Şimdi Ara

ÜSTADLARDAN ÖNERİ BEKLİYORUM +-----> yeni avensisim için 4 komponent takım montaj ve amfi önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Avensis 2009 elegant aldım. önde 2 komponent takım arkada 2 coax takım var sanırım.
    Ben audison av-k6 2 takım aldım ( 4 hoparlör komponent sistem) .
    Teybimin çıkışları sanırım 4x50 civarında .
    Komponentler 4x125 devamlı , 4x250 pik güç sunuyor. tam randımanlı müzik keyfi için amplifikatör de almam gerekecek sanırım.
    Gözüme bu çıkış gücünü sağlayacak çok sistem ilişmedi. audison quattro var. sanırım bu uygun ama biraz tuzlu
    Bu güç çıkışı sağlayabilecek amfi önerisi --------------> ????

Arka kapıya delik açmadan ben tweeter leri nasıl monte ettirebilirim? arka cam olan yere koysam olur mu ? ya da delmek mi daha mantıklı olan opsiyon ?

Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum .

not: hedef 2 sene süreli aracı kullanmak

• yardımcı olabilecek kimse yok mu koca forumda ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogonulal

Avensis 2009 elegant aldım. önde 2 komponent takım arkada 2 coax takım var sanırım.
    Ben audison av-k6 2 takım aldım ( 4 hoparlör komponent sistem) .
    Teybimin çıkışları sanırım 4x50 civarında .
    Komponentler 4x125 devamlı , 4x250 pik güç sunuyor. tam randımanlı müzik keyfi için amplifikatör de almam gerekecek sanırım.
    Gözüme bu çıkış gücünü sağlayacak çok sistem ilişmedi. audison quattro var. sanırım bu uygun ama biraz tuzlu
    Bu güç çıkışı sağlayabilecek amfi önerisi --------------> ????

Arka kapıya delik açmadan ben tweeter leri nasıl monte ettirebilirim? arka cam olan yere koysam olur mu ? ya da delmek mi daha mantıklı olan opsiyon ?

Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum .

not: hedef 2 sene süreli aracı kullanmak

slm arka camın olduğu panzinot bölümüne koy direk ikinci komp takımı ,ana ünite ne pek anlamadım o çok önmli öncelikli olarak ,anfi olarak komp takımlarının bi tanesinin rms ,what degerini yazarsan besliycek bişiy bakarız ,bu midler bide 2 ohm mu 4 ohm mu ?

• 4×125 Watt RMS çıkış gücü gerekli
    Halihazırda 4×45 çıkış gücü mevcut
    Orjinal şeklin korunması taraftarıyım. Arka kapıda olan hoparlörleri koysam da Tweeter için kapının kesilmesini istemiyorum. Arka camın olduğu yere koydursam diyorum ama kablo uzun olursa sorun yaşar mıyım bilemedim.
    Görüşün için teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ana takım standart avensis cd calar takımı. ek özellik yok.
  • Avensis CD çaları 4x45 rms vermez. En fazla 4x25 civarı olur o sistemler.
    Ayrıca RMS 125 kapasiteli hoparlöre RMS 125 girilmez. Amplifikatörün pikleri düşünülerek amplifikatör daha düşük seçilir.
    Sepet derinliğinden dolayı bu takımların en azından ön kapılara sığdırılabileceğini de sanmıyorum.
    50hz ila 22 khz arası frekans cevabı olduğu belirtimiş ama dB eğrisini göremedim. Alışkın kulaklar bir subwoofer arayabilir.Kaliteli ürünler oldukları ortada ancak biraz fazla güçlüler bana göre. 125W lık ve tam kapasite beslenmesi düşünülen hoparlör bulunduğu yer kapı olduğunda kesinlikle izolasyon gerektirir. Bu ek maliyet ve işçilik anlamına gelir. Bunlar Competition class ürünler. Daha basit tercihlerin uygulaması daha kolay olabilirdi. Tabiki gereken zaman ve para harcandığında güzel çalacaklarından eminim.
    Kicker EX 450.4 ilk akla gelen seçeneklerden amplifikatör olarak.
    Pioneer GM-D8604 de olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SabitSalınım -- 3 Haziran 2014; 0:26:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SabitSalınım

Avensis CD çaları 4x45 rms vermez. En fazla 4x25 civarı olur o sistemler.
    Ayrıca RMS 125 kapasiteli hoparlöre RMS 125 girilmez. Amplifikatörün pikleri düşünülerek amplifikatör daha düşük seçilir.
    Sepet derinliğinden dolayı bu takımların en azından ön kapılara sığdırılabileceğini de sanmıyorum.
    50hz ila 22 khz arası frekans cevabı olduğu belirtimiş ama dB eğrisini göremedim. Alışkın kulaklar bir subwoofer arayabilir.Kaliteli ürünler oldukları ortada ancak biraz fazla güçlüler bana göre. 125W lık ve tam kapasite beslenmesi düşünülen hoparlör bulunduğu yer kapı olduğunda kesinlikle izolasyon gerektirir. Bu ek maliyet ve işçilik anlamına gelir. Bunlar Competition class ürünler. Daha basit tercihlerin uygulaması daha kolay olabilirdi. Tabiki gereken zaman ve para harcandığında güzel çalacaklarından eminim.
    Kicker EX 450.4 ilk akla gelen seçeneklerden amplifikatör olarak.
    Pioneer GM-D8604 de olabilir.

yalıtım derken sadece kapılara mı yoksaa koltuklar sökülerek tabanada mı yalıtım yaptırmak gerekir ? kapılara yaptırdığımızı varsayalım. ne kadara malolacak bu tahminen ? sanırım bu konuda focal ürünleri gayet başarılı. önereceğiniz bir malzeme var mı veya marka ? yalıtım demişken yapılan bu iyileştirmeler sesin daha uygun şekilde gelmesi için mi yoksa etrafa verilecek zararın biraz da olsa azaltılması için mi?
    önerdiğiniz kicker 4x115 watt çıkış gücüne sahip. sanırm bahsettiğiniz konu hoparlörü patlatmamak için verilecek enerji miktarını kısıtlamak ile alakalı. bu konularda yeniyim eksiklerimi ve (belki de ) saçma sorularımı mazur görün.

cevaplarınızı takip edeceğim.

• Yalıtım bu tarz kuvvetli hoparlörlerde kesinlikle gerekli. Hem kapı icine hem kapıda kapalı alan yaratmak icin sacdaki boşluklara. Marka olarak Focal bam xl ya da m acoustic tercih edebilirsiniz. Focal bam xxxl de ver ama baya pahaliydi.
    Aldığınız hoparlörler üst seri ürünler, dolayısıyla verimli kullanmak için diğer bileşenleri de kaliteli almalısınız. Kaliteli montajda lazım dolayısıyla. Gidip bir özen hifi ya da metropolden fiyat alın bence.(istanbulsa, ankaraysa aydin elektronik iyi seçim olur)

• Araç elektroniğinin daha ziyade donanım bölümü benim ilgi ve uzmanlık alanıma girer. Yalıtım,işçilik ve özel materyal gereksiniminden dolayı maliyetli bir işlemdir. Amacı ise öncelikle akustik kalite daha sonra ekipman ve bağlı bulunduğu yüzeylerin titreşim karşısında çıkartacağı sorunların önüne geçmektir. Hoparlör kabini olarak davranan kapıya hoparlör tarafından hava basıncı uygulanacak. Hem negatif hemde pozitif basınç. Bahsi geçen hoparlörler düşük frekansı bass sesleri üretmez tipte midrange ve tweeter olsaydı yalıtım zaruri olmaktan çıkardı. Ama yapıları itibariyle bu hoparlörler devinimli çalışacak ve basınç oluşturacak. Bu birleşim konusunda en yüksek seviyede kaliteli araçlardan olarak gördüğüm Toyota da bile zamanla fişlerde,presli parçalarda gevşemeye ve buna bağlı ses üretmeye sebep olacaktır. Yoksa doğrudan bir hasar tabii oluşmaz. Koltuklar sökülerek yapılan taban yalıtımı harici ses sistemiyle ilgili değil yol sesinden rahatsız olunan durumlar için uygulanan bir yalıtım tipidir. Bu nedenle konumuzun dışında. Zannedersem bu sistemde subwoofer olmayacak. Bu nedenle sadece kapılara yapılacak işlem yeterli olur. Eğer olacaksa sizi birde elektrik besleme tadilatı bekliyor olacak. Sadece 4 kanallı ve kompları besleyecek olan amplifikatör tam güçte yaklaşık 45A akım çekecek. Avensisin alternatörünü bilmiyorum ama tahmin ediyorum 70A den fazla değildir dizel değilse. Teoride alternatör kapasitesine çok yaklaşmamak, eğer yaklaşılacak ya da aşılacaksa sistemi geliştirmek gereklidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SabitSalınım -- 5 Haziran 2014; 16:39:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SabitSalınım

Araç elektroniğinin daha ziyade donanım bölümü benim ilgi ve uzmanlık alanıma girer. Yalıtım,işçilik ve özel materyal gereksiniminden dolayı maliyetli bir işlemdir. Amacı ise öncelikle akustik kalite daha sonra ekipman ve bağlı bulunduğu yüzeylerin titreşim karşısında çıkartacağı sorunların önüne geçmektir. Hoparlör kabini olarak davranan kapıya hoparlör tarafından hava basıncı uygulanacak. Hem negatif hemde pozitif basınç. Bahsi geçen hoparlörler düşük frekansı bass sesleri üretmez tipte midrange ve tweeter olsaydı yalıtım zaruri olmaktan çıkardı. Ama yapıları itibariyle bu hoparlörler devinimli çalışacak ve basınç oluşturacak. Bu birleşim konusunda en yüksek seviyede kaliteli araçlardan olarak gördüğüm Toyota da bile zamanla fişlerde,presli parçalarda gevşemeye ve buna bağlı ses üretmeye sebep olacaktır. Yoksa doğrudan bir hasar tabii oluşmaz. Koltuklar sökülerek yapılan taban yalıtımı harici ses sistemiyle ilgili değil yol sesinden rahatsız olunan durumlar için uygulanan bir yalıtım tipidir. Bu nedenle konumuzun dışında. Zannedersem bu sistemde subwoofer olmayacak. Bu nedenle sadece kapılara yapılacak işlem yeterli olur. Eğer olacaksa sizi birde elektrik besleme tadilatı bekliyor olacak. Sadece 4 kanallı ve kompları besleyecek olan amplifikatör tam güçte yaklaşık 45A akım çekecek. Avensisin alternatörünü bilmiyorum ama tahmin ediyorum 70A den fazla değildir dizel değilse. Teoride alternatör kapasitesine çok yaklaşmamak, eğer yaklaşılacak ya da aşılacaksa sistemi geliştirmek gereklidir.

Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim emeginiz için. Merak ediyorum acaba ne kadara malolur bu sistem bana? Kapılar denildiği şekilde yalıtım yapılırsa ve tabi bi de kaliteli AMP gerek. AMP fiyatı hariç işçilik ve malzeme fiyatı tahmini ne kadar olur?
    Araba olarak iki sene civarında kullanmak niyetinde olduğum bir arabaya bu kadar masraf yapmak mantıklı midir? Ankara kısmen daha yakın olduğu için düşünebilirim fakat İstanbul uzak kaçar gibi geldi. Gene de Ankara kayseri İstanbul gibi illerde önerilecek yerler var mıdır?

• quote:

Orijinalden alıntı: burak9006

Yalıtım bu tarz kuvvetli hoparlörlerde kesinlikle gerekli. Hem kapı icine hem kapıda kapalı alan yaratmak icin sacdaki boşluklara. Marka olarak Focal bam xl ya da m acoustic tercih edebilirsiniz. Focal bam xxxl de ver ama baya pahaliydi.
    Aldığınız hoparlörler üst seri ürünler, dolayısıyla verimli kullanmak için diğer bileşenleri de kaliteli almalısınız. Kaliteli montajda lazım dolayısıyla. Gidip bir özen hifi ya da metropolden fiyat alın bence.(istanbulsa, ankaraysa aydin elektronik iyi seçim olur)

Teşekkür ederim. En kısa zamanda bilgi alıp gelişmeler ile siteye dönüş yapacağım.

• Yalıtım işinin nerede ve ne kadara yapılacağı ile ilgili bilgim gerçekten yok. Ama saydıklarınızdan en azından Kayseride yaptıramayacağınızı söyleyebilirim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.