Şimdi Ara

Yatay geçiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kurumlararası yatay geçiş hakkında bir sorum var.İtü Uçak mühendisliği veya ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği'ne geçmeyi düşünüyorum.Puanın Odtü'den 6 puan İtü'den 16 puan düşük.Yüksek bir ortalama ile geçiş yapabilir miyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Geçebilirsin.

Ben Türkiye'nin ilk 10 üniversitesi arasında bulunan bir üniversiteden Türkiye'nin ilk 3'ünde yer alan bir üniversitesine yatay geçiş yaptım. Kurumlararası yatay geçişte not ortalamasının hayati bir önemi var, bunun yanında YGS/LYS puanının da bir o kadar az önemi var. Bunu bizzat kendi deneyimlerime dayanaraktan söylüyorum. Zira yatay geçiş komitesindeki öğretim görevlileri YGS/LYS puanınızı resmen takmıyorlar bile çünkü benim YGS/LYS puanım rezaletti arkadaşım, rezalet ve ben bu halde yapmış olduğum yüksek not ortalaması ile o Türkiye'nin ilk 3'ündeki üniversitenin 2'sinden kabul aldım (bir diğerine zaten başvurmamıştım).

LYS/YGS puanlarının yer aldığı tablo başvuru esnasında senden istenir fakat sen başarını şuanda bulunduğun üniversitede (bulunduğun üniversitenin çok fazla bir önemi yok buna emin ol, çünkü benim rakiplerim yine yine Türkiye'nin ilk 3'ündeki üniversiteden nsanlardı, onlardan birisi kabul aldı ama kendi isteği ile gelmedi, diğeri ise asil listeye giremedi) olabildiğince yüksek tut. Bir sorun olursa danışmaktan çekinme. Ben ilk senemde not ortalamamı çok yüksek tuttum, yatay geçiş için kabul aldım ama ingilizcemi belgeleyemediğim için son anda giremedim. Bir sene daha not ortalamamı yüksek tutmak için çabaladım ve 2. senemde ingilizce yeterlilik belgem de yeterli olduğundan sonunda girebildim ve sana şuanda o üniversiteden yazıyorum.

Bu arada hangi üniversitenin hangi bölümündesin? (Bu soruyu sona sakladım çünkü dediğim gibi hangi üniversitede olduğunun çok büyük bir önemi olmamasının yanında çok alakasız bir bölümden bir başka bölüme sırf bölüm derslerinin ilk senesinde aldığın derslerin %80 oranında uyumluluk gösterdiği için yatay geçiş de yapabilirsin)

• YeniGemi kullanıcısına yanıt
    Derslerin uyumu %80 mi olmak zorunda.Ben 1.sınıf tıp öğrencisiyim,bu dönem sonunda yatay geçiş düşünüyorum.Ayrıca İngilizce yeterliliğini belgelemediğin durumda kabul almıyorlar mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.