Şimdi Ara

2. Eldeki Abartı Rakamlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aracımı yaklaşık 3 hafta önce sattım. Haliyle yeni bir araca ihtiyaç duyuyorum. Bunun içinde gerek internetten gerekse oto pazarından araba bakıyorum. Oto pazarında 34500 liraya gördüğüm bir arabayı aynı günün akşamına internete 35000 liraya koymuşlar.Sabahtan akşama kadar arabanın mı değeri arttı yoksa sahibi aracını satmak mı istemiyor anlamadım. Acil satılık diyenler bile iş pazarlığa gelince burnundan kıl aldırmıyor. Tamam geçen seneden bugüne kadar fiyatı artmayan bir şey kalmadı. Fakat bulduğum araçların fiyatını çevremde arabadan anlayan insanlara söylediğim zaman "Çok istemiş, o arabanın piyasası bu değil" diyorlar. Kimse arabasını durduk yere satmak istemez. Ya borcu vardır, ya model yükseltecektir ya da aracından kurtulmaya çalışıyordur. Kimse de satacağı arabaya ekstradan masraf etmek istemeyeceğine göre 2. el fiyatları niye bu kadar artıyor?

• ben kendimden örnek vereyim, 2018 model olaran araçla benim aracı alış fiyatım arasında (2017) 40 bin TL fark var. ve araç daha 30 bin de. Bende model yükseleceğim, neden sorunsuz aracımı aldığım fiyata isterlerken vermiyorum?
    Çünkü aracı yükseltmek için aldığım diğer araçlarda zamlı, üzerine geçen sene 50 bin koymam gerekiyor ken şimdi 100 bin koymam gerekiyor. Neden aldığım fiyata satayım diyip bende 2. el satışına 20 bin tl aldığım fiyatın üzerine koyuyorum.
    Çoğu insanda böyle yapıyor.
    Yani zamlar, başka birşey değil. yoksa çok sıkışan arkadaş acil nakit lazımdı koyduğu hafta aldığı fiyattan aynı aracı 20 bin üstüne satabilecekken 10 bin terse sattı. Niye? şirket işleri yolunda gitmeyince para döndürmek istedi. Zararı ne 30 bin. Şimdi herkes 30 bin zarar mı etsin? Hayır bunun çözümü bu değil. yerli üretim yaparsın vergilerini düşük tutarsın vs. yoksa millet zamlara yetişemez.

• Türkiye araba almak çılgınlık.2.El eski araba almak ise delilik.
  • Hocam bu internetti rakamların bir nebze suçlusuda bu tok satıcı denen insanlar hatta satıcı değil amaçsızca bu internetdeki ilan satış sitelerini meşgul eden boş kalabalık yapan varlıklar.Çok akıllı insanlar oldukları için tek akıllıda kendileri beyfendinin altında gayet ideal herkesde bulunan sıradan bir araç var yaşına göre ne bilim atıyorum araba 10 yaşını geçmiş boya yok atıyorum km yaşına göre az o tarz bi araba değil bildiğin bir araba beyfendi o araca biniyor ve aklı sıra piyasada nabız mı yokluyor veya o fiyata satılacağını mı zannediyor bilmiyorum adam piyasası 55.000 tl olan aracına yazıyor 62.000-65.000 tl civarı bir fiyat tabi arabayı ne favoriye ekleyen var ne arayan acelen yoksa ideal fiyatını hakkını istersin sıkıştıysanda 1 tık altını yazarsın neyse bu arkadaş kendi sıra böyle bir iş tuttu sonra normal vatandaş araba piyasasını çok takip etmeyen bir insan yıllardır kullandığı aracını satmak istiyor çevresinde çok anlayanda yok malum siteye giriyor aracını satmak için sonra bu pasta cila yapıp motor yıkatan iyi bi şekilde fotoğraflayan ve piyasadan yüksek fiyat yazan üstün zekalı arkadaşların ilanına giriyor sonrada adam doğal olarak diyo ya araçlar aynı benim kilometrem daha düşük (odiğer arkadaşlarınki kim bilir nekadar aşağı çekilmiş)e ekstra olarak bende hata boya yok bu adam yazmış 65.000 ozaman bende 70.000 yazim diyor o şekilde döngü devam ediyor bir malın bir değeri vardır kimse diyemez yok serbestim kardeşim zorlamı istediğimi yazarım bir malın bir değeri vardır tabi sadece bunlar yüzünden değil birçok neden var ama ben buna değinmek istedim yoksa bunlar harici mesleğini kötü yapan galericiler onun haricinde 3 5 gördüğü ettiği ile arabadan anladığını zannetiği araba alım satımı yapan kişiler(galeri olmadan şahıs adı altında)vs vs liste uzar gider ama bu insanların bunda payı gerçekten büyük

• ALİ DİESEL A kullanıcısına yanıt
    Evet bu duruma gelinmesinde sebeplerden birisi de tok satıcıyım diye geçinen tayfa. Hele bir de aracını 4-5 kişi favorilere ekleyince araba daha da kıymetleniyor. Kafasındaki rakamdan 1. kuruş aşağıya düşmüyor. Aracını acil olarak satacak adam bile bunların verdiği fiyatı baz alıyor, ona göre hareket ediyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.