Şimdi Ara

Türkiye'de ve OECD'de Vergi Yükü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • http://www.gazeteport.com.tr/haber/69094/turkiye_vergi_yukunde_sondan_6inci
    Konu buraya açılır mı bilmiyorum, yeri değilse kusura bakmayın. Yukarıdaki link bana çok ilginç gelen bir bilgi içerdiği için paylaşmak istedim. Hepimiz Türkiye'de vergilerin çok yüksek olduğundan dem vururuz, oysa durum bunun tam tersi. Türkiye' vergi yükü konusunda OECD ülkeleri arasında sondan beşinci. Bu hesap gelir vergisi oranlarına dayanıyor. Maktu vergiler konusunda kötü olacağımızı düşünüyordum. İlginçtir, orada da ortalamanın sadece biraz üzerindeymişiz. Gelir vergisinde ise ortalamanın çok altında olduğumuz için genel vergi düzeyinde dünyanın şanslı ülkleri arasındayız. Çok şikayet ettiğimiz vergiler aslında hiç de yüksek değil. Avrupanın çoğu ülkesinde gelir vergisi oranları %50'ye yakın. yani ortalama bir Avrupalı gelirinin yarısını gelir vergisi olarak ödüyor. Bizde ise bu oran %26.

Esasen yüksek vergilere karşı değilim, yeter ki gelir bazlı ve adaletli yükselen oranlara sahip olsun ve etkin ve verimli bir kamu maliyesi eliyle toplanıp harcansın. Sonuçta hizmet ve altyapı olarak geri dönecektir. Öte yandan yüksek maktu vergilere karşıyım. Bu tür vergiler vergi adaletsizliği yaratıyor. Ben hem gelir vergisi ödüyorum, hem de gelir vergisi ödemeyenler nedeniyle yüksek tutulan maktu (dolaylı) vergiler ödüyorum. İşte bu adaletsizlik!

Devlet (esasında hükümet) bir an önce vergi adaletini sağlamalıdır. Yeterince sermaye birikimi oldu, artık vergi kaçırmaya daha fazla göz yumulmamalı.

Vergiler yüksek bulunur, az bulunur, bu ayrı bir tartışma konusu ama vergi adaleti bir an önce sağlanmalıdır, herkes gelir vergisi ödemeye mecbur edilmelidir. Belki o zaman maktu vergilerin oranı bir miktar düşer de, otomobil ve yakıt fiyatları da biraz aşağıya çekilir.

• -Yuksek vergiye karsi degilsiniz.
    -Nasilsa alt yapi olarak geri donuyormus.

Turk milleti gercekten balik hafizali.Daha kisa bir sure once Van'da vergilerin nereye gittigini cok net gorduk.

Hayatinizda hic "bu kadar vergi odedim de helal olsun sunu yaptilar" dediginizi hatirliyor musunuz?

Turkiye'de vergiler alt yapi icin degil, devletin aciklari kapansin, yamansin diye var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kubilay S. -- 20 Aralık 2011; 10:54:24 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.