Şimdi Ara

workstation toplama ve hazır kasalar--- yarışırsa ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar render 3d modelleme vb. işler iiçn bırı toplama dıgerı hazır ıkı tercıhten hangısı daha mantıklı artıları ıle eksılerı ıle degerlendırelım. kım kımı dover ne eklenırse veya ne cıkartılırsa savasları kızışır...yardımlarınızı beklıyorum.

toplama workstatıon
    anakart gıgabyte ga 7 pesh4 c602 ddr3 o/b çift işlemci 2011 p 1500 tl
    işlemci 2*Intel Xeon E5-2630 2.30GHz 6C 15M Cache 2200*2 4400tl
    ram 2*8GB Vengeance DDR3 1600MHz CL10 Siyah Tek Modül Ram 186*2 - 372 tl
    kasa thermaltake level 10 gts poversız kasa 216 tl
    sogutucu 2*COOLER MASTER HYPER T4 LGA775/1155/1156/1366/2011 & AM2/AM2+AM3/AM3+/FM1 İŞLEMCİ SOĞUTUCU 75*2- 150 tl
    ekran kartı pny k4000 2300 tl
    mause klavye- logıtecch mk 710- 200tl
    ssd sandısk extreme ıı 240 gb 520 tl
    harddısk SEAGATE 3.5" 1TB SSHD Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Hybrid Disk 220 tl
    monıtor aoc 29' q2963 pm 5ms ıps- 1500tl
    psu- OCZ ZX SERİSİ 80PLUS 1250W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI- 450 tl
    wındows 8.1 pro 250 tl
    toplamda: 12000 indirimle falan 11500 tl

dell workstatıon
    DELL PRECISION T5610 (v5) İŞ İSTASYONU
    825 (%90) Watt Dikey Kasa, Intel C602 Çipset
    2x Intel Xeon E5-2630 v2 (12 Core) (2.60GHz, 15MB, 1600MHz)
    16GB DDR3 1866MHz ECC (4x4GB) (maksimum 128GB)
    nVidia Quadro K4000 (3GB, Profesyonel 3D)
    DELL 256GB SATA3 SSD + 1TB (7.200rpm) SATA3 HDD
    DELL Türkçe (QWERTY) Klavye, DELL USB Mouse
    Windows 8 Pro 64bit
    DELL 27" U2713HM “Ultrasharp Serisi” LED Ekran (2560x1440), IPS Panel
    toplamda :11 700tl

• hazır sistem kazanır. Çünkü ws denince stabilite ve yapılan işin aksamaması ön plandadır. Eğer kullanıcı donanım ve yazılım konusunda ileri derece uzmansa değişmekle birlikte; herhangi bir sorun olduğunda parça garantisi ya da en basitinden sorunun nerede olduğunu tespit etmek için zaman kaybetmek ve gereksiz işler ile uğraşmak yerine bi telefonla işi çözme avantajı yüzünden hazır sistemler toplama önünde değil 1-0 3-0 önde başlar. Yok ama ben bi bakışta şıppadanak sorunu anlarım şakkadanak da çözerim derseniz toplamanın getirdiği riskleri alabilirsiniz.
  • ayrıca toplamadaki konfigürasyon sıkıntılı/hatalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rabitelli

hazır sistem kazanır. Çünkü ws denince stabilite ve yapılan işin aksamaması ön plandadır. Eğer kullanıcı donanım ve yazılım konusunda ileri derece uzmansa değişmekle birlikte; herhangi bir sorun olduğunda parça garantisi ya da en basitinden sorunun nerede olduğunu tespit etmek için zaman kaybetmek ve gereksiz işler ile uğraşmak yerine bi telefonla işi çözme avantajı yüzünden hazır sistemler toplama önünde değil 1-0 3-0 önde başlar. Yok ama ben bi bakışta şıppadanak sorunu anlarım şakkadanak da çözerim derseniz toplamanın getirdiği riskleri alabilirsiniz.

Ws degil vs
  • quote:

hazır sistem kazanır. Çünkü ws denince stabilite ve yapılan işin aksamaması ön plandadır. Eğer kullanıcı donanım ve yazılım konusunda ileri derece uzmansa değişmekle birlikte; herhangi bir sorun olduğunda parça garantisi ya da en basitinden sorunun nerede olduğunu tespit etmek için zaman kaybetmek ve gereksiz işler ile uğraşmak yerine bi telefonla işi çözme avantajı yüzünden hazır sistemler toplama önünde değil 1-0 3-0 önde başlar. Yok ama ben bi bakışta şıppadanak sorunu anlarım şakkadanak da çözerim derseniz toplamanın getirdiği riskleri alabilirsiniz.

Sizin mantiginizla bakarsak ben herhangi bir magazadan hazir casper alayim verdigim paraya kesinlikle degmeyecek buna ragmen parcalari en kalitelisinden secip verdigin paranin hakkini fazlasiyla aldigin toplama pc den casper 3 0 onde oyle mi ? Genelleme yapmissiniz bu yuzden casperdan girdim. Sorun oldugunda cozum yolu icin yaptiginiz yoruma hic deginmiyorum bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cladeusx

quote:

Sizin mantiginizla bakarsak ben herhangi bir magazadan hazir casper alayim verdigim paraya kesinlikle degmeyecek buna ragmen parcalari en kalitelisinden secip verdigin paranin hakkini fazlasiyla aldigin toplama pc den casper 3 0 onde oyle mi ? Genelleme yapmissiniz bu yuzden casperdan girdim. Sorun oldugunda cozum yolu icin yaptiginiz yoruma hic deginmiyorum bile.

2. cümlenin başında ws (workstation) denince diyorum. Önce okuyun sonra anlayın ondan sonra tartışırsınız. Profesyonel (para kazanma) amaçlı Ws ile çöp kespırı da aynı kefeye koyduğunuza göre sanırım artık iletilerimden yaptığınız alıntı veya cevaplara dönmeyeceğim.

• ws=vörksteyşın

Hatta doğrusu iş istasyonu. Ama ve yerine vs kullanan yurdum insanına bunu nası anlatırım bilemiyorum.
  • quote:

ws=vörksteyşın

Hatta doğrusu iş istasyonu. Ama ve yerine vs kullanan yurdum insanına bunu nası anlatırım bilemiyorum.

Hocam hemen kizma yahu adam ikisini karsilastirmisya bende versus demek istediginiz icin ws yazdiniz sandim
  • quote:

quote:

quote:

2. cümlenin başında ws (workstation) denince diyorum. Önce okuyun sonra anlayın ondan sonra tartışırsınız. Profesyonel (para kazanma) amaçlı Ws ile çöp kespırı da aynı kefeye koyduğunuza göre sanırım artık iletilerimden yaptığınız alıntı veya cevaplara dönmeyeceğim.

Ayni kefeye koymak degil sadece onun uzerinden ornek verdim. Anla demeden once kendiniz anlayin lutfen. Hazir pc ler kategorisi ne olursa olsun benim icin para tuzagindan baska birsey degil. Hazir pc ye verilen parayla cok daha performansli sistemler olusturulabilecegini sanirim biliyorsunuzdur.

• hadi yazdığımla çelişip yine de yanıtlayayım. Zira tartışıyor görünsek de aynı şeyleri söylüyoruz. Öncelikle hazır sixtem olayında hemfikiriz ama iş istasyonu cepesinde işler değişmekte. Bi kere Aynı/denk konfigürasyolarda çöp kespırtla toplamada olduğu gibi abarık farklı fiyatlar yok. İkincisi stabilite açısından hazır sistemler (elbette dell hp fujitsu gibi markalar, yoksa kespırt ekspırt honster gibi tırı vırı markalar değil) daha avantajlı ve verdikleri servis hizmeti yüzünden yine toplamadaki tek tek parça garantisi hikayesinin üstündedir.

Yineliyorum; oyun ofis internet basit multimedya işleri için toplamaya eyvallah. Ancak bütçe 15binlere doğru giderken, müşterilerin projelerini toplama bi makinaya emanet edip sorun gerçekleştiğinde işi kaybetme riskini alarak makina ile uğraşmaya zaman ayırmak ve prestij kaybını göze almak mı, yoksa hazır sistemde bi telefonla işi bitirip zaman kazanmak mı? Olay bu.

• quote:

ayrıca toplamadaki konfigürasyon sıkıntılı/hatalı.

sıkıntılı hatalı olarak gördüğünüz durumu yansıtırsanız fayda konusunda maxımum a çıkarız ve forumdakı bılgılendırme ve bılgılenme keyfıyetıne varırız dusuncesındeyım... yorum ıcın tesekkurler
  • quote:

hadi yazdığımla çelişip yine de yanıtlayayım. Zira tartışıyor görünsek de aynı şeyleri söylüyoruz. Öncelikle hazır sixtem olayında hemfikiriz ama iş istasyonu cepesinde işler değişmekte. Bi kere Aynı/denk konfigürasyolarda çöp kespırtla toplamada olduğu gibi abarık farklı fiyatlar yok. İkincisi stabilite açısından hazır sistemler (elbette dell hp fujitsu gibi markalar, yoksa kespırt ekspırt honster gibi tırı vırı markalar değil) daha avantajlı ve verdikleri servis hizmeti yüzünden yine toplamadaki tek tek parça garantisi hikayesinin üstündedir.

Yineliyorum; oyun ofis internet basit multimedya işleri için toplamaya eyvallah. Ancak bütçe 15binlere doğru giderken, müşterilerin projelerini toplama bi makinaya emanet edip sorun gerçekleştiğinde işi kaybetme riskini alarak makina ile uğraşmaya zaman ayırmak ve prestij kaybını göze almak mı, yoksa hazır sistemde bi telefonla işi bitirip zaman kazanmak mı? Olay bu.

bende şuan iş istasyonu tanımlı dell gibi markaların oluşturduğu hazır paket bilgisayarlardan yana duruyorum . yıllarca her ıkı tur bılgısayarıda kullandım. dedıgınız gıbı bu ust sewıyelere cıkıncada aradakı fıyat farkının kayboldugunu ve de dell fırmasının benden daha dıkkatlı konfıgure edecegı kanaatı ıle ıyıce bu yone kaydım. fakat buradakı eleştırısel bakısın ikisi arasındakı parça kıyası ve yarıştırılması bağlamında olmasına dayalı bır baslıkla konuya gırıs yaptım ki zaten aynı fiyatlarda parcalarda ustunleşme yoksa dell ws dememek garıplık olurdu sanırım :)
    öneri içerikli yorumlarınız ıcın tesekkur ederım

• quote:

Orijinalden alıntı: archi12345

quote:

hadi yazdığımla çelişip yine de yanıtlayayım. Zira tartışıyor görünsek de aynı şeyleri söylüyoruz. Öncelikle hazır sixtem olayında hemfikiriz ama iş istasyonu cepesinde işler değişmekte. Bi kere Aynı/denk konfigürasyolarda çöp kespırtla toplamada olduğu gibi abarık farklı fiyatlar yok. İkincisi stabilite açısından hazır sistemler (elbette dell hp fujitsu gibi markalar, yoksa kespırt ekspırt honster gibi tırı vırı markalar değil) daha avantajlı ve verdikleri servis hizmeti yüzünden yine toplamadaki tek tek parça garantisi hikayesinin üstündedir.

bende şuan iş istasyonu tanımlı dell gibi markaların oluşturduğu hazır paket bilgisayarlardan yana duruyorum . yıllarca her ıkı tur bılgısayarıda kullandım. dedıgınız gıbı bu ust sewıyelere cıkıncada aradakı fıyat farkının kayboldugunu ve de dell fırmasının benden daha dıkkatlı konfıgure edecegı kanaatı ıle ıyıce bu yone kaydım. fakat buradakı eleştırısel bakısın ikisi arasındakı parça kıyası ve yarıştırılması bağlamında olmasına dayalı bır baslıkla konuya gırıs yaptım ki zaten aynı fiyatlarda parcalarda ustunleşme yoksa dell ws dememek garıplık olurdu sanırım :)
    öneri içerikli yorumlarınız ıcın tesekkur ederım

Alıntıları Göster
    bu arada casper yorumunuda oldukca keyıflı buldum. neden kımse apple aldım fason cıktı demıyorda casper ı paket tasarımlarda eksık buluyor anlamıyorum... ne kadar ekmek o kadar köfte. toplama sanatını icraa edenler ile apple - dell ws gibi bilgisayarların kıyaslanması doğru sonuçları verecektıe kı buradakı manaa da o dur. yoksa casper oyun bılgısayarı yazıp xeon ıle kıyasla demek olurdu... (işin keyıfıde burada saklı)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ayni kefeye koymak degil sadece onun uzerinden ornek verdim. Anla demeden once kendiniz anlayin lutfen. Hazir pc ler kategorisi ne olursa olsun benim icin para tuzagindan baska birsey degil. Hazir pc ye verilen parayla cok daha performansli sistemler olusturulabilecegini sanirim biliyorsunuzdur.

para tuzagı oldugunu savunan bır kısıye sormalı zaten bu soruyu dostum.dell olarak yazdıgım ws a rakıp olabılırmı yazdıgım sıstem ??? olamaz donanım hatalı dıyenlere katılıyorsan hangı parca nerede olmalı ?
    forum bılgı paylaşımı adına dogru soruların bunlar oldugunu sanıyorum... saygılar

• quote:

Hocam benim demek istedigim mesela dell vs. aldigin sistemin aynisini veya daha iyisini ucuza mal edip toplayabilirsin. Maddi olarak yorum yapiyorum. Bir nevi f/p diyebiliriz. Ha Turkiye sartlarinda bu parcalari temin etmek zor. Ama servis konusunda size hak verdim simdi hazir olarak gelen elinin altinda alo deyince halledilebilir.

• quote:

quote:

Hocam benim demek istedigim mesela dell vs. aldigin sistemin aynisini veya daha iyisini ucuza mal edip toplayabilirsin. Maddi olarak yorum yapiyorum. Bir nevi f/p diyebiliriz. Ha Turkiye sartlarinda bu parcalari temin etmek zor. Ama servis konusunda size hak verdim simdi hazir olarak gelen elinin altinda alo deyince halledilebilir.

TR de parça bulmak buyuk problem doğru soyluyorsun xeon işlemci fiyatı yaz 2-3 firma cıkıyor onlardada stok kalmadı, gelecek aylarda gelır fıyat ısteyın vesaire vesaire...
    bu şartlardada aynı marka tekel fiyatı bu sefer oem parçalarda gerçekleşiyo. zaten aynı fiyatı bulma nedenıde bu olmalı.

• archi12345 kullanıcısına yanıt
    Ancak geçtim makina başına. Mobilden yazmak işkence

Şinciiiik

Derdimiz stabilite ve performansta şu Dell, HP, Fujitsu gibi işini gerçekten hakkıyla yapan firmaların (iş istasyonu, server ya da ne bileyim diğer pro sistemler için konuşuyorum, yoksa bu markaların da consumer segmentinde tırt/çöp modelleri mevcut) makinalarına yaklaşabilmekse, onları taklit etmeliyiz diye düşünüyorum. Bu bağlamda Gigabyte anakart seçimi yerine intel daha mantıklı olur kanaatindeyim. İlla da Gigabyte aldık diyelim, o anakart Level10GT kasa içinde ne kadar sağlıklı ve rahat çalışır. Evet kasa şekilli şemalli ama bunun yerine Fulltower soğutması daha iyi daha ferah bir kasa sanki daha mantıklı. Ayrıca anakarttan bi pedestallik kokuları da yayılmıyor değil. (Bu konuda prof değilim, yanılmış olabilirim.) Ben olsam İntel w2600cr2 tercih ederim. 630-640 dolar civarı son kullanıcı fiyatı koymuştu bi ara intel. Şu anda sitesinde N/A

Gelelim ramlere... Böyle bi sistemde o kadar para gömdükten sonra mutlaka ve mutlaka ECC ram kullanmak gerekir. Xeon'a, anakartına, quadroya tonla para yatırdıktan sonra nonECC gskill, geil vs ramleri kullanmak, ferrariye lassa takmak gibi bi şey. Tamam lassa iyidir, yerli malı yurdun malı da; bi yere kadar

Konfigürasyondaki sıkıntı derken bunları kastetmiştim.

Yineliyorum; toplamaya karşı değilim ve kullandığım laptop(lar) haricinde elimden geçen tüm makinaları ben topladım. Ama böyle bir şey için "bütçem elveriyorsa" hazır sistemden şaşmam.

Bunu şuna benzetebiliriz: Diyelim ki arabadan çok iyi anlıyoruz, asla servise gitmiyoruz, bagajdaki takım taklavat ile servisin yapabildiği her şeyi yapma yeteneğine sahibiz. Eyvallah; zaten öyle bi durumda servise gidip kazıklanırsanız ayıp. Ammaaa; A++ segment bi arabayla vip yolcu taşıyorsanız, servise de gidersiniz, parça ve bakım garantiniz de olur, yolda belde kalma riskine karşı asist hizmeti de verilir size, bunun karşılığında ödediğiniz parayı da zaten vip çalıştığınız için misli misli çıkarırsınız.

Ama elbette taşrada taksi şoferliği yapıyorsanız, servise de gitmeyin, bagajdan da takımları eksik etmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabitelli -- 2 Aralık 2013; 1:24:55 >

• quote:

doğru cevap budur ayrıca toplama sistemin daha kötü
  • quote:

Ancak geçtim makina başına. Mobilden yazmak işkence

Şinciiiik

Derdimiz stabilite ve performansta şu Dell, HP, Fujitsu gibi işini gerçekten hakkıyla yapan firmaların (iş istasyonu, server ya da ne bileyim diğer pro sistemler için konuşuyorum, yoksa bu markaların da consumer segmentinde tırt/çöp modelleri mevcut) makinalarına yaklaşabilmekse, onları taklit etmeliyiz diye düşünüyorum. Bu bağlamda Gigabyte anakart seçimi yerine intel daha mantıklı olur kanaatindeyim. İlla da Gigabyte aldık diyelim, o anakart Level10GT kasa içinde ne kadar sağlıklı ve rahat çalışır. Evet kasa şekilli şemalli ama bunun yerine Fulltower soğutması daha iyi daha ferah bir kasa sanki daha mantıklı. Ayrıca anakarttan bi pedestallik kokuları da yayılmıyor değil. (Bu konuda prof değilim, yanılmış olabilirim.) Ben olsam İntel w2600cr2 tercih ederim. 630-640 dolar civarı son kullanıcı fiyatı koymuştu bi ara intel. Şu anda sitesinde N/A

Gelelim ramlere... Böyle bi sistemde o kadar para gömdükten sonra mutlaka ve mutlaka ECC ram kullanmak gerekir. Xeon'a, anakartına, quadroya tonla para yatırdıktan sonra nonECC gskill, geil vs ramleri kullanmak, ferrariye lassa takmak gibi bi şey. Tamam lassa iyidir, yerli malı yurdun malı da; bi yere kadar

Konfigürasyondaki sıkıntı derken bunları kastetmiştim.

Yineliyorum; toplamaya karşı değilim ve kullandığım laptop(lar) haricinde elimden geçen tüm makinaları ben topladım. Ama böyle bir şey için "bütçem elveriyorsa" hazır sistemden şaşmam.

Bunu şuna benzetebiliriz: Diyelim ki arabadan çok iyi anlıyoruz, asla servise gitmiyoruz, bagajdaki takım taklavat ile servisin yapabildiği her şeyi yapma yeteneğine sahibiz. Eyvallah; zaten öyle bi durumda servise gidip kazıklanırsanız ayıp. Ammaaa; A++ segment bi arabayla vip yolcu taşıyorsanız, servise de gidersiniz, parça ve bakım garantiniz de olur, yolda belde kalma riskine karşı asist hizmeti de verilir size, bunun karşılığında ödediğiniz parayı da zaten vip çalıştığınız için misli misli çıkarırsınız.

Ama elbette taşrada taksi şoferliği yapıyorsanız, servise de gitmeyin, bagajdan da takımları eksik etmeyin.

Dell in sistem olarak daha iyi konumda oldugunun farkındayım ram ve kasa dolaylarında Zaten 1000 tl yaklasık fark var. Ben topladıgında kı fıyatlarda bırbırıne esıt cıkma konusunu işleme amaclı aldıgım fıyatları kıyaslattım. Yoksa toplamada da en ıyı parcaları sec bırlestır fıyat olsun 15-20 bın aaa ıyı dell den ıyı oldu. Dell ın garantısını bosver topla gıtsın mantıgına ulasılırdı o zaman ama bu fıyata bu toplama bu dell. Bu arada sıstemi toplayan oneri amaclı satmak ıcın sunmus aynı elestırılerı bende yapıp reddettım fakat adamın bır bıldığı varda ben mı bılemedım dıe tereddute dusunce yazayım dedım kı sizlerde bnle bır dusuncedesız sankı. Tesekkur ederım yorum ıcın

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.