Şimdi Ara

__Unutkanlık__ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: muuzoo
    Hafızam iyidir ama sadece bir noktada problemim var. Tanıştığım insanların adlarını unutuyorum.Yıllardır o kadar alıştım ki artık isim kullanmadan nasıl muhabbet edilir gibi teknikler geliştirdim . Bir gün pot kıracağım diye endişeleniyorum. Üniversitenin 1. sınıfında 30 kişilik sınıfın adını öğrenmem bile 1 yılımı aldı. Hala bazen takılırım adlarını hatırlarken.

İşte bunun temel nedeni o insanın ismini ilk seferde yeteri kadar dikkate almamış olmanız. İlk kez birisi size ismini söylediğinde içinizden tekrarlayın hatta yüzüne karşı tekrar edin ve ismi tamamen duyduğunuza emin olun. Duyamadığınız durumda tekrar sorun. Tam olarak duymadığınız bir ismi hatırlamanıza da imkan yok. Eğer ilk kez bir ismi duyduğunuzda bu dikkati gösterirseniz, ismi tam olarak duyduğunuzdan emin olursanız ve kendi içinizden ismi bir-iki kere tekrarlarsanız unutma ihtimaliniz çok aza iner.

Daha önce de bir şeyin hatırlanması için başka şeylerle bağlantılandırılması gerektiğini söylemiştim. Bir insanın isminin o insanı gördüğümüz anda aklımıza gelmesi için de o ismin, doğal olarak, başka çok belirgin bir özelliği yoksa, o insanın yüzüyle ilişkilendirilmesi gerek. Bunun için de çeşitli teknikler var ama siz bu insanı her gördüğünüzde içinizden ismini tekrarlarsanız zaten beyin bu ilişkilendirmeyi kendi kendine yapar. Ama dediğim gibi en önemli kısım o kişiyle ilk tanıştığınız anda ismi mümkün olduğu kadar iyi gözlemleyip hafızanıza yerleştirmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHaLaNX. -- 29 Ocak 2007; 23:35:01 >

• daha çok stresli olduğumda oluyo herşey birbirine giriyo
  • Arkadaşlar daha yeni ve değişik sebeplerde buldum.....
    Daha çok psikolojik nedenler üzeinde duruyorum..

-Aşık olmak,terkedilmek yada platonik sevgi....
    -Hayatı fazlaca hafife almak "Aman bee" çok demek....
    -Önemsiz görünene fazlaca takılıp,asıl meselelere vakit ayırmamak...
    -Özellikle okuyanların derslerine olan fazlaca olan ilgilerinden dolayı devamlı sınav,yazılı stersi içinde olmaları....

Arkadaşlar ders ve sınav stresi hakkında birkaç açıklama yapmak istiyorum....
    Arkadaşlar sınavları bu kadar ddert etmeyin kendinize önemli olan mutlaka boğaziçi,odtü,itü,ankara gibi üni. leri kazanmak değil,meslek sahibi olmaktır...Açıkta kalacam korkusu yaşamayın öyle veya böyle bir iş bulacaksınız....Türkiyede kaç kişi gördünüz pek adı duyulmamış bir üni.den mezun olup açlıktan öldüğünü çünkü yok öyle birisi....
    Birçok kişiyi gördüm odtü mezunu veya ankarada okuyan ama mutlulukaları elinde değil,şükredecek çok şeyleri var ama mutlu olacakları hiçbirşeyleri yok....
    Aynı şey benim başımada geldi oks de çok uğraştım okuduğum liseyi kazanmak için ama şimdi nasıl mutsuzum bir bilseniz...Türkiyede birçok sene derece yapan ve mutlaka her sene ilk 10 a öğrenci sokan bir lise ama eğitimi o kadar katı ki,mezun olupta bir yeri kazanamamak elde değil....Şu anda bir çok konuyu görmememe rağmen sınavda ~260,~270 puan yapabiliyorum,okuldanda 70 puan gelse çokta iyi olmasada bir bölümü kazanacağım inş...Sayısal gerçekten zor bölüm ama çalışalım hiç olmazsa aldığımız yerin kıymetini bilelim,biliyorum hayatım boyunca pek mutlu olamayacağım ama yeni Türkiyenin kobaylarıyız ne yapalım....Çoocukluk denen şeyi servis arabalarında ve yakasının düğmesi devamlı kopan ilkokul önlüğümde kaldı...devamı yakında

• quote:

Orjinalden alıntı: RackleSS

Arkadaşlar daha yeni ve değişik sebeplerde buldum.....
    Daha çok psikolojik nedenler üzeinde duruyorum..

-Aşık olmak,terkedilmek yada platonik sevgi....
    -Hayatı fazlaca hafife almak "Aman bee" çok demek....
    -Önemsiz görünene fazlaca takılıp,asıl meselelere vakit ayırmamak...
    -Özellikle okuyanların derslerine olan fazlaca olan ilgilerinden dolayı devamlı sınav,yazılı stersi içinde olmaları....

Arkadaşlar ders ve sınav stresi hakkında birkaç açıklama yapmak istiyorum....
    Arkadaşlar sınavları bu kadar ddert etmeyin kendinize önemli olan mutlaka boğaziçi,odtü,itü,ankara gibi üni. leri kazanmak değil,meslek sahibi olmaktır...Açıkta kalacam korkusu yaşamayın öyle veya böyle bir iş bulacaksınız....Türkiyede kaç kişi gördünüz pek adı duyulmamış bir üni.den mezun olup açlıktan öldüğünü çünkü yok öyle birisi....
    Birçok kişiyi gördüm odtü mezunu veya ankarada okuyan ama mutlulukaları elinde değil,şükredecek çok şeyleri var ama mutlu olacakları hiçbirşeyleri yok....
    Aynı şey benim başımada geldi oks de çok uğraştım okuduğum liseyi kazanmak için ama şimdi nasıl mutsuzum bir bilseniz...Türkiyede birçok sene derece yapan ve mutlaka her sene ilk 10 a öğrenci sokan bir lise ama eğitimi o kadar katı ki,mezun olupta bir yeri kazanamamak elde değil....Şu anda bir çok konuyu görmememe rağmen sınavda ~260,~270 puan yapabiliyorum,okuldanda 70 puan gelse çokta iyi olmasada bir bölümü kazanacağım inş...Sayısal gerçekten zor bölüm ama çalışalım hiç olmazsa aldığımız yerin kıymetini bilelim,biliyorum hayatım boyunca pek mutlu olamayacağım ama yeni Türkiyenin kobaylarıyız ne yapalım....Çoocukluk denen şeyi servis arabalarında ve yakasının düğmesi devamlı kopan ilkokul önlüğümde kaldı...

çok güzel bir ifade ve evet dersler coketkiliyo bazılarını.beni değil

• @RackleSS yine herzamanki gibi olayı süper ifade etmişsin

Özellikle okuyanların derslerine olan fazlaca olan ilgilerinden dolayı devamlı sınav,yazılı stresi içinde olmaları (bu kısım kesinlikle bende var ve malesef elimde olan bişey değil..çok çalıştığım ama stres nedeniyle kötü geçen birçok sınavımı bilirim..çok kötü bir duygu..)
  • en kötü şey unutkanlık adama balık hafızalı derler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: lara_croft

@RackleSS yine herzamanki gibi olayı süper ifade etmişsin

Özellikle okuyanların derslerine olan fazlaca olan ilgilerinden dolayı devamlı sınav,yazılı stresi içinde olmaları (bu kısım kesinlikle bende var ve malesef elimde olan bişey değil..çok çalıştığım ama stres nedeniyle kötü geçen birçok sınavımı bilirim..çok kötü bir duygu..)

Teşekkürler....
    Sadece elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum...

• kesinlikle çok haklısın.
  • Benim buyukannemde Alzaymir (nasil yazildigini hatirlamadigim icin okudugum gibi yazdim) hastaligi vardi
    ve cok ilginc bir gun onceki olaylari unutmasina ragmen cocuklugu ile ilgili bir cok seyi hatirliyordu. Ve sanirim
    genetik bir rahatsizlikmis. Yani tehlikedeyiz ailece.
  • Sanki bu aralar unutkanlık konusunda daha iyiyim..(Aman nazar değmesin)..Belki de sadece psikolojik birşey bilmiyorum..Ya psikolojik olarak kendime unutkan diyordum ya da tam tersi psikolojik olarak şu an unutkan olmadığımı düşünüyorum
    Acaba neyi değiştirdim de unutkanlığım bir nebze de olsa düzeldi açıkcası bunu da bulamıyorum..Herhalde bu aralar biraz daha az karamsar düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lara_croft -- 20 Şubat 2007; 10:03:16 >
  • Yazılanları okumadım ama bence sürekli antreman yapıp aklını formda tutarsan böyle bir sorun kalmaz. aynı vücut geliştirmek gibi. bu şekilde unutkanlık hastalığından kurtuluo düzenli zeke antremanları ile hafıza şampiyonu olan birini izlemiştim.
  • Bende de unutkanlık çok fazla var, 7 yıl önce büyük bi olay atlatmıştım ve bu olayı unutmak için o kadar bastırma mekanizmasını kullandımki şimdi istemeden hafızam gerekli gereksiz herşeyi siliyo ..şimdi yaptığım şey ise yanımda küçük bi not defteri taşıyıp yapmam gerekenleri oraya not alıyorum.kötü bi durum tabii
    Bunu aşmak içinde zekayı çalıştırmaya yönelik bulmacalar çözüyorum ve haftada 1 kez bile olsa balık yemeğe dikkat ediyorum.İçinde omega 3 ve omega 6 gibi beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlayan vitaminler var.B12 almakta çok önemli tabiii
  • quote:

Orjinalden alıntı: RackleSS

Şehir konusunda sizden daha şanslıyım zonguldakta oturuyorum hemen deiz ayağımın dibinde oldukça sakin bir yer birkaç yüz meter sonra orman başlıyor her taraf bahçlerele dolu çok güel bir yer,sakin bir kasaba gibi...
    Ayrıca istediğiniz zaman hayattan zevk almak o olmuyor o daha çok eğlence oluyor.Hayattan gerçekten zevk almak en kötü anda bile içten gülümseyebilmektir onuda başarırsınız,şu benim söylediğim kitapalrı bir okuyunda önce bakın nasıl olacak hayat...

Şimdi balık sevmemek çok kötü gerçekten bayılırım balığa,o yüzden 3 yaşından beri yaptığım neredeyse herşeyi hatırlarım....

stresin en büyük çarelerinden biride boşvermektir,istediğiniz şey olmadı diye ölmediniz ya boşverin diğer kapılara bakın mutlaka birinin anahtarı sizde saklıdı bulun onu,bulamazsanız çilingir çağırın,gülün biraz hayat güzel ve yaşamaya değer...

Arkadaşım sen gerçekten 3 yaşında yaptığın çoğu şeyi hatırlıyormusun, yoksa lafın gelişimi?

Eğer gerçekse bu çok az insanlaramı mahsus yoksa buna benzer hatırlayan arkadaşlar varmı. Eğer çoğu kesim öyleyse komplekslere girecem kendim hakkında...

Benim üç yaşımda hatırladığım en eski hafıza klibim birkaç saniyedir. Oda, babam bi buhar makinası almış masanın üstünde onu çalıştırıyordu bende masanın kenarında makinanın çalışmasına bakıyordum. O buhar makinası hala mevcuttur. Hani buharlı trenlerin çalışma prensibi üzerine yapılmış maket varya...

Benim 3 yaşındaki yeğene bakıyomda!!!

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.