Şimdi Ara

Uzun yol için 0 Bilgili olmak. Yardım isteme Konusu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • lastik basınçları şoför kapısı iç kısmında, ya da kitapçıkta yazar. yük+yolcu için temsili resim vardır, ona bakarak basıncı bulabilirsin.

diğer aklıma gelen kısımlar;

mesafelere dikkat et, ilk uzun yol deneyimlerinde mesafe, hız kestirmede sorunlar olur, aynada çok uzakta gördüğün araç birden arkanda bitebilir, ya da ağır bir aracı sollarken arkandan çok hızlı gelen aracın hızını aynadan kestiremeyip, önüne atlayabilirsin.. bir kaç kere bakman lazım aynaya, ard arda ki giderek büyüyen görüntüden kestirme yapabilesin.

dururken de benzer durum söz konusu,yüksek hızda durmak daha uzun zaman alacağından önceden görmen lazım, gözünü yoldan ve aynalardan ayırma..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dragotreis

lastik basınçları şoför kapısı iç kısmında, ya da kitapçıkta yazar. yük+yolcu için temsili resim vardır, ona bakarak basıncı bulabilirsin.

diğer aklıma gelen kısımlar;

mesafelere dikkat et, ilk uzun yol deneyimlerinde mesafe, hız kestirmede sorunlar olur, aynada çok uzakta gördüğün araç birden arkanda bitebilir, ya da ağır bir aracı sollarken arkandan çok hızlı gelen aracın hızını aynadan kestiremeyip, önüne atlayabilirsin.. bir kaç kere bakman lazım aynaya, ard arda ki giderek büyüyen görüntüden kestirme yapabilesin.

dururken de benzer durum söz konusu,yüksek hızda durmak daha uzun zaman alacağından önceden görmen lazım, gözünü yoldan ve aynalardan ayırma..

direkftifleriniz için çok teşekkürler hocam bunların hepsini göz önünde bulunduracağım. Allah razı olsun :)

• quote:

Orijinalden alıntı: turkeytv

UYKULU ÇIKMAYIN ARABADA SOHBET ÇOK YAPMAYIN

arabada sohbet çok yapmamak nedendir hocam? çünkü yol boyu eminimki sohbet sürekli olacaktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanbaskut

quote:

arabada sohbet çok yapmamak nedendir hocam? çünkü yol boyu eminimki sohbet sürekli olacaktır

ARABAYI SÜREN KİŞİ FAZLA KONUŞMAMALI DİKKATİ DAĞILIR KAZA OLABİLİR

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kısa farların yakılması iyidir farkındalık sağlar.
  • quote:

quote:

quote:

aynı zamanda kafa şişince yorgunluk hat safaya ulaşıyor. şuda var yerinde sohbet ise monotonluğu azaltıp dikkati artırıyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: mustiki212

quote:

quote:

quote:

aynı zamanda kafa şişince yorgunluk hat safaya ulaşıyor. şuda var yerinde sohbet ise monotonluğu azaltıp dikkati artırıyor..

gideceğim kişiler en yakın arkadaşlarım ve kız arkadaşım olacağı için kafa şişirme durumu olmayacaktır, bu yüzden sohbet yerindedir diye düşünmekteyim?

• kaanbaskut kullanıcısına yanıt
    bikere hata baştan kardeş.. kız arkadaş

sana şöyle diim..

Sen zanırssın o yolculuk cabık biteceg, sen bilmiyirisnki o gız başınıng eteni yiyeceg.hah..

işin şakası bir yana arkadaşlarla olan yolculukların tadı ayrıdır.iş gezisine benzemez..:D Keyif gırgır şamata gani olur bu yolculukta.. ulan canım çekti şimdi yaa hatunu arayımda ankaradan getirem onu..:D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustiki212 -- 3 Nisan 2014; 20:38:08 >
  • ilk uzun yolumu istanbul - ankara arası yapmıştım, gece 23 civarında çıkmıştım istanbuldan yola, altımdaki araba da matah birşey değildi, aynı seninki gibi arkadaşlarla beraber gitmiştik :)

heyecandan yol öncesi uyuyamamıştım bile, yağ kontrol etmeler, lastik basınçları, arabayı temizlemeler falan..

aradan yıllar geçti, o 500 km'yi o heyecanla ne kadar büyütmüşüm gözümde, benim için ne kadar özelmiş.. şimdi kiralık araçlarla (çoğunlukla linea) haftada 4000 km yaptığım oluyor bazen.

önerilere gelince; heyecan yapma, yıllardır sürüyormuş gibi kendinden emin ol, sollamalarda yakıt tasarrufu için kasma - bir an önce sollamaya bak - kararsız kalırsan sollama, takip mesafesine uy, hız limitlerine uy ama bazen 90 limit varken 99'a kadar yolu olur, bazen 120 limit varken bile yavaşlamak gerekir insiyatif kullan, çıkışını göremediğin viraja hızlı girme, yolda bol bol mola ver, fotoğraf çekin - en güzel hatıralar road triplerden çıkar :)

iyi yolculuklar :)

• Konyadasın sanırım hocam musluk suyu çok kireçli Konyada pet şişeden doldur. Benim kettle Pamukkale gibi olmuş kireçten
  • hocam gideceğiniz yol çokta uzun değil. gidiş geliş 180 km. 1 saatte gidersiniz. ben de konyada yaşayan bir öğrenci olarak(yaş22) defalarca gittim Beyşehire gerçekten çok güze bir yer. ben biraz gideceğiniz yol hakkında bilgi vereyim isterseniz.
    en son konyadan ıspartaya giderken kullandım o yolu aralık ayında. uzun bir süredir yol yapım çalışması var ve bazı yerlerde yol tek şeride düşüyor, riskli sollamalara girmemenizi tavsiye ederim. yolun çoğu virajlı olacak ve ben ne zaman gitsem o taraflara mutlaka yağmur yağıyor, direksiyon hakimiyetinizi iyi sağlamanız gerekir. konyadan çıktıktan sonra Beyşehir yolunu yarıladığınızda iki tane adı sanı duyulmamış petrol var, en yakın total ve shell Beyşehir girişinde bu da aklınızda bulunsun. bunun dışında o güzergah çok zevkli her yer yemyeşil Akdenize yaklaştığınızı güzel bir şekilde hissediyorsunuz.
    özetle dikkat etmeniz gereken şey sollamalar çünkü yol çoğu zaman iki şerit, bir gidiş bir geliş. esasen mola vereceğinizi bile düşünmüyorum çünkü uzun ve zorlayan bir güzergah değil. hayırlı yolculuklar. Beyşehirde balık yemeden ve akşam güneşi batırmadan dönmeyin. kazasız belasız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01018 -- 3 Nisan 2014; 21:08:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kaanbaskut kullanıcısına yanıt
    hemşerim bende ilk ehliyetimi aldığımda fazla da bir şoförlük deneyimim olmamasına rağmen istanbul -konya git gel yapmıştım...
    Korkmana gerek yok bence...Soğuk kanlı ol..Kemerlerini bağla hız ve trafik kurallarına uy, arabanın yağına suyuna bak yola çıkmadan sonra devam..Hem yalnızda değilmişsin zevkli olur yolculuk...
  • 5. Viteste 90 km hız ile aracın ne kadar az yaktığını keşvedeceksin.

Ekleyebileceğim şu var: sağdan veya soldan şeridine geçmeye çalışanlara ve kör noktalara dikkat et. Yol birleşimlerinde Sağdan şeridine geçmeye çalışan olursa senin hızlanıp onu geçmeni bekleyecektir mesafeyi kestiremezsen telaşlanıp gaza abanma. Yavaşlayıp geçmelerine izin ver.

Ben de ilk arabayı aldığım gün uzun yola çıkmıştım. Öyle telaşlanacak bişey yok. İyi yolculuklar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaklaşık iki haftada bir o yolu kullanıyorum.
    Dikkat etmeniz gereken husus yolun bir kaç yerinde yol çalışması var yol dar sayılır ve ağır vasıtalar sıkça yolunuzu kesecektir o yüzden yavaş ve dikkatli olmanızda fayda var. Yol üzerinde peşi sıra 3-4 çeşme göreceksiniz birinde durup ufak bir mola verebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GhosT^^ -- 3 Nisan 2014; 21:57:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustiki212

bikere hata baştan kardeş.. kız arkadaş

sana şöyle diim..

Sen zanırssın o yolculuk cabık biteceg, sen bilmiyirisnki o gız başınıng eteni yiyeceg.hah..

işin şakası bir yana arkadaşlarla olan yolculukların tadı ayrıdır.iş gezisine benzemez..:D Keyif gırgır şamata gani olur bu yolculukta.. ulan canım çekti şimdi yaa hatunu arayımda ankaradan getirem onu..:D

yolculuk çabuk bitsin diye arkadaşımız olan bir çift daha çağırdık yoksa bitmez

• quote:

Orijinalden alıntı: StrangerXT

ilk uzun yolumu istanbul - ankara arası yapmıştım, gece 23 civarında çıkmıştım istanbuldan yola, altımdaki araba da matah birşey değildi, aynı seninki gibi arkadaşlarla beraber gitmiştik :)

heyecandan yol öncesi uyuyamamıştım bile, yağ kontrol etmeler, lastik basınçları, arabayı temizlemeler falan..

aradan yıllar geçti, o 500 km'yi o heyecanla ne kadar büyütmüşüm gözümde, benim için ne kadar özelmiş.. şimdi kiralık araçlarla (çoğunlukla linea) haftada 4000 km yaptığım oluyor bazen.

önerilere gelince; heyecan yapma, yıllardır sürüyormuş gibi kendinden emin ol, sollamalarda yakıt tasarrufu için kasma - bir an önce sollamaya bak - kararsız kalırsan sollama, takip mesafesine uy, hız limitlerine uy ama bazen 90 limit varken 99'a kadar yolu olur, bazen 120 limit varken bile yavaşlamak gerekir insiyatif kullan, çıkışını göremediğin viraja hızlı girme, yolda bol bol mola ver, fotoğraf çekin - en güzel hatıralar road triplerden çıkar :)

iyi yolculuklar :)

Yolda çalışma olması biraz sorun. rahat bir yol olsaydı çok daha güzel olabilirdi.

bende aynı öyleyim. heyecanda çok var açıkcası fotoğraf takındım olduğundan sık sık duracak gibiyiz :)

• quote:

Orijinalden alıntı: iade

Konyadasın sanırım hocam musluk suyu çok kireçli Konyada pet şişeden doldur. Benim kettle Pamukkale gibi olmuş kireçten

Aslında Meramda yaşıyorum ve musluk suyu gayet iyi ama genede şişe su almak çok daha mantıklı
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01018

hocam gideceğiniz yol çokta uzun değil. gidiş geliş 180 km. 1 saatte gidersiniz. ben de konyada yaşayan bir öğrenci olarak(yaş22) defalarca gittim Beyşehire gerçekten çok güze bir yer. ben biraz gideceğiniz yol hakkında bilgi vereyim isterseniz.
    en son konyadan ıspartaya giderken kullandım o yolu aralık ayında. uzun bir süredir yol yapım çalışması var ve bazı yerlerde yol tek şeride düşüyor, riskli sollamalara girmemenizi tavsiye ederim. yolun çoğu virajlı olacak ve ben ne zaman gitsem o taraflara mutlaka yağmur yağıyor, direksiyon hakimiyetinizi iyi sağlamanız gerekir. konyadan çıktıktan sonra Beyşehir yolunu yarıladığınızda iki tane adı sanı duyulmamış petrol var, en yakın total ve shell Beyşehir girişinde bu da aklınızda bulunsun. bunun dışında o güzergah çok zevkli her yer yemyeşil Akdenize yaklaştığınızı güzel bir şekilde hissediyorsunuz.
    özetle dikkat etmeniz gereken şey sollamalar çünkü yol çoğu zaman iki şerit, bir gidiş bir geliş. esasen mola vereceğinizi bile düşünmüyorum çünkü uzun ve zorlayan bir güzergah değil. hayırlı yolculuklar. Beyşehirde balık yemeden ve akşam güneşi batırmadan dönmeyin. kazasız belasız.

molalı ve yavaş yolcuklar sevdiğim için mola vereceğimize eminim.

bir arkadaşım beyşehirlidir ara sıra gitme fırsatım olur gerçekten çok güzeldir.

depoyu fullleyip çıkmayı düşünüyorum açıkcası.

hayırlı dilekler için teşekkürler hocam :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Kirk Lee

5. Viteste 90 km hız ile aracın ne kadar az yaktığını keşvedeceksin.

Ekleyebileceğim şu var: sağdan veya soldan şeridine geçmeye çalışanlara ve kör noktalara dikkat et. Yol birleşimlerinde Sağdan şeridine geçmeye çalışan olursa senin hızlanıp onu geçmeni bekleyecektir mesafeyi kestiremezsen telaşlanıp gaza abanma. Yavaşlayıp geçmelerine izin ver.

Ben de ilk arabayı aldığım gün uzun yola çıkmıştım. Öyle telaşlanacak bişey yok. İyi yolculuklar.

onu 20kmlik bir yolda denemiştim 3.2 litre mazot hocam 100kmde :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: GhosT^^

Yaklaşık iki haftada bir o yolu kullanıyorum.
    Dikkat etmeniz gereken husus yolun bir kaç yerinde yol çalışması var yol dar sayılır ve ağır vasıtalar sıkça yolunuzu kesecektir o yüzden yavaş ve dikkatli olmanızda fayda var. Yol üzerinde peşi sıra 3-4 çeşme göreceksiniz birinde durup ufak bir mola verebilirsiniz.

direktifler için teşekkürler hocam :)
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.