Şimdi Ara

Yeni Sisteme Anakart Lazım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar elimdeki bilgisayar biraz eskimeye başladı, bankada bi miktarda param birikti. Yeni bi bilgisayar almaya karar verdim. Araştırdım ettim, bazı konularda bildiğimden şaşmadım. Uzun lafın kısası genel olarak bilgisayarın parçalarına karar verdim. Yanlız anakart başıma bela oldu. En iyisi ben Kafamdaki kasayı yazayım önce.

İşlemci; Intel E6750 2,66 GHz
    Ram; Kingston Hyper-X 4GB 800 MHz (kit of 2)
    Ekran Kartı; Asus 8800GT 512 MB ( 2 tane?)
    Ses Kartı; Creative X-Fi Xtreme Gamer
    HD; Seagate 500 GB 32 MB Cache ( Elimde 16 MB Cachli iki 500 GB Seagate HD daha var, onlarda bu kasaya eklenecek)
    DVD; 20x LG Combo Drive (2 tane belki 3? 4?)
    Kasa; Cooler Master Cosmos 1000
    Power Supply; En azından 700W, Tak çıkar kablolu, alttan fanlı(bkz. kasa)... (Tavsiye?)

Şimdi problem SLI istememden başlıyor. Ben bu ekran kartını ya iki tane alacam, yada kasayı alacam kurculayıcam bi iki ay sonra ikinci ekran kartını eklicem. herhalikarda anakartımın SLI desteklemesi gerekiyor. Eh diğer parçalara bakınca LGA 775, 800 MHz DDR2, SLI, bol miktar sata portu... Bide ben 10 yıldır asus dışında anakart kullanmadım, çok da memnunum. O yüzden de diğer markalara bi soğuk bakıyorum.

Şimdi problem bu noktada başlıyor. Bu kasayı tamamlıyacak anakart ASUS Striker II Formula, 5 şubatta (tekmar dan aldığım tarihe göre) piyasaya gelecekmiş. Fiyatı meçhul (300-400 Dolar arası bişi ama o ara sağlam bi ara yani). Şu anda piyasada olan (olması gereken) Striker Extreme (ki hiç bir yerde yok bu kart, stoklar tükenmiş, yeniside yok, kimi aradıysam gelmiyecek diyolar) PCI Exp. 2.0 desteklemiyor, 800 Mhz den yüksek ram desteklemiyor buna rağmen aşırı pahalı (500YTL? anakart için? para var ama sokakta bulmadık be krdşm!).

Ben bu sisteme OC yapmayı düşünmüyorum. Kasa 7/24 çalışacak. Benide 3 yıl gözü kapalı idare etmesi gerek. Upgrade ile de pek aram olmaz, 3 yılın sonunda gidip yeni kasa toplarım büyük ihtimal. En fazla arada bişi bozulunca yenisi alınır. Anlıyacağınız ana karttan öle atla deve beklemiyorum.

Şimdi bana ne tavisye edersiniz?

• GIGABYTE DQ6 X38 AL BUTCEN VARSA TABI...
  • üst konuya bakmanızı tavsiye ederim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: barox

GIGABYTE DQ6 X38 AL BUTCEN VARSA TABI...

Bende bunu tavsiye ederim ama e6750yi de ocsiz bırakma derim
  • barox,AykOis

Tavsiye için teşekkür ederim ama X38 crossfire destekliyor, SLI değil. Zaten anakartta çekincede kalmamın esas sebide o. Intelin piyasadaki anakart chipsetlerinin hiçbiri SLI desteklemiyor. n680i piyasada kalmamış, n780i gelmemiş. Hoş X38 alacak olsam ya sizin sölediğinizi yada asus un MAximus Formulasını alırdım.

OErdem

Konu başlığı açmadan önce senin tavsiyelerini, üstteki konudan, okudum. Katıldığım ve katılmadığım yerler var ama bilgine ve deneyimine saygım sonsuz. Ancak şimdi sen uyarınca ikinci kes baktım, n780i chipsetinden EVGA diye benim adını daha önce hiç duymadığım bi marka önermişsin. Bu öneri başka alternatif olmadığından mı yoksa kart gerçekten güzel olduğundan mı?
  • bana göre P35 Al gigabyte ;) Sli çokta bişey getirmiyo bence o paraya fon al 9800GTX ler çıkınca bakarsın değiştirirsin
  • Bi çok kişi SLI'ın getirisi olmadığını söylemekle meşgul, ancak ben yaklaşık 3 yıldır 6800GT lerle SLI bir sistem kullanıyorum(bkz. eskiyen sistemim) ve çokda memnunum. Yüksek çözünürlüklerde kendini bariz bi şekilde belli ediyor SLI, ki ben 1024*768 diye bi çözünürlükten son 6 yıldır bi haberim ;) 9800 GTX e gelince, ben o karttan hiç umutlu değilim. Pek bişi değiştirceğinide düşünmüyorum.

Dediğim gibi şu anda bu sistemi SLI kabiliyetli kuracam. AMa anakartı bulabilrsem/karar verebilirsem.
  • *bump*
    Arkadaşlar konu hakkında fikri olan yok mu?
  • zolansilverspear
    EVGA ve XFX nvidianın en büyük partnerlerindendir genelde tepede çekişirler en hızlı ekran kartlarını yapmak için uğraşırlar, evga ülkemize distrübütörsüz olarak getiriliyor ama xfx öyle değil...
    sli yapmak için 780i sli çipsetini almanız gerekiyor 680i de olur fakat pciex2.0 desteği 7xx seti ile geliyor...

sonuç çipset alternatifiniz yok, sadece marka seçebilirsiniz, evga önce geldiği için evga ekledim, son derece kaliteli bir markadır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.