50:00 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.