Şimdi Ara

Açısal Momentum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler bu arkadaş ne gibi durumlarda korunuyor ? sorularda görüyordum da bulamadım size bir sorayım dedim .

• dışarıdan tork uygulanmadığı sürece veya uygulanan tork sistemin merkezine uygulanırsa paralel şekilde tork etki etmeyeceği için korunur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguz020

dışarıdan tork uygulanmadığı sürece veya uygulanan tork sistemin merkezine uygulanırsa paralel şekilde tork etki etmeyeceği için korunur

Örneğin dönen bir tabla var üzerine yapışkan madde düşüyor gibi sorulardı sanırım buradaki durumda ne olur ?
  • Lson = Lilk

I1w1 = I2w2
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thoughtful

Lson = Lilk

I1w1 = I2w2

bu formülü biliyorum da tork şeysi kafamı karıştırdı ya
  • sush0kcusu kullanıcısına yanıt
    dediğüm torkun sabit olması ip bağlıyorlar masaya döndürüyorlarya ip merkezdrn geçiyo torku 0 oluyo tork mantığı sen gidip dönen bir şeye dıştan etki uygularsan korunum olmaz mesela dönen bir şeye insan koyarlar insanı içe hareket ettirirler momentum sabit dışarıdan etki yok

• quote:

Orijinalden alıntı: sush0kcusu

quote:

dışarıdan tork uygulanmadığı sürece veya uygulanan tork sistemin merkezine uygulanırsa paralel şekilde tork etki etmeyeceği için korunur

Örneğin dönen bir tabla var üzerine yapışkan madde düşüyor gibi sorulardı sanırım buradaki durumda ne olur ?

Sistemin kütlesi artacağı için açısal momentum artar bence

• quote:

dediğüm torkun sabit olması ip bağlıyorlar masaya döndürüyorlarya ip merkezdrn geçiyo torku 0 oluyo tork mantığı sen gidip dönen bir şeye dıştan etki uygularsan korunum olmaz mesela dönen bir şeye insan koyarlar insanı içe hareket ettirirler momentum sabit dışarıdan etki yok

Galiba anladım hocam son olarak dönen bir sisteme misal insan koydular korunum olmaz ama insan koyduktan sonra insan içinde hareket etmesi durumunda korunum olur di mi ?
    aynen öyle insan varsa dönerken korunur sonradan gelir adam oturursa korunmaz

• quote:

aynen öyle insan varsa dönerken korunur sonradan gelir adam oturursa korunmaz

hocam o kadar kişiden dinledim anlamamıştım nedense çok teşekkür ederim tam kafama oturdu .
    ben teşekkür ederim :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.