Şimdi Ara

Sürücü Paspasında Su Birikmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
1
Favori
4.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    99 model Palio aracımın sürücü koltuğunun altında ve sürücü paspasının altına doğru su birikintisi oluyor.
    •Kaloriferden dolayı dediler, YENİLEDİK. (Torpido komple söküldü)
    •Ön cam altındaki havalandırmanın su gideri tıkanmıştır dediler, kontrol ettiler ondan da değil.
    Halen su geliyor.
    Aracın suyunda eksilme olmuyor. Sadece yağmur yağdığında ve yıkamadan sonra bu su birikintisi oluyor(Araç hareket etmese bile).

Özetleyeyim:
    •Yılbaşında yoğun kar yağışından sonra başladı birikme meselesi. Sürücü koltuğunun altında mevcut olan; yukarı doğru çıkıntılı kısımda iki delik var, oralar daha da ıslak. Sanırım oradaki suyu paspasın altına veriyor.
    Debriyaj, fren, gaz pedallarının yakınları felan ıslak DEĞİL.
    •Aylardır sorunu çözemedik. En son ustalar dedi ki: " Araçtaki ses sistemini bağlarken döşemeyi delmişler oradan su geliyordur döşemeciye baktırmanız gerek." Ses sistemini bu mesele başlamadan çok önceden bağlatmıştım ve yağmurda yağsa, yıkasamda böyle birşey olmamıştı.

Bu dertten nasıl kurtulurum aylardır uğraşmaktan usandım.
    Şimdiden teşekkür ederim.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Sürücü Paspasında Su Birikmesi

Arabanızın paspasının altında su birikmesi, endişe verici bir sorun olabilir. Bu sorunun çeşitli nedenleri olabilir ve zamanında müdahale edilmezse ciddi hasarlara yol açabilir.

Araç Paspas Altı Neden Islanır?

• Tıkalı Drain Delikleri: Arabaların paspaslarının altında, suyun dışarı atılması için drain delikleri bulunur. Bu delikler tıkanırsa, su paspasın altında birikebilir.
    • Kırık veya Hasarlı Kapılar veya Pencereler: Kapılar veya pencerelerde kırıklar veya hasarlar varsa, yağmur suyu içeri sızabilir ve paspasların altına ulaşabilir.
    • Sızdıran Klima Sistemi: Klima sisteminden sızan kondens, paspasların altına birikebilir.
    • Hasarlı Karoser: Karoser hasarları, suyun içeri sızmasına izin verebilir.

Şoför Koltuğunun Altından Su Gelmesi

Şoför koltuğunun altından su gelmesi, genellikle ön camdan sızan suyun neden olduğu bir sorundur. Ön cam contasının hasar görmesi veya tıkanması, suyun içeri girmesine izin verebilir.

Paspas Altı Suyun Sonuçları

Paspas altındaki su, aşağıdaki sonuçlara yol açabilir:

• Koku ve küf oluşumu
    • Paslanma
    • Elektrik sorunları
    • Yalıtımda bozulma

Çözümü

Paspas altındaki su sorununu çözmek için atılması gereken adımlar şunlardır:

• Drain Deliklerini Kontrol Et: Drain deliklerini tıkanıklık açısından kontrol et ve gerekirse temizle.
    • Kapıları ve Pencereleri İncele: Hasar veya kırık olup olmadığını kontrol et ve gerekirse onar.
    • Klima Sistemini Kontrol Et: Klima sisteminden sızıntı olup olmadığını kontrol et ve gerekirse onar.
    • Karoseri İncele: Hasar olup olmadığını kontrol et ve gerekirse onar.
    • Ön Cam Contasını Kontrol Et: Hasar veya tıkanıklık olup olmadığını kontrol et ve gerekirse onar.

Paspas altındaki su sorununu çözmek mümkün değilse, profesyonel bir tamirciye başvurmalısın.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Uno'da şöyle bi sorun yasamistim;

Kaporta ile ön cam arasında su gideri ve havalandırma için ızgara şeklinde açıklık bulunuyor. Aynı şekilde Palio'da da var diye hatırlıyorum. O açıklıktan süzülen su bir hazineye doluyor ve altındaki delikten aracın altına akıyor. Kurumuş yaprak, toz vs. o deliği kapatıyor ve hazineye dolan su, havalandırma kanalının ağzına kadar gelip kanaldan içeriye, kabine sızıyor.

Delik kolay erişilebilir bir yerde değil. Ya aracı lifte kaldırıp delik aracın altından açılmalı ya da kaputun üstünden bazı aksamlar sökülerek gider deliğine ulaşılmalı.

Belki de Palio'da da bu senaryo aynıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentcandan -- 7 Mayıs 2016; 17:00:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 99 model paliom da aynı sorunu yaşamıştım. Hatta Fiatın kendi servisine götürüp 150 lira bayılmıştım. Sonra bir camcı camdandır gel bir sökelim tekrardan yapıştıralım dedi yaptık 50 lira almıştı sonra bir daha yapmadı.

• BitterliLokum kullanıcısına yanıt
    Peki bu su birikintisi koltuğun altında ve paspasta mıydı?
  • bulentcandan B kullanıcısına yanıt
    Dün bahsettiğiniz delikleri temizlediklerini fakat halen su geldiğini söylediler. Demelerine göre sıkıntı buradan da değil.
  • berkubix kullanıcısına yanıt
    Evet iki tarafda da su birikintisi vardı ve paspasın altindaki döşemede idi bastıkca çıp çıp ses geliyordu

• başlığı görünce palio dedim yanılmamışım,yıkamacıya gidin yada hortumla su tutturun o sırada arabanın içinde oturup gözlemleyin,ben böyle bulmuştum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 hafta önce benim palioda da pedalın ordan paspasa su geliyordu usta direk kalorifer peteği değişecek dedi.tamam dedim nasıl yaparız gögüs sökülecek sabahtan akşama kadar kalacak dedi 200-250 lira işçilik istedi.Eyvallah dedim çıktım dükkandan peteği aldım bir elektirikçiye gittim gögüsü sökmeden pedalların ordan yarım saatte değiştirdi 100 lira aldı :D
    Sorun çözüldü.

• ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Sizin araçta nereden kaynaklanmış peki?
  • APPY038 kullanıcısına yanıt
    Bende pedallar ve etrafı kupkuru nem bile yok. Koltuğun altı ve paspasın koltuğa bakan tarafı su birikiyor.
  • Hocam benzer bir durumu tamirat tadilat adlı discoveryde cikan programda izlemistim sorunu bulmak icin aracin icine duman verdiler ve kapi fitilinden dumanin sizdiği ortaya cikti yani size tavsiyem kapi fitillerine basincli su tutup(1tl atilan benzincilerdeki)sızma yapip yapmadığına bakın sonuçta eski arac kaucuklar yipranmis olabilir

http://www.otobelgesel.com/tamirat-tadilat-076-s10e01/

33.dakikadan itibaren izleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamlamoz -- 8 Mayıs 2016; 1:56:02 >
  • Sürücü tarafı kapıdan kaynaklı olabilir. Kapıların altında su tahliye delikleri görmüştüm. O delikler tıkanmış olabilir.

Veya acaba arka sileceğe giden cam suyu hortumu mu delindi...Hortum kalbinden geçiyorsa, ilk aklıma gelen; cam suyunun içine parfüm dökün, arka cam suyunu epeyce sıkın, sonra paspası koklayın. Şu an paspas kuruysa parfüme gerek yok, sadece kağıt peçete ile test edilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentcandan -- 8 Mayıs 2016; 10:54:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkubix

Sizin araçta nereden kaynaklanmış peki?

ön kapıların camlarından giren su ,kablolardan süzülerek içeriye doluyordu.araçta palyoydu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.