Şimdi Ara

Vmod Sonunda ölen Radeon 9800 , 9700 ler...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
1.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet arkadaslar elimde 3 adet ati radeon serisi Ekran karti var, yani vardi, hala varda calismiyor. Kartlar Club3d Radeon 9800 Pro, Ati üretimi 9800 pro ve His 9700 pro.

9800 leri ramlar icin voltage Mod yapayim derken ben bozmustum. 9700 pro ise elime hatali olarak geldi, oyunlarda pixel hatalari oluyordu, önce ram volt u 2.8 den 3.2 ye yükselttim hatasiz calisti. Bir ara onunda ayarini fazla kacirmisim oda Vmod dan calismaz halde.

Sorum bilen veya karsilasanlar icin; vmod sonunda bu kartlarin ram chip lerimi yaniyor, yoksa baska birseymi var 9800 lerden biri büyük bi gürültüyle patlamisti ama digerleri, görünüs acisindan tamamen normal. windows tarafindan taniniyorlar ama ekranda cizgilerden baska birsey yok hatta mause oku bile cizgi halinde ve hareket edebiliyor. ( pci ekran karti kullanarak windows üzerinden tüm radeon ayarlararina ulasabiliyorsunuz)

ram voltage kontrolü ISL6522cb tarafindan yapiliyor=http://www.rojakpot.com/article/ATI/9800Pro_VMod/vmem_check_point_big.jpg moduda zaten bu chip üzerinden yapiyoruz. ama bozulan sanki ramler degil gibi. Ve tahminim basit aptal degistirilebilir bir parca.

Bi ara severek tamir etmeye ugrasmistim ama artik hic bakacak istek yok Son birkez sormak istedim acaba aramizda böyle bisey basina gelipte tamir eden veya hatayi bulan oldumu?

Unutmadan mod yapacak arkadaslara tavsiye ram 4,6 v gpu ise 2,4 v den sonra 9700 veya 9800 kartinizi sonkez bakin sonrasini görmek bile istemezsiniz

Tekrar böyle bi mod yaparsam olasi bir patlamayi görüntülem icin video ya cekcem sonrada internette yayinlarim.

Cevep veren arkadaslara simdiden tesekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tIrTIL -- 25 Aralık 2004, 20:33:33 >

• Arkadaşım ramlere 4.6 volt veririsen tabi yanar.Bunun başka açıklaması yok. GPU'ya 2.4 veririsen o da yara tabiki. GPU'yu 2.0 max , ramleri 3.2 max yapcaksın.O da iyi soğutmayla.Yazık olmuş hepsine.Geçmiş olsun.İnşallah dediğin gibi bir yol bulursun da yaparsın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: X

Arkadaşım ramlere 4.6 volt veririsen tabi yanar.Bunun başka açıklaması yok. GPU'ya 2.4 veririsen o da yara tabiki. GPU'yu 2.0 max , ramleri 3.2 max yapcaksın.O da iyi soğutmayla.Yazık olmuş hepsine.Geçmiş olsun.İnşallah dediğin gibi bir yol bulursun da yaparsın...
    üstüne soguk su iç.windowsun aleti tanıması gayet dogal.aletin tek düzgün çalışan kısmı biosu kalmış çünki.dekor olarak duvara asarsın o kartları anca.ben olsam çekiçle kırardım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dracul

üstüne soguk su iç.windowsun aleti tanıması gayet dogal.aletin tek düzgün çalışan kısmı biosu kalmış çünki.dekor olarak duvara asarsın o kartları anca.ben olsam çekiçle kırardım.

Alıntıları Göster
    Ben bir tane 9700 kaybettim vmod ile.(9700 vmod adlı topik halen durur)
    Kesinlikle düzelmiyor bir daha.Sanırım ya gpu bozuluyor fazla voltajdan yada ramler bozuluyor.Fiziki hiç bir belirti yok tabi bakıldığında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sivil

Ben bir tane 9700 kaybettim vmod ile.(9700 vmod adlı topik halen durur)
    Kesinlikle düzelmiyor bir daha.Sanırım ya gpu bozuluyor fazla voltajdan yada ramler bozuluyor.Fiziki hiç bir belirti yok tabi bakıldığında.

Alıntıları Göster
    oc nin zararlari iste.oc nin demekki pekte yarari yokmus.bazen gereksiz oc yapiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KeanuReeves

oc nin zararlari iste.oc nin demekki pekte yarari yokmus.bazen gereksiz oc yapiliyor.

Alıntıları Göster
    allahım deliricem yaa. hem fazla voltaj veriyorsun hem de neden bozuluyor diye soruyorsun. boş konuşmalar yapmak için konu açmayalım lütfen. 3 kart yakmışın hala aynı hatayı yapıyorsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Elmedin

allahım deliricem yaa. hem fazla voltaj veriyorsun hem de neden bozuluyor diye soruyorsun. boş konuşmalar yapmak için konu açmayalım lütfen. 3 kart yakmışın hala aynı hatayı yapıyorsun

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: DarkSmiley

Neden degil ne bozuldu diye soruyorum? Burada kimseye benim ne yaptigim hakkinda yorum yapma hakkini vermiyorum. Sadece kartlarin elektronik düzenekleri hakkinda yorum yapabilirsin. Ben bir amatör degilim ve egitim görecegim alan ile ilgili deneyim sahibi olmak istiyorum. Ve kartlar benimdir duvara asarim yakarim üstüne yatarim vs.

Kartlarin bozulma nedenleri ramlerdeki veya gpu daki problemler degil, yani yüksek voltaj verdiysek salakda degiliz geregi gibi sogutuluyordu kartlar. Buradaki problemler basitce anlatirsam kartin yükselen elektrik akimi ihtiyacini karsilayamayan ve fonksiyonunu kaybeden güc devre düzeneklerinde. Hatta sadece ram güc devre düzeneklerinde. Cünkü Ati Gpu sunu 2,7 voltta 17,7 ampere kadar besleyebilen Sentech Güc kontrolörü ve kaliteli, Falco elektronikten 2x2 mm lik Power Indictorler ile donatmis...

Donanimhaber forumlarinda acilan konulara bu sekilde cevaplar verilmesi beni hep üzdü. Burada 1 e 1 chat yapar gibi yazilar yazanlar var. Kisilerin kisilikleri üzerine olan yorumlarin ( bunlar kisilerin yaptiklaridir ) yanlizca kisinin sahsina karsi yapimamasi gibi bir durum var ki bu forum tüm herkese acik ve herkes tarafindan okunabilir.

Ben hala bir umutla böyle bi tecrübe yasamis birini ariyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tIrTIL -- 26 Aralık 2004, 3:33:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tIrTIL

quote:

Neden degil ne bozuldu diye soruyorum? Burada kimseye benim ne yaptigim hakkinda yorum yapma hakkini vermiyorum. Sadece kartlarin elektronik düzenekleri hakkinda yorum yapabilirsin. Ben bir amatör degilim ve egitim görecegim alan ile ilgili deneyim sahibi olmak istiyorum. Ve kartlar benimdir duvara asarim yakarim üstüne yatarim vs.

Kartlarin bozulma nedenleri ramlerdeki veya gpu daki problemler degil, yani yüksek voltaj verdiysek salakda degiliz geregi gibi sogutuluyordu kartlar. Buradaki problemler basitce anlatirsam kartin yükselen elektrik akimi ihtiyacini karsilayamayan ve fonksiyonunu kaybeden güc devre düzeneklerinde. Hatta sadece ram güc devre düzeneklerinde. Cünkü Ati Gpu sunu 2,7 voltta 17,7 ampere kadar besleyebilen Sentech Güc kontrolörü ve kaliteli, Falco elektronikten 2x2 mm lik Power Indictorler ile donatmis...

Donanimhaber forumlarinda acilan konulara bu sekilde cevaplar verilmesi beni hep üzdü. Burada 1 e 1 chat yapar gibi yazilar yazanlar var. Kisilerin kisilikleri üzerine olan yorumlarin ( bunlar kisilerin yaptiklaridir ) yanlizca kisinin sahsina karsi yapimamasi gibi bir durum var ki bu forum tüm herkese acik ve herkes tarafindan okunabilir.

Alıntıları Göster
    Tahminimce kartın pcbsi belli bir voltajın üzerini kaldıramıyor..Belki gpu yada ramler sağlam olarak kalabilir ancak pcbde bir hasar oluşmuş olabilir..Eğer gpu ve ramlerin sağlam olduğunu düşünüyosan olay pcbde..Zaten ramlerde de bazen ram chipleri ve ramin pcb dizaynına göre bazı ramlerde voltaj yemem sorunu baş gösteriyor..belkide 6 katmanlı pcb yetmiyor veya pcb üzerine doğru olarak yerleşim yapılamıyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: fenomenhaa

Tahminimce kartın pcbsi belli bir voltajın üzerini kaldıramıyor..Belki gpu yada ramler sağlam olarak kalabilir ancak pcbde bir hasar oluşmuş olabilir..Eğer gpu ve ramlerin sağlam olduğunu düşünüyosan olay pcbde..Zaten ramlerde de bazen ram chipleri ve ramin pcb dizaynına göre bazı ramlerde voltaj yemem sorunu baş gösteriyor..belkide 6 katmanlı pcb yetmiyor veya pcb üzerine doğru olarak yerleşim yapılamıyor..

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: fenomenhaa

Tesekkürler fenomenhaa iste ben böyle tecrübelerime kendi tecrübelerini,yorumlarini ekleyen kisilere ulasmak istemistim. Ama pbc saglam görünüyor ya. Tabi tekrar bi kontrol etmem gerekli.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: fenomenhaa

Tesekkürler fenomenhaa iste ben böyle tecrübelerime kendi tecrübelerini,yorumlarini ekleyen kisilere ulasmak istemistim. Ama pbc saglam görünüyor ya. Tabi tekrar bi kontrol etmem gerekli.

Alıntıları Göster
    Rica ederim hocam..Bende aynı görüşteyim..Ancak Pcbde gözle göremeyeceğim bir hasar oluşmuş olabilir ki max 2 katmanı görebiliyoruz(en üst ve en alt) ancak pcb oluşturulan ürüne göre bir çok katmandan oluşuyor..Belki aradaki katmanlarda bir hasar oluşmuş olabilir ..Tabiki benimki sadece bir tahmin

• quote:

Orijinalden alıntı: fenomenhaa

Rica ederim hocam..Bende aynı görüşteyim..Ancak Pcbde gözle göremeyeceğim bir hasar oluşmuş olabilir ki max 2 katmanı görebiliyoruz(en üst ve en alt) ancak pcb oluşturulan ürüne göre bir çok katmandan oluşuyor..Belki aradaki katmanlarda bir hasar oluşmuş olabilir ..Tabiki benimki sadece bir tahmin

Alıntıları Göster
    kardeş voltaj kontrol entegreleride bozulmuş olabilir.egerki ztn bilgin varsa ölcersin çıkış veriyolarmı görürsün.sen gelmişsin soru soruyorsun sonra millete kızıyorsun.nerdeyse sanayi ceryanı verecekmişin kartlara valla.o enregreler bozulmuşsa onları bulabilirsin.ama pahalılar biraz haberin olsun.

• quote:

kardeş voltaj kontrol entegreleride bozulmuş olabilir.egerki ztn bilgin varsa ölcersin çıkış veriyolarmı görürsün.sen gelmişsin soru soruyorsun sonra millete kızıyorsun.nerdeyse sanayi ceryanı verecekmişin kartlara valla.o enregreler bozulmuşsa onları bulabilirsin.ama pahalılar biraz haberin olsun.

Alıntıları Göster
    ben de vmod sonucu 1 adet ati 9700 pro yaktım.. vmod yapıp çalıştırdıktan sonra atitool ile maximum ram hızını ararken ekranda yırtılmalar oldu.. direnci söküp tekrar açtım ama geçmiş olsun...
    şimdi karta aklıma geldikce işkence yapıyorum... mahkumların tırnaklarını söker gibi ben de ramleri söküyorum karttan, işlemcisini falan kırıyorum.. karta fiziksel hasar gözükmüyodu sanırım ramler yanmıştı... bi daha töööbe

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BaMKaN -- 26 Aralık 2004, 14:25:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BaMKaN

ben de vmod sonucu 1 adet ati 9700 pro yaktım.. vmod yapıp çalıştırdıktan sonra atitool ile maximum ram hızını ararken ekranda yırtılmalar oldu.. direnci söküp tekrar açtım ama geçmiş olsun...
    şimdi karta aklıma geldikce işkence yapıyorum... mahkumların tırnaklarını söker gibi ben de ramleri söküyorum karttan, işlemcisini falan kırıyorum.. karta fiziksel hasar gözükmüyodu sanırım ramler yanmıştı... bi daha töööbe

Alıntıları Göster
    dogru voltaj ve dogru mhz lerde dogru sogutma ile sorun cıkmaz.ben 970 proyu gpu:450/ram:800mhz olarak v modlu olarak 1 yıldır çalıştırıyorum.hiçbir sorun yok.

• quote:

dogru voltaj ve dogru mhz lerde dogru sogutma ile sorun cıkmaz.ben 970 proyu gpu:450/ram:800mhz olarak v modlu olarak 1 yıldır çalıştırıyorum.hiçbir sorun yok.

Alıntıları Göster
    Bak şimdi korkuttun beni ben de vmod yapacaktım ekran kartıma vazgeçiyim bari
  • quote:

Alıntıları Göster
    Birilerini kirdiysam özür dilerim ben sadece ciddi oldugumu belirtmek istedim.

Ram ve cpu ya giden volt lar normal 1.7 gpu , 2,92 Ram. Ram biraz yüksek ama bilmiyorum neden.

Bozuk olan voltaj kontrolörünü bulmani yolu nedir? Bilen varmi?

Gecmis olsun bamkan mala gelsin cana gelmesin.

• quote:

Birilerini kirdiysam özür dilerim ben sadece ciddi oldugumu belirtmek istedim.

Ram ve cpu ya giden volt lar normal 1.7 gpu , 2,92 Ram. Ram biraz yüksek ama bilmiyorum neden.

Bozuk olan voltaj kontrolörünü bulmani yolu nedir? Bilen varmi?

Gecmis olsun bamkan mala gelsin cana gelmesin.

Alıntıları Göster
    Geçmiş olsun ama bazen sınırları aşmamak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: Soulfly

Geçmiş olsun ama bazen sınırları aşmamak lazım

Alıntıları Göster
    ben de Vmod yaptım yaptım SAPPHIRE 9800pro@XT ye. çalışmadı. 1 ay kullandım öyle trimmer sökülü ancak lehimli kablolar üzerindeydi kartın. sonra bi gece bu kablolar nie haala duruyo ki dedim ve nazik bi şekilde ufacık lehimlerinden söktüm kabloları. VE kart bi daha açmadı. Vgpu ölçme noktasından baktım eskiden 1,78v olan vGPU bi anda 0.01 fln oldu. ne yaptıysam düzelmedi. SMD lerin bacaklarındaki lehimler zarar görmüştür dedim kabloları sökerken. yacızıoğlunda büyüteçle çok ince lehim yapan bi eleman buldumç ona biraz lehim koydurttum o 2 SMD nin bacaklarına. tamamdır bunlar dedi adam. tekrar taktım kartı sisteme. aynı. garantiye vericem bakalım noolcak.... bu arada sizce ne olmuş olabilir?!?! düşünsenize kartın üzerinde 2 noktaya incecik hehimle kablo tutturuyonuz. sonra kart çalışıyor o halde 1-2 ay. bi gece o kabloları yerinden söküyorsunuz dikkatlice ve kart çalışmıyor artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi King_Arthur -- 26 Aralık 2004, 19:47:47 >

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: tIrTIL

Ewt kesinlikle haklısın. Benim 9800pro(r350) ya vmod yapmamıstım. Kart gigacube xt biosuyla 460/420 de rahatlıkla calısabiliyordu. Sonra yeni sistem topladım ve bu kartı taktım.

Yani daha dogrusu taktıgımı zannettim. Sistemi actim goruntu yok. Sonra kontrol ederken kartın tam oturmadıgını farkettim. Kartı tam oturttum sistem acıldı. Yine 450/400 de kullanıyorum fln, 20dk sonra goruntu birbirine girdi ! Hani ram overclockunu fazla kacırırızda ekran full artifact olur ya aynen oyle.

Ekran kartının overclogunu dusurdum yine aynı. Standart bios yukledim yine aynı. Yani sistem acıldıktan max 20dk sonra goruntu birbirine giriyordu. Kartın her tarafına baktım herhangi bir iz fln yoktu. Zaten GPU ve ramlerde hasar olmadıgına emindim cunku ilk 20dk calısırken 460/420 de bile takır takır oynuyordu sonra goruntu karısıyordu. Anladım ki kartın uzerindeki bir devre bozulmustu ve ramlere bir sure sonra besleme yapamıyordu(yani giden voltaj dusuyordu) ama bulmak mumkun degildi. Garantiye gonderdim degisip geldi.

Sonuc olarak, kartın uzerinde hangi devrelerin ne ise yaradıgını bilsek bunları tamir ettirmek mumkun olabilir. Herkes bilgilerini ve yasadıkları tecrubeleri bu topicte ayrıntılı olarak paylasırsa cok iyi olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Soultrap

quote:

Orjinalden alıntı: tIrTIL

Ewt kesinlikle haklısın. Benim 9800pro(r350) ya vmod yapmamıstım. Kart gigacube xt biosuyla 460/420 de rahatlıkla calısabiliyordu. Sonra yeni sistem topladım ve bu kartı taktım.

Yani daha dogrusu taktıgımı zannettim. Sistemi actim goruntu yok. Sonra kontrol ederken kartın tam oturmadıgını farkettim. Kartı tam oturttum sistem acıldı. Yine 450/400 de kullanıyorum fln, 20dk sonra goruntu birbirine girdi ! Hani ram overclockunu fazla kacırırızda ekran full artifact olur ya aynen oyle.

Ekran kartının overclogunu dusurdum yine aynı. Standart bios yukledim yine aynı. Yani sistem acıldıktan max 20dk sonra goruntu birbirine giriyordu. Kartın her tarafına baktım herhangi bir iz fln yoktu. Zaten GPU ve ramlerde hasar olmadıgına emindim cunku ilk 20dk calısırken 460/420 de bile takır takır oynuyordu sonra goruntu karısıyordu. Anladım ki kartın uzerindeki bir devre bozulmustu ve ramlere bir sure sonra besleme yapamıyordu(yani giden voltaj dusuyordu) ama bulmak mumkun degildi. Garantiye gonderdim degisip geldi.

Sonuc olarak, kartın uzerinde hangi devrelerin ne ise yaradıgını bilsek bunları tamir ettirmek mumkun olabilir. Herkes bilgilerini ve yasadıkları tecrubeleri bu topicte ayrıntılı olarak paylasırsa cok iyi olur.

Alıntıları Göster
    Galiba haklısın Soultrap,çünkü ne ram nede gpu anormal derecede ısınmıyorken yani herşey kontrol altındayken onların bozulması pek akla yatkın gelmiyor.Dediğin gibi bir devrede vmod sonucu oluşan fazla voltajdan kaynaklanan bir hasar oluyorki akabinde kart çalışmaz oluyor.Vmod yapılan kimi kartlar hala çalışıyorken bazılarınında kısa bir süre sonra iflas etmesi belkide markadan markaya kullanılan devrelerin kalitesinden-dayanıklılığından değişiyor olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: sivil

Galiba haklısın Soultrap,çünkü ne ram nede gpu anormal derecede ısınmıyorken yani herşey kontrol altındayken onların bozulması pek akla yatkın gelmiyor.Dediğin gibi bir devrede vmod sonucu oluşan fazla voltajdan kaynaklanan bir hasar oluyorki akabinde kart çalışmaz oluyor.Vmod yapılan kimi kartlar hala çalışıyorken bazılarınında kısa bir süre sonra iflas etmesi belkide markadan markaya kullanılan devrelerin kalitesinden-dayanıklılığından değişiyor olabilir.

Alıntıları Göster
    Kartlari son kez calisir duruma getirme cabalarida sonucsuz arkadaslar Ati üretimi olan kart biraz düzeldi gibi yani windows icinde neredeyse yazilar okunacak hale geldi.

Diger 9800 ise manyak bi sekilde cayir cayir yandi neden olduguna yorum yapamiycam. Yani 9700 ün vddr güc regülatörü 9800 e uyar diye düsündüm aslinda uyuyorda ama herhalde yanlis lehimledim.

Olayin 1. kismini yakalayamadim ama 2. kismini telefonla videoya cektim, Izleyin ilginc olabilir, yani sizin icin...

Mpeg4 formatinda, media player classic aciyor olmasi lazim.

http://mitglied.lycos.de/.../video_00013.mp4

Bunun disinda genelde nerelerde problem oldugunu gösteren bir fotografida upload edecegim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tIrTIL -- 2 Haziran 2010; 21:29:18 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.