Şimdi Ara

Amazon.com.tr'nin kastenTroy kart kabul etmemesi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
1
Favori
5.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: victoribarbo

Kabul etmek zorunda mı? Git visa veya mc kullan. İşine gelmiyorsa amazon kullanmayacaksın bu kadar basit. Kuralları kendine göre esnetemezsin, kurala uyacaksın.

Biz de bunu söylüyoruz. Amazon kurallara uymuyor. Bulunduğu ülkenin resmi ödeme sistemini desteklemek zorunda. Visa Avrupa için, Mastercard ise Amerika için geliştirilmiş bir sistem. Bu ülke kendi ödeme sistemini oluşturduysa ve sen o ülkede ticaret yapmak istiyorsan, o zaman o ülkenin resmi ödeme sistemini tanımak zorundasın. Tabii, muz cumhuriyeti değilsek!

• Ödeme sistemleri ve altyapıları hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşların saçmalıklarıyla dolmuş konu.

Mastercard, Visa veya Troy, ödeme sistemleri değil, ödeme altyapılarıdır ve para, onlardan değil, onların verdiği bilgilendirme hizmetiyle ödeme sistemleri üzerinden akar. Mesela Dünya'nın herhangi bir yerindeki herhangi bir pos cihazına, herhangi bir bankanın, mesela İş Bankası, herhangi bir ödeme sistemi üzerinden, mesela Maximum, verilmiş kredi veya banka kartı takılıp bir ödeme talimatı verildiğinde, ödeme altyapısı hangisiyse, ödeme sistemine müşterinin bilgilerinin ve limitinin doğruluğunu onaylayarak bilgi verir, ödeme sistemi de parayı, kartı veren bankadan, pos cihazının ödeme sistemine aktarır, pos cihazının ödeme sistemi de pos cihazını veren bankaya. Bankalar giden parayı kart sahibine borç, gelen parayı da pos cihazı kullanıcısına alacak diye yazar.

Bankaları yerel olarak kurup ödeme sistemleri yardımıyla global olarak işletebilirsiniz, dünyanın diğer ucuna gitmeniz gerekmez, ödeme sistemlerini de ödeme altyapıları sayesinde global olarak işletebilirsiniz, bulunduğunuz yer dışındaki işlerinizi ödeme altyapıları görür, ancak bankalar ve ödeme sistemleri, yerel seviyede kampanyalar yürütebilir.

İş ödeme altyapısı sistemi kurmaya gelince, onu bir binada kurup bir de logo ekleyip yürütemezsiniz, Dünya'nın herhangi bir yerindeki pos cihazındaki işlemi onaylamanız gerekir. Yani önce altyapı kuracaksınız. Altyapıyı kurmadan Kuzey Kutbundaki Eskimo niye Troy ile balık satmıyor diyemezsiniz, o size gelemez, siz ona gideceksiniz, altyapı sisteminin tek işi budur çünkü.

Bu arada yurtdışında geçen Troy kartlar da var, daha doğrusu Troy etiketi basılmış Discover kartlar, bunlar, yurtdışında Discover'ın hizmet verdiği her posta, Türkiye içinde ise Troy'un hizmet verdiği poslarda çalışabilirler. Ha Discover da çok yaygın bir altyapı değil, o ayrı.

• qzwxec kullanıcısına yanıt

Hocam yarım yamalak bilgi vereceğine hiç verme daha iyi. Küresel ödeme endüstrisi ekosisteminde “ödeme sistemi” veya “ödeme altyapısı” gibi kavramlar yok. Kart ağı (network/scheme), kart sahibi bankası (issuer), üye işyeri/tüccar bankası (acquirer), ödeme işleyici (processor), ödeme geçidi (gateway), ödeme aracısı (facilitator, ya da payfac) kavramları var onun yerine.

Şöyle ki kart ağından ve POS'un niteliğinden (sanal/fiziksel vs.) bağımsız şekilde, herhangi bir ödeme yaptığınızda olan şey şu:

1. Ödeme işleyici kart bilgilerini ve işlem detayını bağlı olduğu kart ağı (Visa, MasterCard, Amex, Discover vs.) vasıtasıyla kart sahibi bankasına iletir.
    2. Ödeme şekline göre bir challenge-response protokolüyle kart sahipliği doğrulanır (3DS, magnetic stripe, chip-and-PIN, CDCVM vs.), bununla senkron olarak işlem detayı da gönderilir ki kart sahibi bankası ödeme işleyiciye kabul veya ret mesajı dönebilsin.
    3. Kabul mesajıyla beraber ön otorizasyon (pre-auth) sağlanır ve işlem tutarı kart sahibinin hesabından/limitinden düşülür/bloke edilir.
    4. Tüccar söz verdiği hizmeti sağlar (ATM makinesinin nakit vermesi gibi).
    5. Nihai otorizasyon (post-auth, diğer adıyla capturing) ile transaksiyon tam olarak tamamlanır.
    6. Günlük ödeşme (settlement) ile fonlar son olarak kart sahibi bankasından tüccar bankasına aktarılır (eksi takas/interchange komisyonu ve varsa diğer komisyonlar). Bu kart sahibi bankasının kart ağıyla yaptığı anlaşmaya göre fonu direkt tüccar bankasına ya da kart ağının kendi işlettiği aracı banka hesabına transfer etmesi suretiyle gerçekleşir. Bankalardan biri yurt dışındaysa o zaman işler biraz daha farklılaşıyor.

Maximum diye bir ödeme sistemi de yok yani. Maximum, Bonus, World, Axess gibi sadakat programları kapalı devre sistemler olarak geçerler, yani ne kart ağıyla ne de ödeme işleyiciyle bir alakaları yok. Çoğu sadakat programı zaten kampanyalarında o bankanın üye işyerlerinde yapılan harcamalara yer veriyorlar. Taksit işlemleri zaten direkt olarak aynı bankanın üye işyeri olmanızı gerektiriyor. Fizikselde ortak POS'lar ve bazı payfac'lerin fiziki POS'ları, sanalda ise payfac'ler “acquirer processor” soyutlaması yaptığı için gidip her bankayla ayrı ayrı sözleşme imzalayıp üye işyeri olmanız gerekmiyor.

Bu da payfac'lerin listesi eksik bir listesi:

Amazon.com.tr'nin kastenTroy kart kabul etmemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0xbkt -- 17 Temmuz 2024; 0:7:4 >

• 0xbkt 0 kullanıcısına yanıt

Özünde aynı şeyi söylüyoruz, forumda terminolojik ağız kullanmanın anlamı yok.

Benim tüm yazdığımın özeti, şu yazdığın yani.

1. Ödeme işleyici kart bilgilerini ve işlem detayını bağlı olduğu kart ağı (Visa, MasterCard, Amex, Discover vs.) vasıtasıyla kart sahibi bankasına iletir.
  • expectations E kullanıcısına yanıt

şimdi denedim destek yok

• @qzwxec @0xbkt

Hocam yanlış anlamayasın öncelikle mesajın için teşekkürler. Ben böyle bolca teknik tabir veya sektörel tabir kullanılmış şekilde yazılan yazıları, çok doğru olsalar veya en gerçek bilgiyi verseler bile pozitif bulmuyorum. En doğrusu herkesin anlayabileceği şekilde basite indirgemektir. Teknik tabirler veya sektörel tabirleri kişiler meslektaşları ile konuşurken kullanmalılar bence ya da teknik bir içerikte.

Mesela isimlere takıldığınızı gördüm ödeme sistemi, ödeme altyapısı vs.

Ben kendi adıma konuşayım, @qzwxec hocamızın yazdığı yazıyı daha anlaşılabilir buldum. Zaten sizinle aynı şeyi söylemiş ama bunu halkın seviyesine inerek yapmış yani daha anlaşılabilir yazmış. Yani bilmediğinden değil de daha anlaşılabilir olma kaygısıyla yazmış.

Yani demem o ki, mesele anlaşılabilir olmaktır. Bir de şu lafı çok severim hocam sen ne anlatırsan anlat, anlattığın şey karşındakinin anlayabildiği kadardır.

Mesela burada ben de birçok konuda teknik tabirler yazabilirim ama kimse anlamayacaktır bunun da kimseye faydası yok.

Örnek vereyim, sizin o kadar detaylı yazdığınız teknik açıklamalardan ben hiçbir şey anlamadım. Halbuki siz ne güzel anlatmışsınız ama işte benim beynim yetmiyor demek ki. E zaten mesele de bu hocam, işte burada halkın seviyesine inip anlaşılabilir ve basit olmak gerekiyor. İşte onu da @qzwxec yapmış gibi geldi bana.

Özünde aynı şeyden bahsettiğinizi anladım mesela.

Saygılarımla hocam

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

bende kabul etmiyor ama hala o kırmızı alanda 1-2 denememde troy logosu göründü

• rocky_balbao kullanıcısına yanıt

Ben 6 ile başlayan kartımı ekledim ama sipariş geçmedim. Bilinmeyen kredi kartı diyor taksit seçenekleri çıkmıyor.

Biraz daha ulaşalım bakalım Amazon yetkililerine hocam. Şimdi beni arayın tuşuna basıyorum yine Troy ile ilgili talebi ileteceğim.

Logo çıkıyor kartı kabul etmiyor henüz

Hocam en son görüşmemde takip edin sistemde görürsünüz dediler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 8 Ağustos 2024; 15:48:26 >

Ben ilk alışverişimi geçtim sorunsuz onaylandı. Artık kart Troy olarak gözüküyor ama kredi kartı özellikleri halen gelmemiş.

TRoy gelmiş ama hala desteklenmiyor diyor benim kartlara

Hocam bankan ile irtibata geçip sordun mu bu durumu?

• Benim hesabımda troy kartımı desteklemiyor ancak aynı kartımı arkadaşın hesabımda kabul edip alışveriş yaptırıyor. O hesabını Amazon Türkiye den açmıştı ben Amazon.com dan açmıştım. Ancak bu yüzden mi
    çözemedim. Durum epey karmaşık. Ne yaptıysam kendi hesabımda kabul etmiyor troyu.
  • alektemoveit A kullanıcısına yanıt

Kartınız 9 ile başlıyorsa belki o sebeple kaynaklı olabilir. Discover destekli Troy kartımla kullanım yapabiliyorum bu kartlar 6 ile başlıyor.

• metin0 kullanıcısına yanıt

benimkide 6 ile başlıyor ama alışveriş yapamıyorum hala

böyle dediler

Troy kart kullanımı konusunda bazı müşterilerimizin sorunsuz bir şekilde alışveriş yaptığını ancak bazılarında sürekli hata alındığı konusunda ilettiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Teknik Ekibimiz konu hakkında bilgilendirildi; şu anda bir çözüm üzerinde çalışıyorlar.

Sistemde sadece Master/ Visa / Amerikan Express kartları geçerliydi eskiden.

Müşterilerimizden gelen talepler üzerine Troy ve DEbit kartıda sisteme ekledi amazon genel merkez.

Ancak hala ekiplerin çalışması devam ediyor ve bazı müşterilerimiz hata alıyor ödeme kısımında.

Ancak endişeniz olmasın amazon siz değerli müşterimizin her zaman yanında bu sorunu da çözeceğiz güvenli alışveriş yapmanız adına.

Amazon temsilciniz olarak sizden biraz daha sabırınızı rica ediyorum.

Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dilerim.

• metin0 kullanıcısına yanıt

6 ile başlıyor troy kartlarım. 3 kartımı denedim hiçbirini almadı. Hepsi de discovery logolu. Ancak benim hesabımda kabul etmediği troy kartımı arkadaşımın hesabında kabul ediyor. İlginç bir durum.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.