Şimdi Ara

Yurt Dışı'nda Eğitim, Polonya'da Eğitim...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
1.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Polonyadan.COM'dan alıntıdır....

Bu sayfada eğitim sitelerinde gördüğünüz gibi bir tanımla karşı karşıya kalmayacaksınız… Eğitim siteleri olması gereken resmi sistemi anlatırlar… Burada, Polonyadan.com bir egitim sitesi olmamasina ragmen egitimle ilgili bir sayfa bulunmalı tabii ki… çünkü diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Polonya’da da egitim hat saftada önem arz ediyor…

Son yıl verilerine göre 500 civarında üniversite barındıran Polonya’da okumak şart gibi görünüyor. Ülkenin nüfusu tam 40 milyon dahi değil ve 365 tanesi özel olmak üzere 500 civarında üniversite var… Ve bu nedenle oluşan rekabetten olsa gerek, Üniversite ücretleri Türkiye’dekinden çok çok ucuz… Zaten birazdan eğitim fiyatlarına da değineceğim ama şunu belirtmekte fayda var ki Polonya’da özel üniversiteler devlet üniversitelerinden daha ucuzlar… Bu ilk duyduğumda beni gerçekten şaşırtan anekdotlardan sadece biri…

Eğitim sistemi hakkında…
    Eğitim sistemi tabii ki Türkiye’den farklı. Burada Polonyalılar üniversite okumak için sadece paralarını ve diplomalarını hazır ediyorlar ve istedikleri bölüme kaydoluyorlar. Eğer parasız ve iyi üniversitelerde(ki dünyada ilk 300e giren üniversiteler var Polonya’da) okumak isterlerse bir de sınavları var. Bu sınav hakkında çok bilgim olmamakla beraber bizleri de çok ilgilendirmiyor…

Bir yabancının Polonya’da üniversite okuması…
    Bunun için diploma ve eğitim ücretinin yanında bir de dil sertifikası gerekli. Eğer eğitim dilinizi Lehçe olarak seçecekseniz, Lehçe bilginizle ile ilgili sertifika istiyorlar(IKO tarafından verilen sertifikalar çok daha sağlıklı oluyor.). Eğer bölümünüzü İngilizce okumak istiyorsanız yine bir sertifikaya ihtiyacınız var. IELTS bunların başında geliyor. Toefl da tabii ki öyle. lakin sınav sistemi her ne kadar aynı olsa da(dinleme-yazma-konuşma ve okuma), Toefl bir çok ülkede geçerli olmasıyla birlikte(IELTS gibi) diğer sınavlardan çok daha zor olmasıyla biliniyor. Neyse… IELTS gibi bir sınavdan aldığınız belge ile Polonya’da istediğiniz Üniversite’ye(Üniversite’nin size Kabul etmesi koşuluyla! Ki geneli ücreti ödendikten sonra reddetmez!) kayıt yaptırabilirsiniz.

Yabancı dil sertifikasını nasıl alacağım?
    Sertifikanız yoksa hazırlık okulunda 1 sene eğitim almanız ve sonrasında sınava girerek sertifika edinmeniz şart tabii ki. Bazı ülkelerde hazırlık okuluna gitmeden bu sınava girilebiliyor sanırım. Toefl gibi yani(ki Polonya’da da geçerli Toefl). Ama bunu iletişime geçeceğiniz Üniversiteye sormalısınız! Eğer üniversite bünyesinde hazırlık okulu varsa oraya kayıt yaptırabilirsiniz. Yoksa da size yönlendireceklerdir. Yoksa dedim! Çünkü bu durum Polonya için çok normaldir. Neden mi? Polonya’da ilkokuldan başlayan, ortaokulda devam eden ve lisede dehşet derecede hız kazanan İngilizce eğitiminden dolayı Üniversitelerde İngilizce hazırlık sınıfına ihtiyaç duyulmaz. Liseden mezun olan bir Polonyalı haliyle İngilizce de biliyordur zaten! Ama yabancıların eğitim için tercih ettiği bir ülke olduğundan, üniversitelerde sırf yabancıların olduğu İngilizce hazırlık sınıfları olabiliyor. Ben öyle bir üniversitedeyim mesela… Lehçe ile ilgili durum da aynı şekilde. Lehçe bir bölümde okumak için geçerli sertifikaya sahip olmanız
    lazım ki bunu da irtibata geçeceğiniz üniversiteye sormalısınız…

Polonya’da eğitim süresi kaç yıl?
    Avrupa’nın genelinde üniversite süresi 3 yıldır(Avrupa ülkelerinin çoğunu araştırdım ve bunu gördüm). Hazırlık okuyacaksanız bu sure 4 yıla çıkıyor. Ama gelmişken yüksek lisans yapmadan gitmeyin derim…
    Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi…
    Polonya’da üniversite bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimine başlamak çok kolay. Üniversite son sınıfta(mezun olmadan once ya da olduktan hemen sonra) size ‘yüksek lisans eğitimi almak istiyor musunuz?’ diye soruyorlar. Yine istediğiniz üniversitede ücreti mukabilinde yüksek lisans eğitimine devam eden yılda başlayabiliyorsunuz. Bu eğitimin süresi ise 2 yıl! Bu sürenin sonunda ‘Master’ diploması alıyorsunuz…

Polonya’da dil fırsatı…
    Avrupa’nın çoğunda dil fırsatı vardır. Ama Polonya’daki sakin yaşam bu fırsatı daha da tetikliyor diye düşünüyorum. Benim bölümüm İngilizce. Ama Lehçe de öğreniyorum aynı zamanda. Seneye de zorunlu İspanyolca derslerim başlayacak(ki deli gibi istiyorum öğrenmeyi). Ondan sonra da birkaç dil öğrenme hedefim var. Polonya’yı şöyle de tariff edebiliriz: Hedefiniz varsa, durmayın, sadece isteyin!

Ya ücretler?
    Eğitim ücretlerinden en son bahsetmek istedim. J Daha once de bahsetmiştim, Polonya’ya gelmeden once Avrupa’nın çoğunu araştırdım(İspanya, Romanya, Bulgaristan, İngiltere vs.). İngiltere hariç diğerlerinin Üniversite eğitim ücretleri genelde aynı(ya da oldukça yakın). Polonya için konuşalım tabii ki. Eğer eğitim diliniz lehçe olacaksa eğitim ücretiniz 1000-2000 Euro arasında değişecektir. Eğitim dilinizi İngilizce seçecekseniz ücreti 3000-8000 Euro arasında değişmektedir. Aslında geneli 4000 Euro arasında. Devlet üniversitelerinde daha pahalı olur tabii ki. Özel üniversite fiyatları genelde bu civarda. Ama devlet üniversitelerinde dahi olsa 8000 Euro’yu geçmez eğitim ücreti…

Avrupa’nın en ekonomik ülkesi!
    Ülkenin ekonomik seviyesi kesinlikle Türkiye’den yüksekte değil. Bu yüzden bir Türk öğrenciyi zorlayacak bir ekonomik yapı yok burada. Bir öğrenci için aylık ne kadar gerekli derseniz, yol, öğle yemeği ve ‘orta seviyeli’ eğlence parası dahil 250 Euro yeterli. Hatta kendi deneyimlerime göre rahat rahat yeter!
    Şimdilik bu kadar bilgi yeterli diye düşünüyorum… Aklıma geldikçe yazarım buraya… Sorularınız olursa, info@polonyadan.com adresine gönderebilirsiniz… Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım…

Kalın sağlıcakla…

• merhaba ben polonya ile ilgili bir bilgi almak istıyorum.
    polonyada 1 1 buçuk aylık sertifika proramları var mı? var ise bunlara nasıl katılabiliyoruz.
    nerden bilgi alabılıyoruz.ve fiyatları hakkında bilgi alabılırmıyım.?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.