Şimdi Ara

[ANKET] S400 Anlaşmazlığı Ekonomik Krize Bahane Olarak mı Kullanılacak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

[ANKET] S400 Anlaşmazlığı Ekonomik Krize Bahane Olarak mı Kullanılacak?

(En Son Oy Tarihi: 10.3.2019)
Giriş
  • Bugünün tarihi 09.03.2019. Aşağıya koyduğum videoda akp nin S400 olayını önümüzdeki günlerde iyice artacak olan ekonomik krize ve IMF'yi getirmesine bahane olarak kullanacağı tahmini yapılıyor. Sizce bu tahmin tutacak mı yoksa tutmayacak mı? Birkaç ay sonra sonuç belli olunca bu konuyu tekrar üste taşıyacağım.

Not:Videoyu 2:34 ten başlatabilirsiniz.

• bahane değil gerçek,
    abd'nin s400 açıklması sonrası dolardaki hareketliliğe bakarsan bunu görürsün..gerçi yine görmezsin boşver zorlama.
  • Bunu bende düşünmüştüm , olursa güzel bahane
  • mr.jk M kullanıcısına yanıt
    1 Tahmini ben yapmıyorum ki videodaki youtuber yapıyor bana neden atarlanıyorsun?
    2 Bizim ekonomimiz dışarıya bağımlı ve kırılgan o yüzden S400 trump ın tweetleri vb olaylar bizi bu kadar etkiliyor. O yüzden bu olayların bize etkisi neden değil sadece sonuç olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EternalVoyage

1 Tahmini ben yapmıyorum ki videodaki youtuber yapıyor bana neden atarlanıyorsun?
    2 Bizim ekonomimiz dışarıya bağımlı ve kırılgan o yüzden S400 trump ın tweetleri vb olaylar bizi bu kadar etkiliyor. O yüzden bu olayların bize etkisi neden değil sadece sonuç olabilir.
    1) youtuber olmak ilah olma demek değil, zor değil ilkokul mezunu bile açar bi kanal olur youtuber
    2) abd büyük ülke, abd yaptırımlarına bugün rusya çin bile dayanamıyor anlaşma zemini arıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.jk

1) youtuber olmak ilah olma demek değil, zor değil ilkokul mezunu bile açar bi kanal olur youtuber
    2) abd büyük ülke, abd yaptırımlarına bugün rusya çin bile dayanamıyor anlaşma zemini arıyor.

Alıntıları Göster
    1) bu sorumun cevabı değil.Yinede ben cevap vereyim.O adam ekonomist, gazeteci yazar ve tv24 ün ekonomi müdürü. Youtube da 38000 takipçisi var.
    2) Çin ABD ile ekonomik savaşta olmasına rağmen dünyanın 3. büyük ekonomisi ve rusya süper güç.Demekki abd yaptırımlarına dayanabiliyorlar.Ecevit zamanında biz de dayanmıştık 2002 de dolar 1tl idi ve kendi kendine yeten bir ülkeydik. Bizim etkilenme nedenimiz artık herşeyi dışarıdan ithal ediyor olmamız, ekonomimizin berbat durumda olması ve yabancı yatırımcıya muhtaç olmamız. ABD nin dediklerini yapmazsak trump ın tweetinde dediği gibi türkiyeyi mahfederler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EternalVoyage -- 8 Mart 2019; 14:14:35 >

• quote:

1) bu sorumun cevabı değil.Yinede ben cevap vereyim.O adam ekonomist, gazeteci yazar ve tv24 ün ekonomi müdürü. Youtube da 38000 takipçisi var.
    2) Çin ABD ile ekonomik savaşta olmasına rağmen dünyanın 3. büyük ekonomisi ve rusya süper güç.Demekki abd yaptırımlarına dayanabiliyorlar.Ecevit zamanında biz de dayanmıştık 2002 de dolar 1tl idi ve kendi kendine yeten bir ülkeydik. Bizim etkilenme nedenimiz artık herşeyi dışarıdan ithal ediyor olmamız, ekonomimizin berbat durumda olması ve yabancı yatırımcıya muhtaç olmamız. ABD nin dediklerini yapmazsak trump ın tweetinde dediği gibi türkiyeyi mahfederler.

Alıntıları Göster
    1) her ekonomistin dediği doğru öıksaydı buügn tüm ekonomistler zengin olmuştu bu işi yapmıyorlardı.

2) çin süper güçse neden abd ile masaya oturmak zorunda kalıyor?

s400 bir bahane değil gerçek, tıpkı papaz gibi.
    abd bize karşmasın dolar bu yıl için 4.50..enflasyon %8-10 olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.jk -- 8 Mart 2019; 14:19:21 >

• quote:

1) her ekonomistin dediği doğru öıksaydı buügn tüm ekonomistler zengin olmuştu bu işi yapmıyorlardı.

2) çin süper güçse neden abd ile masaya oturmak zorunda kalıyor?

s400 bir bahane değil gerçek, tıpkı papaz gibi.
    abd bize karşmasın dolar bu yıl için 4.50..enflasyon %8-10 olur.

Alıntıları Göster
    1) tahminin doğrumu yanlışmı olduğunu zamanla göreceğiz.
    2) çin abd ile zorla masaya oturmadı ki?ortak çıkarlar söz konusu.
    s400 birkaç günlük olay videoda gelecek tahmini yapılıyor, bizim ekonomimiz uzun zamandır berbat.demin dediğin şeyin aynısını demişsin papaz olayı da neden değil sonuç buna cevap vermiştim. ayrıca papaz olayında geri adım attılar uluslararası itibarımız yerle bir oldu.s400 olayındada geri adım atabilirler ama özellikle atmayacaklar diyor videoda. abd den etkilenmemiz de az önce açıklamıştım neden değil sonuç aynı şeyleri tekrarlıyorsun.

• quote:

1) tahminin doğrumu yanlışmı olduğunu zamanla göreceğiz.
    2) çin abd ile zorla masaya oturmadı ki?ortak çıkarlar söz konusu.
    s400 birkaç günlük olay videoda gelecek tahmini yapılıyor, bizim ekonomimiz uzun zamandır berbat.demin dediğin şeyin aynısını demişsin papaz olayı da neden değil sonuç buna cevap vermiştim. ayrıca papaz olayında geri adım attılar uluslararası itibarımız yerle bir oldu.s400 olayındada geri adım atabilirler ama özellikle atmayacaklar diyor videoda. abd den etkilenmemiz de az önce açıklamıştım neden değil sonuç aynı şeyleri tekrarlıyorsun.

Alıntıları Göster
    1) evet doğru, tahmin, uydurma, sallamasyon..adına ne dersen de.

2) abd çin'e vergi koydu, çin ekonomisi sarsılınca çin de masaya oturmak zorunda kaldı..abd'ye kimse dayanamıyor bu böyle laneth bir ülke..yani abd tehditleri yaptırımları çin rusya dahil her ülkeyi etkiliyor.

papaz olayı sonuç değil, neden'dir.
    papaz öncesi dolar 3.80 - 4 iken..tutuklanıp vermeyeceğiz açıklamalarıyla tavan yaptı 7.26 gördü..sonra serbest bırakılma emareleri gizli tanık vs ortaya çıkınca 6 ve aşağısına indi..bırakılınca da 5.75 - 5.30 a kadar gitti..yani dolardaki artışın %70-80 sebebi papazdır..diğeri de damadın hazine bakanı yapılmasıdır, damadı da piyasa olumlu karşılamadı.

• quote:

1) evet doğru, tahmin, uydurma, sallamasyon..adına ne dersen de.

2) abd çin'e vergi koydu, çin ekonomisi sarsılınca çin de masaya oturmak zorunda kaldı..abd'ye kimse dayanamıyor bu böyle laneth bir ülke..yani abd tehditleri yaptırımları çin rusya dahil her ülkeyi etkiliyor.

papaz olayı sonuç değil, neden'dir.
    papaz öncesi dolar 3.80 - 4 iken..tutuklanıp vermeyeceğiz açıklamalarıyla tavan yaptı 7.26 gördü..sonra serbest bırakılma emareleri gizli tanık vs ortaya çıkınca 6 ve aşağısına indi..bırakılınca da 5.75 - 5.30 a kadar gitti..yani dolardaki artışın %70-80 sebebi papazdır..diğeri de damadın hazine bakanı yapılmasıdır, damadı da piyasa olumlu karşılamadı.

Alıntıları Göster
    Açıkladım ya onun nedeni ekonomik kırılganlık ve dışa bağımlılık. Habire aynı şeyleri söylüyorsun ve çok bilgi eksiğin var. Sana laf yetiştirmekten daha önemli işlerim var; ben senin gibi forumda yazıp maaş almıyorum

• quote:

Açıkladım ya onun nedeni ekonomik kırılganlık ve dışa bağımlılık. Habire aynı şeyleri söylüyorsun ve çok bilgi eksiğin var. Sana laf yetiştirmekten daha önemli işlerim var; ben senin gibi forumda yazıp maaş almıyorum

Alıntıları Göster
    tamam bende diyorum ki o bağımlılık çin'de bile var diyorum, sadece sana ait bir durum değil diyorum..anlayabildin mi?
    yazmazsan yazma, doğru birşey yazdığın yok zaten.
  • olmaz demek büyük saflık olur,
    ağustos krizinin brunson üzerine yıkıldığından yola çıkarsak.

buradaki asıl mesele türkiye tekrar kurlarda oluşacak travmatik artışı tolere edebilir mi ?
    ağustos krizinin etkileri yeni yeni yansıyor,
    çevremizde bir çok firma konkordato ya da iflas ilan ediyor.
    bir çok kişinin işsiz kaldığına şahit oluyoruz.
  • quote:

tamam bende diyorum ki o bağımlılık çin'de bile var diyorum, sadece sana ait bir durum değil diyorum..anlayabildin mi?
    yazmazsan yazma, doğru birşey yazdığın yok zaten.

Alıntıları Göster
    Yahu Çin le Türkiye'yi nasıl kıyaslıyorsun adamlar dünyanın 3. Büyük ekonomisi ABD ye kafa tutuyorlar
  • quote:

Yahu Çin le Türkiye'yi nasıl kıyaslıyorsun adamlar dünyanın 3. Büyük ekonomisi ABD ye kafa tutuyorlar

Alıntıları Göster
    çin ile türkiye'yi ekonomileri ile karşılaştırmadım.
    yine anlamamışsın, denilenleri anlayamıyorsan boşuna yazma.

abd'nin yaptırımlarına yönelik kıyasladım, iki ülke de hatta dünyadaki tüm ülkeler abd yaptırımlarından etkilenir..türkiye de papaz olayında etkilendi ve dolar tavan yaptı, bu kadarcık şeyi bile anlamamakta sürekli inat ediyorsun.

• quote:

çin ile türkiye'yi ekonomileri ile karşılaştırmadım.
    yine anlamamışsın, denilenleri anlayamıyorsan boşuna yazma.

abd'nin yaptırımlarına yönelik kıyasladım, iki ülke de hatta dünyadaki tüm ülkeler abd yaptırımlarından etkilenir..türkiye de papaz olayında etkilendi ve dolar tavan yaptı, bu kadarcık şeyi bile anlamamakta sürekli inat ediyorsun.

Alıntıları Göster
    Yahu Çin Rusyayla birlikte ABD nin Suriye planlarını bozdu ABD elinden geleni ardına koymadı buna rağmen Çin dünyanın 3. ekonomisi oldu sen hala Türkiye ile Çin in ABD den etkilenme derecesini karşılaştırıyorsun; Çin örneğini veriyorsun.

• quote:

Yahu Çin Rusyayla birlikte ABD nin Suriye planlarını bozdu ABD elinden geleni ardına koymadı buna rağmen Çin dünyanın 3. ekonomisi oldu sen hala Türkiye ile Çin in ABD den etkilenme derecesini karşılaştırıyorsun; Çin örneğini veriyorsun.

Alıntıları Göster
    iyice saçmalamaya başladın, abd çin'e yaptırım uygulamadı mı, vergi koymadı mı?
    çin de bu yüzden abd ile masaya oturmadı mı?
    daha ne zırvalıyrosun.
    çin bile abd'den etklileniyor diyorum, çin gibi büyük bir ülke bile abd ile masaya oturmak zorunda kalıyor daha nasıl analtaım nasıl anlıyorsun çince anlıyorsan çince yazayım.

çin etkilenmişse türkiye hayli hayli etkilenir..sen diyorsun ki papaz olayında neden ekonomi bozuldu dolar arttı, artar tabi abd bu çin'i bile dağıtıyor daha nasıl anlatayım çince yazayım mı?

• Ben S400 sorununun bir şekilde çözüleceğini düşünmüyorum. Ya Nato ve müteffiklerini rahatsız etmeyecek bir bölgeye kuracaklar (Örn. Karadeniz) ya depoya kaldırcaklar yada başka bir ülkeye gönderecekler. Almaktan vazgeçeceklerini düşünmüyorum çünkü cidden o iş bitti artık.

Şimdi hükümetin iyi şekilde düşünmesi lazım

Bir tarafta ; S400 gerçekten kaliteli bir hava savunma sistemi, buna ihtiyacımız var

Diğer tarafta ; Ambargo, F35 ve Patriot , Bir kere F-35 gerçekten güzel ve güçlü bir uçak hava kuvvetlerimizin yeni nesil bir uçağa mutlaka ihtiyacı var. Ayrıca Patriot S400 kadar olmasa da kendi hava savunma sistemimizi üretene kadar işimizi görecek bir sistem. Tabi birde ambargo var bu sadece ekonomik yönden değil asgari yönden de büyük darbe almamızı sağlar.

(Ayrıca ABD ve Nato malumunuz daha öncede bize Çin' den alacağımız FD-2000 Hava savunma sistemleri için uyarmış ve vazgeçirmişti. Bizimkiler defalarca Patriot istemesine rağmen vermeyen ABD her ne hikmetse S400 konusunda kararlılığımızı görünce bir anda vermeye karar verdi.)

Mantıklı görünen elbette ABD ve Nato tarafını seçmek, gönül her ne kadar ABD ye kafa tutup S400 almaktan yana olsa da kafa tutacak kadar büyük bir ülke değiliz.

Ben youtubedeki şahsın öngörüsünü biraz uçuk gördüm. Eğer ekonomi kötüye gidecekse bunu S400 e yıkmak mantıksız. ABD ye kafa tutmak kötü gidecek ekonominin daha da kötü gitmesini sağlamaz mı? Örnek seçimden sonra dolar 6,50 Tl olacaksa ABD den ambargo yersek 7-8 Tl olma yacanın garantisi var mı? Ayrıca sadece ABD den değil Nato' dan darbe yiyeceksin?

• bahane diyor ya...

bir ülke başkanı ülkesinin bağımsızlığı hakkında konuşurken ülkesinin para birimi sadece bir kaç saate %30 değer kaybediyorsa bu açık seçik dış müdahale ve savaştır....
    hükümet yanlısı muhalafet demeden hepimze ayarı verdiler ....
    meraketmeyin 80-90 model yine tam uşak bir yönetim oturtunca rahatlıycaksınız...
    akp chp mhp lö lö devam....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 8 Mart 2019; 16:54:59 >
  • Şu konu burada dursun hele.. Zamanında” bazıları “görecek inşallah
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.