Şimdi Ara

Vatozların ölümü.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
10.385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar daha öncede benzer bir konu açmıştım çünkü vatozum ölmüştü yine. Son birkaç ayda ayrı zamanlarda 4 tane vatoz aldım ve hepsi öldüler. İlk 3 tanesi orta boyda en sonuncusu küçüktü. Bunlar akvaryumda ayrı zamanlarda oldular yani ölünce başka aldım. Diğer balıklarımda bir sorun yok sadece vatoz aldığımda 1 ay olmadan ölüyor. Bu balıklar diğerlerine göre daha dayanıklı olduklarından ölümlerine hastalık sebep olduğunu sanmıyorum, öyle olsa diğer balıklarım vatozdan önce ölürlerdi. Önce beslenemiyor diye düşündüm ve en son küçük vatoz aldım ama etrafta besleneceği yosunlar olduğu halde öldü. Şimdi küçük diye dövüyorlar diye düşünüp büyükçene bir vatoz alıcam ama ölücek diye korkuyorum. Sorunu bir türlü bulamadım aklıma tek bişey geldi; Akvaryumcularda satılan yapay bitkilerden var ve bunların yapraklarında oluşan yosunları vatozlar yiyorlar. Acaba bu bitkiler mi salınım yapıyorda zehirleniyorlar? Büyük vatoz almadan sorunun kaynağını bulmak istiyorum. Suyun sıcaklığı 25-28 arası değişiyor, gece 25lerde gündüzde maksimum 29 oluyor. Bu ısı değişiminden kaynaklanıyor olsa vatozdan önce diğerlerinin hastalanması lazım. Sorun ne olabilir? Beslenmeme de aslında olamaz çünkü vatoz olmadığında akvaryumda kahverengi ve yeşil yosunlar 3 gün içinde oluşuyor, vatoz aldığımda yavaş yavaş azalıyor ama hiç bitmiyor, yani vatoz besleniyor.

Akvaryumdaki balıklar;

2 tane papağan
    1 astronot oscar (~10 cm)
    1 calico (10+ cm)
    1 makrakanta
    1 ters yüzen çöpçü ( bu daha dün geldi )
    1 zebra (7-8 cm)

Bunlardan zebra ile calico sadece sürekli kavga halindeler ve zebra küçük olduğundan saklanıp, saklandığı yerde solungaçlarını şişirip calicoya artislik yapıyor ama ne calico ona nede o calicoya zarar veremiyor. Astronot ile calico bazen kavga ediyorlar sonuç astronotun kuyruğunun bir kısmında caliconun ağzının izi kalıyor koparıyor ama hemen iyileşiyor, zaten nariden böyle kavga ediyorlar. Yani genelde akvaryumda kavga uyumsuzluk yok. En büyük balık papağınım ve hemen hemen tüm yerleri o tutmuş durumda olduğundan yer kavgası olmuyor. Ona dayılanan çıkmadı daha. Oldukça kalender bir balık olup, olanca vakurluğu ile volta atıyor, çok sakin bir balık.

Ölen vatozlar ilk üçü 12 cm sonuncusu 8 cm idi. 20 cm almamı öneriyorlar ama akvaryumun hacmine göre ve balık sayısına göre bana uygun değilmiş gibi geliyor.

Akvaryum hemen hemen 100 lt, balıkların cmleri ile orantılıyınca balık sayısı uygun sayılır. Tüm bilgileri sorulmadan yazdım, vatozların ölümüne bir neden bulamıyorum çünkü.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Vatoz Balıklarının Ölümü: Nedenleri ve Çözümleri

Vatozlar, akvaryumlarda popüler evcil hayvanlar olsalar da ölümcül olabilecek çeşitli nedenlerden dolayı hayatlarını kaybedebilirler. İşte vatozların neden öldüğüne dair bazı yaygın nedenler:

Akvaryum Koşullarındaki Sorunlar:

• Uygunsuz su sıcaklığı veya pH seviyeleri
    • Yetersiz oksijen seviyeleri
    • Aşırı amonyak veya nitrit konsantrasyonları

Beslenme Hataları:

• Uygun olmayan diyet
    • Böcek ilacı içeren yiyecekler veya su
    • Yetersiz beslenme

Hastalıklar ve Parazitler:

• Vatoz hastalığı
    • Parazitler (örneğin, beyaz nokta hastalığı)
    • Bakteriyel enfeksiyonlar

Stres:

• Ani ortam değişiklikleri
    • Aşırı kalabalık
    • Yetersiz saklanma alanları

Yırtıcı Saldırıları:

• Daha büyük balıklar veya diğer yırtıcı hayvanlar

Diğer Nedenler:

• Yaşlılık
    • Genetik kusurlar
    • Kazalar (örneğin, gövde hasarı)

Vatozlarınızı Korumak:

Vatozlarınızı bu ölümcül nedenlerden korumak için şu adımları izleyin:

• Akvaryum koşullarını dikkatlice izleyin ve ideal seviyelerde tutun.
    • Vatozunuza uygun bir diyet sağlayın.
    • Düzenli olarak su değişikliği yapın ve filtreleri temizleyin.
    • Vatozlarınızı hastalık veya parazit belirtileri açısından izleyin.
    • Akvaryumda stres faktörlerini azaltın.
    • Diğer yırtıcılardan korumak için vatozlarınıza bol miktarda saklanma alanı sağlayın.

Vatozunuz öldüyse, altta yatan nedeni belirlemek ve gelecekteki ölümleri önlemek için bir veteriner hekime danışın.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • 100lt de okadar balık beslenmez o yüzden diğer balıklar strese girip öldürüyorlar
  • Cmleri ile hesapladım bir yerde uygun çıkıyor, tekrar baktım fazla çıktı çünkü cmleri fazla yazmışım hep, örneğin astronotum 6 cm gibi... Bugün iki ayrı petshopta işim vardı sordum ikiside bitkiden olmaz dedi, aldığım vatozlar küçük olduğu içinmiş.. Bende büyükçene aldım bi tane, istedikleri kadar ısırıp vursunlar derisi kalınlaşmış, küçükken öyle değiller ama
  • ilginç vatozlar nasıl ölüyor yaw benim akvaryumda bi kere hastalık olmustu nerdeyse bütün balıkalr öldü vatozlara hiç bi halt olmamıstı...
  • omer-s4@hotmail.com ekle sana bilgi vereym
  • quote:

Orijinalden alıntı: M. Volcano

omer-s4@hotmail.com ekle sana bilgi vereym

Msn kullanmıyorum, burdan forumdan yada özel mesajla bilgi alabilirim.
  • Türler biraz uyumsuz, sizinde söylediğiniz gibi kavga ederler ama alışmışlarsa ve birbirlerine zarar vermiyorlarsa bir süre daha idare edebilirler ama akvaryuma balık eklerken dikkatli olun, yeni geleni dışlayıp öldürebilirler. Soruyla alakalı olmasada genel bir öneride bulunayım dedim, sorunuza gelince; acaba tuz kullanıyormusunuz, ışıklar kaç saat açık kalıyor,balığı aldıktan ne kadar sonra ölüyor, öldüğünde karnı şişmi, kuyruğu ve gözü yenmiş şekildemi, dekorda balğın diğer balıklardan saklanabileceği yer varmı ? Bu soruların cevabına göre sebebi bulabiliriz.
  • Anılarım depreşti 80 cm lik akvaryumumuzda küçükken alıp 20-25 cm ye ulaşan vatozlarımız peşpeşe ölmüştü. Daha sonradan canlıdoğuran türdeki balıklarımıza haşlayarak verdiğimiz sebze yaprağından dolayı bitki zehirlemesi olabileceğini söylemişlerdi. Bunlar oburluk yapıp yaprakları kimseye bırakmayınca zehirleme yapmış. Bu olayı okuyunca aklıma o geldi. Tabii sizin balıklarınızda böyle bir durum yoktur sanırım. Sizin akvaryumunuzda strese giren cikletlerin vatozları fazla hırpalaması söz konusu gibi geldi bana...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guaygu -- 18 Şubat 2010; 2:28:03 >
  • Sık sık dip çekimi yap %20 civarında.Çünkü dipte nitrat vb. balılara zararlı şeyler birikiyor,vatozlar dipte takıldığı için kolay ölüyorlar.Kesinlikle suyu dipten al.Dinlendirilmiş su ekle akvaryuma.
  • Sorun vatozların küçük olmasıymış, çoktandır büyükçene bir vatoz var, gayet sağlıklı takılıyor öyle
  • Bende iki tane büyükçe vatoz var. İstersen sana bedava verebilirim. Boyları 10 cm civarlarında.
    Yavru vatoz almayı düşünüyorum
  • Teşekkür ederim, şuan akvaryumum full dolu, limitte yani, yeni canlı eklemiyorum o yüzden. İhtiyacı olan başkası vardır muhakkak.
  • akvaryuma kayatuzu eklediyseniz vatozların ölüm sebebi o olabilir.Tuza karşı hassaslar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.