Şimdi Ara

Ryzen 5900x'den İntel 13900K ya geçmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Mevcut sistemimde ki işlemci, ram ve anakart 3'lüsünü sattım, yeni gelecek olan İntel ve AMD tarafındaki işlemciler için bekleme modundayım.

Yıllardır hep AMD işlemci kullandığım için artık İntel tarafını deneyimlemek adına bir geçiş yapmak istiyorum.

Önceki sistemim den kabaca bahsedeyim.

Anakart Asus X570-F

Ram Gskill 2x16 3200 MHZ CL14

CPU AMD 5900x

M2 SSD 2x980 Pro 2 TB

VGA 6900XT Red Devil

Monitörler Samsung Odyseey G9 49" ve dikey konumda kullanmış olduğum Samsung 32CHG70 modeli.

Corsair H150i Elite Capellix AIO sıvı soğutucu kullanıyorum.

Şimdi İntel tarafına geçtikten sonra ekran kartını da güncelleme yapmak isteyeceğim için 4090 ya da 4090Tİ tarafına geçiş yapmayı planlıyorum.

AMD tarafın da yaşadığım problem anlık takılmaların çok oluyor olması. Böyle bir sisteme göre bahsediyorum tabii ki.

DDR5 ramlerin hali hazır da piyasa da bulunmasından dolayı şu anda GSKILL DDR5 2x16GB 6000 MHZ CL36 olan modelini aldım, işlemci ve anakart için araştırma ve bekleme durumundayım.

https://www.vatanbilgisayar.com/gskill-32gb-2x16gb-trident-z5-gumus-ddr5-6000mhz-cl36-1-3v-rgb-dual-kit-ram.html

Fanboy olmadan verecek olduğunuz tüm tavsiye ve tecrübelerinize ihtiyacım var.

Siz olsanız bu monitörlerle bu sistemi AM5 mi yoksa 13900 ile mi yola devam edersiniz ? Hangi işlemci ve tercih sebebiniz nedir ?

• Benim şahsi fikrim,bu seri yeni çıkıyor AMD de.İlk nesillerde herşey tam yerine oturmamış olabiliyor,teknolojik olarak. Mesela ryzenin 1. nesileri, ancak 3. nesilde tam güçlendi ve 5. nesilde olgunlaştı.

Şu an,7700X sizin işinizi fazlasıyla görecek gibi görünüyor. Çok daha fazla masraf yapmadan. Bi üst 7900 serisinde TDP nin 170 watt olması da ,bence epey fazla olmuş.

İntelin 13. nesiller de iyi ama, artık son nesil olacak bu anakartlar ile. 14.nesilde soket değişiyor.Yani upgrade şansınız olmayacak.Anakartı değiştirmeden.

Bayan Lisa, tanıtımda AM5 soketin 2025 e kadar devam edeceğini söyledi. Tabi o zamana kadar soket değişmese de ,anakartların çipsetleri değişeceğinden bu serideki X670 ve B650 anakrtlara uyum sorunu olabilir. Ama en az 2-3 nesil ,bence ,bioslar ile uyum sorununu kesin hallederler diye düşünüyorum Ryzen A320M gibi çok eski çipsetli anakartlarına bile ,5000 serisi işlemcilere destek verilmesi gibi,mesela.

Bunlar benim şahsi fikirlerim. Diğer arkadaşlarında fikirlerini alın tabi ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 31 Ağustos 2022; 2:7:58 >

• AMD'nin ilk serilerinden uzak durulması gerek özelikle DDR5 Daha yeni yeni çıktığı bir dönemde.

Zen ve Zen+ bellek konusunda bizi az ağlatmadı, Dandik 3200 XMP çalıştırabilmek için bile B-Die gerekiyordu.

AGESA'dan hiç bahsetmiyorum, Adamlar hala 1 Yıllık CPU Hataları çözemediler şuanki platformda.

Ki şuan Zen4 işlemcilerinde AGESA sorunu olduğu söyleniyor. 5200 MT/s Üzerinde RAM çalıştıramadığı söyleniyor ki AMD'nin Bu sefer "Sweet Spot" hakkında birsey dememeside bunu doğruluyor gibi duruyor.

Ancak ya RPL alın yada Zen 4 alın fark etmez. En az 6 Ay boyunca BIOS sorunları yaşayacaksınız.

RPL alacaksanız, Z690 Apex veya Unify-X'i bir düşünün derim. Eğer bütçenize uymazsa alabileceğiniz En ucuz Z690 anakartı alıp geçin.

AM5 alacaksanız Teorik olarak X670E Hero/Gene veya X670E Unify daha iyi tercih olur. Ama Z690 Hero gibi Bazı anakartlarda büyük sorunlar olabilir o yüzden incelemeleri beklemeniz daha iyi olur.

Tabi Zen 5 + MTL için bekleyebilirseniz daha iyi olur. Her iki Firmada büyük değişiklikleri Zen 5 ve MTL ile yapacak.

• +

Alderlake işlemcilerdede Çok fazla Bellek sorun var, Şuan BIOS sorunları pek fazla yok ama yine aynı durum RPL ile yaşanabilir.

Bana kalsa Bu Nesili pas geçerim
  • Zen 5 ,2024 te çıkmayacak mı.

• Zen 5 2023 Son Çeyrek veya 2024 İlk Çeyrekte çıkacak. MTL'de aynı şekilde 2023 Son çeyrekte çıkacak
  • Fulukk kullanıcısına yanıt

Arkadaşın o kadar beklemesi sanırım mümkün değil.

Zen 4 7700x ile şimdilik kullanıp, zen 5 ile upgrade yapabilir diye düşünüyorum.Tabi ,2 kere masraf olacak.Ama 1,5 sene de çok kısa bi süre sayılmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 31 Ağustos 2022; 3:27:56 >
  • AMD alınacaksa İlk çeyreği beklemek daha iyi olur, AMD muhtemelen CES İçin X3D işlemcileri hazırlıyor ve biliyoruz ki RPL'in X3D karşı hiçbir kozu yok.

Ancak dediğiniz gibi Ne Arkadaş o kadar bekleyebilir ne de ekonomi. O yüzden çıktığı Gibi 7700X/13600KF yada 7950X/13900KF almak gerek.

Ben kendim şahsi olarak Kara Cuma indirimlerini bekleyip 5900x veya 5800X3D almayı düşünüyorum.
  • Şimdiye kadar hep amd kullandığım için, intel aslında kağıt üstündeki değerlerle kıyaslandığında uygulama da daha akıcı bir tepki veriyor. Amd sistemde ara ara takılmalar donmalar yaşadım. Bunu da i7 11. Nesil laptobumla yaşadığım tecrübeden sonra farkına vardır. O yüzden aslında İntel daha ağır basıyor. Şimdiye kadar intel desktop sistem kullanmadığım için de biraz da intel tarafını deneyimlenmek istiyorum.
    Mevcut sistemi sattığım için şu anda sanırım 13900K işlemci piyasa olduğu zaman alıp bir süre devam etmek böyle bir sistem beni yine 3 sene daha götürür diye düşünüyorum. Hali hazırdaki ekran kartım olan 6900XT red dewili de yeni çıkacak olan 4090 ya 4090Tİ ile değiştirmeyi düşünüyorum.
    5900 cpuyu anakartı ve ramleri satmış olmamdan dolayı yeni bir sistem kuracağım o yüzden bir seçim yapmam şart.
    Bu durumda da 13900KF alıp yola devam etmek lazım diye düşünüyorum. Bu sistem beni en az 3 sene götüreceğinden şüphem yok. O zamana kadar neler değişir neler diyorum 😄 İntel cpu da önereceğiniz anakart markası ve modeli nedir ?
  • Son olarak geçen hafta vatan da almış olduğum ramleri indirim de görünce 2x16 1 set daha ilave ettim şu anda elimde 4x16 RAM olmuş oldu 👍
  • 5900x'de anlık takılmaların rahatsız etmesinin sebebi büyük ihtimalle 5900x'de 2ccx bulunması, dolayısıyla ccx arası gecikme olabilir. AM5 tarafında geçeceğiniz işlemci 7900X veya 7950X olursa yine bu durumu yaşamanız muhtemel. Önce işlemciler bir çıksın benchmarklar falan düşsün ona göre karar verin derim.

• sistemi değiştirmeden 5800x3d ye geçebilirsin

en hızlı oyun işlemcisi

• Münebbih kullanıcısına yanıt
    Onun da testlerine baktım arada bi fark yok hocam. 5900x ile kıyaslarsak bazıların da önde bazıların da geri de kalıyor.
  • Mr. Decent kullanıcısına yanıt
    Üst seviye bileşenleri bir araya getirip problemlerle uğraşmak maalesef can sıkıyor. İntel tarafın da ne olur peki sizce ?
  • Emynation kullanıcısına yanıt
    Bence tekrar düşünün hocam, 4x16GB başınızı çok ağrıtır eğer RPL Bellek kontrolcüsü ADL ile benzer ise.
  • Emynation kullanıcısına yanıt
    Duruma göre değişir, En üst düzey anakart isterseniz Asus Z690 Apex veya MSi Z690 Unify-X gibi 2 DIMM anakartlar gayet iyidir. Ancak MSi Z690-A Pro gibi bir anakartta işinizi rahatlıkla görecektir.
    Anakart olarak 790 serisini bekliyorum eski seri anakart almak istemiyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.