Şimdi Ara

Wireless özellikli sd kart tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
1.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kullanmış olduğum Nikon d7000 için telefonla bağlantı kurma çalışmalarım sonucu, nikonun üretmiş olduğu Wireless adaptörlerin d7000 ile uyumsuz olduğunu ve bu bağlantının kablosuz olarak yapılabilmesi için ancak bir Wireless SD kartın kullanılması gerektiğini öğrendim.

Fakat yaptığım araştırmalar sonucunda hiç doğru düzgün bir sd kart bulamadım. Class 4 ve Class 6 kartlar mevcut ve en fazla 8gb hafızaları.

Aslında firmaların ürettiği çok kaliteli sd kartlar var, mesela Toshiba'nın kendi sitesinde class10 Modeller var fakat türkiye piyasasında satan bir yer bulamadım.

Sizden ricam, bu tür eye-fi dedikleri sd kartlardan kullanan varsa deneyimlerini bana aktarabilirlermi. Veya konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• pandorria P kullanıcısına yanıt
    Gittigidiyor'da Toshiba FlashAir 16GB Class10 var: >>> Link <<<

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan the Wise -- 6 Nisan 2014; 13:34:05 >
  • Teşekkür ederim bu gözümden kaçmış. Bu satıcıdan ürün alan varmı acaba güvenebilirmiyim. Daha önce bir kaç kere gittigidiyorda sıkıntı çektim. İlanda yazan üründen farklı bir ürün göndermişlerdi. Sağolsun gittigidiyorda hiç yardımcı olmadı. O yüzden tereddütteyim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Valla satıcı şimdiye kadar 5 satış gerçekleştirmiş sanırım. Puanı da %100. Ama yaptığı satış sayısı çok az, o yüzden "kesinlikle güvenilir" demek zor. Almadan önce iyi düşünmek hatta satıcıyla temas kurup tavrını ölçüp-biçmek gerekebilir.

Gittigidiyor'da normalde ücretsiz iade ve 7 gün içerisinde cayma hakkı bulunuyor. Ayrıca ürünü teslim alıp sonrasında onay verdiğiniz bir sistem olduğu için farklı ürün gönderme durumunda, onay vermeden hakkınızı arayabiliyor olmanız lazım.
  • Evet bende o şekilde biliyordum fakat onaylamaktan başka seçenek sunuyorlar. Onaylamazsanız 3 gün sonra otomatik onaylanıyor sistem tarafından

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Öyle bir durumda da cayma hakkınız var: Gittigidiyor.com Alıcılar için İade Süreci ve Cayma Hakkı

quote:

4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak, sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkının kullanılması GittiGidiyor'a özel bir durum değildir. Yönetmeliği her kurum uygulamalıdır.
    quote:

Cayma hakkını kullanılabilmeniz için teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde, iade hakkınızı kullanarak ürünü iade etmek istediğinizi satıcıya bildirmelisiniz. Satıcı, talebinizi aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini size hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür.

Sıfır Risk süreci içerisinde ürün bedeli satıcıya aktarılmış olsa bile, cayma hakkı gereğince ürünü iade edip parasını iade alma hakkına sahipsiniz.

• Vallaha ben çok uğraştım iade edememiştim. Gittigidiyorla iletişime geçtim. Satıcının onayı olmadan iade edemezsiniz dedi. Satıcıda hiçbir şekilde yardımcı olmamıştı. Sonuç olarak almak zorunda kalmıştım.

• Class 6 ile Class 10 arasında ne fark var? Nikon d7000 kullanıyorum. Sadece fotoğraf çekiyorum.

Wifi hızları aynı diğer modellerinde. Sadece veri yazma ve okuma hızlarında fark var anladığım kadarıyla.

Bu hız farkı benim kullanımımda farkettirirmi?

Class 6 ile Class 10 arasında nerdeyse 2 kata yakın teorik okuma-yazma hızı farkı (6 MB/sn-10 MB/sn) var. Çok fazla seri çekim (burst mode) kullanıyorsanız (hele ki raw çekiyorsanız) veya HD video çekiyorsanız farkettirebilir.

Makinaların sınırlı tampon belleği vardır, bellek dolana kadar (D7000'de min. 10 RAW veya min. 30 JPEG fotoğraf) seri çekim yapabilirsiniz, sonra bir duraksama olur. İşte bu duraksamanın süresi de kartın o tampon belleği boşaltma hızına bağlı. Yani örneğin, D7000'in 6 fps hızını düşünürsek, seri çekim ile 1,5 sn'de tampon belleği her biri 20 MB'tan 10 RAW ile doldurursun. Toplam 200 MB olan bu belleğin boşalması da teorik olarak Class 6 ile 33 sn, Class 10 ile 20 sn sürer.

HD video'da ise, D7000'in 1080p 24p video'yu ~170 MB/dk olacak şekilde kayıt yaptığını okudum bir yerde, bu da ~3 MB/sn demek. Class 6'da 10'da yeterli gelebilir gibi duruyor, zaten kılavuzunda en az Class 6 kullanın yazmışlar.

İhtiyacın var mı yok mu sen karar ver.

• 1. Kart slotuna 32gb lık sandisk Class 10 takılı. 2.slotada 8 veya 16gblık class6 toshiba flashair taksam.

1.slotu Raw 2. Slotu JPEG için kullanıyorum.

Bu şekilde yapsam hıza etkisi olur mu?

Darboğaz yaratacak olan zaten RAW çekimdir, JPEG değil. RAW+JPEG çekiyorsan zaten 6 fps seri çekimde 1,5 sn sonra RAW'dan dolayı buffer dolacaktır, 30 MB/sn'lik Class 10 kart da kullansan 200 MB'lık buffer'ın boşalması min. 6 sn sürer. Bunu engellemek için 150 MB/sn üstü hızlarda yazılabilen extreme SD kartlar var ama spor fotoğrafçısı ya da avlanan vahşi hayvan fotoğrafçısı falan değilsen böyle bir yatırım senin için gereksiz olur. Yok sadece JPEG çekiyorsan zaten buffer min. 30 JPEG kapasiteli ve 6 fps ile bu 5 sn boyunca seri çekim yapabilmen demek. Zaten bu süre zarfında, 30 kare içinden istediğin fotoğrafı yakalayamadıysan, geçmiş olsun.

Bence senin dediğin şekilde RAW için Class 10, JPEG için Class 6 kullanmak sorun olmayacaktır. Telefon/tabletten paylaşımları zaten JPEG yapabildiğin için sadece o kartı wireless almak mantıklı. Yazım hızına da çok takma derim, söylediklerinden anladığım kadarıyla çok yüksek miktarda seri çekime ihtiyaç duyacak değil gibisin, dolayısıyla da oluşacak duraksamayı da pek umursayacak gibi durmuyorsun. O yüzden bence RAW için de standart Class 10 yetecektir.

Bu arada D7000'in RAW'ı bir SD karta JPEG'i diğer SD karta kaydet gibi bir özelliği olduğunu bilmiyordum, bişey daha öğrenmiş olduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan the Wise -- 7 Nisan 2014; 0:24:44 >

• Vatan bilgisayardan 6tl ye micro usb yi normal usbye çeviren bir kablo aldım. Fot makinesini telefona kabloyla bağlar bağlamaz fotoğraflar galeride gözüküyor artık. Ayrıca program yardımıyla kumanda olarakta kullanabiliyorum. Ucuz ve güzel oldu tavsiye ederim :)

• Android telefonun var sanırım, şanslısın Iphone 4 için sanırım böyle bir imkan yok
  • Iphone içinde otg kablolar mevcut ama jailbreak yapmadan kullanamıyorsun sanırım.

• Eye-Fi
  • Eye fi kullanıyorum. Note 2 de d600 ile çektiğim fotoları ayna gibi izlemek çok çok güzel. Ister pc ister tablet ister telefona wifi ile gönderiyor. Kurmak 20 saniye alıyor.
    Ama dosya transferi süper hızlı değil.

• Ben de eye-fi mobi var. 4-5 aydır kullanıyorum. 8 gb class 10 wifi aktarım hızı da gayet iyi. 650D ye taktım çektiğim fotoğraflar 3-4 saniyede tablette. Fotoğraf makinelerinde wi-fi olmayanların mobil paylaşım ve anında görüntüleme yapabilmesi için çok iyi bir çözüm.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.