Şimdi Ara

sorunların en büyük sorunu burda yardımm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.097
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ne yapsam ne etsem bir türlü dikiş tutturamıyorum hep arkadaşlarımın tavsiyesi üstüne yola çıkdım ve hep hüsrana uğradım bu siteye üye olup bir yardım alma kararı aldım ve inş burada sorunumu çözücem.

anlatayım tek tek ;

kasamın oyunlar için yetersiz oldugunu düşündüm birgün ve bakıma verdm ve dedm ki oyun oynucam ekran kartı felan takın 512 lik güzel olsun felan herşeyini 4 4 lük yaptılar 2 gün sonra kasamı geri aldım fps oyunlarında çok güzel oynuyor aradan 1 aydan fazla bi zaman geçdi en fazla 2-3 ay herneyse bilgisayarımda bir donmalar başlandı ki ne donmalar bu arada ekran kartımın markası ve modeli gigabyte 8400 gs 512 mb ddr2 ydi uzun bi süre oyun oynayamadım aradan 2-3 ay geçdi ekran kartını çıkartmısdım öyle kullanıordm çnkü ekran kartını takınca daha çk kasıordu herneyse

biraz masraf yapıp 500 liraya ati radeon gene gigabyte aldım ki lanet olsun bu markaya hd 57000 1 gb gddr5 ekran kartı aldım izmirden almısdım onuda satan kişide bütün oyunları kaldırıyor bütün derken çoğu oyunları dedi banada herneyse borç harç bu ekran kartını aldım aradan 15-20 gün geçdi ki lanet olsun bu ekran kartına gene mağdurum gene mağdur bu marka bana çok çekdirdi acaba işlemcimden dolayı mı pc bu kladar yavas die düşünüyorum, düşünün yani java oyunları bile oynuyamıyorum facebookda video izleyemiyorum photoshop cok donuyor film indirmeden izleyemiyorum çok kasıyor ben oyun kartı olarak aldım bunu lanet olsun ki pc de bile doru dürüst kullanamıyorum kasamın içinden bir kaç kare vericem aşşağıda ve özelliklerinide alta yazıcam monitörüm asus 1600 e 900 kullanıyorum düşük formatta bile kasıyor 800 e 600 de felan bana biriniz yardm etsin artık bıkdım bu pc den günlerce sıkıntıdan patlıyorum arkadaşlarım steam den css oynarken ben öyle boş boş oturuyorum clan maçlarına belki 8-9 aydır katılamıyorum hiç bişey yolunda gitmiyor işte kasamdan ve ekran kartımdan 1-2 kare

http://i55.tinypic.com/2z8t91e.jpg
    http://i56.tinypic.com/149w76p.jpg

buda kasanın içinden bir kare :

http://i55.tinypic.com/22kyur.jpg

bilgisayarımın özellikleri ise :

ati radeon (Lanet Olası)Gigabyte HD 5700 Series 1 gb ddr5 ekran kartı
    asus 1600 e 900 monitör
    ddr2 2 gb ram
    İşlemci : Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHz (2 CPUs)
    160 gb hard disk

bi yardım edin da gözünüzün yağını yiyeyim :S

• Dostum öncelikle makinayı bi formatla. Ekran kartının en güncel versiyonunu kur. Bilgisayarın sürücüleri haricinde hiçbir program kurmadan dene. Hala aynı şekilde donma yapıyorsa işlemci ve ekran kartının ısı değerlerini kontrol et. Diğer ekran kartı takılıykende aynı sorunu yaşamışsan sanmıyorum yeni kartın bozuk olsun. Ekran kartından olduğunu düşünmüyorum şuan için. Oc falan yapıysan ayarlarını sıfırla. Ekran kartını çıkardıktan sonra kasma yapmıyor demişsin. Psu kaçlık? Belkide güç yetmiyor olabilir.
  • Sorun ekran kartınızda değil. Sorun diğer bileşenlerde. İşlemci ve ramler yetersiz geliyor ve darboğaz yapıyor ekran kartına. Bu gayet normal bir durum. Ne yapsanızda yeni nesil oyunlarda kasar. Ama diğer bahsettiğiniz sıkıntılar için temiz bir format ve güncel driverler ile kasma donma sorunları basit oyunlarda ve programlarda gidecektir.
  • hocam smdi format attım ben geçen lakin format attıkdan sonra masaüstüne gelnce pc öyle birşey ki bakire kadın gibi sanki yani hiç kasma olmuyor hiç donma olmuyor hiç bir sürücüyü kurmadan tabikide ama herşey bütün programları kurup sürücüleri vs. reset attıkdan sonra başlıyor

@

dediğiniz gibide öyle düşünüyorum bende işlemcim ekran kartına yetişemiyor sanırım çnkü kafayı yemek üzereyim ekran kartını araştırıyorm adam 1900 e 1200 de shift i oynyor ve hiç kasma olmuyor hemde bu ekran kartıyla birde şu var ben kulaklığı geceleri takıyorum ve müzik dinliyorum herneyse kulağıma acaip sesler geliyor mesela mouse un ortasındaki top var yukarı aşağı oynuyor yukarı yaptıgımda dıtt ses geliyo tabi ufak sesler aşağı yaptığımdada dıt sesler geliyo arada pc de oluyor ve su an pc o kadar sıcak ki sanki böyle yanacakmış gibi ekran kartını çıkarasım var zedeleyecek diye korkuyorum

yardım ltfen

• işletim sistemi ne kuruyorsunuz peki? XP mi yoksa win7 falan mı? kasa üzerindeki power supply kaç watt?
  • Kardeş pentimum d işlemci ve ramlerin bu ekran kartına yetersiz geliyor ve işlemci darboğazı oluyor... birde power suply yeterli gelmiyor olabilir çünkü ati hd 5700 fazla güç çeken bir ekran kartı bunuda hesaba katman lazım...
  • ekran kartınla birlikte 500 watt power aldım xp kullanıyorum tabiki birde vista yada windows 7 kurarsam hiç düşünemiyorum olacaklarını ekran kartını zedeleyebilir mi acaba çıkartsam mı ki ?
  • Ekran kartınız oldukça nitelikli bir ekran kartıdır. O/C vb. işlem yapmadığınız sürece ekran kartına doğal seleksiyon dışında zaten zarar veremezsiniz. Darboğaz diye bahsedilen olay bazı bileşenleriniz arasında orantısızlık sonucu oluşur.

İşlemciniz, RAM'leriniz, anakartınız zayıf kalmaktadır. Ayrıca HDD'niz 160 Gb olmasından öte, İDE ise çok daha yavaş çalışacaktır ve yine HDD'niz de badsectör vb. sorunlar mevcutsa bu masaüstünde, web de ve diğer işlemlerde kasılma oluşturacaktır. Bunun yanında siz farkında olmadan zararlı yazılım sızdırmış olabilirsiniz, çünkü ''biçimlendirme ( Format ) işleminden sonra birkaç yazılım kurdum sorunlar başladı'' gibisinden bir cümle kurmuşsunuz, bu durum sizin format sonrası vazgeçemediğiniz bir yazılımda zararlı yazılım türevi bulunabileceği olasılığını kuvvetlendirmektedir.

Combofix veya Windows Zararlı Yazılım Temizleme Aracı ile bir tarama yaptırınız. Sorun devam ettiği takdirde format atınız, hiçbir USB bellek vb. medya aygıtı bağlamayınız, yalnız ekran kartı ve anakartınızın chipset sürücülerinizi kurup, durumu gözlemleyiniz.

Oyunlarda yaşadığınız sorunu tam anlamı ile çözebilmek için zorunlu olarak ekran kartınızı karşılayacak eş değer sistem bileşenleri almak zorundasınız.

Konu başlığınızı sorununuzu anlatacak şekilde değiştiriniz. ''TEKNİK YARDIM BÖLÜM KURALLARI''

İyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 15 Aralık 2010; 19:39:38 >

• dostum öyle şeyler yazmıssın ki şu anda beni gerçekden rahatlattın bende ekran kartı dandik yada güzel değil sandım çnkü çok para saydım o parayı kazanmak için çok ter attım ekran kartını alabilmek için valla yazdıkların beni çok mutlu etti bu arada zararlı hiç bi yazılım yok ben usb yada bişey kullanmıorm yazılımlarımda kullandıgım programları formattan sonra netim sınırsız oldugu için netten indirip kuruyorum kendi sitelerinden ayrıca işlemci olsun ram olsun anakart olsun bana birşeyler önerebilir misiniz bana rica etsem çnkü çok sıkıldım artık ben adobe audition ı bile kulllanamıyorum acaip kasıyor :)
  • hocam tecrube, .... larin bileskesidir diye bi laf vardirya cok dogru, en azindan burayi kesfetmissin, sistemini upgrade falan yapacagin zaman kesinlikle sistem tavsiyelerine konunu ac, bu islemi keske ekran kartini almadan once yapsaydin ama dedigim gibi tecrube...
  • oldu artık bir cahillik birisinin sözünü dinleyipde aldım lakin nerden bilebilirdim ki pc min ekran kartını kaldırabileceğini bana önerebileceğiniz sistem var mı peki
  • quote:

Orijinalden alıntı: user35

oldu artık bir cahillik birisinin sözünü dinleyipde aldım lakin nerden bilebilirdim ki pc min ekran kartını kaldırabileceğini bana önerebileceğiniz sistem var mı peki

cok normal hocam bende 5 sene once iyi bir laptop aldigimi dusunup dandik datrona 1800 lira para saydigimi biliyorum

edit: hocam isterseniz sistem tavsiyeleri konusuna sorun, butceniz neyse taksitli vs, falan size en uygun sistemi tasarliyacaklardir, islemci+ anakart alinicak gibi duruyo (500 tl civari amdx6+anakart alinabilir, butce dusukse x4 mantikli :) ) 500w power yeter gibi ama kimilerinin uzerin 500 yazar 400 dahi vermez gercek olup olmamasiyla ilgili o artik. dedigim gibi sistem tavsiyelerine acarsaniz daha dogru cevaplar gelicektir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prestor -- 16 Aralık 2010; 1:45:34 >

• sağol teşekkür ederim valla ne desem ki allahdan buraya konumu açdım yoksa daha çok yanılgılar içersine girecekdim 500 watt power bu arada saglam nettende arastırmısdım onu yani ama onu arastırdım bunları arastırmadım tşkler tekrardan
  • quote:

Orijinalden alıntı: user35

dostum öyle şeyler yazmıssın ki şu anda beni gerçekden rahatlattın bende ekran kartı dandik yada güzel değil sandım çnkü çok para saydım o parayı kazanmak için çok ter attım ekran kartını alabilmek için valla yazdıkların beni çok mutlu etti bu arada zararlı hiç bi yazılım yok ben usb yada bişey kullanmıorm yazılımlarımda kullandıgım programları formattan sonra netim sınırsız oldugu için netten indirip kuruyorum kendi sitelerinden ayrıca işlemci olsun ram olsun anakart olsun bana birşeyler önerebilir misiniz bana rica etsem çnkü çok sıkıldım artık ben adobe audition ı bile kulllanamıyorum acaip kasıyor :)

Ekran kartınızla şu anki hemen hemen her oyunu yüksek detaylarda, yüksek çözünürlüklerde dahi oynayabilirsiniz. O konuda hiçbir şüpheniz olmasın.

Şimdi size bileşenleri tavsiye edeceğim, ancak birkaç önemli detay var. Render, RAR, ZİP vb. masaüstü uygulamalarını çok sık kullanıyor musunuz?

İşlemci, anakart ve RAM üçlüsüne bütçenizde ayırabileceğiniz ''Max'' fiyat aralığı nedir?

A) Kullanıyorsanız; İntel chipsetli bir işlemci ve anakart seçimi fiyat açısından kötü bir seçim olacaktır, ancak oyunların yanında masaüstü uygulamalar konusunda AMD işlemcilere oranla daha fazla rahat edeceksinizdir.

B) Kullanmıyorsanız veya çok fazla olmasada Adobe vb. yazılımları kullanıyorum diyorsanız, ve tüm bunların yanında oyuna daha fazla vakit ayırıyorum, diyorsanız. AMD chipsetli işlemci ve AMD yongasına sahip bir anakart edinmek çok daha mantıklı olacaktır.

AMD işlemcilerin, saat hızları İntel işlemcilere oranla F/P açısından çok daha yüksektir. ( Elbette, İntel işlemcilerin ''Extreme'' serileri pazara damga vurmaktadır. )

O sebeple AMD bir işlemci edinmek size fiyat açısından bir miktar daha kâra geçirecektir.

Sizin kararınız doğrultusunda uygun bileşenlerde tam verimli olarak kullanabileceğiniz sistem/sistemler önerebilirim.

AMD cephesinde;

AMD Phenom II X4 925 AM3 2.8GHz 8MB Cache 45 Nm işlemci 252 Lira

MSI 870A-G54 AMD 870/SB850 AM3 DDR3 2000MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart 174 Lira

GSKILL 4GB (2x2GB) Ripjaws DDR3-1600Mhz CL8 1.65V Voltaj 244 Lira

WD 3.5" 500GB 32MB SATA2 7200 Rpm Caviar Black Harddisk 104 Lira

İntel cephesinde ;

INTEL Core2 Quad Q8300 2.5Ghz 4MB Cache 1333FSB 45 Nm 294 Lira

GIGABYTE GA-P43T-ES3G Intel P43 DDR3 1600MHz (O.C.) Anakart 151 Lira

RAM ve HDD seçimleri yine aynı şekilde AMD için önerdiğim bileşenler olabilir.

Tam olarak ekran kartınızdan yararlanabilmek için ve almışken ve yakın zamanda tekrar sizi sistem değişikliğine götürmeyecek, en azından sizi 3-4 sene götürebilecek bir sistem önermeye dikkat gösterdim. Bileşenler oldukça iyi ve performansa yönelik bileşenlerdir. Referans olarak Vatan computer adresini kullandım. Fiyatlar elbette değişkenlik gösterebilir, birçok OEM ürünler satan mağazalarda bu bileşenleri görmeniz ve bilgi almanız mümkündür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krstarica -- 16 Aralık 2010; 16:28:42 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.