Şimdi Ara

Yeni bir sistem kurulumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
1
Favori
1.575
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba iyi günler , 2015 yılından beri kullandığım sistemim
    İ5 4690k
    Msi gtx 970
    16gb corsair ddr3 ram
    Asus z 97a

Bunun yanında corsair sıvı soğutma sistemim
    Bir kaç tane optik hdd
    512 sandisk nvessd
    Gold sertifikalı 750watt psu
    Msi wqhd 166 hz 32 inç monitör kullanıyorum

Ama artık oyunlarda yetmediğini görüyorum ve bu sisteme sadece ekran kartı değiştirerek çözüm bulabilirmiyiz yoksa Farklı ne yapabiliriz uygun fiyatlara ?

Amacım 2560x1440 çözünürlükte 60 fps oyun oynamak 60 üstü çok önemli değil , ama altına düşmesini istemiyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tyanali51 -- 3 Aralık 2022; 16:40:48 >

• 1440p60 oynamak için gtx970 yeterli değil, öncelikle ekran kartından başlanabilir. Bence platformun komple değişmesi lazım ama 4790k overclock ile belki 1440p'yi kurtarır, görmek lazım.

• Max. şu kart ile (4480 TL)ve iyi bi overclock yardımı ile 2K da,oynarsınız .

Yeni bir sistem kurulumu
    Yeni bir sistem kurulumuakakce.com
    Galax GTX 1660 Super GLX-60SRL7DSY91S 192 Bit GDDR6 6 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
    https://www.akakce.com/ekran-karti/en-ucuz-galax-gtx-1660-super-glx-60srl7dsy91s-192-bit-gddr6-6-gb-fiyati,621247304.html

Ancak güncel oyunlarda,ortalama50-60 fps civarları dolanabilir.Bu nedenle bence de platformu,bütçeniz var ise,yenileyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 29 Kasım 2022; 16:5:10 >
  • Sorun şu ki komple değişim baya maliyetli olucak , oyun dışında sistem hiç sıkıntı çıkartmıyor . Mesela rtx3060ti alsam sadece, ilerde anakart ile başlayıp diğer parçaları değiştirsem . Rtx3060 ti sıkıntı çıkartırmı acaba emin olamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tyanali51 -- 29 Kasım 2022; 16:48:20 >
  • tyanali51 kullanıcısına yanıt

Hiç bi donanımsal problem olmaz. Sadece bariz bi darboğaz olur. Yani e.kartını tam kapasite kullanamazsınız.

• Ne güzel 7 yıldır kafam rahattı . Biraz uğraştıracak bu iş beni , hayırlısı bakalım .

Bu darboğaz baya sıkıcı düzeyde mi olur acaba 60 fps alsam yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tyanali51 -- 29 Kasım 2022; 16:53:10 >

Yani, o konuda ,şu an ne desek boş .Deneyerek göreceksiniz.

• Msi rtx3060ti geldi . İşlemci i5 4690k yı da 4300 MHz çıkarttım . Rdr 2 de 2 k 60 fps veriyor . Belki iyi bir işlemci alırsam daha güzel fps alırım gibi . Bu bile bana yetti . ☺️

İyi bi işlemci ile fpsler çok daha artacaktır.

• Merhaba şimdi yeni bir sorun çıktı . Anakart alınca tüm sistem değişecek , bilgisayarda nve ssd var 500 gb. onu çıkartıp yeni anakarta taktığımda windows'um aynı devam eder mi ? En önemli sorun bu oldu artık.

• Windows açabilir ,ama stabil olma ihtimali çok zayıf.

4790K bi işlemci alın olmazsa,overclock ile kullanın Yine darboğaz olur ama şimdiki kadar olmaz.

• Aslında sevinmiştim rdr 2 de 2 k 60 fps altına düşmüyor diye . Ama oyunda şehir içine gelince 40fps düştü . Oda oyun zevkimi bozdu , bi şekilde yeni sisteme geçmeliyim .

Düşer. Çünkü çok aşırı bi daboğaz olması lazım. GPU kullanımına bi baksana oyunda.

• 40 fps birden düşmedi 40 fps ye geriledi , 20fps düştü . eve gidince bakıcam.

Gpu darboğazda kullanımının düşük olması gerekir değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tyanali51 -- 4 Aralık 2022; 13:57:16 >

Evet,e.kartı kullanımı yüzde olarak çok düşer.,darboğazda.

• Hocam merhaba şimdi denedim rdr 2 de şehir içinde gpu kullanımı ve fps düştü şehir içine gelmeden önce gpu kullanımı ve fps yüksekti . Ne kadar darboğaz olmuş oluyor resimdekine göre acaba ?

Yeni bir sistem kurulumu
  • Münebbih kullanıcısına yanıt
    Hocam teşekkür ederim yalnız 3060ti aldım , darboğaz konusunu konuşuyorduk.

Yüzde 59 ,ekran kartı kullanımı epey düşük bi kullanım Darboğaz bu işte.

İstenen, bu değerin yüzde 100 lere yakın olması . Yani ekran kartı kullanımı,yüzde 90 ve üzeri kabul edilebilir değerler. Daha aşağılara indikçe ,darboğaz artıyor.

• Anlaşıldı hocam . O zaman mecburen işlemci ram Anakart üçlüsünü değiştireceğim . Ryzen 5600 ya da x hangisi denk gelirse indirimden alayım .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tyanali51 -- 6 Aralık 2022; 21:53:55 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.