Şimdi Ara

70MBlık d800 raw dosyaları için laptop mu macbookpro mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
545
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yakın zamanda d700den d800e geçmeyi planlıyorum fakat bunun için daha acil olan laptop yenilemesini yapacağım. Şimdiye kadar yaptığım retouch/editlerde profesyonel de olmadığım için baskı durumunu düşünmüyordum fakat artık gelen istekler doğrultusunda bu durumu da göz ardı etmemem gerekiyor. Problemsiz çalışabilmek adına da 3bin-4bin lira verip 4gb harici ekran kartı olan modellere bakıyorum. Fakat macbooklar için yazılan yorumlara bakınca da aklım kalıyor. Kağıt üstünde bakında i7 15.6"lik 4gb harici vga'sı olan laptop ile hemen hemen aynı fiyata alabileceğim macbook pro retina i5 13" onboard vga kartlı, haliyle mantıklı durmuyor. Hangisine yönelmeliyim, tecrübesi olan var mı?

• konu beni de ilgilendirebilir. zira pc de işlemek baya bildiğin işkence olmaya başladı. iki işlem arasında çay koyup sigara yakabilecek seviyeye geldi.
  • Konunun sizin sorduğunuz kısmından anlamıyorum ama 13" ekranda fotoğraf işlemek istemezdim.
  • paranız coksa nvidia ekran kartlı mac pro yoksa lap top ama saglam laptoplar da 5 ten aşagı degil ve ssd şart hız icin
  • 70mb raw dosyayı 13 yada 15" de nasıl işleyeceksiniz. ?

günümüzde eğer yüksek grafik isteyen oyun oynamayacaksanız, yada render yapmayacaksanız i3 +8gb ramle yapamayacağınız bir işlem göremiyorum. gören varsa desin ki hocam şu işlemi i3 bilgisayarla 8gb ramle yapamassınız diyen varsa çıksın ortaya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _RAPTOR_ -- 25 Haziran 2014; 10:42:04 >
  • Uncompressed RAW çekilince 70MB,
    Lossless Compressed RAW çekilince 40-45MB olur D800 raw'ları. bu seçeneği tavsiye ederim.

16GB'lık SD kartlar bile 40-45MB'lik rawlarla bazen kısa sürede dolabiliyor. çok sayıda 16 kullanılmasını tavsiye ederim.

15.6 mid (yada late) 2012 macbook pro retina kullanıyorum. i7, 8GB ram, 256GB SSD, onboard olmayan ekran kartı var. 16GB'lık SD'nin içindeki tüm fotoları seç - aç deyince, 2 saniyede açılmıyor. süre olarak ölçmedim ama en azından gmail'i açıp adınızı, şifrenizi yazıp inbox'u getirecek kadar zaman geçiyor.

PS Camera RAW tüm fotoları açtıktan sonra üzerlerine tek tek tıkladığımda, seçilen kare önce blur olarak geliyor, 2 saniye sonra net oluyor. camera raw'da yaptığın değişikliklerin çoğu anında, takılmadan, uygulanıyor.

45MB'lık 7 tane raw ile HDR yap deyince, 30-40 saniye kadar PS tepkisiz kalıyor, işi bitirip sonucu gösteriyor.

late 2010, i7, 4GB ram, 1GB harici ekran kartlı i-mac yukarıda anlattığım işleri çok daha uzun sürelerde yapıyor. üstelik HDD olduğundan bolca tıkırtı dinletiyor.

mac'lerde işleyip, baskıya götürdüğüm fotolarda "daha açık olmuş, koyu olmuş, renkler kaymış" gibi sorunlar yaşamadım. (yalçınlarda fuji kağıda bastırıyorum.)

sıradan laptoplarda işleyip, bastırdıklarımda, baskılar hep "birazla - aşırı arasında" karanlık çıktı.

• bu konuda

maclerin avantajları dezavantajlarını tartıştık. fikir vermesi açısından bakabilirsiniz.
  • Tekrar selamlar. Yorum, bilgi ve tecrübe paylaşımları için teşekkür ederim.

13" ekranda fotoğraf işleme konusunda haklısınız, daha önce 1-2 tecrübem olmuştu şikayetçi olmamıştım ama uzun dönemde problem olabilir tabi ki. 15"den büyük laptop da çok işime gelmiyor hergün taşıma derdinden dolayı. IPS monitörü (herhangi bir monitörü) yaşadığım 35m^2 evde koyup da çalışabileceğim yerim yok (cidden) :)) Zaten uzun süreli yerleşik bir hayatım da olmadığından monitör fln gibi işlere girip ülke değiştirirken onu taşıma derdine giresim yok.

i5+4gb ram+610M onboard kart ile 15mb'lık raw dosyalarda plug-in sonrası sonucu görmek için 30sn-1dk arası beklemem gerekiyor. Bu sistemle d800 raw dosyalarında halim nice olur diye düşünmüştüm. Yapılamaz diye birşey yok tabi ki fakat bu beklemeler fotoğraf işlemekten soğutabiliyor insanı. belki şu anki laptopla alakalı bir durumda olabilir ama bu gibi durumlarda cihaz baya fazla ısınıyor, bazen orta yerinde resetleniyor. Ki xpug'ın bana göre canavar sisteminde bile süreç su gibi akmıyorsa, sanırım 4gb harici vga'lı laptop bakmakta da çok da haksız sayılmam :)

Baskı için tabi mac on numara. Eğer para kazanmaya başlarsam cidden yolum o yol, ama şimdilik bu bütçe ile anca laptop alıp olduğu kadar götürmeye çalışıcam gibi görünüyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.