Şimdi Ara

TP-LINK WA5110G 27dbi 500mw PoE AP ve Client

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu AP kullanan arkadaşların görüşlerini istiyorum 18dbi panel anten ve kendi anteni ile denemeler yaptım .
    Her iki durumdada çıkış gücüne 20m uzaktan inSSIDer programı ile bakıyorum .
    Wireless \Basic setting\ Power : 26dbi dan 14 dbi kadar. maximum minimum hangisini denersem deneyeyim gücünde hemen hemen hiçbir değişiklik olmuyordu.
    17 DBİ bir modem kadardı.İki gündür bana kök söktürdü.
    2 gün çalıştıktan sonra az önce kontrol ettim . gücü bariz şekilde artmış .
    Eski lambalı cihazlar gibi Isınmayımı bekliyordu ne anlayamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bebel -- 15 Şubat 2012; 17:58:20 >

• slm. cihazına dc vermek için poe mi kullanıyorsun yoksa direkt adaptör ile adaptör girişinimi kullanıyorsun ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

slm. cihazına dc vermek için poe mi kullanıyorsun yoksa direkt adaptör ile adaptör girişinimi kullanıyorsun ?
    Direkt cihaza adaptor girişinden voltaj veriyorum.Daha öncede wa5210g kullanmıştım.oda yaz günü öğle sıcaklığında güneş altında 7dbi lık güç düşümü yapmıştı.

Bu garip bir şekilde 2 gün 17 dbi civarında çıkış yaptı. gece kesin 27 dbi çıkış verdi .
    Şimdi bakıyorum referans AP ile karşılaştırma yaparsam 23dbi -24dbi gibi çıkış yapıyor.
  • yalnız ciazın gücünü insider ile tam olarak ölçemezsin. Şöyleki cihaz data alışverişi yapmadığı zamanlarda sadece bssid yayınlarken genelde çıkış gücü düşük olur. 2.4ghz watt metre ile ancak ölçüm yapılabilir.
  • quote:

yalnız ciazın gücünü insider ile tam olarak ölçemezsin. Şöyleki cihaz data alışverişi yapmadığı zamanlarda sadece bssid yayınlarken genelde çıkış gücü düşük olur. 2.4ghz watt metre ile ancak ölçüm yapılabilir.
    Elbette doğru söylüyorsun.
    Aynı noktadan yayın yapan 3 ayrı AP yayınını gözlemliyorum.
    Yaklaşık olarak %5 yanılma ile güçünü tahmin edebiliyorum diye düşünüyorum.
    İki 20dbi AP ortalama olarak günlerdir -60dbi civarında geziniyor.
    WA5110G iki gün -65dbi yayın yapıyor.Daha sonra bir gece yarısı -50dbi'a çıkıyor . ve saatler sonra ortalama -60dbi'a düşüyor.
    Diğer AP'ler -60dbi civarında sabit iken , WA5110G kararsızlık gösteriyor.

Ucuz çözüm olduğu için 30km çanak ile yayın aktarmayı düşünüyordum . Sanırım olmayacak .

• quote:

Orijinalden alıntı: Bebel

Elbette doğru söylüyorsun.
    Aynı noktadan yayın yapan 3 ayrı AP yayınını gözlemliyorum.
    Yaklaşık olarak %5 yanılma ile güçünü tahmin edebiliyorum diye düşünüyorum.
    İki 20dbi AP ortalama olarak günlerdir -60dbi civarında geziniyor.
    WA5110G iki gün -65dbi yayın yapıyor.Daha sonra bir gece yarısı -50dbi'a çıkıyor . ve saatler sonra ortalama -60dbi'a düşüyor.
    Diğer AP'ler -60dbi civarında sabit iken , WA5110G kararsızlık gösteriyor.

Ucuz çözüm olduğu için 30km çanak ile yayın aktarmayı düşünüyordum . Sanırım olmayacak .

Alıntıları Göster
    Bu gece yine gücünde yine düşüş yaptı .WR941ND AP güçleri sabitken WA5110G saçmalıyor.
    Geçen yaz aldığım WA5210G de benzer saçmalıklar yapmıştı.
    2. WR941ND ile WA5110G aynı noktadan yayın yapıyor.gücü bazan WR941ND 10db üste çıkıyor bazan 5db altına iniyor.
    Yarın tekrar üste çıkarsa o görüntüleride alırım.

• 30 km 5110g ile geçmen mümkün diil bence. Birde insiider i kıyas alma şöyleki dark rangemax alıcıya 4 dbi omni anten bağladım karşıda çatıya rt-205 modem kurdum ve yayın verdim insider 4 dbi anten ile -56 seviye verdi. Modeme bağlandım speedtest ile 4 mbit adsl de 1 mbit bile göremedim ve sürekli koptum. Akabinde aynı adaptöre tp-link 8 dbi indoor omni anten taktım insiider bi anda -68 çıktı hay sizin anteninize diye söverken dur bi deneyeyim dedim ve ağa bağlandım tata 4 mbit şakır şakır akıyordu. Sonuç inssider in sinyal seviyelerinde saçmaladığının kanıtıdır bence. Ayrıca ekstra bilgi olsun 5110g ve tp-link grid 4 km de karşıda 5210g varken 45 db sinyal atıyor. Aynı şartlarda karşılıklı 2 5210g 25 db asla geçememişti.
  • quote:

30 km 5110g ile geçmen mümkün diil bence. Birde insiider i kıyas alma şöyleki dark rangemax alıcıya 4 dbi omni anten bağladım karşıda çatıya rt-205 modem kurdum ve yayın verdim insider 4 dbi anten ile -56 seviye verdi. Modeme bağlandım speedtest ile 4 mbit adsl de 1 mbit bile göremedim ve sürekli koptum. Akabinde aynı adaptöre tp-link 8 dbi indoor omni anten taktım insiider bi anda -68 çıktı hay sizin anteninize diye söverken dur bi deneyeyim dedim ve ağa bağlandım tata 4 mbit şakır şakır akıyordu. Sonuç inssider in sinyal seviyelerinde saçmaladığının kanıtıdır bence. Ayrıca ekstra bilgi olsun 5110g ve tp-link grid 4 km de karşıda 5210g varken 45 db sinyal atıyor. Aynı şartlarda karşılıklı 2 5210g 25 db asla geçememişti.
    A-Beni şu an sinyal kalitesi hızı . kesilmeler vs zerre kadar ilgilendirmiyor.
    Sabit bir noktadan alış yapıyorum antenim değişmiyor.Beni sadece bu cihazın %10 yanılma payı ile ne güçte yayın yaptığı ve bu gücün stable olup olmadığı ilgilendiriyor.
    Herkezin elinin altında olduğunu düşündüğüm için ölçümleri insiDDer ile yaptım.Eğer sizin başka bir öneriniz varsa onu kullanayım.
    Karşımda 3 ayrı router var .

Stable çalışan 1. WR941ND 3 gündür ortalama -42dbi sinyal seviyesini koruyor.
    Stable çalışan 2. WR941ND 3 gündür ortalama -57dbi sinyal seviyesini koruyor.

Ama ne hikmetse WA5110G -65dbi ile -50dbi arasında saçmalıyor.

B-TP-LINK bu AP' leri 52 km uygun şartlarda yayın yapabileceği iddiası ile pazarlıyor.
    Kuş uçuşu 30 km uzakta ve hakim tepede başka bir binam var .ve dürbünle net bir şekilde tepey, görüyorum.
    Şeytan dürttü .WR941ND stable çalıştığını görünce WA5110G ile deneme yapayım dedim .
    Daha 20m aşmadan saçmalıyor. stabilite yok

ve sabahleyin saat 09:24 WR941ND 3 gündür hala 57 dbi . WA5110G hazretleride 57dbi .
    WA5210G ile 4km bile ulaşmanız mucize. Zira aynı saçmalıkları ondada gördüm.Oda öğla sıcağında 17dbi lara çıkıp hava serinleyince 24dbi kadar çıkıyordu.Buda kış şartlarında bir başka garip davranıyor.Ucuz etin yahnisi misali.

• quote:

A-Beni şu an sinyal kalitesi hızı . kesilmeler vs zerre kadar ilgilendirmiyor.
    Sabit bir noktadan alış yapıyorum antenim değişmiyor.Beni sadece bu cihazın %10 yanılma payı ile ne güçte yayın yaptığı ve bu gücün stable olup olmadığı ilgilendiriyor.
    Herkezin elinin altında olduğunu düşündüğüm için ölçümleri insiDDer ile yaptım.Eğer sizin başka bir öneriniz varsa onu kullanayım.
    Karşımda 3 ayrı router var .

Stable çalışan 1. WR941ND 3 gündür ortalama -42dbi sinyal seviyesini koruyor.
    Stable çalışan 2. WR941ND 3 gündür ortalama -57dbi sinyal seviyesini koruyor.

Ama ne hikmetse WA5110G -65dbi ile -50dbi arasında saçmalıyor.

B-TP-LINK bu AP' leri 52 km uygun şartlarda yayın yapabileceği iddiası ile pazarlıyor.
    Kuş uçuşu 30 km uzakta ve hakim tepede başka bir binam var .ve dürbünle net bir şekilde tepey, görüyorum.
    Şeytan dürttü .WR941ND stable çalıştığını görünce WA5110G ile deneme yapayım dedim .
    Daha 20m aşmadan saçmalıyor. stabilite yok

ve sabahleyin saat 09:24 WR941ND 3 gündür hala 57 dbi . WA5110G hazretleride 57dbi .
    WA5210G ile 4km bile ulaşmanız mucize. Zira aynı saçmalıkları ondada gördüm.Oda öğla sıcağında 17dbi lara çıkıp hava serinleyince 24dbi kadar çıkıyordu.Buda kış şartlarında bir başka garip davranıyor.Ucuz etin yahnisi misali.

Alıntıları Göster
    elinde 2.4 ghz çalışan bir wattmetre olmadan bir cihazın çıkış gücünü ölçme şansın yok.
    kullandığın methot yanlış. senin yaptığın voltmetre ile amper ölçmek gibi birşey.
    her usb adaptör kendine göre yorumlar sinyalleri. örneğin elindeki alıcı alfa 036h olsa bambaşka
    sonuçlar çıkar. sinyal seviyesi ve kalite hikayesi.
    en basit örnek 941 nd'ye 15 dbi omni bağlayınca 600-700 metre uzaktan bağlantı kurulamadı
    ama 5110g'ye bağlanınca gayet rahat kuruldu. fakat inssider ile bakınca 941 ne hikmetse yakın mesafede
    daha iyiydi.

• quote:

elinde 2.4 ghz çalışan bir wattmetre olmadan bir cihazın çıkış gücünü ölçme şansın yok.
    kullandığın methot yanlış. senin yaptığın voltmetre ile amper ölçmek gibi birşey.
    her usb adaptör kendine göre yorumlar sinyalleri. örneğin elindeki alıcı alfa 036h olsa bambaşka
    sonuçlar çıkar. sinyal seviyesi ve kalite hikayesi.
    en basit örnek 941 nd'ye 15 dbi omni bağlayınca 600-700 metre uzaktan bağlantı kurulamadı
    ama 5110g'ye bağlanınca gayet rahat kuruldu. fakat inssider ile bakınca 941 ne hikmetse yakın mesafede
    daha iyiydi.

Alıntıları Göster
    Alfa ile başka sonuçlar çıkarmış . Elbette çıkacak saçmalıyorsun arkadaşım .
    ve üstelik konuyu saptırıyorsun .
    Yakın mesafede sinyal zayıf olacak uzaklarda artacak .
    Cinler sinyal gücünü uzaklarda artıracak galiba
    Üstelik 500m mesafeden deneme yapmadığımı nerden biliyorsun .
    Üzgünüm benim aldığım netice senin söylediğinin tam tersini söylüyor.

Ben diyorumki bu aletin gücü bir azalıp bir çoğalıyor.Uzak mesafedede aynı yakın mesafedede aynı sonuç.
    Zahmet et başka forumlardaki 5210g ve 5110g tutarsızlıklarınıda oku.
    Elimde watt metre olmadan ölçüm yapamazmışım.
    Ben güç ölçmüyorum .Karşılaştırma ile herkezin anlayacağı dilde aldığım sonuçları sergiledim.
    BU ALET 50 TL . GERÇEK 0.5W CİHAZ 400 TLDEN AŞAĞI DEĞİLDİR .BU KADAR BASİT.
    SAYGILARIMLA .

• quote:

Alfa ile başka sonuçlar çıkarmış . Elbette çıkacak saçmalıyorsun arkadaşım .
    ve üstelik konuyu saptırıyorsun .
    Yakın mesafede sinyal zayıf olacak uzaklarda artacak .
    Cinler sinyal gücünü uzaklarda artıracak galiba
    Üstelik 500m mesafeden deneme yapmadığımı nerden biliyorsun .
    Üzgünüm benim aldığım netice senin söylediğinin tam tersini söylüyor.

Ben diyorumki bu aletin gücü bir azalıp bir çoğalıyor.Uzak mesafedede aynı yakın mesafedede aynı sonuç.
    Zahmet et başka forumlardaki 5210g ve 5110g tutarsızlıklarınıda oku.
    Elimde watt metre olmadan ölçüm yapamazmışım.
    Ben güç ölçmüyorum .Karşılaştırma ile herkezin anlayacağı dilde aldığım sonuçları sergiledim.
    BU ALET 50 TL . GERÇEK 0.5W CİHAZ 400 TLDEN AŞAĞI DEĞİLDİR .BU KADAR BASİT.
    SAYGILARIMLA .

Alıntıları Göster
    ben diyorumki ölçüm tekniğin yanlış.
    kalkıyorsun ssid yayınlayan cihazın seviyesine bakıp çıkış gücü hesabı yapıyorsun.
    hemde inssider'in yorumladığı sinyal seviyeleri ile.

peki saçmalıyorsam sana bir örnek dark rangemax'a 4 dbi anten takıyorum insiider coşuyor fakat
    ne hikmetse ip alamıyorum karşıdaki modemden. hemen 8 dbi anten takıyorum insiider sinyalleri
    bir anda yerlerde sürünüyor fakat gayet güzel bir bağlantı ve hız alıyorum.

ya bak wattmetreyi bağla cihaz data transferi yapmadığı zamanlardaki çıkış gücü
    ile data transferi yaptığı zamanlardaki çıkış gücü arasındaki farkı gör.

ayrıca cihaz 0.5 watt diil 398 mw. yani 26 dbm. önce hangi cihazı test ettiğini bir öğren.
    bu cihazlarla ilgili herşeyi yaşadım client mode saçmalıkları, çevreden olumsuz etkilenme
    yüksek sinyalde paket kayıpları v.s. v.s. ama çıkış gücü ile ilgili asla bir sıkıntı görmedim.
    bu arada gerçek 1000mw ubiquti pico2hp yada bullet2hp 200 - 250 tl arası bulunuyor
    bilgin olsun.

• quote:

ben diyorumki ölçüm tekniğin yanlış.
    kalkıyorsun ssid yayınlayan cihazın seviyesine bakıp çıkış gücü hesabı yapıyorsun.
    hemde inssider'in yorumladığı sinyal seviyeleri ile.

peki saçmalıyorsam sana bir örnek dark rangemax'a 4 dbi anten takıyorum insiider coşuyor fakat
    ne hikmetse ip alamıyorum karşıdaki modemden. hemen 8 dbi anten takıyorum insiider sinyalleri
    bir anda yerlerde sürünüyor fakat gayet güzel bir bağlantı ve hız alıyorum.

ya bak wattmetreyi bağla cihaz data transferi yapmadığı zamanlardaki çıkış gücü
    ile data transferi yaptığı zamanlardaki çıkış gücü arasındaki farkı gör.

ayrıca cihaz 0.5 watt diil 398 mw. yani 26 dbm. önce hangi cihazı test ettiğini bir öğren.
    bu cihazlarla ilgili herşeyi yaşadım client mode saçmalıkları, çevreden olumsuz etkilenme
    yüksek sinyalde paket kayıpları v.s. v.s. ama çıkış gücü ile ilgili asla bir sıkıntı görmedim.
    bu arada gerçek 1000mw ubiquti pico2hp yada bullet2hp 200 - 250 tl arası bulunuyor
    bilgin olsun.

Alıntıları Göster
    takılmış kalmışsın insiddere
    Bu cihazı tp-link 27dbi 500mw olarak pazarlıyor.
    Bahsettiğin cihazların hiçbirisi 400mw üstü değildir arkadaşım.
    ama ne hikmetse hepside 5110g den daha uzağa ve kesintisiz sinyal gönderiyor.
    Gerisi lafazanlıktan öte değil.

• tp-link 5110g yi nerde 27dbi diye pazarlıyor bana bir göster link felan ver mesela. Bi kere dbi ile dbm arasındaki farkı bir araştır hala dbi diyorsun. Ayrıca pico ve bullet 1000mw güçlerini wattmetre ile kanıtlamış çok kaliteli cihazlardır. Ben anlamıyorum bize gelen cihazlarmı efsunludur nedir arkadaş. Açık görüşte karşılıklı 2 tplink 5110g ile kendi antenleri ile 1.6 km geçiyoruz. 100mw bir cihaz 4 dbi ve omni bir antenle nasıl geçer bu mesafeyi merak ediyorum.
  • quote:

tp-link 5110g yi nerde 27dbi diye pazarlıyor bana bir göster link felan ver mesela. Bi kere dbi ile dbm arasındaki farkı bir araştır hala dbi diyorsun. Ayrıca pico ve bullet 1000mw güçlerini wattmetre ile kanıtlamış çok kaliteli cihazlardır. Ben anlamıyorum bize gelen cihazlarmı efsunludur nedir arkadaş. Açık görüşte karşılıklı 2 tplink 5110g ile kendi antenleri ile 1.6 km geçiyoruz. 100mw bir cihaz 4 dbi ve omni bir antenle nasıl geçer bu mesafeyi merak ediyorum.
    http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WA5110G#spec
    EIRP <20dBm (EIRP, For countries using CE Standards)
    <27dBm (EIRP, For countries using FCC Standards)

Şimdi diyeceksinki 27 den küçük o halde 26 dır .
    27db olsa ne yazar 26dbi olsa ne yazar.

Watt metreye bağlamadım . Çünkü bu aletlerin gücü watt metre ile ölçülmez
    Swr metreye bağladım arkadaşım. swr metre ilede ölçülmez ya neyse ..
    swr metrede en fazla 300 mw ölçtüm.
    Çok zamanda gücü 175 mw kadar düştü varmı ötesi.
    Üstelik yaz aylarında wa5210g gücü 100 mw kadar indi.

Sen hala insiddere tak kafanı ..

• quote:

http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WA5110G#spec
    EIRP <20dBm (EIRP, For countries using CE Standards)
    <27dBm (EIRP, For countries using FCC Standards)

Şimdi diyeceksinki 27 den küçük o halde 26 dır .
    27db olsa ne yazar 26dbi olsa ne yazar.

Watt metreye bağlamadım . Çünkü bu aletlerin gücü watt metre ile ölçülmez
    Swr metreye bağladım arkadaşım. swr metre ilede ölçülmez ya neyse ..
    swr metrede en fazla 300 mw ölçtüm.
    Çok zamanda gücü 175 mw kadar düştü varmı ötesi.
    Üstelik yaz aylarında wa5210g gücü 100 mw kadar indi.

Sen hala insiddere tak kafanı ..

Alıntıları Göster
    Son not benim şansıma her iki üründe teknik arızalı olabilir .
    Konuyu öylesine çarpıtınki konu rayından çıktı.
    Biraz daha ısrar edersen wr941nd lerede saldırmaya başlarım .Gerekçem hazır onlarıda hergün resetlemek zorunda kalıyorum .

• swr metrede 300mw nasıl gördün çok enteresan swr antenden geri dönen sinyaldir güç wattmetre ile ölçülür. Bu arada merak etme kilitlenme problemini bir tek sen yaşamıyorsun herkez yaşıyor. Yukardada yazmıştım her türlü olumsuzluk gördüm diye. Sen sanıyormusun cisco hiç kilitlenmez yada ubnt hiç kilitlenmez. Ben hep söylüyorum bu paralara ancak bu ürünler var. Varsa para ubnt alınır. Yoksa ne yapıcaz arasıra kilitleniyor diye kablomu çekicez 1-2 km. Kilitlenme ile ilgili sana tavsiyem elektrikçiden zaman ayarlı priz al günde bi 5 dk kesersin elektriği :)
  • quote:

swr metrede 300mw nasıl gördün çok enteresan swr antenden geri dönen sinyaldir güç wattmetre ile ölçülür. Bu arada merak etme kilitlenme problemini bir tek sen yaşamıyorsun herkez yaşıyor. Yukardada yazmıştım her türlü olumsuzluk gördüm diye. Sen sanıyormusun cisco hiç kilitlenmez yada ubnt hiç kilitlenmez. Ben hep söylüyorum bu paralara ancak bu ürünler var. Varsa para ubnt alınır. Yoksa ne yapıcaz arasıra kilitleniyor diye kablomu çekicez 1-2 km. Kilitlenme ile ilgili sana tavsiyem elektrikçiden zaman ayarlı priz al günde bi 5 dk kesersin elektriği :)
    cb swr metre dersen haklısın
    digital Microwave swr metren varsa ölçersin..
    swr metrede 2 scala vardır scalanın birisi duran dalgayı ölçer. Diğeri güç ölçer.
    Hele micro dalgalarda yalın güç hiç bir zaman ölçülemez .Ne buya elektrik ampulunun harcadığı güçümü ölçüyoruz.

Haa swr metre full upload yapsanız dahi gücü gerçekçi olarak ölçemez . bu durumdada güçü kanıtlanmış bir AP ile ölçüm yapar aletinizi kalibre eder %10 hata payı ile ölçümü gerçekleştirirsiniz.

Dostum benim işim RF teknolojisi.

wrt54gl wrt160nl etc. her ne hikmetse resetlemeye gerek duymuyordu.
    senin dediğin güç kesme olayını dd-wrt hallediyo. ama neden olsun.
    Bir not daha wr941nd 54mbps çalışırsa reset ihtiyacı duymuyor ......

• wifide en problemli markalardan biri olan ciscoyu bile savundunya ben ne diyim. Load yapmazsan hiçbir cihaz kilitlenmez. Ayrıca ben 941 için kötü demedim aksine o paraya süper cihaz. Athreros chipsetin hakkını veriyor. Bu arada ne iş yapıyorsun rf teknoloji olarak merak ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utkanizmit -- 27 Şubat 2012; 18:36:07 >
  • quote:

wifide en problemli markalardan biri olan ciscoyu bile savundunya ben ne diyim. Load yapmazsan hiçbir cihaz kilitlenmez. Ayrıca ben 941 için kötü demedim aksine o paraya süper cihaz. Athreros chipsetin hakkını veriyor. Bu arada ne iş yapıyorsun rf teknoloji olarak merak ettim.
    Diyelimki 20 bilgisayarımız var bu ağda torrent ve download işlemleri çok yapılıyor.
    genelde handa hamamda bu tip ağlar çok .
    dd-wrt QoS özelliği bir kaç tıklama ile aplikasyon bazında bu işlemi çok hızlı yapıyor. banada işin keyfini sürmek kalıyor.
    linksys ile ağdaki cihazların sinyal kalitelerini dd-wrt'de rahatlıkla görebiliyorum.
    wr741nd wr841nd sinyal kalitelerini doğru okuyamıyor.burada eleniyorlar.
    wr941nd doğru okuyor. fakat AP router olarak 54mbps üzerine çıkamama problemi var.ve Client modda router olarak 2mbps üzerine çıkamıyor. olsada 3. anten TX devreye sokulduğunda 24db çıkış gücü ile favorim olmaya başlıyor.1 haftadır böyle .1 ay daha böyle devam ederse favorim wr941nd dir.

• 1043 openwrt ile çok methediyorlar. Bu arada 941 kablo ile 20 kişi taşıyormu hiç denedinmi bandwith felan sorunsuz çalışıyormu kilitlenmeden.?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.