Şimdi Ara

Zalman ve FSP Psu (Tavsiye İstek) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
1.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Bu fiyat bandında alabileceğim en iyi ürünü almayı düşünüyordum ama dediğiniz gibi iki ürününüde avantajları ve dezavantajları mevcut.

Psu tier listesinse fps hydro D kategorisinde iken zalman gigamax c kategorisinde yer almakta.

Psu dan en büyük beklentim ses ve uzun ömürdü.

Bakalım artık, ürün elime ulaştığında deneyimlerimi paylaşırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kunGFu kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    lakin üzerinde 230V yaziyor...

diyorsun ama HYDRO sanki FULL RANGE mi?   İkisi de 230V şebekede çalışmak üzere tasarlanmış modeller. Bahse konu modellerin AC INPUT değerleri arasında bir fark olmadığı için kıyaslarken buna değinmeye gerek yok düşüncesindeyim. Değineceksek de "ikisi de 230V, ikisi de kötü" diyebiliriz sanırım.

Konu sahibi arkadaş 2 adet 8pin soketi bulunan ekran kartlarından birini alacak ise elbette bu PSU'yu almasın, HYDRO da almasın. 2 adet 8pin soketi bulunan ekran kartı alacak kişinin PSU için biraz daha yüksek bir bütçe ayırması gerekir zaten. Arkadaşın böyle bir düşüncesi varsa bu uyarıyı dikkate alsın.

Hocam sana kapasitörlerle ilgili bir soru sorayım. Şu seçenekler arasında senin tercihin hangisi olur?

• 105 derecelik Capxon ya da Elite
    • 85 derecelik Nippon ya da Rubycon

• AsSakallıDede kullanıcısına yanıt

Hayırlı olsun. Ürün özelliklerine göre ve fiyatına göre güzel bir seçim yaptığınızı düşünüyorum. Umarım uzun süre sorunsuz kullanırsınız. İşin içinde şans faktörü her zaman vardır, bunu da unutmamak gerek.

Şurda tablo vermişler mwe 550w olanda ripple var 700w sorunsuz 650w arada kalıyor biraz iyi bir incelemek lazım ama kullanıcı şikayeti yok gibi.

https://forum.donanimarsivi.com/konu/corsair-mwe-650-watt-psu-kullananlar-yorumyapabilirmi.196431/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 21 Kasım 2020; 11:3:52 >
  • ehhalil kullanıcısına yanıt

aynen hocam ikisi arasi fark olarak sunu yazdim zaten "hydrodan farki fluid bearing fana ve dc-dc ceviriciye (secondary side) sahip olmasi. dc dc ye kadar ünite cok benziyor zaten" ikiside 230V, fsp wide input ac range 160-280V... zalmanda da benzeri bir koruma vardir. Fsp bildigimiz bir ürün bunun 700w ligi ile rx 5700xt kullanan vardi yanlis hatirlamiyorsam ve rtx 2070 super kullananda taniyorum mimarlar cevresinden büroda kullaniyor, render aliyor... Ama tabi uzun süredir kullanmadi, onlarla beraber görecegim ne kadar bu kartlari tasiyabildiklerini... (ben önermedim :) kendileri zaten almis) Kablo faktörü önemli bence. tek kablo olmasina taktim ben aslinda, 230V ta yanina tursusu biberi oldu zalmanin. Tabi ki hydro da öyle "iyi" diyebilecegimiz bir model olmasada, is görebilecek bir model. fsp de fanin ses yaptigina dair gecen senelerde acilan bir iki konu gormustuk, sleeve bearing oldugu icin sagi solu belli olmuyor, kimisinde sorunsuz, kimisinde bir iki yila tikirti baslayabiliyor.

bendeki hyper s 700w hala calisiyor, benim anladigim bu güc kaynaklarini sinirlarinda zorlamadigin zaman yani komponentleri yüksek sicakliktan korudugun kadar uzun ömürlü oluyorlar. (sans faktörünü es gecmeyelim) x48 li anakart bozuldu güc kaynagi hyper s hala calisiyor. anakart 2007 yilinda alinmisti aktif kullaniliyordu. Hem saat ömrü hemde sicaklik faktörü bence etkin rol oynuyor. misal japon kapasitörlerde 105C de 2000h yada 5000h derler... ayni kapasitörleri 65C kullandiginda 500.000h ömre cikar bu. bu baglamda yüksek sicakliga dayanikli kapasitörler daha iyidir diyebiliriz lakin rubycon ve nichicon kalitedir bendeki tereddüt capxon un kalite kontrol sisteminden ve malzemeden ne kadar tasarruf ettiginden kaynaklaniyor. capxon son zamanlarda (1-2yilda) atak yapti sanirim öncesinde bu 105C likleri göremiyorduk güc kaynaklarinda yada ben hatirlamiyorum. Caps Tier list te de zaten 3. siralardaydi. Reviewlerde de bu kapasitörlerin kullanildigi güc kaynaklari elestirilirdi. Senin ki de aslinda soru sayilmaz :) 85C nichicon mu 105C capxon mu? diyorsun ki, en azindan 105C niye elestiriyorsun, sende haklisin ama yukarda sebebimi söyledim. bir ara rubycon 105C ile su'scon 105C ligin datasheetlerin karsilastirmistim, veriler hemen hemen ayniydi.. aradaki farklari hala arastiriyorum vakit oldukca, yabanci kaynaklara bakiyorum. Böyle aksamlari vakit oluyor, bazen oluyor....

Hocam bu çalışma sıcaklığı mevzusu nedir? Benim Hydro 700'de 40 derece yazmışlar. Oda sıcaklığım 38-39'u sık sık görüyordu yazin. Nedir bu işin riski/olayi?

• ahmettsezis kullanıcısına yanıt

yüzde olarak düsün, bir %50 de kullanirken ki sicaklik vardir birde %80-90 da.. ayni olmaz, anlatmaya calistigm seyleri aslinda ilgili konularda genisce yazdigim oluyor, yukarda biraz karman corma olduysa kusura bakmayin. Bu kapasitör gibi yari iletkenler sicaklikla dogruda alakali... 105C de 2000 saat e kadar calisan kapasitör icin 65C de 500.000 saat ortalama ömür yazarlar yani ne kadar serin o kadar uzun ömürlü oldugunu anlariz (normal sartlar altinda). Bazi japon kapasitörler 105C 2000 iken bazilarida 5000 saat ömürlü ama baska bir konu. Senin güc kaynaginin 40-50 derecesi hic sorun degil, burda normal calisma sicakligindan degil, sinirlara yakin yüzdelikte zorlanma durumundan bahsetmeye calismistim. Al bir Top Tier psu kaliteli bilesenlere sahip, zorla, ama malzemeden tasarruf edilmis giris-orta seviye ürünlerin zorlanmadan kullanilmasi durumunda aslinda uzun ömürlü olabileceklerinden bahsettim, cöpler degil yanliz. ben fsp hyper s i 2014 gibi mi aldim unuttum seasonicten sonraydi galiba, seasonic s12ii yi 2013 de almis olmam lazim... fsp hyper s de hala calisiyor. bu güc kaynagina max gtx 560ti ekrankarti takildi. x48 chipset anakartin ölümüde sicaklik degil max kullanim saati ile alakali yani ne kadar düzgün kullanirsan kullan bir yerde, beni birak sen devam et diyorlar.

• Timeguard T kullanıcısına yanıt

Tesekkür ederim. demek ki resmine bakip durdugumuz güzel top modellerden biri 650 likmis  

Yok hocam dediğinizi anlamıştım  

Sorduğum şey direkt olarak bir "çalışma sıcaklığı" belirtilmiş. 0 ile 40 derece arası diyor. Sadece güç kaynağımda değil hoparlörümde de var aynı değerlerle çalışma sıckalığı ibaresi. Bunu merak ettim. Çünkü 40 üstü de 0 altı da aslında nadir de olsa ev ortamında maruz kalınabilecek değerler.

Alıntı

metni:
    85C nichicon mu 105C capxon mu? diyorsun ki, en azindan 105C niye elestiriyorsun, sende haklisin ama yukarda sebebimi söyledim.

Yanlış anlamışsın, samimi olarak düşünceni merak ettim. Derin araştırmalarında bazı 85'lik modellerin, bazı 105'lik modellerden daha iyi sonuç verdiğine dair bulgular elde etmiş olabilirsin belki, düşüncesiyle sordum.

Bir de en meşhur ikisini; Rubycon ve Nippon markalarını örnek olarak vermiştim ama Nippon'u Nichicon olarak okudun sanırım 

Alıntı

metni:
    bir ara rubycon 105C ile su'scon 105C ligin datasheetlerin karsilastirmistim, veriler hemen hemen ayniydi

Bu da ilginç... Su'scon en kötülerden biri diye yazılıp çiziliyor ama hemen hemen aynı sonuçları vermiş olması, markalar arasında kayda değer farklar olmadığını gösteriyor sanki. 

_________

Hydro için "input ac range 160-280V" yazmışsın ama FSP'nin sitesinde 200-240V olarak görünüyor. fsplifestyle ve fsp-europe'dan kontrol ettim.

• 40'ın üstüne çıktıkça, PSU'nun verebileceği maksimum güç düşmeye başlar.

Anladım teşekkürler. Diğer ürünlerde de güç konusunda benzer sorunlar yaşanıyor sanırım.

700w white güzel duruyor 650 bronze güzel duruyor yani fena değil o modellerde ama 650w white arada ama hani aerocool veya ucuz zalman tipi ürün alacağına en azından kolay kolay siyah ekrana düşmeyen bu model imkan yoksa alınabilir çift pcie de var bunlarda yani en öncelikli psu değil ama imkan yoksa aerocool tarzı ürünlerden çok daha randımanlı. En azından psu konusunda daha az sabıkalı bir firmanın ürünü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 22 Kasım 2020; 11:51:52 >
  • ahmettsezis kullanıcısına yanıt

kullandigim evga g2 55 dereceye kadar fan acmiyor, termal olarak ayarli ve 55 sonrasi fan aciyor. misal rm750 max 69 dereceye falan cikiyordu, termaltake in bir modeline bakmistik burda baya baya sicakti(90mi 100müydü), kac oldugunu unuttum. bahsettigim bu calisma esnasinda(kullanimda/yükte) cikilan max deger. 40-50 sorun degil bana kalirsa, ama ne kadar az o kadar iyi..

https://www.fsp-europe.com/hydro-500600700w/

burda yazar hocam "Wide input AC range from 160Vac to 280Vac"

nichicon rubycon ve nippon bunlarin hepi güc kaynaklari icin cok iyidir hocam, nichicon ve nippon arasinda kullanim amacina göre farklilik oldugu söyleniyor (low esr) mesela audio icin tasarlanan devrelerde nichicon daha iyi diyenlere rast geliyorum ama nippon daha cok kullaniliyor. Güc kaynaklari acisindan pek bir fark olacagini sanmiyorum. su'scon 105C 2000h diyor kagit üzerinde veriler güzel lakin ne kadar bu verileri saglayabilecegini bilmiyorum. Hep beraber corsair RM750 ler ile beraber görecegiz. Corsair bu modelde elite ve suscon 105C liklere yer vermis cok ilginc bir sekilde, halbu ki rm750x te japon kapasitörler kullaniliyordu. 105C likleri ve 85C likleri kendi aralarinda kiyaslayacak olursak zaten japon elektrolitlerinin kalitesi kendinden söz ettiriyor, simdi cinlilerde bunlara rakip olmuslar. 85C lik 2000h lik bir nippon "bana kalirsa" 105C 2000h lik ayni kapasitansli capxon dan 65C altinda daha basarilidir lakin sicaklik yükseldikce bu durum capxon un lehine dogru dönecektir. Sicaklik konusu önemli ama iste kullanim amacina göre düsünmek gerekir.

"Features:" başlığı altında senin yazdığın ibare varmış, ben onu görmemiştim.

"Specifications:" ve "Power Output Table:" başlıklarının altında ise 200-240Vac yazıyor. FSP'ye yakışmayan bir tutarsızlık  

• Zalman gigamax 550w elime ulaştı.
    Şuanlık bir sıkıntı yok. Gayet sessiz çalışıyor.
    Zaten kullandığım sistem çok güç tüketmiyor 230w falan istiyor.
    Yorumlarınız için teşekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.