Şimdi Ara

2800 TL'ye kadar oyun sistemi | Öneri & Yorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
2
Favori
1.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sistemi arkadaşım için topluyorum, ancak önerilere ihtiyacım var.

Monitör + kasa olarak toplanacak. "O kadar paralara ne gerek var" gibi tartışma konuları açmaya gerek yok, çünkü 2800 TL olması gibi bir şart yok, en fazla çıkılabilecek rakam 2800 TL'dır.
    Vatan'dan, Eksen'den, Inventus'tan, Exa'dan olabilir. Yer kısıtlaması yok, stok olarak neresi uygunsa oradan seçilebilir. 2 Gün içinde alınacak. Sistemi ben kuracağım için alacağımız yerin kurup kurmaması da önemli değil.

Aklıma gelenler doğrultusunda Intel ve AMD olmak üzere hazırladığım iki sistem mevcut.

Intel Sistem:

İşlemci: INTEL Core i5 3570K Vatan: 489 TL
    İşlemci soğutucu: COOLER MASTER HYPER 612S Vatan: 96 TL
    Anakart: GIGABYTE GA-Z77X-UD3H Vatan: 366 TL
    Ram: CORSAIR Vengeance Low (2x4GB) 1600Mhz CL9 Eksen: 154 TL
    SSD: CORSAIR CSSD-F128GBGS-BK (Force GS Series 2.5 128GB SSD SATA 6.0Gb/s(SATA3), 560-535MB/s) Inventus: 272 TL
    HDD: WD Caviar Blue (WD10EZEX) 3.5" 1TB SATA3 Eksen: 154 TL
    Kasa + PSU: CORSAIR CARBIDE 300R 80+ 600W Vatan: 290 TL

Monitör ve Ekran kartı olmadan toplam 1821 TL'ye geliyor. (İndirimli fiyatları baz aldım.)

AMD sistem:
    (Bu sistemde sadece anakart ve işlemci farklı)

İşlemci: AMD FX X8 8350 Soket AM3+ 4GHz 16MB Vatan: 426 TL
    Anakart: MSI 990FXA-GD65 AM3+ AMD 990FX/SB950 DDR3 2133MHz (O.C.) Vatan: 245 TL - (Amd sistemlere hakim olmadığımdan pek emin olamadım.)
    SSD: CORSAIR CSSD-F128GBGS-BK (Force GS Series 2.5 128GB SSD SATA 6.0Gb/s(SATA3), 560-535MB/s) Inventus: 272 TL

Monitör ve Ekran kartı olmadan toplam 1637 TL'ye geliyor. (İndirimli fiyatları baz aldım.)

Gördüğüm kadarıyla seçtiğim parçaların en uygun fiyatları yazdığım linklerde. AMD sistem FX 8350 ve kendisine uygun anakart ile fiyatı ve performansı yüzünden daha mantıklı geliyor.
    Güncel ekran kartları ve monitörler üzerinde aşırı bir bilgim mevcut değil ve gördüğüm kadarıyla stoklarda çok ekran kartı yok.
    Parçalar Vatan ve Inventus'tan internet siparişi ile, Eksen'den ise elden alınacak.

AMD sistem üzerinden monitör ve ekran kartı önerisine ihtiyacım var.
    Olmadı hazırladığım sistemler üzerinden değişiklik yaparak ya da kendiniz sistem önererek yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Not: Alıntı yapacak arkadaşların, forumun düzeninin bozulmaması ve kirlenmemesi için kısaltarak alıntı yapmasını rica ederim.

• AMD Sistem Daha iyidir.

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/asus-hd7950-dc2t-3gd5-v2-hd7950-directcu-ii-top-gddr5-3gb-384bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=64549 Ekran Kartı Olarak

Kalan Parayla Güzel Bir Monitör Alırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xaxex13 -- 17 Mart 2013; 18:31:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xaxex13
    AMD Sistem Daha iyidir.
    http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/asus-hd7950-dc2t-3gd5-v2-hd7950-directcu-ii-top-gddr5-3gb-384bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=64549 Ekran Kartı Olarak
    Öneri için teşekkür ederim. Verdiğiniz linki kaydettim.
    MSI Twin Frozr'lardan ya da Sapphire önerebileceğiniz ekran kartı var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: N.Aksel

quote:

AMD Sistem Daha iyidir.
    Öneri için teşekkür ederim. Verdiğiniz linki kaydettim.
    MSI Twin Frozr'lardan ya da Sapphire önerebileceğiniz ekran kartı var mı?

Monitörden Kısıphttp://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/sapphire-11197-01-40g-hd7970-oc-gddr5-3gb-384bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=59833 alabilrsin ama Stokta Yok

Eksendehttp://www.eksenbilgisayar.com/store/ProductDetails.aspx?productid=93352 Var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xaxex13 -- 17 Mart 2013; 18:42:05 >

• quote:

Eksendehttp://www.eksenbilgisayar.com/store/ProductDetails.aspx?productid=93352 Var
    Önceki önerdiğiniz ASUS 7950 TOP, çift fanı ile daha cazip gözüküyor şimdi.
  • quote:

quote:

Önceki önerdiğiniz ASUS 7950 TOP, çift fanı ile daha cazip gözüküyor şimdi.

http://www.gold.com.tr/U199945/Sapphire-HD7970-11197-03-40G-3GB-384B-OC-GDDR5-DV-HDMI-Ekran-Karti Bu Çok Güzel

• quote:

http://www.gold.com.tr/U199945/Sapphire-HD7970-11197-03-40G-3GB-384B-OC-GDDR5-DV-HDMI-Ekran-Karti Bu Çok Güzel
    Çok güzel ancak fiyat 900'lere çıktığında monitöre 200-300 TL kalıyor ki bu durumda monitör dandik kalacak.
    Sanırım 700 TL küsürlük ekran kartı ile 400 TL'lik monitör lazım ideal olması için.

• quote:

quote:

Çok güzel ancak fiyat 900'lere çıktığında monitöre 200-300 TL kalıyor ki bu durumda monitör dandik kalacak.
    Sanırım 700 TL küsürlük ekran kartı ile 400 TL'lik monitör lazım ideal olması için.

Monitör Alcagını Unuttum O zaman Asus En İyisi Senin İçin

• quote:

Şu an senin önerdiğin ekran kartı ilk sırada. Diğer yorumları da görüp, ona göre karar vereceğim. Teşekkür ederim.
  • quote:

quote:

Şu an senin önerdiğin ekran kartı ilk sırada. Diğer yorumları da görüp, ona göre karar vereceğim. Teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    @N.Aksel

Kolay gelsin öncelikle...

Intel sistem de anakartı MSI Z77A-GD55 (280 TL Vatan) yaparsan, 66 TL 'yi diğer iki bileşene ilave edersin, ekran kartı ya da monitöre ek bütçe çıkar, diğerleri aynen kalsın.

Amd sistem de sorun yok, gayet güzel aynen alabilirsin, Intel sistem den 200 TL daha ucuza geldiği için ekran kartı, kasa (bir üst model alabilirsin) ve monitöre daha fazla bütçe kalır.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Hocam zamanında yetiştim kesinlikle asus hd7950 al fiyatına göre en iyi ekran kartı artan paraya asus vx239H monitör tamamdır

bu arada sistemi fx 8350 al kesinlikle sakın intel alma

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal_vatan

Hocam zamanında yetiştim kesinlikle asus hd7950 al fiyatına göre en iyi ekran kartı artan paraya asus vx239H monitör tamamdır

• quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

quote:

• quote:

abi nereye göre intel alma diyorsunuz ya şu mantığı anlamıyorum hayatında 8350 ile 3570k karşılaştırmasını yaptın mı ki ? intel alma diyorsun o kasalara aynı kartları tak ondan sonra yorumunu yap derim milleti yanlış yönlendirmeyin ;)

http://www.anandtech.com/bench/Product/697?vs=701

test sonuçlarıda burda isteyenler bakabilir :)

• quote:

@N.Aksel
    Intel sistem de anakartı MSI Z77A-GD55 (280 TL Vatan) yaparsan, 66 TL 'yi diğer iki bileşene ilave edersin, ekran kartı ya da monitöre ek bütçe çıkar, diğerleri aynen kalsın.
    Amd sistem de sorun yok, gayet güzel aynen alabilirsin, Intel sistem den 200 TL daha ucuza geldiği için ekran kartı, kasa (bir üst model alabilirsin) ve monitöre daha fazla bütçe kalır.
    Hocam öncelikle dileğiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
    Biraz fazla olacak belki ama size dört sorum var.

1. Arkadaşıma topladığım bir sistemde sizin önerdiğiniz anakartın bir üst modeli olan GD65 ve Asus Gtx 680 almıştım. Military Class falan ama montajını yaparken dikkatimi şu çekti: Ekran kartını taktıktan ve tamamen yerine oturttuktan sonra Pci slotu kartı taşıyamadı. Kart aşağıya doğru esnedi ki ben bunun ileride problem olabileceği konusunda şüpheye düştüm. Yukarıda yazdığım UD3H anakart ise bende mevcut. Beton gibi diyebilirim. Bu konudaki yorumunuz nedir? Eğer yorumunuz olumluysa GD55 alacağız.

2. 3570K ile FX8350 arasında bir performans farkı olur mu? Bahsettiğimiz sistem salt oyun üzerine olacak. Eğer arada çok performans farkı olmayacaksa sizin de söylediğiniz gibi AMD sistemi alıp ekran kartı ve monitöre daha fazla bütçe yatırabileceğim.

3. Yabancı sitelerdeki karşılaştırmalarda 300R ile 400R arasında soğutma olarak çok fark olmadığını okumuştum, aralarındaki PSU'ların kalitesi hakkında pek bir kıyaslama göremedim. Sizin bu konudaki yorumlarınızı alabilir miyim?

4. Sizin önerebileceğiniz ekran kartı ve monitör var mı?

Şimdiden cevaplarınız ve katkılarınız için teşekkürler.

• quote:

Hocam hoşgeldin.
    Ben en son 2001'de AMD sistem kullandım, o zamandan beri Intel kullanıyorum, şu anda da i7 3770K kullanıcısıyım da marka takıntım pek yok. Ne F/P ise onu kovalıyorum şu anda.
    Ben de şu an aynı ekran kartını düşünüyorum. Bahsettiğiniz monitörü bulamadım, link atabilir misiniz rica etsem?

quote:

Orijinalden alıntı: Luzbel
    http://www.anandtech.com/bench/Product/697?vs=701
    test sonuçlarıda burda isteyenler bakabilir :)

Hocam benchmark linki için teşekkürler.

• quote:

quote:

@N.Aksel
    Hocam öncelikle dileğiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
    Biraz fazla olacak belki ama size dört sorum var.

1. Arkadaşıma topladığım bir sistemde sizin önerdiğiniz anakartın bir üst modeli olan GD65 ve Asus Gtx 680 almıştım. Military Class falan ama montajını yaparken dikkatimi şu çekti: Ekran kartını taktıktan ve tamamen yerine oturttuktan sonra Pci slotu kartı taşıyamadı. Kart aşağıya doğru esnedi ki ben bunun ileride problem olabileceği konusunda şüpheye düştüm. Yukarıda yazdığım UD3H anakart ise bende mevcut. Beton gibi diyebilirim. Bu konudaki yorumunuz nedir? Eğer yorumunuz olumluysa GD55 alacağız.

2. 3570K ile FX8350 arasında bir performans farkı olur mu? Bahsettiğimiz sistem salt oyun üzerine olacak. Eğer arada çok performans farkı olmayacaksa sizin de söylediğiniz gibi AMD sistemi alıp ekran kartı ve monitöre daha fazla bütçe yatırabileceğim.

3. Yabancı sitelerdeki karşılaştırmalarda 300R ile 400R arasında soğutma olarak çok fark olmadığını okumuştum, aralarındaki PSU'ların kalitesi hakkında pek bir kıyaslama göremedim. Sizin bu konudaki yorumlarınızı alabilir miyim?

4. Sizin önerebileceğiniz ekran kartı ve monitör var mı?

Şimdiden cevaplarınız ve katkılarınız için teşekkürler.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyım...

1- Anakart pcie-x slotunun ekran kartını taşıyamadığı ya da vb. bir durum görmedim, illaki belli oranda dayanıklılığa sahiptir bu bileşenler, zira 3 slot yer kaplayan ekran kartlarında ise, kasanın genişletme yuvalarına vida ile sabitlenmesi önerilir, Asus, Gigabyte, Asrock vs. bir çok anakart kullandım, şuanda da 2 senedir o.c'lu şekilde Msi P67 çipset kullanıyorum ve gayet sorunsuz, aslında elektronik biraz da şans işidir, genel de insanlar alışık olduğu markalara daha çok bakıyor.

2- Fps hastalığı varsa tercih Intel yana olmalıdır, zira oyun optimizasyonu ve yazılım bu konuda da etkili oluyor, Intel işlemcilerin çekirdek gücü daha fazla olduğu için performansı da yüksek fizik gücü de testlerle ortaya konulmuştur, ancak şunu da belirtiyim, arkadşaımda X4 955 P.II + HD6850 vardı, bende de o zaman işlemcim aynı i5 2500K + GTX460 vardı, benzer oyunları iki sistem de de oynadım oynama anlamında bir fark yoktur ancak bench alsaydı Intel önde çıkardı, yani şahsen kullanımda anlayamacağımız farklara aşırı paralar verilmesini önermiyorum, ama takıntı yapıp detaylı şekilde oyunları kurcalayıp sürekli test vs. bench alıyorsanız güçlü işlemciyi seçmekte fayda var...

3- İki kasa da benzer yapıda arada biraz tasarım farkı var;

Üzerinde bulundurdukları fan sayıları farklı, 300R'da önde 1 ve arkada 1, 400R'da ise önde 2, arkada 1 fan var.

Sonuçta bu kasalara fan ilavesi yapılacaksa 14cm fan uyumu var önerim büyük fan takman yönünde olur yani 14cm'lik.

Psu'ları da benzer yapıda 80+Plus sertifikalı, 600-750w olarak geliyor, bütçeye göre tercih yapılabilir...

4- Ekran kartı olarak min. bu bütçede HD7950/GTX670 gibi kartlar uygun olur, ya da Amd sistem fiyatı düşük olacağı için HD7970 'da alınabilir, özel soğutmalı modellerden...

Monitör olarak DVI ya da HDMI çıkışlı olması önemli ikisinden biri olmalı en azından, zevkine göre 21.5-23"-24" şeklinde led ekran seçebilirsin, Asus, Samsung ve ya Philips bakabilirsin.

• quote:

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyım.
    Hocam istediğim cevapları aldım. Çok teşekkür ederim tekrar.

Sistemin son hali bu oldu. Arkadaşla konuşup alacağım.

İşlemci soğutucu: COOLER MASTER HYPER 412S Vatan: 96 TL
    Anakart: MSI 990FXA-GD65 AM3+ AMD 990FX/SB950 DDR3 2133MHz (O.C.) Vatan: 245 TL
    Ram: G.SKILL RipjawsX (F3-14900CL9D-8GBXL) (2x4GB) 1866MHz CL9 Eksen: 186 TL
    SSD: KINGSTON HyperX (SH103S3/120G) 2.5" 120GB Sata3 SSD Disk Eksen: 291 TL
    Ekran kartı: ASUS HD7950 DirectCU II TOP GDDR5 3GB 384Bit Vatan: 743 TL
    Monitör: SAMSUNG 23" S23B350H GENİŞ EKRAN LED Vatan: 385 TL

Toplam 2816 TL ediyor.

Ekleme: Bu arada bir konunuza rastgeldim, adaşmışız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi N.Aksel -- 18 Mart 2013; 1:54:37 >

• quote:

quote:

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyım.
    Hocam istediğim cevapları aldım. Çok teşekkür ederim tekrar.

Sistemin son hali bu oldu. Arkadaşla konuşup alacağım.

Anakart: MSI 990FXA-GD65 AM3+ AMD 990FX/SB950 DDR3 2133MHz (O.C.) Vatan: 245 TL
    Ekran kartı: ASUS HD7950 DirectCU II TOP GDDR5 3GB 384Bit Vatan: 743 TL
    Monitör: SAMSUNG 23" S23B350H GENİŞ EKRAN LED Vatan: 385 TL

Toplam 2765 TL ediyor.

Bellekleri işlemcine tam uyumlu 1866Mhz almaya çalış sanırım aralarında %25 indirimde 20Tl fark vardı.

http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/gskill-f3-14900cl9d-8gbxl-8gb-%282x4gb%29-ripjawsx-ddr3-1866mhz-cl9-15v-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=58035

• quote:

Orijinalden alıntı: IQRI
    Bellekleri işlemcine tam uyumlu 1866Mhz almaya çalış sanırım aralarında %25 indirimde 20Tl fark vardı.
    http://www.vatanbilgisayar.com/Ram/gskill-f3-14900cl9d-8gbxl-8gb-%282x4gb%29-ripjawsx-ddr3-1866mhz-cl9-15v-dual-kit-ram/productdetails.aspx?I_ID=58035
    Öneriniz için teşekkürler.
    Hocam attığınız linktekinin low profile versiyonu mevcut mudur? Göremedim de. 612S'in altına yapışmasın.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.