Şimdi Ara

Toshiba 42x3030 Kalibrasyon Ayarları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, forumu takip ederek LCDler konusunda bilgi sahibi oldum ve kendime bir Toshiba 42x3030 aldim. Internette bu model icin yazilan incelemelerde renk konusunda nispeten zayif oldugu ve kalibrasyona ihtiyac duydugu yaziyordu. Ben de tv kurulur kurulmaz renk ayarlarini en iyi sekilde ayarlamak istiyorum ama bu konuda yararlanabilecegim bir referans kaynak yok. Joe Kane kalibrasyon dvdsinin en dogru kaynak oldugunu ogrendim ama Amerikadan getirtmek hem zaman alacak hem de masrafli. Bu dvdyi satan bildiginiz bir yer var mi ya da sizde varsa satmayi dusunur musunuz? Bir de iyi goruntu alan 42x3030 kullanicilari ayarlarini paylasabilirler mi?

edit - signore : başlık
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• internetten ara buyuk ihtimalle download edebilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: nebituran

internetten ara buyuk ihtimalle download edebilirsin
    emule de var dostum bahsettiğin cd.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pot3nza

emule de var dostum bahsettiğin cd.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar bu lcd'den bende de var ama hdmi ile pc'den görüntü tam oturmuyor ne yaptıysam fayda etmedi, 8600gts kart. fikri olan var mı;?
  • quote:

Orijinalden alıntı: korozyon

arkadaşlar bu lcd'den bende de var ama hdmi ile pc'den görüntü tam oturmuyor ne yaptıysam fayda etmedi, 8600gts kart. fikri olan var mı;?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: korozyon

Tam olarak ne yapıyorsun?
    Birde ekran çözünürlüğünü de gösteren bir resim koyabilirmisin?

• quote:

Orjinalden alıntı: ginovili

Merhabalar, forumu takip ederek LCDler konusunda bilgi sahibi oldum ve kendime bir Toshiba 42x3030 aldim. Internette bu model icin yazilan incelemelerde renk konusunda nispeten zayif oldugu ve kalibrasyona ihtiyac duydugu yaziyordu. Ben de tv kurulur kurulmaz renk ayarlarini en iyi sekilde ayarlamak istiyorum ama bu konuda yararlanabilecegim bir referans kaynak yok. Joe Kane kalibrasyon dvdsinin en dogru kaynak oldugunu ogrendim ama Amerikadan getirtmek hem zaman alacak hem de masrafli. Bu dvdyi satan bildiginiz bir yer var mi ya da sizde varsa satmayi dusunur musunuz? Bir de iyi goruntu alan 42x3030 kullanicilari ayarlarini paylasabilirler mi?

http://www.hdtvtest.co.uk/Toshiba-42X3030D/

• quote:

Orijinalden alıntı: ersanyr

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ersanyr

quote:

akşam eve gideyim de koyarım resim. powerstrip indirdim onu da denicem şimdi.
    nvidia control panelden çözünürlüğü 1368*768 yapıyorum, lcd'de ekranın köşelerinden yalaşık 1 cm'ini göremiyorum sorun o. yani pc monitörlerinde olduğu gibi görüntü boyutunu ayarlayabilsek sorun gidicek.

• quote:

Orijinalden alıntı: ersanyr

quote:

Orjinalden alıntı: ginovili

Merhabalar, forumu takip ederek LCDler konusunda bilgi sahibi oldum ve kendime bir Toshiba 42x3030 aldim. Internette bu model icin yazilan incelemelerde renk konusunda nispeten zayif oldugu ve kalibrasyona ihtiyac duydugu yaziyordu. Ben de tv kurulur kurulmaz renk ayarlarini en iyi sekilde ayarlamak istiyorum ama bu konuda yararlanabilecegim bir referans kaynak yok. Joe Kane kalibrasyon dvdsinin en dogru kaynak oldugunu ogrendim ama Amerikadan getirtmek hem zaman alacak hem de masrafli. Bu dvdyi satan bildiginiz bir yer var mi ya da sizde varsa satmayi dusunur musunuz? Bir de iyi goruntu alan 42x3030 kullanicilari ayarlarini paylasabilirler mi?

http://www.hdtvtest.co.uk/Toshiba-42X3030D/
    Tesekkurler yararli bir link. TV geldi daha kalibrasyonunu yapmadim ama ilk izlenimlerim show roomdakinden daha canli renkler ve tabi devasa boyut. Kesinlikle tavsiye ederim su an Vatan Bilgisayarda piyasa fiyatinin cok altina satiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ginovili

Tesekkurler yararli bir link. TV geldi daha kalibrasyonunu yapmadim ama ilk izlenimlerim show roomdakinden daha canli renkler ve tabi devasa boyut. Kesinlikle tavsiye ederim su an Vatan Bilgisayarda piyasa fiyatinin cok altina satiliyor.

Alıntıları Göster
    Aşağıdaki şekilde ayar yapmayı dener misin rica etsem.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sympatique

Aşağıdaki şekilde ayar yapmayı dener misin rica etsem.

Alıntıları Göster
    sempatik! işte aradığım ayarlar.. teşekkürler, sanırım bu resimdeki servis menüsü ile işimiz yok çünkü böyle bişi çıkmıyor tv'de.

• quote:

sempatik! işte aradığım ayarlar.. teşekkürler, sanırım bu resimdeki servis menüsü ile işimiz yok çünkü böyle bişi çıkmıyor tv'de.

Alıntıları Göster
    sayın sympatique

ben bu ayarları tv yi ilk aldığımda uyguladım

servis menüsü dahil

çok kötü bir görüntü oluştu neden bilmiyorum

allahtan önceki ayarlarımı bir kenara not etmiştim de kurtulduk

sakın bu ayarları yapmaya kasmayın

sanırım avforums'taydı bu ayarlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Gri

sayın sympatique

servis menüsü dahil

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Gri

sayın sympatique

servis menüsü dahil

En iyi ayarlar bunlar demedim zaten..Sadece dener misin dedim arkadaşa .. Service Menusune girip cihazın ayarlarını bozan olursa ben sorumluluk kabul etmem ona göre

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Gri

sayın sympatique

servis menüsü dahil

En iyi ayarlar bunlar demedim zaten..Sadece dener misin dedim arkadaşa .. Service Menusune girip cihazın ayarlarını bozan olursa ben sorumluluk kabul etmem ona göre

Alıntıları Göster
    evet görüntü biraz garipleşti zaten ayarları yapınca. tekrar eski haline getirdim. emuleden şu kane'nin dvdsini indiriom bakalım nolcak. peki bu servis menüsüne nasıl giriyoruz bilen var mı?
    bu 42x30 serisi televizyonu olanların kalibrasyon ayarları nelerdir paylaşabilir misiniz?

• quote:

evet görüntü biraz garipleşti zaten ayarları yapınca. tekrar eski haline getirdim. emuleden şu kane'nin dvdsini indiriom bakalım nolcak. peki bu servis menüsüne nasıl giriyoruz bilen var mı?
    bu 42x30 serisi televizyonu olanların kalibrasyon ayarları nelerdir paylaşabilir misiniz?

Alıntıları Göster
    böyle giriliyormuş servis menüsüne. ama tvyi bozup garanti dışı bırakabilirmiş..

* Turn the TV on.
    * Press the {MUTE} button three times on the remote.
    * Press the {MUTE} button again on the remote and hold.
    * Then press the {MENU} button on the TV's front panel.
    * Release both buttons
    * There should be a letter "S" on the upper right of the screen.
    * Press the {MENU} button on the TV's front panel again.

* Use the {CH+} or {CH-} buttons to select a setting.
    * Use the {VOL+} and {VOL-} buttons to adjust the value.
    * Turn the set off to exit the Service Menu.

Here are some of the 'useful' settings :

RCUT, GCUT and BCUT are known as the colour cut-offs
    RDRV, GDRV and BDRV are known as the colour drives

• quote:

Alıntıları Göster
    sympatique doğru söylüyor service menusune cahilce saldırırsanız tv'de geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz ben eski ayarları not ettiğime çok sevinmiştim. ayrıca service menusu diye çok heveslenmeyin sayın x3000 serisi sahipleri öyle kullanım saatini falan göstermiyor sadece bazı detaylı ayarları yapabiliyorsunuz pek bi esprisi yok

• quote:

sympatique doğru söylüyor service menusune cahilce saldırırsanız tv'de geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz ben eski ayarları not ettiğime çok sevinmiştim. ayrıca service menusu diye çok heveslenmeyin sayın x3000 serisi sahipleri öyle kullanım saatini falan göstermiyor sadece bazı detaylı ayarları yapabiliyorsunuz pek bi esprisi yok

Alıntıları Göster
    evet korozyon bu tuş bileşimiyle service menusune giriliyor

• quote:

evet korozyon bu tuş bileşimiyle service menusune giriliyor

Alıntıları Göster
    Ben yukarıda bahsedilen Calibration CD sini hiç duymadım ve bu işler sadece USA da yapılıyor(daha doğrusu geliştirilen
    Calibration CD/DVD leri)

Kullanılanlar ise şunlardır
    not:Marka/modele göre olmaz bu ayarlar!!Geneldir

1-AVIA
    2-AVIA II(bunda biraz daha gelişmiş ayarlar vardır)
    3-DVE-HD
    4-Monsterdisc

gibi,ama ben USA da en çok DVE yi gördüm kullanılan ve sitelerdede genelde herkes bunu kullanıyor,netten
    ya bulup D/L edeceksiniz yada satın alacaksınız(USA da olanlar NTSC dir size PAL gereklidir!!!)
    Bu calibration mediları ile ayrıca DVD player hatta PS3bile ayarlanıyor!
    -----------
    Ama çoğu insanda ayar çekeyim derken iyice berbat edebiliyor
    ------
    Ben 2 sene önce orada iken evdeki Sharp 45" LCD ye profesyonel calibration yaptırdık ve innaılmaz farketmişti,çünkü
    biz ayar yaparken iyice berbat etmiştik(birde bu ayara ...yaw süper oldu demiştik>> göz insanı çok fena "aldatır"bunu
    kesinlikle unutmayınız...

Eve Usta çağırdık ve sanırım 2,5 saat uğraşmıştı!$ 150 aldı ama şimdilerde bu ücretler $ 250/300 lere çıktı!
    "Calibration" budur beyler diğerleri sadece paneli bozmaktır,ancak kimis o yukarıda verdiğim discler ile uğraşarak
    çok başarılı olabiliyor bu arada!
    Türkiyede böyle bir meslek dalı henüz yoktur,ancak sağda-solda yapıyoruz filan diyenlerde bu benim dediğim DVD ler
    ile hesapta yapıyorlar,hayır böyle değildir bir panelin calibration ayarı!

Eskiden(bizim yaptığımız zaman)gelen usta birde Osiloscope cihazı getiriyordu ama şimdilerde bunu pek kullanmıyorlar çünkü
    gelişen PC programları ile gelen usta Laptop tan bunu hallediyor+ortada artık ustalar her marka/modelide iyice tanıdıkları
    için çok daha kısa sürede olayı bitiyorlar,para vermek istemeyende işte bu Disc lerle halletme yoluna gidiyor!

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 1 Şubat 2008; 20:19:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

Ben yukarıda bahsedilen Calibration CD sini hiç duymadım ve bu işler sadece USA da yapılıyor(daha doğrusu geliştirilen
    Calibration CD/DVD leri)

Kullanılanlar ise şunlardır
    not:Marka/modele göre olmaz bu ayarlar!!Geneldir

1-AVIA
    2-AVIA II(bunda biraz daha gelişmiş ayarlar vardır)
    3-DVE-HD
    4-Monsterdisc

gibi,ama ben USA da en çok DVE yi gördüm kullanılan ve sitelerdede genelde herkes bunu kullanıyor,netten
    ya bulup D/L edeceksiniz yada satın alacaksınız(USA da olanlar NTSC dir size PAL gereklidir!!!)
    Bu calibration mediları ile ayrıca DVD player hatta PS3bile ayarlanıyor!
    -----------
    Ama çoğu insanda ayar çekeyim derken iyice berbat edebiliyor
    ------
    Ben 2 sene önce orada iken evdeki Sharp 45" LCD ye profesyonel calibration yaptırdık ve innaılmaz farketmişti,çünkü
    biz ayar yaparken iyice berbat etmiştik(birde bu ayara ...yaw süper oldu demiştik>> göz insanı çok fena "aldatır"bunu
    kesinlikle unutmayınız...

Eve Usta çağırdık ve sanırım 2,5 saat uğraşmıştı!$ 150 aldı ama şimdilerde bu ücretler $ 250/300 lere çıktı!
    "Calibration" budur beyler diğerleri sadece paneli bozmaktır,ancak kimis o yukarıda verdiğim discler ile uğraşarak
    çok başarılı olabiliyor bu arada!
    Türkiyede böyle bir meslek dalı henüz yoktur,ancak sağda-solda yapıyoruz filan diyenlerde bu benim dediğim DVD ler
    ile hesapta yapıyorlar,hayır böyle değildir bir panelin calibration ayarı!

Eskiden(bizim yaptığımız zaman)gelen usta birde Osiloscope cihazı getiriyordu ama şimdilerde bunu pek kullanmıyorlar çünkü
    gelişen PC programları ile gelen usta Laptop tan bunu hallediyor+ortada artık ustalar her marka/modelide iyice tanıdıkları
    için çok daha kısa sürede olayı bitiyorlar,para vermek istemeyende işte bu Disc lerle halletme yoluna gidiyor!

Selamlar

Alıntıları Göster
    @Gri

bende o heves (servis menüsüne girip toplam saati öğrenme) vardı. ama servis menüsüne girince kursağımda kaldı tabii . bütün tvlerde duyuyoruz toplam çalışma saatini gösteriyor diye, toshibaya niye koymamışlar anlamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: narayan

@Gri

bende o heves (servis menüsüne girip toplam saati öğrenme) vardı. ama servis menüsüne girince kursağımda kaldı tabii . bütün tvlerde duyuyoruz toplam çalışma saatini gösteriyor diye, toshibaya niye koymamışlar anlamadım.

Alıntıları Göster
    Service menüsündeki seçeneklerin ne işe yaradığını biliyorsanız çok ince ve çok güzel ayarlar yapabiliyorsunuz aslında...Ama sakın rastgele ayar yapmaya kalkmayın..Hatta bana kalırsa hiç kurcalamayın fabrika ayarında kalsın..

• quote:

Service menüsündeki seçeneklerin ne işe yaradığını biliyorsanız çok ince ve çok güzel ayarlar yapabiliyorsunuz aslında...Ama sakın rastgele ayar yapmaya kalkmayın..Hatta bana kalırsa hiç kurcalamayın fabrika ayarında kalsın..

Alıntıları Göster
    koca forumda kalibrasyon ayarı bilen bileni tanıyan, cdsi olan kimse yok mu?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.