Şimdi Ara

Vodafone Kontratlı HTC Desire PDA >> Custom Rom Yükleme İşlemi.... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
456
Cevap
2
Favori
33.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • daha güzel anlatılamazdı. emeğine sağlık
  • Addictivetips sitesinde çok basit şekilde s-off nasıl yapılır anlatılıyor.Hatta dediklerine cihazın sınırsız olarak s-off olması sağlanabiliyor.Böylece stock rom yüklüyken güvenli bir şekilde (recovery moddan daha güvenli) custom rom yüklemesi yapabiliyormuşsunuz.

Kaynak
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet-79

@WilliamBillMunny
    Peki bu s-off ile s-on arasında gözlemlediğiniz bir fark oldumu?

benim cihaz root lu olmasına rağmen, s-on olduğu için, system üzerinde read-write izni vermiyordu. dolayısıyla, SDK daki adb push gibi komutlar izin hatası veriyordu. HTC Sync ile yükleyebiliyordum tabi. ama onda da market ve market-enabler ı kurduğum halde, market hep çöküyordu, kapanıyordu, uygulamaları indiremiyordu. şimdi sorun halloldu. eğer markete erişiminiz varsa, ben s-off yapın demem...

yaptığı tamamen root etme... full root yani.

S-OFF un en önemli özelliği HTC tarafından imzalanmamış flash update leri yükleyebilme, boot ekranını değiştirme, telefon açılmasa bile recovery i moda girip custom rom atabilme gibi şeyler... bir de S-OFF durumundan S-ON haline dönebiliyosun. orjinal rom daysan, OTA update i S-OFF un üzerine yazıp, S-ON yapıyormuş. garanti de sorun olmaz yani.

tabi Türkiye de root edince bile garantinin gittiğini söylüyorlar. durum ne bilmiyorum. amerikada mahkeme kararı ile kullanıcıların root etme hakkı olduğu tasdiklenmiş. orda root yapınca garanti dışı kalmıyosun yani... bizde kim mahkemeye verecek de uğraşıp, hakkımızı kazandıracak :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WilliamBillMunny -- 20 Aralık 2010; 1:18:21 >

• ben dava açarım ama gerekli her türlü bilgiyi bilmem lazım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: OzeNHocA

ext2-size = 512 mb olan yeri de 768 mb yapalım okeyleyelim

Öncelikle eline sağlık çok güzel bir anlatım olmuş, benim merak ettiğim konu eğer burada 768 mb yerine mesela 4 gb yapsam sorun çıkar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aldini

quote:

Öncelikle eline sağlık çok güzel bir anlatım olmuş, benim merak ettiğim konu eğer burada 768 mb yerine mesela 4 gb yapsam sorun çıkar mı?

Benim araştırmalarımda hep 768 mb olarak karşıma çıktı. Yani custom romlarda genelde böyle tavsiye ediliyor. Ama neden olmasın. Uğraşırım, denerim, sabırlıyımdır diyorsanız eğer bizler de öğrenmiş oluruz....
  • quote:

quote:

quote:

Benim araştırmalarımda hep 768 mb olarak karşıma çıktı. Yani custom romlarda genelde böyle tavsiye ediliyor. Ama neden olmasın. Uğraşırım, denerim, sabırlıyımdır diyorsanız eğer bizler de öğrenmiş oluruz....

Ben zaten yapmayı düşünüyorum da geri dönüşü olur mu onu bilemiyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ben zaten yapmayı düşünüyorum da geri dönüşü olur mu onu bilemiyorum.

Şöyle bir yol haritası uygun olur, madem deneyeceksiniz.

Önde titanium backup ile uygulamalarınızın yedeğini alırsınız.
    SD kartı bilgisayarınıza yedeklersiniz.
    SD+ olmayan bir rom yüklersiniz. Oxygen rom 51 mb işinizi görür.
    Bilgisayarınıza storage olarak bağlar bir partition programı ile sd karttaki partitionları silersiniz.
    Sonra hboot + recovery + partition açma yaparsınız.
    Tekrar başlatıp sd kart içine yedeklediğiniz şeyleri geri yüklersiniz. Özellikle SD+ romun *.zip kurulumunu
    Sonra hboot + recovery + custom rom yükleme işini yaparsınız.

Baktınız denediniz olmadı bu üsttekileri bir daha yapmanız gerekir.

Bence abartmanıza gerek yok ama denemeden de bilemezsiniz. Yani karar sizin... Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzeNHocA -- 20 Aralık 2010; 18:29:39 >

• bu yaptıgınız işlem ne oluyor ?? :S
  • bugun hızlıaldan 8gb class 6 kart sıparısımı verdım,burdakı tum dosyaları ındırdım.kart elıme ulastıgında burdakı yonergelere uygun olarak yukleme yapacagım.
    özen hocam acaba bu custom romların update lerini nasıl yapacagız?yeni surumu cıktıgında kendısı ıcınden update edıyormu(ota benzeri) veya tekrar custom rom yukleme işlemimi yapacagız.
  • Update islemini ben de merak ediyorum. Henuz kullandigim rom update edilmedi.
    LeeDroid rom ile beraber gelen Rom Manager adinda uygulama var. Belki oradan yapiliyor olabilir. Guncelleme ciksin bakalim. Eger oluyorsa paylasirim.
  • OzeNHocA
    Bilgisayarın Aygıt Yöneticisinden android-usb-driver i güncelleyemedim indirdiğim drıver yüklenmiyor.Nasıl yapacağım anlatabilirmisiniz.cihazı bilgisayara tanıtamadım.Recoveri menüsünden Partition sd cart ı birtürlü bulamadım resimli olarak gösterebilirmisiniz saygılar
  • Hocam merhaba öncelikle ben Leodroid Romu kuracaktım iyi demişlerdi.Clockware mod da Patition yok menüde.Bende install zip from sd kart dedim rom ve radio yu seçtim garip bir süreçten sonra kurdu gibi oldu ama şimdi pini giriyorum telefonu tam açacak yok olmuyor force close veriyor hata veriyor sürekli!! şimdi ben ne yapıcam telefonda açılmıyor. Rom yüklemek şart mı ? benim HTC nin romundaki tek sıkıntım herşeyi sd karta taşıyamamaktı.Hangi rom en iyisi ve nasıl yüklücem hepsini sd karta taşıyabileceğim şekilde lütfen acil yardım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozcankevser

OzeNHocA
    Bilgisayarın Aygıt Yöneticisinden android-usb-driver i güncelleyemedim indirdiğim drıver yüklenmiyor.Nasıl yapacağım anlatabilirmisiniz.cihazı bilgisayara tanıtamadım.Recoveri menüsünden Partition sd cart ı birtürlü bulamadım resimli olarak gösterebilirmisiniz saygılar

Önceden sisteminizde kurulu HTC Sync varsa kaldırın veya etkisiz hale getirin. Driver tanıtma işlemini şu şekilde yapmalısınız. "Daha önce yüklenmiş driver varsa onu kaldırın. HTC Sync ile geleni"
    1. Desire PDA yı kapatın.
    2. Kapandıktan sonra Ses kısma tuşu ile beraber açın. HBOOT münüsünde açılacak. Birtakım yazılar çıkacak, sonra HBOOT menüsünde kalacak.
    3. Cihaz bu haldeyken USB ile bilgisayara bağlayın.
    4. Bağlantı sağlandığında Aygıt yönectisi içinde Diğer aygıtlar içerisinde Android 1.0 göreceksiniz.
    5. Android 1.0 sağ tıklayarak driver güncelleştirmeyi seçiniz.
    6. Daha önce indirip zip içerisinden çıkardığımız USB driverinin olduğu klasörü seçin. Böylece driveri bulup yükleyecek.
    7. Bu işlemlerden sonra bilgisayar ile bağlantıyı sonlandırıp telefonu normal bir şekilde açın.
    8. Daha sonra Clockwork mod yükleyebilmek için
    a: Menü tuşu /Ayarlar/Uygulamalar/Geliştirme/ USB hata ayıklama seçeneğini aktif hale getirin.
    b: Bu işlemleri yaptıktan sonra cihazı USB ile bilgisayara bağlayın.
    c: Size bağlantı şeklini soracak Yalnızca Şarj Et seçili olacak.
    d: Daha sonrasında Unrevoked çalıştıracaksınız yani Reflash package.exe
    e: Eğer tüm yapalınlar eksiksizse size bir menü açılacak tamam diyerek işleme başlayacaksınız.
    f: Unrevoked programı birkaç kere telefonunuzu başlatabilir Done yazınısı görene kadar müdahale etmeyin. Done yazısını gördüğünüzde artık telefonunuz Root olmuştur.
    g: Root işlemi başarılı olduktan sonra rom yükleyebiliriz.
    - - -

• quote:

Orijinalden alıntı: burokoli

Hocam merhaba öncelikle ben Leodroid Romu kuracaktım iyi demişlerdi.Clockware mod da Patition yok menüde.Bende install zip from sd kart dedim rom ve radio yu seçtim garip bir süreçten sonra kurdu gibi oldu ama şimdi pini giriyorum telefonu tam açacak yok olmuyor force close veriyor hata veriyor sürekli!! şimdi ben ne yapıcam telefonda açılmıyor. Rom yüklemek şart mı ? benim HTC nin romundaki tek sıkıntım herşeyi sd karta taşıyamamaktı.Hangi rom en iyisi ve nasıl yüklücem hepsini sd karta taşıyabileceğim şekilde lütfen acil yardım..

Muhtemelen sizde clockwork recovery aktif olmuştur. Menüleri benim yukarıda sıraladıklarımdan farklı şekilde olabilir.

- Reboot system now
    - apply sdcard.update.zip
    - wipe data/factory reset
    - wipe cache partition
    - install zip from sdcard
    - backup and restore
    - mounts and storage
    - advanced

Bu menüye göre açıklayacak olursak;

BİLGİSAYARA YEDEK ALMAYI UNUTMAYIN

advanced menüsü içerisinde Partition SD kart seçeneğini göreceksiniz.
    Partition işlemlerini yaptıktan sonra wipe data/factory reset işlemini yaparsınız
    sonra yine advanced menüsü içerisindeki wipe dalvik cache işlemini gerçekleştirirsiniz (böylece eski roma ait ne var ne yok tüm ayarlar dosyalar silinir.)
    ROM yükleme işlemini ise install zip from sdcard seçerek yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzeNHocA -- 22 Aralık 2010; 15:45:14 >

• sayın ozenhoca resmi andorid markete erişebilmem için root işlemini yapmam yeterli mi yoksa illa ki custom rom kurmak zorundamıyım. resmi andorid'in yeni sürümünü kurdum telefonun orjinal haliyle ve program açıldıktan sonra zorla kapat uyarısı çıkıp kapanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sagamor

sayın ozenhoca resmi andorid markete erişebilmem için root işlemini yapmam yeterli mi yoksa illa ki custom rom kurmak zorundamıyım. resmi andorid'in yeni sürümünü kurdum telefonun orjinal haliyle ve program açıldıktan sonra zorla kapat uyarısı çıkıp kapanıyor.

Custom rom yüklemeden önce bir şekilde Android Market yüklemiştim. Fakat bir türlü çalışmıyordu. Ya program buluyor indirmiyordu veya hiç çalışmıyordu. Sanırım Türkiye ile olan vergi problemleri yüzünden Android market orijinal romlarda özellikle engelleniyor. Sadece koymamazlık etmiyor aynı zamanda bir şekilde yükleseniz de engelliyorlar.
    Bunlardan kurtulabilmek için çareyi custom rom yüklemekte buldum.
    Android market değil de türevlerini de kurabilirsiniz. Böylece orijinal romda kalırsınız. Bunu da denedim orijinali gibi olamıyorlar. Bunun dışında applanet diye bir seçenek daha var. Fakat yüklenmesi ve indirilmesi baya bir eziyet. Ben indirebilmiş fakat yükleyememiştim. Custom rom kurmak daha basit gelmişti.
    Yazımı okumuşsanız LeeDroid tavsiye ettiğimi görmüşsünüzdür. LeeDroid orijinal rom üzerinde eklemelerle oluşturulmuş. Türkçe destekli bir romdur. Eklemeleri çok eksiği yoktur.

• aynen katılıyorum. alternatif marketler çok kötü. orjinal marketin yerini asla tutamıyorlar. o zaman sizin de dediğiniz gibi custom rom yüklemek farz oldu gibi çünkü marketsiz android hiç bişeye benzemiyor.
  • TAVSİYE

Cache Mate for Root users.

Android Market'te bulabilirsiniz. Çok kullanışlı ve faydalı bir uygulama. Sistemde şişmiş gereksiz, temporary dosyalarını kaldırıyor...
  • OzeNHocA
    Alakan ilginden dolayı teşekkür ederim.android 1.0 yükledim ve Unrevoked çalıştırdım dediğin gibi cihaz birkaç kere bilgisayara bağlanıp kopma sesi verdi birkere kapandı açıldı beyaz htc sayfasında takıldı kaldı ve Unrevoked ekranında (we didnt root this happens sometimes.please restart and try again)yazısı kaldı.Bende pili çıkartıp cihazı açtım . işlemi tekrarladım yine aynısı oldu.benim cihazda (s_on) yazıyor.Daha önce root olmuş bir cihaz ama ben yapmadım.ve (s_on) (s_off) olabilir daha önce karıştırırken ben (ON )ya yapmış olabilirim fakat tam hatırlamıyorum.bendeki root menüsü eski herhaldeki sd karta yer açamıyorum o yüzden yeni versiyon yüklemek istiyorum. saygılar.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.