Şimdi Ara

__Unutkanlık__ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir şeyi çözmek için ilk önce sorunu bilmeliyiz,
    -Çok mu streslisiniz,
    -Yoğun bir iş programımı var,
    -Hayattan zevk alamıyormusunuz,
    -Yaptıklarınız size bir eziyet gibi mi geliyor,
    -Hayat her an biraz daha boğucu mu sizin için,
    -Uyumayı çok mu seviyorsunuz veya istiyorsunuz?

-evet
    -evet
    -evet
    -hayır
    -biraz
    -uyumayı hiç sevmezdim,bu yıl kafamı yastıktan kaldıramıyorum,hafta sonrları bile 7de kalkardım önceden.
  • okulum dolayısıyla eylül-haziran ayları arasını müthiş yoğun geçiriyorum. bazen gün içinde 12. kata 2 defa çıkıp indiğim oluyor(diğer katlara iniş-çıkışlarım hariç). kesinlikle 5ten önce evde olamıyorum ve koca yarı yılda sadece 2 defa okula gitmedim. onlar da keyfi nedenler değildi. evet balık pek yemiyorum. sessiz,sakin bir ortamı çok arıyorum ama mümkün değil. iyice asosyalleştim,neredeyse ailemi alıp ıssız adaya,hatta tek başıma gitmek istiyorum. şükredecek çok şeyim var,ama mutlu olacak hiç bir şeyim yok. hayatta herkesin benden beklediği bulunduğum rollerde 'iyi olmam' iyi evlat,iyi öğrenci,iyi kardeş,iyi vatandaş,iyi iyi iyi..... ama çizilen sınırlar çerçevesinde..... bir çok hobi denedim ama hep sıkıldım.... bir şeyleri ciddiye alarak yaşarken diğer taraftan mutlu olabilen insanların yaptığı şeylere engel koymuş oluyorum. bazen fistanlı,köyünde kardeşlerini yıkayıp inek sağan,16 yaşında evlenip,en büyük derdi ev işi olan bir köylü kızı olmak isterdim... bilmek yoruyor... bilmek sorumluluk yüklüyor.... bilmek yapmayı gerektiriyor..... kültürlü olmak için kitap okuyup,gazete okuyup,amerikanın yüzölçümünü,ingiltere kralının kedisinin adını,fas'ın,tunus'un siyasetini bilmek ve bunları bildiğim için toplum tarafından takdir edilmek beni mutlu etmiyor... her şeye 'bunu neden öğreneyim ki??? ' gözüyle bakıyorum.... iyi değilmişim ben onu anladım

kısaca unutkanım :)

• Oldukça sosyalim ancak,unutkanlık bendede mevcut..
    Doktora görünmek gereklimidir bir fayda sağlaarmı acaba..
  • quote:

Orjinalden alıntı: tırtılcık

okulum dolayısıyla eylül-haziran ayları arasını müthiş yoğun geçiriyorum. bazen gün içinde 12. kata 2 defa çıkıp indiğim oluyor(diğer katlara iniş-çıkışlarım hariç). kesinlikle 5ten önce evde olamıyorum ve koca yarı yılda sadece 2 defa okula gitmedim. onlar da keyfi nedenler değildi. evet balık pek yemiyorum. sessiz,sakin bir ortamı çok arıyorum ama mümkün değil. iyice asosyalleştim,neredeyse ailemi alıp ıssız adaya,hatta tek başıma gitmek istiyorum. şükredecek çok şeyim var,ama mutlu olacak hiç bir şeyim yok. hayatta herkesin benden beklediği bulunduğum rollerde 'iyi olmam' iyi evlat,iyi öğrenci,iyi kardeş,iyi vatandaş,iyi iyi iyi..... ama çizilen sınırlar çerçevesinde..... bir çok hobi denedim ama hep sıkıldım.... bir şeyleri ciddiye alarak yaşarken diğer taraftan mutlu olabilen insanların yaptığı şeylere engel koymuş oluyorum. bazen fistanlı,köyünde kardeşlerini yıkayıp inek sağan,16 yaşında evlenip,en büyük derdi ev işi olan bir köylü kızı olmak isterdim... bilmek yoruyor... bilmek sorumluluk yüklüyor.... bilmek yapmayı gerektiriyor..... kültürlü olmak için kitap okuyup,gazete okuyup,amerikanın yüzölçümünü,ingiltere kralının kedisinin adını,fas'ın,tunus'un siyasetini bilmek ve bunları bildiğim için toplum tarafından takdir edilmek beni mutlu etmiyor... her şeye 'bunu neden öğreneyim ki??? ' gözüyle bakıyorum.... iyi değilmişim ben onu anladım

kısaca unutkanım :)

@tırtılcık o kadar güzel yazmışsın ki anlatamam...yazdığın yazıda kendimden fazlasıyla örnekler buldum..Biz unutkanların ortak çok noktaları var..Demek ki çözüm yolumuz da hemen hemen aynı olacaktır..Hep aynı şeyleri yapmak benim de hiç hoşuma gitmiyor..ama mecburiyet işte...yapmak isteyipte yapamadığım o kadar çok şey var ki...sıralasam OooOoo....Gerçekten herkes senden birşeyler bekliyor..Artık bir zamandan sonra kendin için değil de senden birşeyler bekleyen insanlar için çalışmaya çalışıyorsun ve günlük hayat içinde sıkışıp kalıyorsun...

ben sizlerle de konuştuktan sonra kesinlikle anladım ki benim unutkanlığım kesinlikle stresten..Gerçi stres bende her zaman vardı , ama son 2 senedir bu unutkanlığım var...kafamda tutmam gereken o kadar çok şey var ki , o kadar dolu ki kafam..ben sadece buna bağlıyorum...

Acaba bu konuda doktora giden arkadaşlar varsa , doktorun tavsiyeleri ne olmuş merak ediyorum..var mı aramızda bu konuda doktora giden?

• unutkan olmayan insan varmi acaba ?

...
  • Unutmak aslında güzel şeydir bence bunu Allah ın bir lutfu olarak düşünmek gerekir. Düşünsenize unutmak diye bir şey olmasa hayat ne kadar çekilmez olurdu, hepimiz unutmadığımızdan dolayı stres içinde yaşamdan bıkar ve çatlardık herhalde. Unutmak bazen iyidir ama gerekli olan şeyleri de unutmamak lazım galiba sizlerin şikayetçi olduğu unutma biçimi de bu olsa gerek. Bunun için yapılacak şey nedir tam olarak bilmiyorum ama Omega 3 balık yağı faydalı diye duymuştum. Hepinize selamlar bu mesajı UNUTMAMANIZ dileğimle :)
  • bende son dönemlerde işten güçten unutkanlık başladı hatta bazı günler zirve yaptım
    neyse eczaneye gittim bigün aspirin falan alıcam ,,aldım çıkarken solgar ın bir ürü nü dikkatimi çekti unutkanlığa karşı bir hap!!!ginkgo biloba yazıyordu ürün adı şişede aldım ..

diyeceksinizki bir işe yaradımı bari???

belki yarardı içmeyi unutmasaydım
    neyse yazdım çünkü aynı ilacı kullanan varsa etkilerini yazsın..
    bende bu arada bu ilacı kullanmamı hatırlatacak bir ilaç bakim

• unutkanlığın bence nedeni(bende de aynı sorun var)

1- moralimizin iyi olmaması, bu nedenle konsantre olamadığımız için birçok şeyi ezbere yapıyoruz ve bir süre sonra hatırlamıyoruz

2- Aklımızın içinde çözülmesi gereken sorunların olması.

3- yetersiz uyku
    4-monoton bir yaşam, hep aynı şeyleri tekrarladığımız için bir süre sonra beynimiz tembelleşiyor

5 ve en önemlisi,

zihnimiz tembelleştiği için(burası çok önemli)
    birileri ile konuşurken, uzun bir cümle kurulduğu zaman bir süre sonra karşımızdakini dinlememeye başlıyoruz.

çözüm :

1- bize basit gelen eski matematik sorularını boş zamanlarımızda çözmeye çalışmak
    2-bulmaca çözmek( ilk denemem de 10 dakika içinde başım çok ağrıdı)
    3-ilgimizi çeken kısa kitaplar okumak.
    4-yazdıklarım zor geliyorsa, yeni çıkan birkaç şarkıyı ezberlemek.

• quote:

Orjinalden alıntı: strangerinthenight

bende son dönemlerde işten güçten unutkanlık başladı hatta bazı günler zirve yaptım
    neyse eczaneye gittim bigün aspirin falan alıcam ,,aldım çıkarken solgar ın bir ürü nü dikkatimi çekti unutkanlığa karşı bir hap!!!ginkgo biloba yazıyordu ürün adı şişede aldım ..

diyeceksinizki bir işe yaradımı bari???

belki yarardı içmeyi unutmasaydım
    neyse yazdım çünkü aynı ilacı kullanan varsa etkilerini yazsın..
    bende bu arada bu ilacı kullanmamı hatırlatacak bir ilaç bakim

arkadaşlar abartmayın o kadar da unutkan değilizdir yani..

evet bu ilacı bende duymuştum..ginkgo biloba (japon eriği) olarak geçiyor..Zihni açar, yorgunluk ve stresi azaltır.
    Beynin beslenmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir diye okumuştum..Alzheimer hastalığının ilk safhalarında da kullanılıyormuş..

hadi hayırlısı herkese bütün sorunlarını unutması , ama önemli olan şeyleri unutmaması dileğiyle.

• ya bendede arkadaşlar fazla yemiyorum yemek ama çok kilo alırıyorum niye.dışarı çıkmıyom.hareket etmiyom.bundan olabilirmi ?
  • böyle dağılmış konuya böyle soru
  • Türk insanının en çok muzdarip olduğu konu unutkanlık değildir.Unutkanım Ben Deme Hastalığıdır.Yada Öyleyse Bile Bunu Çözmek Yerine Hem 'ben unutkanım,ben böyleyim''diyip kabul ederek daha kötü duruma düşmesidir.bende vaktinde öyleydim.ama kafayı çalıştırıp nedenini sorgulayınca birkaç kitap okuyunca anladım ki sorun bendeymiş.kalıtsal yada ırsi bir durum söz konusu değilse b12 eksiklği vs..hepsi hikaye.6 aydır bir iş yerinde çalışıyorum.ve çalışma itibari ile hep beynimi(akılda birşeyler tutma,sayı sayma)kullanıp egzersiz yaptığım için artık herşeyi kolaylıkla hatırlıyorum.sadece bunlar değil.okuduğum kitapdaki egzersizler vs..yararı oldu.Sizlere Birkaç ipucu vereyim..

1.Kesinlikle Ben Unutkanım,Ben Şöyleyim Ben Böyleyip Demeyin.(Her ne kadar lafda da olsa gerçekten çok büyük etkisi var)

2.Şayet Gerektiği Kadar Konsantre Olarak Bir Numara,Harf vs..Aklınızda tuttuysanız.Sonra Hatırlamakta güçlük çekiyorsanız.kesinlikle peşini bırakmayın.mutlaka aklınız bir yerlerinde o bilgiye dair bir kırıntılar vardır.sanki hiç alakası olmayan birşey de gelebilir aklınıza.İşte O Alakasız Cevabın gerçek cevap olduğuna emin olun..

3.Şayet bu kırıntı sayı yada alfabe ise unutmayınki karmaşık durumlarda beyin genellikle akılda kalan sayı'nın bir sonraki rakamını hafızada tutar.atıyorum.16457 rakamını aklında tutmanız gerekiyor.çok hızlıca,yada karmaşık bir anda bu rakamı aklınızda tutmanız gerekiyor.tutuyorsunuz.ama başka şeylerle meşgul olunca.kafanız karışıyor.sayıyı iyi kötü hatırlıyorsunuz ama aklınızda kalan 16458 oluyor.bunu bir kitapda okumşutum.denedim ve gerçekten öyleydi.

4.Bol Bol Hayal Kurun.(ah şimdi şuralarda olsaydım şunu yapsaydım) vs..

5.Çevrede Gördüğünüz herşeyi beyninizde kelimelere dökün.atıyorum sokakta yürüyorsunuz.araba gördünüz.hemen içinizden diyin ki.Jantları parları kırmızı renkli araba trafikte ağar ağar ilerliyor.sonra binaya bakın kırmızı kiremitleri olan yeşil bina.

6.Adımlarınızı,ÇEvrede gördüğünüz binaları,arabaları,insanları,yeşil tişörtlüleri,beyaz ayakkabılıları,köpekleri,kuşları vs..sayın..sonra ilerlediğinizde kaç tane kuş kaç tane araba kaç tane ev gördüğünüzü hatırlamaya çalışın.

7.İnsan Yüzleri çabuk unutulur.diye bir atasözü vardır.bu yüzden insanların yüzlerine gözlerine iyi bakın.özellikle onların yüzlerini kıyafetlerini arkalarından hatırlamaya çalışın.

8.Arkadaşında belirttiği gibi Solak iseniz.tüm gün boyunca sağ elle yemek yiyin.sağ elle klavyeye yazı yazın.mp3 playeriniz,kulaklığınız varsa sol yada sağ (hangi kulak daha az duyuyorsa)tek onunla dinleyin.

9.Kitap Okuyorsunuz ama kafanız basmıyorsa,almıyorsa; kitabı hızlı okumayı deneyin.Nasıl mı?şimdi kitabı alın elinize.kesinlikle sesli okumayın.içinizden okuyun.sesli okurken hem beyninizden ağzınızı kontrol ederken,hemde söylediğinizi duymaya çalışırken arada zaman geçer ve bu arada okuduğunuzu unutrusunuz.ama içinizden hızlıca,anlamaya çalışarak(konsantre olarak)okursanız.anlamamanız için önnüzde hiç bir engel kalmaz.bu tıpkı şey gibidir.bir inşaatda her katta bir amele var.ve en üsttekinin en alttakine tuğla vermesi gerekir.mantıklı olan nedir.makaraya tuğlaları doldurup aşağıya sarmasıdır.ama kalkıp bir alt kattakine tuğlayı tek tek atıp,oda alt kattakine,oda bir alt kattakine,oda diğerine vs...böyle sürerse hem vakit kaybı olur hemde işin aksamasına neden olur.ehh hızlı okumaya gelince.işin ipucu şurada.şimdi kitabı aldınızmı elinize.öncelikler üç kelimenin altını çizin.Örn; YEŞİL ÖRDEK NEREYE bunun altını çizin.yani bir sayfadki tüm yazıyı üçer kelimelik parççalara bölün.sonra kitabı okurken tek tek kelimeleri okuyarak değilde.üçer üçer böldüğünüz kelimeleri tek bakışta okuyup anlayarak sayfayı okumaya çalışın(inanın çok basit konsantre olunca).....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isyanlari_oynuyorum -- 28 Ocak 2007; 4:10:27 >

• Unutkanlığın nedenleri ;

1. Yaşlılık

2. Konsantre olamama (dalgınlık , olaylara odaklanama , dikkate almama v.s.)

3. Fazla düşünmek (herhangibir olay üzerinde fazla kafa yormak , kafaya takmak , gereğinden fazla umursamak)

4. Aşırı çalışmak ( mesela derslere , ya da çalıştığınız iş üzerinde. Örnekler çoğaltılabilir)

5. Düzenli bir şekilde yaşamamak (mesela bir listeniz olsun , gelişi güzel yaşamayın "2 saat TV izleyip , 3 saat internete gireyim , daha sonra da 1 film" gibi)

6. Bazı ilaçların ciddi şekilde unutkanlıkla ilgili yan etkileri olur. (kullandığınız ilaçların prospektüsünü kontrol edin)

7. Bu gıdalardan çok fazla yiyin ; Yumurta , et , avokado , brokoli. Özellikle brokolinin ve avokadonun tadları gerçekten çok kötüdür , ben bitürlü alışamadım malesef)

8. Burnunuzda et olması : Bunun farkında olmuyor olabilirsiniz fakat burnunuzda et olduğu zaman , rahat uyuyamazsınız ve rahat uyuyamadığınız için beyin yeteri kadar dinlenemez , bunun sonucu olarak sinirli olursunuz , sürekli uykusuz hissedersiniz kendinizi , unutkanlık konusunda çok etkilidir , çeşitli hastalıkların baş mimarıdır v.s. yani çok önemli bu madde.

9. Fazla ya da az uyumak

10. Balık yağı yerseniz bunun çok olumlu bir etkisi olur.

Umarım birilerinin işine yaraybilir. Yazı bana aittir , herhangibir yerden kopyalayıp yapıştırmadım.

• bide ii yanından bakın olaya sizi üzen olaylarıda çabuk unutursunuz hayata daha hızlı devam edersiniz ben bööle yapıorm.. sevgilimle sorunlar oluo onları unutuyorum..soora unuttuklarım sorun olurken yine unutuyorum ve bööle devam ediyorum :)
  • 8 ilgimi çekti doğrusu. Dikkate almak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHaLaNX. -- 28 Ocak 2007; 21:55:53 >
  • bende 8. madde mevcut galiba , çok emin değilim ama rahat nefes alamıyorum..bunun etkisinin olacağını hiç düşünmemiştim..çünkü bayadır rahat nefes alamıyorum..Ama bu unutkanlık sorunu yaklaşık 2 senedir var bende..Belki de daha etkisini yeni gösteriyordur
  • valla bana hep havuç ye derlerdi alışkanlık oldu paso havuç yiyorum unutkan değilim çok önemsz gereksz şeyleri bende unutuyorum tabikii ama bendeki havuç yararı piskolojikde olabilir tabi
  • Hafızam iyidir ama sadece bir noktada problemim var. Tanıştığım insanların adlarını unutuyorum.Yıllardır o kadar alıştım ki artık isim kullanmadan nasıl muhabbet edilir gibi teknikler geliştirdim . Bir gün pot kıracağım diye endişeleniyorum. Üniversitenin 1. sınıfında 30 kişilik sınıfın adını öğrenmem bile 1 yılımı aldı. Hala bazen takılırım adlarını hatırlarken.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Spectre

bide ii yanından bakın olaya sizi üzen olaylarıda çabuk unutursunuz hayata daha hızlı devam edersiniz ben bööle yapıorm.. sevgilimle sorunlar oluo onları unutuyorum..soora unuttuklarım sorun olurken yine unutuyorum ve bööle devam ediyorum :)

unuttuklarının problem yaratması insanı kendnden de uzaklastırıyo..çevrendekiler de cabası..
    olumlu yanının da olumsuz bi tarafı da var gördüğün gibi
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.