Şimdi Ara

TYT TARİH SORUSU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arazi bağışı varsa sosyal devlet anlayışı geliştiği için toplumsal dayanışma da gelişmiştir diye düşünmüştüm. Soru hakkında bir fikri olan var mıdır? simage=1]https://img.donanimhaber.com/upfiles/2815287/17f81816-4e11-49b3-ae93-455b3e1b3d2c.png[/simage]

• TYT TARİH SORUSU
  • Sen doğru yapmışsın e olması lazim c.anahtari hatalıdır
  • Hocam toplumsal dayanışma için kesinlikle yorum yapamıyoruz sanki.
  • Ben de sizin gibi düşündüm hocam çünkü bağışı devlete de yapabilir vakıfa da.
  • Hocam konuyla ilgili kısa bir araştırma yaptım ve aşağıdaki metne rastladım. Metinden çıkarttığım kadarıyla arazi bağış belgesi denilen yazıtlar bizim anladığımız türde bağışı kastetmiyorlar. Vasiyet mektubu gibi bir işlevleri var. Bağış deyince aklımıza hemen yardımlaşma, hibe etme gibi şeyler geliyor ama burada daha ziyade malını miras bırakmak anlamında kullanılıyor. Sorudaki olay yorumdan ziyade bilgi bence.

"Boğazköy-Hattuša Çiviyazılı arşivinde özellikle Eski Hitit dönemine ait “Arazi Bağış Belgesi” adı verilen pek çok kil tablet ele geçmiştir. Kral tarafından mühürlenen bu belgeler ile kişinin malını mülkünü çocuklarına ve torunlarına bırakabilmesi garanti altına
    alınmıştır."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okidokiyo -- 25 Haziran 2020; 22:15:14 >
  • Okidokiyo kullanıcısına yanıt
    Çok yararlı oldu hocam. Beyninize sağlık
    Dediğiniz gibiyse E olması lazım.
  • Nefesalıyorum kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam, ne demek. Ben de görmediğim tarzda bir soru görmüş, yeni bir şey öğrenmiş oldum.
  • Hocam olay mirassa toplumsal dayanışmayla ne alakası var
  • Benim yorumladığım şekilde yorumluyorsak E olmuyor cevap hocam. Mirasın, nesiller arası mal paylaşımının toplumsal dayanışmayla alakası yok çünkü. Ha ama aile bilincinin, soy kavramının vb... gelişmiş olduğundan bahsetseydi ona evet derdik.
    Çok güzel açıklamışsınız, teşekkür ederim.
  • Rica ederim hocam, iyi çalışmalar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okidokiyo -- 25 Haziran 2020; 22:43:21 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.