Şimdi Ara

Uzman arkadaşlar yardım rica ediyorum.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
950
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Adobe After effect, photoshop ... programlarını gayet rahat kullanan biriyim. Arkadaşların yoğun baskısı ile düğün fotoğraf ve video çekim işine girmeyi planlıyorum. Bu amaçla fotoğraf makinesi ve video kamera almayı planlıyorum bu hafta. Lütfen takıldığım bir iki konu var. yardım edebilirmisiniz ?

1-) fotoğraf makinesi seçimim : Canon 70D , 18 -135 lens kit. 3300-3500 tl civarı.
    ( Gönül FF 6D ) istiyordu ama param yetmiyor.

Ağırlıklı portre fotoğrafları olacak. Bana hangi lensi tavsiye edersiniz ? Lens konusu çok cahil olduğum bir dal. lütfen farkımı göstermek istiyorum.

Fotoğraf makinesi için tavsiye edeceğiniz tripot ve harici flaş ? Dikkat etmem gereken ek malzeme var mı sizce ?

2-) video kamera : Sony HXR-MC2000E

düğün çekimleri için ne dersiniz ? tercihim bu olacak. 3800 TL

Ek neler almalıyım ? video kamera için tripot, ek pil, ek kart, ek aydınlarma. let vs. ?

güzel işler yapmak istiyorum.

3-) alımda neye dikkat etmeliyim ? garanti spot vs ?

İlgi ve yardımınız için şimdiden çok çok teşekkürler.

Saygılarımla,

• Arkadaşlarının baskısı ile bilmediğin işlere girişme bence. iyi araştır. sonra karar ver.

nerede çalışacağına göre, müşteri profiline göre, vereceğin fiyata göre; Canon 70D yeterli gelebilir de gelmeyebilir de.

18-135 düğünde çekilip 10 dakika içinde teslim edilen fotoğraflar dışında, gelin-damat çekimlerinde seni üzer. istediğin kadar kaliteli fotoğraflar üretemeyebilirsin.

kamera konusunda bilgim yok.

spot mu almalısın, faturalı mı? bu işi hangi boyutta nasıl yapacağına göre değişir. dükkan, defter, muhasebe, vergi levhası işlerine gireceksen en azından aldığın ekipmanla ilgili olarak; sermaye alımı yada gider gösterebilmek için bir şekilde fatura alman gerekebilir diye düşünüyorum. (çok da bildiğim konu değil, atmayayım çok fazla; bilen birileri doğrusunu yazar)
  • makine konusunu ele almicam cunku dslr makine konusu bi derya. ama olay lenste bitiyor. agirlikli olarak portre cekeceksen 50mm 1.8 oneririm cok iyi sonuclar elde edersin fakat dar aci oldugundan sikayetci olursan(ki olmaman gerekir portre lenslerinden biridir) tamron 17-50 2.8 vc'siz model tavsiye ederim 18-135 in yerine bunu al cunku 18-135 ile o kadarda keskin fotolar elde edemezsin tripod olarak kaliteli agir bisey alman lazim ki sallanti yapmasin. bildiklerim yazdin umarim yardimim dokunur diger konular hakknda arkadaslar yardimci olacaktir. ama sunu da sorayim daha onceden dslr makineleri ne kadar kullanmisliginz var bu konudaki tecrubeleriniz neler?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Düğün çekimlerinde kamera sürekli kayıtta iken fotoğrafçıda fotoğraf çeker. Tek başına ikisini birden yapamazsın.

Düğün fotoğrafçılarını hiç bir zaman anlamamışımdır. Bu işten ekmek yiyorlar ama çoğunun elinde giriş seviyesi bir DSLR ve 18-55 lens var.
  • PS bilmek başka şey, fotoğraf çekmek başka şey... Daha önce hiç deneyimin yoksa, "ben makine aldım artık hazırım" la o işi kotaramazsın... Sonu hüsran olur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: siyahmurat

Düğün çekimlerinde kamera sürekli kayıtta iken fotoğrafçıda fotoğraf çeker. Tek başına ikisini birden yapamazsın.

Düğün fotoğrafçılarını hiç bir zaman anlamamışımdır. Bu işten ekmek yiyorlar ama çoğunun elinde giriş seviyesi bir DSLR ve 18-55 lens var.

Aslında bizimkilerin ona bile ihtiyaçları yok. Bence kaliteli bir kompaktla bile bu ayar düğün fotoğrafı çekilir, ama işte müşteriye karşı durumu kurtarmak için "profesyonel" makine lazım. Ben eşin dostun düğününde canon s100 compactla kendi masamda gayet güzel fotoğraflar çekiyordum vaktiyle, ondan diyorum.

Bu yazdıklarım düğün için tabi, dış mekanda gelin damat çekimini ayrı tutuyorum: Nedir bizim bildiğimiz düğün fotoğrafı? Arka planın öldürüldüğü, ışığın titizlikle ayarlandığı ya da büyük boy çıktıların alındığı bir fotoğraf mı? Değil. Anı fotoğrafı, flaşı direk yüzünüze patlatacaklar, en büyük 10x15 çıktı alınacak, sanatsallık, arka plan kimsenin umuru değil. Herkes fotoğrafa girsin yeter. Gelin damat gözüksün, pasta belli olsun, şıklık belgelensin. Bakın olması gereken bu demiyorum, bizim Türkiye'de olan bu diyorum. 18-55'in keskinliği yeter de artar bu fotoğraflar için. Asıl olmazsa olmaz olan kaliteli bir flaş. Hızlı şarj eden, arka arkaya çat çat çeken iyi bir flaş lazım. Güçlü de olması lazım ki hem grubun tümünü aydınlatsın, hem de diyaframı kısmaya müsade etsin; böylece herkes net çıksın.

Ben yurt dışından düğün fotoğraflarına da denk geldim internette. Adam ikinci perde flaşı kullanmış, dans eden gelinle beraber yürümüş, bir nevi pan yapmış, herşeyin flu, dans eden gelinin net olduğu bir fotoğraf çekmiş, gelin sanki peri gibi çıkmış. İşte bu adama lazımsa lazım daha iyi makine. Yoksa bizim aşina olduğumuz düğün fotoğrafları flaş + iphone'la da çekilir...

• Arkadaşlar benim düğün fotorafçılığından kastım yanlış anlaşıldı sanırım.

Benim konum dış mekanda gelin damat çekimi. Düğünde 5 tl 'ye çekilen işten bahsetmiyorum. O işi yapmam. zaten kamera çekimim olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hikmetg

Arkadaşlar benim düğün fotorafçılığından kastım yanlış anlaşıldı sanırım.

Benim konum dış mekanda gelin damat çekimi. Düğünde 5 tl 'ye çekilen işten bahsetmiyorum. O işi yapmam. zaten kamera çekimim olacak.

dis mekan yada ic mekan sizin daha onceden ne kadar bi foto cekmisliginiz var tecrubeleriniz var mi

• ersanpars kullanıcısına yanıt
    Fotoğraf çekimim az. DSLR ile profesyonel çekimim hiç yok.

Daha amatör fotoğraf makineleri ile gezi fotoğrafları çektim. fena da değildi.
  • Dış mekan çekimi için 5d classic ve 85mm f1.8 ile bile işi bitirirsin, hatta yanına 50mm f1.8 (ucuz zaten almayanı dövüyorlar) yanınada sigma 12-24 aldınmı çekemeyeceyin şey yok. 5D , 85mm ve 12-24 ü ikinci el alırsan 3000-3250 arası tutar, ttl destekli yongnuo flaşı da ekledinmi set tamam.

• quote:

Fotoğraf çekimim az. DSLR ile profesyonel çekimim hiç yok.

Daha amatör fotoğraf makineleri ile gezi fotoğrafları çektim. fena da değildi.

isin zor hatta baya zor hocam. makineye alisman zaman alir hic yoktan 5-6 ay surekli makineyle hasir nesir olman gerekir ki manuel modu kavrayabilesin cunku otomatik cekim hic bir prof fotocuyu tatmin etmez istedigini vermez o yuzden ayarlari kullanicinin yapmasi gerekir iso-enstantane-diyafram

• quote:

Arkadaşlar benim düğün fotorafçılığından kastım yanlış anlaşıldı sanırım.

Fark yaratmak istiyorsanız 18-135 lens ile olmaz o iş 85mm bir lens alın mutlaka.
  • belirli kalitede gövdeye sahip olduktan sonra işin eslı lenste bitiyor biliyorsunuz.. 18-135 yerine 17-55 f/2,8 IS ve 85mm f/1,8 ile bence çok daha profesyonel çekimler yapabilirsiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.