Şimdi Ara

'Şerefsiz' kelimesi küfür mü değil mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
15.304
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bazıları küfür bazıları argo, bazıları da hakedene yapıştır gitsin diyor. Bakalım dh ne düşünüyor bu konuda?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Şerefsiz Kelimesi Küfür mü?

Şerefsiz kelimesi, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından "onursuz, haysiyetsiz, namussuz" olarak tanımlanır. Argo bir ifade olan şerefsiz, genellikle bir kişiye hakaret etmek veya onu aşağılamak için kullanılır.

Toplumumuzda şerefsiz kelimesi genellikle küfür olarak kabul edilir. Ancak bu durum bağlama göre değişebilir. Örneğin, tarihi bir romanda veya filmde geçen "şerefsiz" ifadesi küfür olarak algılanmayabilirken, günlük hayatta birine karşı kullanıldığında küfür olarak değerlendirilebilir.

Şerefsiz Kelimesinin Kullanım Alanları:

• Bir kişiye hakaret etmek veya onu aşağılamak
    • Bir kişinin onursuz veya haysiyetsiz bir davranışını tanımlamak
    • Tarihi veya edebi bir bağlamda

Yasal Düzenlemeler:

Türk Ceza Kanunu'na göre, bir kişiye "onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte somut bir fiil veya hareketle hakaret etmenin" cezası hapis veya adli para cezasıdır. Dolayısıyla, "şerefsiz" kelimesinin bir kişiye karşı kullanılması cezai yaptırımlara yol açabilir.

Sonuç:

Şerefsiz kelimesi, genellikle küfür olarak kabul edilen argo bir ifadedir. Ancak kullanım bağlamı, kelimenin küfür olarak algılanıp algılanmayacağını etkileyebilir. Birine karşı şerefsiz demek cezai yaptırımlara yol açabilirken, tarihi veya edebi bir bağlamda kullanılabilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Sus lan şerefsiz > Küfür

Nabıyon la şerefsiz > Övgü

O şerefsiz de yine Melahat'a gitmiş > Hakaret

Benim adım Şerefsiz Şeref > Lakap
  • Nasıl hitap edildiğine bağlı.
  • Şerefsiz birine söylersen gerçekten sıfat niteliği taşır.

Fakat şeref sahibi birini şeref yoksunluğu ile suçlarsan veya şerefsiz diye seslenirsen bu seni iftiracı,yalancı veya küfürbaz yapar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramsarDoc -- 19 Ekim 2018; 16:18:45 >
  • Şerefsiz birine şerefsiz desen bile hukuken suç
  • Bu ikilemde bende kalıyorum gerçekten küfür olup da gerçek anlamı da olan kelimeler var.
  • Mesela bu ara çok popüler bir laf var "vatan haini".

Çok büyük bir hakarettir, cinayet sebebidir.
  • Yavşağın abisidir.
  • "Şerefsiz" kelimesi küfür mü değil mi?
  • Şeref güzel birşeyse ve kişinin bu güzel şeye sahip olmadığını söylüyorsanız mantık olarak hakarettir ancak bana kalkıpta biri şerefsiz dese ağzının üstüne yer yani kaçarı yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4861A3F88

"Şerefsiz" kelimesi küfür mü değil mi?
    Şu çocuğu bloklamayın ya. Al kardeşim..
    @SATANIST

quote:

Sus lan şerefsiz > Küfür

Nabıyon la şerefsiz > Övgü

O şerefsiz de yine Melahat'a gitmiş > Hakaret

benim adım Şerefsiz Şeref > Lakap

quote:

Nasıl hitap edildiğine bağlı.

quote:

Şerefsiz birine söylersen gerçekten sıfat niteliği taşır.

Fakat şeref sahibi birini şeref yoksunluğu ile suçlarsan veya şerefsiz diye seslenirsen bu seni iftiracı,yalancı veya küfürbaz yapar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi optik84 -- 19 Ekim 2018; 16:59:11 >

• Tam olarak küfür değil ama forumdan bir süre tatil almak için yeterli sebep sayılabilir.
  • Şerefi olmayan birine dersen hakaret değil
  • Duruma göre değişir. Donanımhaberdekiler şerefsizdir dersen suç işlersin. Donanımhaberdeki şerefsizler dersen bu sözün muhatabı yoktur suç sayılmaz.
  • up

hala küfür mü değil mi net değil
  • Muhtemelen küfürdür.
  • ŞEREFSİZ küfürdür, kişiliğe hakaretten dava ederse de kazanacaktır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.