Şimdi Ara

69 km hıza 391 lira ceza yazmışlar!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
1
Favori
2.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şehrin kenarında, çevre yoluna inen , bölünmüş yol.
    1 yıldır hergun kullandığım yol.
    Yolda radar uyarı levhası yada herhangi bir radar uyarısı yok.
    Geçen ay orda bana ceza kesmişler.
    ceza yazıldıktan 1 ay sonra evime ceza kağıdı geldi, 69 km hıza 391 lira ceza geldi.
    Bildiğim kadarıyla radar uyarı levhası olmadan ceza kesilemiyor. Sanırım biri mahkemeye verip davayı kazanmıştı.
    Not: hemen iyi olmuş, yavaş gitseydin gibi şeyler yazmayın .O yolda araçlar ortalama 70 civarında bir hızla gider. Çünkü gidis geliş 2 ser şeritten toplam 4 şeritli. Arada da küçük bir bulvar var gidiş geliş güzergahını ayıran.
    Bu cezaya itiraz etsem ödemekten kurtulamaz mıyım?

---------------------------

edit: mahkemeye başvurdum ve davayı kazandım, ceza iptal edildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi capslocksmith -- 25 Aralık 2015; 13:39:25 >

• www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/turkiye/100373/Uyari_levhasi_yoksa__radarla_ceza_da_yok.html
    Örnek bir olay var bu linkte .
  • Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Ne kadar uğraştırıyorlar, uğraştığımıza değiyor mu, vs..
  • quote:

Orijinalden alıntı: thesixspeed

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Ne kadar uğraştırıyorlar, uğraştığımıza değiyor mu, vs..
    Levha olmasa bile büyük ihtimal kanıtlanmasın lazım.
    Yolun bir kaç fotoğrafını çekin elinizde belge olsun bizim ülke malum.
  • Radar uyarı olmak zorunda değil diye biliyorum hız levhasını koyar adam bir kere onun bittiğine dair levha olmadığı surece o hız sınırı geçerlidir.

Gerçekten çok sinir bozucu 69 km hıza bu kadar ceza

Edit: Levha olmak zorundaymış ama bunda da yukarıda yazdığım gibi adam yolun başlangıcına koyar bi levha tüm yol radar kurabilir. Fotoğraflı mı makbuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InvisibleLord -- 17 Haziran 2015; 20:57:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

"69 km hıza 391 lira ceza geldi. "

Rakamlar bir bağlam/context içerisinde anlam ifade eder. Burada yaratmağa çalıştığınız "rakam küçük, ceza haksız" algısı.

Tekrar soralım ; Bağlam/context nedir?

Bu ne şimdi? diye soralım...

ya arkadaşım artis artis çok bilgin havalarında saçma sapan şeyler yazacağına adam gibi yazsana kardeş hızın düşük ama o bölgedeki hız limitini aşmışsın diye...

ne oluyor yani çokmu bilgili havalı göründüğünü zannediyorsun?

adamın canı yanmış gelip burada bir çare,teselli arıyor...sen gelmiş contex montex bişeyler yazıyorsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guvenxoca -- 17 Haziran 2015; 21:03:07 >
  • Kaldırımdan mı gittin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: q-_-p

Kaldırımdan mı gittin ?
    aracınız ticari ise ceza normal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: respect_89

Bu mesaj silindi.
    50km/saat hız limiti olan bir yerde radara girmişsiniz, %30 dan fazla aştığınız için ceza gelmiş. hızın kaç olduğunun bir önemi yok önemli olan hız limitini %kaç aştığınız.
    banada 110 limitli yerde 123 le geçtim diye 189 tl geldi ceza. 121 le geçmiş olsam ceza yoktu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

"69 km hıza 391 lira ceza geldi. "

Rakamlar bir bağlam/context içerisinde anlam ifade eder. Burada yaratmağa çalıştığınız "rakam küçük, ceza haksız" algısı.

Tekrar soralım ; Bağlam/context nedir?

(-) ler üzerine edit :

http://www.newenglishreview.org/Nicolai_Sennels/Muslims_and_Westerners%3A__The_Psychological_Differences/

Locus of control, bugün neden bulunduğumuz konumda olduğumuzu açıklayan öge. Bu durumdayız çünki, birisinin bize açıklama yapmasını bekliyoruz (adamın canı yanmış gelip burada bir çare,teselli arıyor...) , ya da bir başkasına ne yapması gerektiğini söylüyoruz (adam gibi yazsana kardeş hızın düşük ama o bölgedeki hız limitini aşmışsın diye...). Bu konumdan sıyrılmamızın anahtarı nerede durduğumuz ve ne yapmamız gerektiği üzerine düşünmek ve kendi kararımızı vererek uygulamak.

Eğer external locus of control ile hayatınız yönlendiriyorsanız , People who have been taught throughout their entire lives that outer rules and traditions are more important than individual freedom and self reflection, will ask: "Who did this to me?" and "Who has to do something for me?" dersiniz ve yazının sonunda işaret ettiği gibi ;

"The result of the "Diversity, and Safety in the City" conference on February 27, 2008 was a so-called “Catalogue of Ideas.” The Catalogue had more than 118 ideas concerning what the media, the police, the state, the politicians and the Danes could to do improve integration. There were virtually no ideas about what foreigners themselves can do to improve integration."

Sorunlarınız için bir tek çözüm önerisi sunamazsınız. Çünki düşünmemektesiniz.

Benim yaptığım, sorunun nerede olduğuna işaret ile kişiyi düşünmeye, araştırıp soruşturmaya yöneltmek (Tekrar soralım ; Bağlam/context nedir? )

Yurugit be değişik.
    300 lira çok da umrumda değil ama haksızlık varsa da ödemek istemiyorum ...
    Git başka yerde catacak adam ara ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi capslocksmith -- 23 Aralık 2015; 20:56:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TexasRanger

50km/saat hız limiti olan bir yerde radara girmişsiniz, %30 dan fazla aştığınız için ceza gelmiş. hızın kaç olduğunun bir önemi yok önemli olan hız limitini %kaç aştığınız.
    banada 110 limitli yerde 123 le geçtim diye 189 tl geldi ceza. 121 le geçmiş olsam ceza yoktu.

Alıntıları Göster
    Son zamanlarda nereyi bulsalar 50 km.hız limiti tabelası dikiyorlar...Nerede başlıyor,nerede bitiyor belli değil...Dik tabelayı,bas cezayı...Yol kazları...

Bütçesine "trafik cezası tahsilatı" diye bir madde koyan hükümetten de başka bir tavır beklenemez herhalde...

• quote:

Orijinalden alıntı: InvisibleLord

Radar uyarı olmak zorunda değil diye biliyorum hız levhasını koyar adam bir kere onun bittiğine dair levha olmadığı surece o hız sınırı geçerlidir.

Edit: Levha olmak zorundaymış ama bunda da yukarıda yazdığım gibi adam yolun başlangıcına koyar bi levha tüm yol radar kurabilir. Fotoğraflı mı makbuz?

Kardeş fotoğraf yok fakat yol biraz uzunca bir yol.
    Bugün benim eve döndüğüm yerden yukarıya doğru levhalara dikkatlice bakarak çıktım. İlerde, ceza yazılan yerin epey yukarısında okul var. O bölgede "30" yazan levha var ama zaten orda göbek olduğu için ve ben ordan döndüğüm için oraya çok yavaş giriyorum.
    Ama ceza keserken "50" km hızı baz almışlar. Ceza miktarlarına baktım. 50 km üzerinden yazmışlar cezayı. 50 km yazan hiçbir tabela göremedim. Yarın tüm yola gidisli dönüşlu tekrar bakacağım.

• K.Kahriman kullanıcısına yanıt
    Hayır, otomobil.
  • Yol neresi
  • "Yürü git be değişik"
    Kahkahalarla güldüm.
    Bu arada geçmiş olsun hocam.
    Bu aralar şehirlerarası uzun yol yapanlar bilirler, radar stresi 10-12 saat direksiyon sallamaktan daha çok yorar oldu. Normalde hız limitlerini aşmam ama zırt pırt 30 km, 50 km Hız limit tabelaları çok geriyor. @capslocksmith
  • quote:

Orijinalden alıntı: capslocksmith

quote:

Orijinalden alıntı: InvisibleLord

Radar uyarı olmak zorunda değil diye biliyorum hız levhasını koyar adam bir kere onun bittiğine dair levha olmadığı surece o hız sınırı geçerlidir.

Kardeş fotoğraf yok fakat yol biraz uzunca bir yol.
    Bugün benim eve döndüğüm yerden yukarıya doğru levhalara dikkatlice bakarak çıktım. İlerde, ceza yazılan yerin epey yukarısında okul var. O bölgede "30" yazan levha var ama zaten orda göbek olduğu için ve ben ordan döndüğüm için oraya çok yavaş giriyorum.
    Ama ceza keserken "50" km hızı baz almışlar. Ceza miktarlarına baktım. 50 km üzerinden yazmışlar cezayı. 50 km yazan hiçbir tabela göremedim. Yarın tüm yola gidisli dönüşlu tekrar bakacağım.

Fotoğraf olmadan gelen makbuza itiraz edebiliyorsunuz "kanıt?" diyorsunuz ve gıcık bi hakime denk gelmezseniz iptal ediliyor. Sizi durdurmadıysa ekip cezayı eve yolladıysa radar kaydının fotoğrafını koymak zorundalar diye biliyorum.

• oldsalt O kullanıcısına yanıt
    Bu değişik ne diyor?
  • Ben 10 gün önce mahkemeye verdim. Hiç umudum yok ama inşallah iptal olur.. 70 hız sınırı 94 ile girmişim. Video var yazmışlar.
  • Tabela yoksa radarin 10 km gerisi ve ilerisinde mutlaka olmalı. Siz bence buna bakin.

Kavsaklarda veya sapaklara yakin radar olmali diye bir kaide yok. Eger tabela yoksa iptal davasini kazanırsınız.

Yerinizde olsam yarin ilk isim tabela yerini araştırma k olur. Cunku radar olayi yeni ise genwllikle tabela yi daha sonra dikiyorlar
  • 57 km hizla 160 lira da bana ceza gelmisti. Biraz arastirdigimda bolgenin bilmem ne kurulu hiz limitlerinde oynayabiliyormus. Ilk basta isyan etsemde odedik.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.