Şimdi Ara

Sorunlu pic CCS C

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Pic CCS C de çok basit bir program yazıyorum Isısta da similasyonunu yaptırıyorum düzgün çalışıyor daha sonra bu programı pice gömdüğümde programı yanlış mı okyor pic napıyorsa farklı şeyler yapıyor pic.

Mesela; şu programda b0 da ki led sürekli yanıyor sönmüyor.

quote:

#include <16f877a.h>
    #fuses XT, NOWDT, NOPROTECT, NOBROWNOUT, NOLVP, NOPUT, NOWRT, NODEBUG, NOCPD

#use delay (clock=4000000)

#use fast_io(b)
    #use fast_io(a)

void main()
    {

set_tris_b(0x00);
    set_tris_a(0xFF);

output_b(0x00);

while(1)
    {
    output_high (pin_b0);
    delay_ms(500);
    output_low(pin_b0);

}
    }

Şu programda ise; led yanmıyor hiç.

quote:

#include <16f877a.h>

#use fast_io(b)
    #use fast_io(a)

void main()
    {

set_tris_b(0x00);
    set_tris_a(0xFF);

output_b(0x00);

while(1)
    {
    output_low (pin_b0);
    delay_ms(500);
    output_high(pin_b0);

}
    }

sorun nerede olabilir acaba pic CCS C demidir yoksa pice program attığım programmerde mi?

• Mclr pinine 10k direnc baglayıp +5v verdin mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: payitaht06

Arkadaşlar Pic CCS C de çok basit bir program yazıyorum Isısta da similasyonunu yaptırıyorum düzgün çalışıyor daha sonra bu programı pice gömdüğümde programı yanlış mı okyor pic napıyorsa farklı şeyler yapıyor pic.

Mesela; şu programda b0 da ki led sürekli yanıyor sönmüyor.

quote:

#include <16f877a.h>

#use fast_io(b)
    #use fast_io(a)

void main()
    {

set_tris_b(0x00);
    set_tris_a(0xFF);

output_b(0x00);

while(1)
    {
    output_high (pin_b0);
    delay_ms(500);
    output_low(pin_b0);

}
    }

Şu programda ise; led yanmıyor hiç.

quote:

#include <16f877a.h>

#use fast_io(b)
    #use fast_io(a)

void main()
    {

set_tris_b(0x00);
    set_tris_a(0xFF);

output_b(0x00);

while(1)
    {
    output_low (pin_b0);
    delay_ms(500);
    output_high(pin_b0);

}
    }

sorun nerede olabilir acaba pic CCS C demidir yoksa pice program attığım programmerde mi?

ilk kodda lowun altına delay_ms ekle

• hocam pic low ve high komutunu aynı anda işliyor olabilir ki tahminimce öyledir
  • quote:

Orijinalden alıntı: payitaht06

Yanıp sönüyor ama sen görmüyorsun.

delay_ms(500); Bu komutu eklemeyi unutmuşsun...
  • delayms den sonraki parantez içi 255den büyük olamaz diye biliyorum... 250 yapıp deneyin birde
    ayrıca delay kütüphanesi tanıtmadığınızdan çalışmıyordur yani "#include<delay.c>" lazım ve "output_high(pin_b0);" in altına delay_ms ekle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wert95 -- 16 Nisan 2013; 19:10:46 >
  • Dediklerinizin her birini denedim arkadaşlar çok teşekkür ederim ama iyice gitti. Pic mi yanmış olabilir diye pic'i de değiştirdim ama nafile. Şu programı bile farklı çalıştırıyor. Saçma sapan pinleri yakıp kapatıyor.

quote:

#include <16f877.h>
    #fuses XT,NOWDT,NOPROTECT, NOBROWNOUT, NOLVP, NOPUT, NOWRT, NODEBUG, NOCPD

#use delay(clock=4000000)

#use fast_io(b)
    #use fast_io(a)

void main()
    {

set_tris_b(0x00);

output_b(0x01010111);

}

Dosyayı hexe çevirirken mi bir sorun oluşuyor anlamıyorum kafayı yicem. Kaç gündür bununla uğraşıyorum. Daha önce böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu hiç? Elinde sağlam Pic CCS C olan varsa upload edebilir mi bi onunla denesem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi payitaht06 -- 16 Nisan 2013; 21:55:17 >

• hocam ben ilk önce 4.068i indiriyom sonra 4.104ü indirip kuruyorum oluyor programlayıcı sorunsuz değil mi hocam

#include <16f877a.h>  

#use fast_io(b)

void main()
    {

set_tris_b(0x00);

output_b(0x00);

while(1)
    {
    output_high(pin_b0);
    delay_ms(200);
    output_low(pin_b0);
    delay_ms(200);

}
    }

hocam birde bunu deneseniz olmadı bunun hex dosyasını atarız onu pice atarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secollah -- 16 Nisan 2013; 22:00:58 >
  • yok üstat olmuyor. Sana zahmet bunun hex'ini gönderir misin?
  • while ın sonunda noktalı virgül eksik
  • while komutunun sonunda noktalı virgül olmaz. Program kodları derleyip bunu da proteus'ta test ederken sorun çıkartmıyor ise programda sorun yoktur ki anladığım kadarıyla simülasyon'da sorun yokmuş. Sistem board'da kurarken sıkıntı çıktığına göre donanımsal bir sorun olabilir. Sen dediğimi yaptın mı arkadaşım MCLR pinine bir 10k direnç ile +5v'a bağla. Programına baktım kodlarda sıkıntı yok.
  • Donanımsal olarak da bir sorun yok. Bu kartı daha öncede kullanmıştım. MSCLR bacağında 10k direnç bağlı zaten bir butonla ve ölçümü yaptım MSCLR ile ground arasında 5 volt var. Kartta bi sorun yok. Zaten program çalışıyor ama yanlış çalışıyor. Bana yukarıdaki programın hex dosyasını gönderir misiniz? Belkide sorun programmer da dır.
  • http://www.dosya.tc/server5/5bFO3H/877a.rar.html link burda hocam buyrun taratmadan kullanmayı virüs olabilir benim pcde haberiniz olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secollah -- 17 Nisan 2013; 10:46:50 >
  • Eyvallah hocam çok teşekkür ettim. Çalıştırdım sonunda. Ya rica etsem birde kullandığın Pic CCS C yi upload edebilir misin benim için?

• Teşekkürler. Bilgisayarı formatlayıp bunları bir kurcam bakalım. İnş işe yarar bu sefer.
  • OUTPUT_HİGH ALTINA DELAY KOMUTU EKLE, SORUN ORDADIR.. LOW ILE HIGH ES ZAMANLI CALISTIGINDAN YANIP SONMUYODUR LED.. PROGRAM DOGRU GIBI GORUNUYO
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.