Şimdi Ara

SCENİC SEVERLER BURADA TOPLANALIM (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13.160
Cevap
143
Favori
1.363.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hanımlar beyler selamlar. Bir kaç sorum olacak, aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Öncelikle elimde 98 1.6 megane RTE vardı. cuma günü 12.000 ytl ye satıp bugün ise 52000 kmde 2005 model scenic II 1.5 dci privilage full paket araç aldım 29500 ytl. 98 megane gibi çok sadece bir araçtan sonra biraz teknolojik geldi bana. Dolayısıyla hem ikinci el olduğu için hem de kullanım klavuzu olmadığı için kafama takılan sorular var.

ÖNcelikle far yıkama siteminin nasıl çalıştığını bulamadım. Ve far+ön cam+arka cam için tek bir hazneye mi su koyuyoruz? Farl ailgili bir diğer soru da bunlar xenon mudur yoksa bi-xenon mudur? Aradaki fark nedir?

Bir diğer nokta direksiyon simidi üzerinde sağda ve solda bulunan tuşlarınne işe yaradığını anlamadım. Hız sabitleyiciyi nasıl kullanıyoruz, bir de hız ayarlayıcı var. Neyi ayarlıyor bu?

Direksiyonun sol altında ise 3 adet tuş var. En soldaki gösterge panelinin doygunluğunu ayarlıyor. Diğer iki düğmeyi anlamadım.

Bu araçta ASR ve ESP yok sanırım. Zannediyorum ki bu özellikler 2007 de opsiyonel oalrak sunulmaya başladı. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bu araçta araç hareket ettikten sonra kapıların otomatik kilitlenme sistemi var mıdır?

Ve son olarak yol bilgisaayrı biraz karmaşık geldi. detaylıca bilen varsa sevinirim. Kullanım klavuzunu edinebileceğimiz bri site biliyor musunuz? Türkçe ingilizce farketmez.

Şimdiden teşekkür ederim

• kardeş bayağı pratik bir çözüm olmuş tuttum gerçekten sana maliyeti ne kadar oldu bu işin onu da söylersen sevinirim
  • arkadaşlar herkese slm..
    RENAULT SCENIC II DYNAMIQUE almayı düşünüyorum 50.000km civarında. Tiptronik ve benzinli. Alıp lpg taktırsak kullanımı nasıl olur km de nakadar yakar acaba?
    şimdiden teşekkürler.

bu araçtan kullanan varsa artıları ve eksileri nelerdir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luc. -- 12 Şubat 2008; 23:47:20 >
  • Bir oto elektrikçisi bide tekli çakmak aldım ustayada 5-10 ytl verdim ancak bu düzeneğimi çok kullanıyorum su ısıtıcısı aldım onu takıyorum bide fm modülatör çok rahat araç estetiğini bozmuyor hatta belli bile olmuyor bide gece altında yesil renkli ışık vermekte bence çok hoş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lost_HeLL

Hanımlar beyler selamlar. Bir kaç sorum olacak, aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Öncelikle elimde 98 1.6 megane RTE vardı. cuma günü 12.000 ytl ye satıp bugün ise 52000 kmde 2005 model scenic II 1.5 dci privilage full paket araç aldım 29500 ytl. 98 megane gibi çok sadece bir araçtan sonra biraz teknolojik geldi bana. Dolayısıyla hem ikinci el olduğu için hem de kullanım klavuzu olmadığı için kafama takılan sorular var.

ÖNcelikle far yıkama siteminin nasıl çalıştığını bulamadım. Ve far+ön cam+arka cam için tek bir hazneye mi su koyuyoruz? Farl ailgili bir diğer soru da bunlar xenon mudur yoksa bi-xenon mudur? Aradaki fark nedir?

Bir diğer nokta direksiyon simidi üzerinde sağda ve solda bulunan tuşlarınne işe yaradığını anlamadım. Hız sabitleyiciyi nasıl kullanıyoruz, bir de hız ayarlayıcı var. Neyi ayarlıyor bu?

Direksiyonun sol altında ise 3 adet tuş var. En soldaki gösterge panelinin doygunluğunu ayarlıyor. Diğer iki düğmeyi anlamadım.

Bu araçta ASR ve ESP yok sanırım. Zannediyorum ki bu özellikler 2007 de opsiyonel oalrak sunulmaya başladı. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bu araçta araç hareket ettikten sonra kapıların otomatik kilitlenme sistemi var mıdır?

Ve son olarak yol bilgisaayrı biraz karmaşık geldi. detaylıca bilen varsa sevinirim. Kullanım klavuzunu edinebileceğimiz bri site biliyor musunuz? Türkçe ingilizce farketmez.

Şimdiden teşekkür ederim

Öncelikle aramıza hoş geldin ve araban hayırlı olsun..gerçekten çok karısık ve zor gibi görünen bir sürü özelliği olan bir araba almıssın ama hiç kafana takma biraz meraklıysan 1 ayda her bir yerin özelliğini öğrenirsin..Öncelikle kullanma klavuzunu bulman biraz zor..bende ilk aldığımda kullanma klavuzu fransızca olduğu için bir şey anlayamamıs ve arayıs içine girmiştim ama belli bir zaman sonra gerek formdaki arkadaslardan gereksede lüzumsuz merak sonucu kurcalamalardan dolayı bir çok şeyi öğrendim.mesela otomatik kapıların kilitlenme olayı araba çalışır durumdaykan yaklaşık 15-20 sn kadar kapı kilitleme düğmesine basılı tuttuğunda devereye giriyor veya çıkıyor..bunuda sana bir kez veya iki kez bibleyerek müjdeliyor..uzun yazılar genellikle okuyanlara sıkıcı geldiği için biraz kısa tutayım şimdilik..diğer sorularınıda zamanla benden veya bir baska scenic kullanıcısından mutlaka cevap bulursun..kazasız belasız günler dilerim sana ve herkeze..

• Hoşgeldiniz kazasız keyifli günler dilerim hayırlı olsun..
  • sağol kardeşim ben de burda sanayi de bir araştırayım bakayım ne diyecekler?
  • benim amacım en üst rütbeye çıkmak değil.sadece bilgi vermek istedim.
  • bu arada hamsiman çakmak çok güzel olmuş.hayırlı olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lost_HeLL

Şimdiden teşekkür ederim

Arabanız hayırlı olsun diyerek sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
    Far yıkama sistemi, farlarınız açıkken, ön cama su sıktığınızda farlara da su sıkarak çalışır. Ayrı bir su haznesi yoktur, ön cam için kullandığınız su haznesi kullanılır, far açıkken ön cama su sıktığınızda farlara su sıkılmıyorsa muhtemelen far önündeki memeler tıkanmıştır, bir toplu iğne ile açabilirsiniz.

Aracınızda Xenon far sistemi vardır.

Direksiyon üzerindeki düğmelere Hız sabitleme ve sınırlama işlemlerinde kullanılır. Direksiyonun sol alt boynunda bir ufak düğme göreceksiniz ( 2 kademelidir) birinde hız sabitleme, diğerinde hız sınırlama işlemini devreye sokar. Bu düğmeyi çevirdiğinizde yol bilgisayarından hangi komuta getirdiğinizi görebilirsiniz.

Sabitleme: Uzun yolda örneğin 120km hızla giderken düğmeyi sabitleme komutuna getirip, direksiyonun sağ-üst kısmındaki "R" butonuna basarak bu hızı hafızaya alıyorsunuz. Ekranda, hafızada yazısı görürsünüz zaten. Sonra hiç bir pedala basmadan arabanız bu hızda sabitleniyor. Hafızadaki hızı arttırma veya düşürmek isterseniz Solda bulunan "+" ve "-" tuşlarına basarak ayarlayabilirsiniz. Fren, debriyaj, gaza veya direksiyonda bulunan "O" tuşlarından herhangi birine bastığınızda hız sabitleyici devreden çıkar.

Sınırlama: Bunu çalıştırmak için sabitleyici ile aynı işlemleri yapıyorsunuz. Ancak pedalları kullanmaya devam ediyorsunuz. "R" ye basarak hızınızı örneğin 90km ye sabitliyorsunuz, gazı sonuna kadar bassanız da araç sizin bu hızı geçmenize izin vermiyor. Sistem otomatik olarak verdiğiniz gazı kesiyor. Böylece hız limitini istesenizde aşamıyorsunuz.

Direksiyonun sol altindaki 3 tuşun biri ekran ışığının parlaklığını yani doygunluğunu ayarlıyor, biri park sensörlerini kapatıp açmaya yarıyor. (Aktifken bastığınızda dııt sesi gelir, deaktif ederken ses çıkmaz)
    Diğeri de ESP, ASR yi açıp kapatır. Bastığınızda ASR devredışı/devrede yazısı görürsünüz. O düğme varsa (üzerinde kayan araba resmi olan) aracınızda ESP vardır.

Kapı kilitleme düğmesine 10-15sn basılı tutarsanız otomatik kapı kilitlemeyi devreye sokarsınız/ devreden çıkartırsınız.

Yol bilgisayarı menüsünü sağ kolun uçunda bulunan 2 düğme ile kullanabilirsiniz.
    Anlık yakıt tüketim/ ortalama yakıt tüketim/ kullanılan yakıt/kalan km/ servise gidiş km si/ arıza bilgisi/ araç km si şeklinde sıralanır. (Dizilim ezberimde değil yerleri farklı olabilir.

• quote:

Orjinalden alıntı: nightbird

Arabanız hayırlı olsun diyerek sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
    Far yıkama sistemi, farlarınız açıkken, ön cama su sıktığınızda farlara da su sıkarak çalışır. Ayrı bir su haznesi yoktur, ön cam için kullandığınız su haznesi kullanılır, far açıkken ön cama su sıktığınızda farlara su sıkılmıyorsa muhtemelen far önündeki memeler tıkanmıştır, bir toplu iğne ile açabilirsiniz.

Aracınızda Xenon far sistemi vardır.

Direksiyon üzerindeki düğmelere Hız sabitleme ve sınırlama işlemlerinde kullanılır. Direksiyonun sol alt boynunda bir ufak düğme göreceksiniz ( 2 kademelidir) birinde hız sabitleme, diğerinde hız sınırlama işlemini devreye sokar. Bu düğmeyi çevirdiğinizde yol bilgisayarından hangi komuta getirdiğinizi görebilirsiniz.

Sabitleme: Uzun yolda örneğin 120km hızla giderken düğmeyi sabitleme komutuna getirip, direksiyonun sağ-üst kısmındaki "R" butonuna basarak bu hızı hafızaya alıyorsunuz. Ekranda, hafızada yazısı görürsünüz zaten. Sonra hiç bir pedala basmadan arabanız bu hızda sabitleniyor. Hafızadaki hızı arttırma veya düşürmek isterseniz Solda bulunan "+" ve "-" tuşlarına basarak ayarlayabilirsiniz. Fren, debriyaj, gaza veya direksiyonda bulunan "O" tuşlarından herhangi birine bastığınızda hız sabitleyici devreden çıkar.

Sınırlama: Bunu çalıştırmak için sabitleyici ile aynı işlemleri yapıyorsunuz. Ancak pedalları kullanmaya devam ediyorsunuz. "R" ye basarak hızınızı örneğin 90km ye sabitliyorsunuz, gazı sonuna kadar bassanız da araç sizin bu hızı geçmenize izin vermiyor. Sistem otomatik olarak verdiğiniz gazı kesiyor. Böylece hız limitini istesenizde aşamıyorsunuz.

Direksiyonun sol altindaki 3 tuşun biri ekran ışığının parlaklığını yani doygunluğunu ayarlıyor, biri park sensörlerini kapatıp açmaya yarıyor. (Aktifken bastığınızda dııt sesi gelir, deaktif ederken ses çıkmaz)
    Diğeri de ESP, ASR yi açıp kapatır. Bastığınızda ASR devredışı/devrede yazısı görürsünüz. O düğme varsa (üzerinde kayan araba resmi olan) aracınızda ESP vardır.

Kapı kilitleme düğmesine 10-15sn basılı tutarsanız otomatik kapı kilitlemeyi devreye sokarsınız/ devreden çıkartırsınız.

Yol bilgisayarı menüsünü sağ kolun uçunda bulunan 2 düğme ile kullanabilirsiniz.
    Anlık yakıt tüketim/ ortalama yakıt tüketim/ kullanılan yakıt/kalan km/ servise gidiş km si/ arıza bilgisi/ araç km si şeklinde sıralanır. (Dizilim ezberimde değil yerleri farklı olabilir.

inanılmaz yardımlarınız için fevkalade minnettarım. Bir kısmını kendim çözmüş olsam da yine kafama takılan pek çok konuyu aydınlattınız. Yine aklıma takılan şeyler olursa yazacağım.

bu arada ek olarak renault'un sitesinde iletişim bölümünden cd-teyp ve araç ile ilgili kullanım klavuzunu ücretsiz talep edebiliyormuşuz...

Ve birkaç özellik de ben söyleyim keşfettiğim. Motoru durdurup araçtan inmeden önce sellektör yaptığım vakit "follow me home" aktif hale geliyor. her bir sellektör 30 saniye kadar farları açık tutuyor. Süre dolunca otomatik olarak kapanıyor. İkinci bir husus ise sunroof ve camlar açık dahi olsa, kumandadaki kilitleme tuşuna ard arda iki kez bastığımda açık olan tüm camları kapatıp aracı kilitliyor.

Yalnız kumandadaki alt alta aynı hizada duran iki tuşun yanında tek aşına duran tuşun bir işlevi avr mı diye aklıma takıldı. Yoksa sadece flaşörlerini yakıp "ben buradayım" demesine mi sebep oluyor? Otoparkta bir hayli işe yarayacak

• O kumandada ki tek basına duran tuşun işlevi merkezi kiliti açmadan sadece bagajı açıp kapatmak için..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolis -- 16 Şubat 2008; 10:55:51 >
  • Bende severdim SCENİC leri zamanında
  • arkadaşlar tekrar selam

sizinle paylaşmak istediğim bir bilgi var, belkide benden başka herkez bunu önceden biliyordur ama daha önce aracın yol bilgiyarında servisle ilgili anahtar resmini ve "yağ değişimi yapılmalı" ibaresini söndürmekle ilgili sorularım olmuştu pek bi cevap gelmesede sanayide bunun bazı ustalar tarafından bilgisayarla yapıldığını söylemişti kir-pi arkadaşımız.

geçen gün ustama gittim ve tüm bakımları yaptırdıktan sonra en az benim kadar meraklı olan ustamla oturup aracı kurcalarken bu servis mesajını ve anahtar düğmesini söndürmeyi başardık :)

sağda bulunan yol bilgisayarında menülere bastığımız butonlar var (scenic II ler için) aracı çalıştırıp bu mesaj ekranda görünür görünmez sağdaki o butonlara (altta ve üstte olmak üzere 2 adet) aynı anda basılı tutun ve bekleyin
    yaklaşık bi 15 sn kadar basılı tuttuktan sonra "yağ değşimi yapılmalı" yazısı yanıp sönmeye başlıyo ve elinizi çekip bun yanıp sönen yazının durmasını bekleyin, yazı durduktan sonra aracın o anki km si ve alttada 15000 yazan bi menu gelecek ordada yine aynı şekilde 2 butona aynı anda basıp bekleyin taki yazı yine yanıp sönene kadar
    daha sonra menu otomatik olarak kendini sıfırlamış bir halde önünüzde kullanıma hazır halde bekliyo olarak bulacaksınız :)

burda önemli bi nokta var, bir dahaki uyarı bu işlemi yaptığınız km den itibaren tam 15000 km sonra araç tekrar uyarı vercek yani işlemi 91300 km yaptıysanız 106300 km de bu mesajı tekrar alırsınız
    ama önemli değil artık nasıl olsa biliyorsunuz ve illaki bakım için servise gitmenize gerek yok :)

• Herkese selamlar. Bende scenic ailesine katılmak istiyorum. Şöyle 2001 veya 2002 model scenic almayı düşünüyorum. Fakat scenic 1.6 RXT mi yoksa 1.6 RTE mi birde megan scenic rxt var.hangisini alsam bilmiyorum. Arasındaki fark nedir?Hangisi daha çok tutuluyor . Tavsiyelerinizi bekliyorum. 2001 ile 2002 model arasında bir fark varmı ?(yani 2002 de yeni kasa falan olayı var mı) Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  • sevgili arkadaşlar yılbasında aldığım scenic 1.5 dci privilage cam tavanımı yeni bir iş kurmanın arifesinde olmamdan dolayı istemeyerek de olsa satmam gerekiyor. Aracım sıfırından farksız en ufak bir çizik yoktur. Konu ile ilgili olarak sahibinden.com'a vermiş olduğum ilanı copy-paste yapıyorum, ilgilenen olursa yardımcı olurum.

SAHİBİNDEN SIFIRDAN FARKSIZ

03.01.2008 Tarihinde trafiğe çıkan aracımı iş değişikliği sebebiyle satıyorum. Aracımda en ufak bir çizik bile yoktur, su anda 4000 km de olup üstünde dört adet 215/55/17 Pirelli SOTTO ZERO kar lastiği takılıdır. Kar lastiklerinin maliyeti 1000 YTL dir.

Araç 1.5 DCİ,100 HP,privilage cam tavandır, donanım olarak en üst modeldir. Detay yazmaya gerek yok, meraklıları bilir.

Aracın sıfır fiyatını arastırın, bu arac sıfırdan farksızdır! aradaki fark'a bakın değer mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xyline -- 18 Şubat 2008; 21:20:19 >
  • pardon araba kaç model?
  • Trafiğe çıkış tarihini yazdığımdan modelini ayrıca yazmamışım kusura bakma, model 2008...
  • araba grand scenic mi yoksa normal scenic mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: lityum45

Herkese selamlar. Bende scenic ailesine katılmak istiyorum. Şöyle 2001 veya 2002 model scenic almayı düşünüyorum. Fakat scenic 1.6 RXT mi yoksa 1.6 RTE mi birde megan scenic rxt var.hangisini alsam bilmiyorum. Arasındaki fark nedir?Hangisi daha çok tutuluyor . Tavsiyelerinizi bekliyorum. 2001 ile 2002 model arasında bir fark varmı ?(yani 2002 de yeni kasa falan olayı var mı) Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

2001-2002 arasında kasa farkı yok, RTE 2000 altı modellerde vardır, 2000 ve üstünde ise alt model olarak RXE vardır, RXT 1.6 ların en üst versiyonudur 2000 altı modellerde 1.6 motor 8 valftir ve 100 kmde en az 1-1.5 litre daha fazla yakar.2000 ve üstü modeller ise 16 valftir. Scenic zaten megane ailesinin MPV modelidir, eski kasaların hepsinde bir yerlerde megane yazısını bulabilirsin.( 2000 altı modellerde bagaj kapağında 2000 ve üstünde arka kapıda)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 19 Şubat 2008; 22:22:45 >

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.