Şimdi Ara

50 cc mi elektrikli bisiklet mi? Şehir içi için

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
4.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar B sınıfı ehliyetim var. Bununla 50cc motorda kullanabiliyormuşum. Sıkıntım şu 55 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyorum ve yaşadığım ilçede ilçe merkezine araba park etmeniz imkansız. İşinizin olduğu yerin 1 km dışına park ediyorsunuz markete gidip arabaya gidiyorsunuz. Kısacası 2 önceliğim var.

1 şehir içindeki market, devlet dairesi, banka vb işlemlerimi yapabilmek için, gittiğim yerde durabilecek ve B sınıfı ehliyetimle kullanabileceğim bir araç
    2 araba şehir içinde çok yakit tuketiyor 50 cc lik motor da 100 km de 3 litre tüketime sahipmiş. Elektrikli bisikletler ise 1 kw elektrikle sarj olup 80 100 km yol gidebiliyor. Hangisi daha ekonomik olur?

Yuki elektrikli bisikletini 5 yıldır kullanıp çok memnun olan, 17200 km yol yapmış olup akülerinin şu anda 30 km gitmemesinden yakınıp akü takımı bin tl diyen arkadaşım da var hiç kullanamadim diyen de.
    50 cc lik motorla 100 km de 15 tl yakıt tüketirsin, elektriğin kw si 45 kuruş ve yağ değişimi yok plaka yok. Aradaki farkı 1 yılda kapar diyende çok. Alacaksan 1 kw üzeri elektrikli bisiklet al benzinliden daha karlı diyen de
    Lakin elektriklide yolda kalırsın benzinlide koyar devam edersin diyende bol. İşin özü bana hem ekonomik hemde şehir içi kullanımı için hangisini önerirsiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abuzerefendi -- 24 Ocak 2019; 23:19:46 >

• Hocam bende elektrikli var 9500 km de. Daha hiç yolda kalmadım peki neden? Çünkü tek şarjla gideceği yol belli e sende işini ona göre ayarlıyorsun. Ayrıca bunlar pat diye yolda kalan cihazlar değil sana şarjın biteceğini 10 km önceden sinyalini veriyor. Ben ne plakaya para verdim nede yakıta 10 bin km'dir bedavaya geziyorum. Çok memnunum kendi adıma tavsiye ederim
  • 50 cc motor Kullanipta en az yaktı diyen 3 litre diyor. Şehir içi için de 3 litre güzel bir tüketim. Ama yaptığım hesaba göre bu araç 5 bin km de ortalama 3 litreden desen 150 litre benzin tüketir. Yağ değişimini ve servis ücretini hesaba katmazsak benzin her gün artiyor onu da hesabi kolay olan 7 tl den desek 1050 tl yakıt eder. Bu da akülü bisikletin akü değişim ücretine tekabül eder ki aküler5 bin km den fazla gidiyor diyor kullananlar.
    Şehir içi için 3 veya 5 kw lik elektrikli motor daha mi avantajlı olur? 1 kw elektrikle yaklaşık100 km yol yapıyor. Akü zayıflayınca zaten 1 kw almiyor az elektrik aliyor. Yani yakıtı 5 bin km de 50ke eder. Vergilerle birlikte bu gün elektriğin kwsi 57 kuruş. Yani 25-30 tl yakar. Fiyatları nerede ise ayni o zaman benzinli almak daha mi mantıklı? Aküleri 10 bin km dayanırsa benzinli akü parası kadar kara geçiyor gibi ama dayanır mı?
  • Şarja özen gösterir tam bitirip takarsan 10 bin gider. Ben kendi mantığıma elektrikli gittiği için aldım. Km. 21kr. 50 cc motorun haketmediği bir yakıt
  • En önemlisi allah kaza bela vermesin kardeş.
    Sen kuruş hesabı yaparken beklenmedik bi durum yaşanır. En iyi ihtimal maddi kaybın olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mdatalay -- 28 Ocak 2019; 1:23:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mdatalay

En önemlisi allah kaza bela vermesin kardeş.
    Sen kuruş hesabı yaparken beklenmedik bi durum yaşanır. En iyi ihtimal maddi kaybın olur.
    Bahsettiğin durum 2 si içinde geçerli. Hatta yürürken bile kafasına saksı kiremit vs düşmesi. Ben sadece hangisi daha hesaplı diye sormak istedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.