Şimdi Ara

ABS hakkında bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

bir araçta ABS siteminin olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?
    aracın modeli Opel Corsa 1.2 Twinport Essentia.. Emin olmamakla birlikte standart donanımında yok diye biliyorum.
    sonradan takılıp takılmadığından emin olmak için ne yapmak gerekir?

aslında kafamı kurcalayan mesele şu;

kontağı çevirince göstergedeki ABS lambası yanmıyor.. EPS vs. yanıyor ama ABS yanmıyor..
    bu araçta ABS kesinlikle yoktur demek için yeterli midir?

teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PrmthS -- 8 Eylül 2010; 22:52:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: PrmthS

selamlar..

bir araçta ABS siteminin olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?
    aracın modeli Opel Corsa 1.2 Twinport Essentia.. Emin olmamakla birlikte standart donanımında yok diye biliyorum.
    sonradan takılıp takılmadığından emin olmak için ne yapmak gerekir?

aslında kafamı kurcalayan mesele şu;

kontağı çevirince göstergedeki ABS lambası yanmıyor.. ESP vs. yanıyor ama ABS yanmıyor..
    bu araçta ABS kesinlikle yoktur demek için yeterli midir?

teşekkürler

esp dediğin eps olmasın, abs olmayan arabada esp ne arar, boş bir yolda freni kökle abs olup olmadığı belli olur ama ışığı yoksa zaten yoktur
  • *evet, eps olacaktı o.

standart donanımında olmayıp sonradan eklenmiş olma ihtimali bile olsa kesin ışık yanar mı onu merak ettim..
    araç ile ilgili baktığım muayene kontrol formunda da ABS testi ile ilgili kısımlar işaretlenmiş ve kontrol edilmiş görünüyor.

ayrıca fren testi sonuçları da var. bu test sonuçlarından ABS olup olmadığı anlaşılabilir mi peki?
  • toprak çakıllı, yani tutuşun az olduğu bir yerde 50/km/h ile tam güç fren yapın, pedalda titreme varsa araç kızaklamıyorsa abs vardır en garanti yolu bu direksiyon manevrası da yapın, tekerler dönüyorsa sizin çevirdiğiniz yöne yönelmesi gerekir
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif

toprak çakıllı, yani tutuşun az olduğu bir yerde 50/km/h ile tam güç fren yapın, pedalda titreme varsa araç kızaklamıyorsa abs vardır en garanti yolu bu direksiyon manevrası da yapın, tekerler dönüyorsa sizin çevirdiğiniz yöne yönelmesi gerekir

arkadasın dedıgı gıbı yapabılırsın
    ani frene basarsın,titreme yada ayagının altına çekiçle vuruyorlarmıs gibi olursa,araçda abs vardır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif

toprak çakıllı, yani tutuşun az olduğu bir yerde 50/km/h ile tam güç fren yapın, pedalda titreme varsa araç kızaklamıyorsa abs vardır en garanti yolu bu direksiyon manevrası da yapın, tekerler dönüyorsa sizin çevirdiğiniz yöne yönelmesi gerekir

arkadasın dedıgı gıbı yapabılırsın
    ani frene basarsın,titreme yada ayagının altına çekiçle vuruyorlarmıs gibi olursa,araçda abs vardır..

daha fazla okuyamadım, birden hayal ettimde...

• Bizim bir arkadaşın Astra'sı vardı 2001 model arabada ABS yoktu ama frene basınca pedal resmen ayağına geri vuruyorudu adamın
    Artık nedendir bilmiyorum ama fren yapılmasını istemiyor gibiydi.

ABS'li araçlarda sert fren yapıldığında olur bu pedalın geri tepmesi. Kaliperler açıldıkça ayağa bir tepki gelir. Anlamanın en güzel yöntemi o...
  • abs li bir arabaya bin birde kendi aracına frenleri dene bence, yorumlar çok güzeldi:)
  • paraya kıy sanayide 20 lira ver :) yazılımdan kesin öğren
  • espde olmaz sonradanda takılmaz zaten cok zor bısey yok dıp fren yap fren pedalı ayagında oynuosa abs vardır bu kadar basıt
  • quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

Bizim bir arkadaşın Astra'sı vardı 2001 model arabada ABS yoktu ama frene basınca pedal resmen ayağına geri vuruyorudu adamın
    Artık nedendir bilmiyorum ama fren yapılmasını istemiyor gibiydi.

ABS'li araçlarda sert fren yapıldığında olur bu pedalın geri tepmesi. Kaliperler açıldıkça ayağa bir tepki gelir. Anlamanın en güzel yöntemi o...

Abs olmayıpta arç normal frende bile pedala vuruyorsa aracın diskleri eğridir.Diskler ile birlikte balatalar da değişirse sorun hallolur.
  • ön lastiklerden herhangi birisini sökün, direksiyonu söktüğünüz lastiğin yönüne doğru tam olarak kırın, fren diskinin arka kısmına denk gelen aksın üzerine bakın. resimde gösterilen abs tırnakları varsa, abs vardır. abs sensörü sürüş halinde bu tırnakları izlemekte olup, frene basıldığında tırnakların durduğunu tespit ederse tekerleğin tamamen durmuş olduğunu ve arabanın kaymakta olduğunu anlayıp freni bırakıp tekrar basar. pedaldaki vuruntunun nedeni de budur.

http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/E36-Brembo_Big_Brake/pic25.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackcoupe -- 21 Eylül 2010; 9:19:29 >

• resim herşeyi açıklıyor :)
    balata ile disc in arasına sanki mıcır girmiş gibi oluyor abs devrede iken :)
    kütür kütür vuruyordu pedal demekki o mekanizma yapıyormuş :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackcoupe

ön lastiklerden herhangi birisini sökün, direksiyonu söktüğünüz lastiğin yönüne doğru tam olarak kırın, fren diskinin arka kısmına denk gelen aksın üzerine bakın. resimde gösterilen abs tırnakları varsa, abs vardır. abs sensörü sürüş halinde bu tırnakları izlemekte olup, frene basıldığında tırnakların durduğunu tespit ederse tekerleğin tamamen durmuş olduğunu ve arabanın kaymakta olduğunu anlayıp freni bırakıp tekrar basar. pedaldaki vuruntunun nedeni de budur.

http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/E36-Brembo_Big_Brake/pic25.jpg

Helal olsun.. Bilgi paylaşımı için çok teşekkürler. Tesadüfen gördüm başlığı, iyi ki okumuşum..

Ben de; 4 teker arasında bir mekanizma var, ön tekerler durup arka tekerler dönmeye devam edince araç durmadığını anlayıp absyi devreye sokuyo sanıyodum....

Tekrar teşekkürler...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.